Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θόρυβος (noise) είναι αυτοί οι έντονοι κόκκοι που θα παρατηρήσεις σε φωτογραφίες. (εδώ τη φωτογραφία που έχει και θα καταλάβεις)

Το διάφραγμα ρυθμίζει το πόσο μεγάλο ή μικρό θα είναι το βάθος πεδίου σου. Αν έχει μεγάλο νούμερο διαφράγματος, πχ f/18, το βάθος πεδίου θα είναι μεγάλο, δηλαδή θα φαίνονται καθαρά τα μακρινά αντικείμενα. Ενώ αν έχει μικρό νούμερο διαφράγματος, πχ f/5.6) θα έχεις μικρό βάθος πεδίου, δηλαδή το φόντο θα είναι φλου (θολό). (δες αυτήν τη φωτογραφία και θα καταλάβεις.)

Η ταχύτητα (shutter speed) είναι αυτή που ρυθμίζει πόσο γρήγορα θα ανοιγοκλείσει το κλίστρο. Με τις γρήγορες ταχύτητες μπορείς να βγάλεις κινούμενα πράγματα και να φαίνονται "παγωμένα". (πχ 1/300sec) Με τις αργές ταχύτητες μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλότερου φωτισμού. Εκεί όμως πρέπει να προσέχεις γιατί αν κουνηθείς βγαίνουν κουνημένες. (πχ 1/30sec). Αν έχεις μαζί του τριπόδι, ή μπορείς να στιρίξεις κάπου τη μηχανή θα είσαι εντάξει.

Τώρα δεν ξέρω αν βοήθησα ή αν σε μπέρδεψα περισσότερο. :-( Το θέμα είναι ότι με τον καιρό και του πειραματισμούς θα τα μάθεις όλα ^_^

 

A! και οι φωτογραφίες σου είναι πολύ καλές!!! Μου άρεσαν ιδιαίτερα αυτή με τα περιστέρια, το πανόραμα, αυτή που είναι ο τύπος και ακούει μουσική και αυτή με το δεμένο καράβι. ^_^

Οκ τα κατάλαβα ευχαριστώ.Μόνο που...το διάφραγμα νομίζω ότι δεν είναι χειροκίνητο. Είναι αυτόματο σε λειτουργία κοντινής λήψης. Επίσης η ταχύτητα είναι αυτόματη ανάλογα με την ρύθμιση...

To iso Πάντως μπορώ να το φτιάξω... Και από ότι είδα θα το έχω από εδώ και πέρα στα 100. :P

Αυτή είναι:Nikon L310

 

Ευχαριστώώώώ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η kate ήταν πολύ αναλυτική, μπράβο kate. Όντως andrikakis βγάζεις ωραίες φωτογραφίες. Θα σου τονίσω πάλι να προσέχεις να μην είναι στραβός ο ορίζοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washcloud τι να πω... χαίρομαι πραγματικά με αυτά που λες αν και νομίζω πως υπερβάλλεις :)

 

Ορίστε και ένα candid πορτραίτο δρόμου :

 

7335351728_3f7f42946c_m.jpg

street portrait by John Drossos,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασες φακό Γιάννη ;

 

Πολλές καλές όλες !!

 

Ναι, πριν από μια βδομάδα περίπου αγόρασα μεταχειρισμένο τον canon 50mm f/1.8

 

Σου τον προτείνω γιατί βλέπω ότι σου αρέσουν τα close up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washcloud τι να πω... χαίρομαι πραγματικά με αυτά που λες αν και νομίζω πως υπερβάλλεις :)

 

Ορίστε και ένα candid πορτραίτο δρόμου :

 

7335351728_3f7f42946c_m.jpg

street portrait by John Drossos,

 

Όχι ρε χαμένε - στο 'χω ξαναπεί πως τα εννοώ αυτά που γράφω...Το καταλαβαίνω πως "ακούγονται κάπως" τα "πολύ επαινετικά μου σχόλια" (ο άλλος μίλησε περί "έρωτος" πριν βδομάδες...), αλλά είναι και ειλικρινέστατα και κάθε άλλο παρά υπερβολικά. Μπορεί βεβαίως να είμαι αν όχι ο μόνος, από τους ελάχιστους που το βλέπουν έτσι, δεκτόν (υπάρχει βέβαια πάντα η παράμετρος ότι άλλοι δεν ξέρουν να εκτιμήσουν, ή είναι τσιγκούνηδες στα λόγια τους), αλλά οι "δουλειές" σου έχουν κάτι το πολύ ξεχωριστό (από διάφορες απόψεις - αλλά τα έχουμε ξαναπεί και πιο αναλυτικά, οπότε στοπ εδώ).

