Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

δεν θελω να ξερω ποσο κανανε τα 2 αυτα αντικειμενα... :fear:

O εξοπλισμός δεν είναι κάτι που χτίζεται από τη μια μέρα στην άλλη. Όλοι από κάποιον κιτ φακό ξεκινάμε :mrgreen:

Επίσης, οι φακοί δεν είναι σαν τα σώματα που αλλάζονται πιο εύκολα. Αυτό το λέω παρ'ότι είμαι με την 400d από το 2006. Έναν καλό φακό όπως και να 'χει τον κρατάς μια ζωή, άρα θεωρείται "επένδυση".

 

To 1.4x II το πήρα τόσο φτηνά που θα μπορούσε να πει κανείς ότι μου δώθηκε ως δώρο. Τον 100-400 με λίγη υπομονή τον βρίσκεις κάτω από χιλιάρικο σε άριστη κατάσταση. Καλός φακός. Ιδίως αν σκεφτείς ότι οτιδήποτε(canon) με ίδια ή περισσότερα mm κοστίζει 6.500-12.000, τότε μιλάμε για "μονόδρομο". Εξαίρεση ο 400L 5.6 που είναι στα ίδια χρήματα με τον 100-400, αλλά χάνεις το IS και την ευελιξία του 100-400.

 

 

Βάζω και μια σημερινή.

7489272536_7662a0a66c.jpg

Φακός ένας manual παλιός Zeiss 50ρης με αντάπτορα για EOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

O εξοπλισμός δεν είναι κάτι που χτίζεται από τη μια μέρα στην άλλη. Όλοι από κάποιον κιτ φακό ξεκινάμε :mrgreen:

Επίσης, οι φακοί δεν είναι σαν τα σώματα που αλλάζονται πιο εύκολα. Αυτό το λέω παρ'ότι είμαι με την 400d από το 2006. Έναν καλό φακό όπως και να 'χει τον κρατάς μια ζωή, άρα θεωρείται "επένδυση".

 

To 1.4x II το πήρα τόσο φτηνά που θα μπορούσε να πει κανείς ότι μου δώθηκε ως δώρο. Τον 100-400 με λίγη υπομονή τον βρίσκεις κάτω από χιλιάρικο σε άριστη κατάσταση. Καλός φακός. Ιδίως αν σκεφτείς ότι οτιδήποτε(canon) με ίδια ή περισσότερα mm κοστίζει 6.500-12.000, τότε μιλάμε για "μονόδρομο". Εξαίρεση ο 400L 5.6 που είναι στα ίδια χρήματα με τον 100-400, αλλά χάνεις το IS και την ευελιξία του 100-400.

 

 

Βάζω και μια σημερινή.

7489272536_7662a0a66c.jpg

Φακός ένας manual παλιός Zeiss 50ρης με αντάπτορα για EOS.

 

ή με δουλευεις ή εισαι ο μεγαλυτερος κωλος εβαρ :mrgreen:

 

επισης

ριξε καμια προταση για ζοομ φακο που προοριζεται για commercial photography

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akisk επειδη δεν το εχω ψαξει το θεμα καθολου με τους manual φακους, δεν ειναι αρκετα δυσκολος στην εστιαση; Το manual σε f/1.8 δεν το εχω συνηθισει ακομα και πολλες φορες που δεν ειμαι σιγουρος για κατι βαζω liveview και ζοομ στην οθονη για να σιγουρευτω οποτε φανταζομαι το 1.4 θα ειναι ακομα πιο δυσκολο. Τι διαφραγμα εχεις βαλει εκει;

 

Φανταζομαι οτι δεν βολευει καθολου σε κινουμενο θεμα που πρεπει να εστιασεις γρηγορα σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@viper & snik

 

 

επισης

ριξε καμια προταση για ζοομ φακο που προοριζεται για commercial photography

Δηλαδίς; Τι commercial photography ακριβώς; Για standard zoom υπάρχει ο 24-70 και tele zoom κοιτάς κάτι σε 70-200. Υπάρχουν βέβαια και οι πιο εξειδικευμένοι primes..

