Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ γενικώς προσπαθώ να το έχω σε όλες τις φωτογραφίες μου χαμηλό το ISO. Στις κοντινές νομίζω όμως ότι είναι απαραίτητο. (τουλάχιστον στη δική μου φωτογραφική)

Υπάρχουν πάρα πολύ βιντεάκια στο youtube που σου μαθαίνουν τα βασικά του photoshop (υπάρχουν και στα ελληνικά μερικά, αν θελεις σου δίνω λινκ). Στο photoshop εγώ πειράζω κυρίως levels και curves. (τα οποία βρίσκες στο Image -> Adjustments -> Levels (ή Curves).

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! ^_^ Πειραματίσου από τώρα που είσαι ακόμη στην αρχή και θα μάθεις πολύ πράγματα. Για παράδειγμα μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία 2 φορές. Την πρώτη φορά να έχει μεγάλη διάφραγμα και την δεύτερη μικρό, ή στη μια υψηλό και στην άλλη χαμηλό ISO και έπειτα να τις δεις στον υπολογιστή σου. Θα δεις διαφορές και σιγά-σιγά θα μπεις στο "παιχνίδι". ^_^

Και ότι άλλο θες, ρώτα μας :)

 

A! και Chris τις λάτρεψα αυτές τις κούπες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψάξω σε ebay, θα τις έχει πιστεύω! ^_^

Ορίστε δύο φωτογραφίες που είχα ξεχάσει να ανεβάσω.

7320803090_d869197f1a.jpg

Gallikos Molos Pan by Chris Anastasiou, on Flickr

7320789906_2a308fd898.jpg

Park by Chris Anastasiou, on Flickr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψάξω σε ebay, θα τις έχει πιστεύω! ^_^

 

Έχει, όποιον φακό θέλεις :) Απλά κοίτα να γράφει Canon και όχι Canian που γράφουν πολλοί (έτσι για την ψευδαίσθηση :) ). Με τα μεταφορικά κάνουν κανένα 5ευρο. Κι εγώ μόνο έτσι μπορώ να έχω έναν L 70-300 δίπλα μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψάξω σε ebay, θα τις έχει πιστεύω! ^_^

Ορίστε δύο φωτογραφίες που είχα ξεχάσει να ανεβάσω.

7320803090_d869197f1a.jpg

Gallikos Molos Pan by Chris Anastasiou, on Flickr

 

 

ωραια!!!

 

ερωτηση: πανοραμικη ειναι? ανα ναι ποσες φωτο σε 1 ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@arxagellos: Thanks για το tip :) Θα πάρω σίγουρα μια!

 

@viper: Ναι, είναι πανοραμική και είναι φτιαγμένη από 8 φωτογραφίες :)

8???!!! :shock:

------------------------------------------------------------

Ας βάλω μερικές ακόμη :P

 

7321083010_763644f58f_z.jpg

DSCN1106 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

7314464724_42bace1670_z.jpg

DSCN1086 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

7310803660_c26f595b1f_z.jpg

DSCN0822 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

Ελπίζω να σας αρέσουν ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο παλιός είναι αλλιώς :mrgreen:

 

 

-όσο πιό μεγάλο ISO, τόσο πιό "εύκολα" φωτογραφίζεις στο "λίγο" φώς

-όσο πιό μεγάλο νούμερο "διαφράγματος",(μικρό άνοιγμα), πιό λίγο φώς και πιό μεγάλο βάθος πεδίου (ευκρίνειας)

-όσο πιό μικρό νούμερο "διαφράγματος", (μεγάλο άνοιγμα),πιό πολύ φώς, μεγαλύτερες αντιθέσεις (κοντράστ) και μικρότερο βάθος πεδίου

 

-όσο πιό μεγάλη ταχύτητα, (μεγάλος παρονομαστής), πιό λίγο φώς και πιό "ακούνητες" εικόνες

 

-ταχύτητες και διαφράγματα, υπο/διπλασιάζουν την ποσότητα φωτισμού

έτσι μπορείς να έχεις την "ίδια έκθεση" στο φώςως "γινόμενο", διάφραγμαΧταχύτητα, αλλά διαφορετική "ποιότητα"-αποτέλεσμα στην εικόνα

 

το ίδιο υποδηλώνουν και τα νούμερα του ISO

ASA(αμερική διπλασιασμός) DIN(γερμανία +3 γιά διπλάσιο)

 

στα φιλμ, το μικρό ISO ή DIN σήμαινε και πιό λεπτόκοκη φωτοευαίσθητη επίστρωση, κάτι σαν την σημερινή ανάλυση

σ' αυτά βέβαια, παίζει ρόλο καί ο τρόπος "εμφάνισης" του φιλμ και "εκτύπωσης" της φωτογραφίας, κάτι σαν τα προγράμματα επεξεργασίας σήμερα

 

 

 