 

 

Τεσπα, χαίρομαι που χαίρεσαι, διότι σου αξίζει. Κηπ ιτ απ για να χαιρόμαστε όλοι.

 

(...φανταστική η φωτό στο αποπάνω κουώουτ. Σόρι που έχω αρχίσει τα τετριμμένα επίθετα, αλλά έχω στεγνώσει με όσα έχω κατά καιρούς γράψει για φωτός σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πριν από μια βδομάδα περίπου αγόρασα μεταχειρισμένο τον canon 50mm f/1.8

 

Σου τον προτείνω γιατί βλέπω ότι σου αρέσουν τα close up.

Το σκεφτομαι τελευταία για αυτό σε ρωταω από χρηστικότητα είναι κάλος (δηλαδή για candid βολεύει το σταθερό 50mm ) ;.Ναι για πορτρέτα και μια κοντινές τον θέλω ποιο πολύ μιας και τωρα που δεν έχω πολλές υποχρεώσεις θα μπορώ να κυκλοφορώ στην "πιάτσα" για φωτογραφίες .

 

Συμφωνώ και εγώ με τον washcloud το εχεις πιάσει σωστά το όλο θέμα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washcloud τι να πω... χαίρομαι πραγματικά με αυτά που λες αν και νομίζω πως υπερβάλλεις :)

 

Ορίστε και ένα candid πορτραίτο δρόμου :

 

7335351728_3f7f42946c_m.jpg

street portrait by John Drossos,

ποπο τα σπάει!!!Μπορείς να μου πεις πως τον έβγαλες; Πείρες την άδειά του η κοίταξε και τον τράβηξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποπο τα σπάει!!!Μπορείς να μου πεις πως τον έβγαλες; Πείρες την άδειά του η κοίταξε και τον τράβηξες;

 

Ποτέ δεν παίρνω άδεια, δεν μ'αρέσει αν και απ'όσο ξέρω είναι παράνομο. Ωστόσο δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα. Πάντα πλησιάζω το θέμα που θέλω και χωρίς να ρωτήσω τραβάω την φωτογραφία που θέλω. Σε άλλον αρέσει να το κάνει, άλλος προτιμάει να το διαπραγματευτεί. Άλλοι αντιδρούν θετικά άλλοι αρνητικά. Κάπου σε ένα βιβλίο περί φωτογραφίας δρόμου διάβασα το εξής και πιστεύω πως ισχύει. " street photography is 80% balls and 20% skils ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου σε ένα βιβλίο περί φωτογραφίας δρόμου διάβασα το εξής και πιστεύω πως ισχύει. " street photography is 80% balls and 20% skils "

 

Νομίζω ότι το παρεξήγησες λίγο το "balls". Μια σπασμένη μηχανή κι ένα μαυρισμένο μάτι μπορεί να σου αλλάξουν γνώμη the hard way, αν και ποτέ δεν θα το ευχόμουν αυτό σε φωτογράφο, είτε ερασιτέχνη σαν εμένα είτε επαγγελματία. Επειδή βλέπω και ακούω πολλά στην πιάτσα (τσσσσσσ... :mrgreen: ), και κυρίως επειδή είσαι καλός φωτογράφος, πρέπει να προσέχεις περισσότερο. Με αγνώστους τη σήμερον ημέρα δεν παίζουν.

 

Εντελώς φιλικά και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν παίρνω άδεια, δεν μ'αρέσει αν και απ'όσο ξέρω είναι παράνομο. Ωστόσο δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα. Πάντα πλησιάζω το θέμα που θέλω και χωρίς να ρωτήσω τραβάω την φωτογραφία που θέλω. Σε άλλον αρέσει να το κάνει, άλλος προτιμάει να το διαπραγματευτεί. Άλλοι αντιδρούν θετικά άλλοι αρνητικά. Κάπου σε ένα βιβλίο περί φωτογραφίας δρόμου διάβασα το εξής και πιστεύω πως ισχύει. " street photography is 80% balls and 20% skils ".

 

^_^ :-D

Βασικά από ότι ξέρω εφόσον είσαι σε δημόσιο χώρο δεν σε προστατεύουν πνευματικά δικαιώματα... Αλλιώς παράνομο θα ήταν και να σε κοιτάζω... Είσαι φοβερός πάντως.. Το χειρότερο που σου έχουν πει τι είναι; :fear:

 

------------------------------------------------------------

Και μία βλακειούλα:

7336493430_39e507aaa0_z.jpg

DSCN1188 by Αντώνης.Α, on Flickr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lefterman ωραία η φωτογραφία σου αλλά την άλλη φορά πρόσεχε να κρατάς τη μηχανή τελείως οριζόντια και να μη τη γέρνεις αριστερά δεξιά.... oh wait.

 

Αυτά πάνε στον ορίζοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...