 

@akisk επειδη δεν το εχω ψαξει το θεμα καθολου με τους manual φακους, δεν ειναι αρκετα δυσκολος στην εστιαση; Το manual σε f/1.8 δεν το εχω συνηθισει ακομα και πολλες φορες που δεν ειμαι σιγουρος για κατι βαζω liveview και ζοομ στην οθονη για να σιγουρευτω οποτε φανταζομαι το 1.4 θα ειναι ακομα πιο δυσκολο. Τι διαφραγμα εχεις βαλει εκει;

 

Φανταζομαι οτι δεν βολευει καθολου σε κινουμενο θεμα που πρεπει να εστιασεις γρηγορα σωστα;

Διάφραγμα 1.4.

Ο adapter που χρησιμοποιώ έχει focus confirmation οπότε τουλάχιστον ανάβουν τα leds όταν είμαι in focus. Φυσικά όπως λες και συ ποτέ* δεν είμαι σίγουρος. Για σιγουριά όποτε μπορώ βγάζω 2-3 φωτογραφίες με ελάχιστα διαφορετικό focus (πχ) γιατί δεν έχω live view. Σωτηρία το live view, ιδίως των sony που σου κάνει highlight τις εστιασμένες περιοχές (video 1, video 2)!!!!!!!

 

Ένα θετικό κάποιων manual φακών σε σχέση με τον 50 1.8 είναι ότι έχουν απείρως καλύτερο δαχτυλίδι εστίασης που κάνει εύκολες τις μικρομετρικές ρυθμίσεις. Πχ στον zeiss 50mm από τα 0.4μ μέχρι το άπειρο το focus ring περιστρέφεται 200+ μοίρες και είναι όσο σφιχτό πρέπει. Πάντως για γρήγορα θέματα πρέπει να είσαι πάρα πολύ καλά εκπαιδευμένος/προετοιμασμένος!!

 

*To κακό είναι ότι τα σκόπευτρα των dslr(και αρκετών νέων slr) δείχνουν βάθος πεδίου που αντιστοιχεί σε f/2.8 ή σκοτεινότερο, ανάλογα τον φακό. Άρα δεν μπορείς να δεις το πραγματικό βάθος πεδίου με οτιδήποτε φωτεινότερο από f/2.8.

Για να βελτιωθεί η κατάσταση θες "super precision matte" focusing screen, που όμως κάνει πιο σκοτεινό το σκόπευτρο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@viper & snik

 

 

 

Δηλαδίς; Τι commercial photography ακριβώς; Για standard zoom υπάρχει ο 24-70 και tele zoom κοιτάς κάτι σε 70-200. Υπάρχουν βέβαια και οι πιο εξειδικευμένοι primes..

 

 

 

 

 

 

studio & softbox καταστασεις...

λες να μεινω με τον 50αρη...?

 

επισης απο σε ποια market κοιτας για φακους...?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

studio & softbox καταστασεις...

λες να μεινω με τον 50αρη...?

 

επισης απο σε ποια market κοιτας για φακους...?

Ναι μωρέ μείνε με 50ρη αρχικά. Μια χαρά είναι!

ebay, αγγελίες(insomnia,dpgr κλπ), μαγαζιά με φωτογραφικά, κάνα παλιατζίδικο)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ναι μωρέ μείνε με 50ρη αρχικά. Μια χαρά είναι!

ebay, αγγελίες(insomnia,dpgr κλπ), μαγαζιά με φωτογραφικά, κάνα παλιατζίδικο)

 

 

 

 

:confused:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα νησιά και τα βράχια είναι γαμάτα αλλά ίσως θα έπρεπε να κόψεις τον μισό ουρανό. Έστω το 1/3

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...