αλλά ο νέος είναι πιό ωραίος! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο washcloud για τον ορίζοντα. Καλό είναι να προσέχεις να είναι ίσιος και να μην γέρνει η φωτογραφία. Χαλάει η αρμονία της συνήθως. Αν προσέξεις και από μεγάλους και γνωστούς φωτογράφους, η συμμετρία και η αρμονία υπάρχει παντού, σε κάθε είδους φωτογραφία. Αν δεν κάνω λάθος η κάμερα που έχεις έχει ενσωματωμένο φακό και δεν μπορείς να τον αλλάξεις ( διόρθωσε με αν κάνω λάθος ). Η τιμή του ISO όσο μεγαλύτερη είναι τόσο περισσότερο φως έχει η φωτογραφία σου, αλλά ταυτόχρονα τόσο μεγαλύτερος θα είναι και ο θόρυβος. Θα σου πρότεινα να μην το είχες στο αυτόματο ώστε να μάθεις την μηχανή και να πειραματιστείς. Παίξε με τις τιμές, κάνε δοκιμές και σιγά σιγά θα μπεις στο νόημα. Για παράδειγμα, μια καλή "άσκηση" είναι το να βγάζεις το ίδιο αντικείμενο φωτογραφία στο δωμάτιό σου με άλλον φωτισμό και διάφορες τιμές F ( διαφράγματος ) , ταχύτητας και ISO. Για αρχή, και χωρίς να το παίζω μέντορας, έχω την εντύπωση πως τα πας καλά και νομίζω πως με τον καιρό θα κατασταλάξεις στο θέμα που σου αρέσει να βγάζεις περισσότερο - αν δεν το χεις βρει ακόμη.

 

Για το photoshop που σου λέει η Kate, κατέβασέ το και θα βρεις πολλά tutorials στο youtube αλλά και στο google. Μπορείς φυσικά να ρωτάς και εμάς και αν γνωρίζουμε εννοείται πως θα βοηθήσουμε. Ένα άλλο αλλά λιγάκι πιο βαρύ πρόγραμμα αλλά επίσης πολύ καλό, και αυτό της adobe, είναι το lightroom. Γενικότερα, μην σπαταλάς και πάρα πολύ χρόνο στην επεξεργασία. Δυό-τρεις διορθώσεις, αλλαγές και είσαι έτοιμος. Αυτή είναι η δική μου άποψη.

 

Με την ευκαιρία ποστάρω 3 φωτογραφίες δρόμου :

 

7315063094_91a6111ce1_m.jpg

Ah! by John Drossos,

 

7310400102_56e58debb1_m.jpg

love story by John Drossos,

 

7304961510_a038b5322c_m.jpg

turban made in Germany by John Drossos,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο washcloud για τον ορίζοντα. Καλό είναι να προσέχεις να είναι ίσιος και να μην γέρνει η φωτογραφία. Χαλάει η αρμονία της συνήθως. Αν προσέξεις και από μεγάλους και γνωστούς φωτογράφους, η συμμετρία και η αρμονία υπάρχει παντού, σε κάθε είδους φωτογραφία. Αν δεν κάνω λάθος η κάμερα που έχεις έχει ενσωματωμένο φακό και δεν μπορείς να τον αλλάξεις ( διόρθωσε με αν κάνω λάθος ). Η τιμή του ISO όσο μεγαλύτερη είναι τόσο περισσότερο φως έχει η φωτογραφία σου, αλλά ταυτόχρονα τόσο μεγαλύτερος θα είναι και ο θόρυβος. Θα σου πρότεινα να μην το είχες στο αυτόματο ώστε να μάθεις την μηχανή και να πειραματιστείς. Παίξε με τις τιμές, κάνε δοκιμές και σιγά σιγά θα μπεις στο νόημα. Για παράδειγμα, μια καλή "άσκηση" είναι το να βγάζεις το ίδιο αντικείμενο φωτογραφία στο δωμάτιό σου με άλλον φωτισμό και διάφορες τιμές F ( διαφράγματος ) , ταχύτητας και ISO. Για αρχή, και χωρίς να το παίζω μέντορας, έχω την εντύπωση πως τα πας καλά και νομίζω πως με τον καιρό θα κατασταλάξεις στο θέμα που σου αρέσει να βγάζεις περισσότερο - αν δεν το χεις βρει ακόμη.

Προχθές αγόρασα τρίποδο...Από εδώ και πέρα θα προσέχω περισσότερο την σταθερότητα B) .

Ναι ενσωματωμένος είναι.

Ερώτηση:Ο θόρυβος τι είναι ακριβώς...;;; :fear:

Ερώτηση 2:Το διάφραγμα και η ταχύτητα τι είναι;;; Δεν μπορώ να βρω από που να τα φτιάξω αυτά.

Ερώτηση 3:Η αντιστάθμιση έκθεσης σε τι ποια τιμή είναι καλύτερη..;;

Αυτά... :P

 

 

Για το photoshop που σου λέει η Kate, κατέβασέ το και θα βρεις πολλά tutorials στο youtube αλλά και στο google. Μπορείς φυσικά να ρωτάς και εμάς και αν γνωρίζουμε εννοείται πως θα βοηθήσουμε. Ένα άλλο αλλά λιγάκι πιο βαρύ πρόγραμμα αλλά επίσης πολύ καλό, και αυτό της adobe, είναι το lightroom. Γενικότερα, μην σπαταλάς και πάρα πολύ χρόνο στην επεξεργασία. Δυό-τρεις διορθώσεις, αλλαγές και είσαι έτοιμος. Αυτή είναι η δική μου άποψη.

 

Οκ θα το κοιτάξω!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

7315063094_91a6111ce1_m.jpg

Ah! by John Drossos,

 

7310400102_56e58debb1_m.jpg

love story by John Drossos,

 

 

...είσαι (ήσουν και θα είσαι χωρίς αμφιβολία) απιστέφταμπλ αδερφέ. Ειλικρινά νομίζω μας δουλεύεις όλους, και όλοι αυτοί είναι φιλαράκια σου ή πληρωμένοι ή εκβιασμένοι ορ γουάτ.

 

 

 

 

 

 

7321083010_763644f58f_z.jpg

 

 

DSCN1106 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

7314464724_42bace1670_z.jpg

DSCN1086 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

Οι "μπίλιες" μου θύμισαν (κυρίως χρωματικά, αλλά και θεματικά),,,γερμανικές καρτ-ποσταλ του '70. Καλή φάση.

Το ρόδι...τα 'σπασε. Γενικά πάντως φαίνεται να το έχεις με "ακίνητα" θέματα σε κοντινό...

 

 

 

 

 

 

 

 

7320803090_d869197f1a.jpg

Gallikos Molos Pan by Chris Anastasiou, on Flickr

 

Park by Chris Anastasiou, on Flickr

 

H Καίτη Και Η Θάλασσα. Κλασσικά πράμματα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Οι "μπίλιες" μου θύμισαν (κυρίως χρωματικά, αλλά και θεματικά),,,γερμανικές καρτ-ποσταλ του '70. Καλή φάση.

Το ρόδι...τα 'σπασε. Γενικά πάντως φαίνεται να το έχεις με "ακίνητα" θέματα σε κοντινό...

 

 

Σε ευχαριστώ!

Λοιπόν!!! Σήμερα πήγα την πρώτη μου φωτοβόλτα! Ανέβασα μερικές από τις καλύτερες λήψεις...B)

Ορίστε μερικές:

 

7330532414_9bc356a4a1_z.jpg

DSCN1194 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

7330524602_c4448f94b2_z.jpg

DSCN1216 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

7330520458_496ea5329e_z.jpg

DSCN1225 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

7330515456_741dca74f2_z.jpg

DSCN1235 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

7330508766_493dbd7b6f_z.jpg

DSCN1246 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

7330497182_a60108f7ea_z.jpg

DSCN1262 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

7330492370_d1f69cd666_z.jpg

DSCN1268 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

7330488122_20179af26b_z.jpg

DSCN1292 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

7330428310_bfaacdd858_z.jpg

Panorama 2 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

7330430530_e92c6c6766_z.jpg

DSCN1440 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

7330476674_04010278eb_z.jpg

DSCN1321 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

7330480430_4f6ca78207_z.jpg

DSCN1315 by Αντώνης.Α, on Flickr

 

Επεξ/σία από andrikakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θόρυβος (noise) είναι αυτοί οι έντονοι κόκκοι που θα παρατηρήσεις σε φωτογραφίες. (εδώ τη φωτογραφία που έχει και θα καταλάβεις)

Το διάφραγμα ρυθμίζει το πόσο μεγάλο ή μικρό θα είναι το βάθος πεδίου σου. Αν έχει μεγάλο νούμερο διαφράγματος, πχ f/18, το βάθος πεδίου θα είναι μεγάλο, δηλαδή θα φαίνονται καθαρά τα μακρινά αντικείμενα. Ενώ αν έχει μικρό νούμερο διαφράγματος, πχ f/5.6) θα έχεις μικρό βάθος πεδίου, δηλαδή το φόντο θα είναι φλου (θολό). (δες αυτήν τη φωτογραφία και θα καταλάβεις.)

Η ταχύτητα (shutter speed) είναι αυτή που ρυθμίζει πόσο γρήγορα θα ανοιγοκλείσει το κλίστρο. Με τις γρήγορες ταχύτητες μπορείς να βγάλεις κινούμενα πράγματα και να φαίνονται "παγωμένα". (πχ 1/300sec) Με τις αργές ταχύτητες μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλότερου φωτισμού. Εκεί όμως πρέπει να προσέχεις γιατί αν κουνηθείς βγαίνουν κουνημένες. (πχ 1/30sec). Αν έχεις μαζί του τριπόδι, ή μπορείς να στιρίξεις κάπου τη μηχανή θα είσαι εντάξει.

Τώρα δεν ξέρω αν βοήθησα ή αν σε μπέρδεψα περισσότερο. :-( Το θέμα είναι ότι με τον καιρό και του πειραματισμούς θα τα μάθεις όλα ^_^

 

A! και οι φωτογραφίες σου είναι πολύ καλές!!! Μου άρεσαν ιδιαίτερα αυτή με τα περιστέρια, το πανόραμα, αυτή που είναι ο τύπος και ακούει μουσική και αυτή με το δεμένο καράβι. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...