Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ωραία απόδοση και σύνθεση στην νυχτερινή ματιά σου με θέμα την Ακρόπολη Σταμάτη, μπράβο μπράβο !!!

 

7222430018_56a66f6715_m.jpg

when you're smiling by John Drossos,

 

7297078826_6fa64878c6_m.jpg

crying or laughing ? by John Drossos,

 

7276213928_50dd1e1c8b_m.jpg

O.K. ? ... by John Drossos,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α σ'ευχαριστώ rolleyes.gif, παρεπιπτόντως μήπως ξέρει κανείς τι επεξεργασία μπορώ να κάνω με το Photoshop στη φώτο για να δείξει λίγο καλύτερα? γιατί τώρα είναι όπως την τράβηξα...

 

 

Το ίδιο και για την παρακάτω (βγήκε και λίγο στραβή απ' ότι βλέπω...)

 

sam0610i.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις. Για παράδειγμα, άμα θέλεις να την ισιώσεις μπορείς να το κάνεις με το crop. Θα σου την κόψει βέβαια λιγάκι αλλά δυστυχώς δεν αποφεύγεται. Επειδή όμως δεν είναι πολύ στραβή, το κόψιμο θα είναι μικρό.Κάτι άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να αυξήσεις την οξύτητα. Δηλαδή, unsharp (θα το βρεις στο filter). Η απόδοση θεωρώ πως είναι πάρα πολύ καλή οπότε δεν θα μπορούσες να κάνεις κάτι άλλο από επεξεργασία. Ίσως να παίξεις λίγο με τους τόνους των χρωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις συμβουλές! Προτείνεις η επεξεργασία να γίνει στο raw αρχείο (πχ με τους τόνους των χρωμάτων) ή μετά πχ στο jpeg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις. Για παράδειγμα, άμα θέλεις να την ισιώσεις μπορείς να το κάνεις με το crop. Θα σου την κόψει βέβαια λιγάκι αλλά δυστυχώς δεν αποφεύγεται. Επειδή όμως δεν είναι πολύ στραβή, το κόψιμο θα είναι μικρό.

 

...μέχρι εδώ, θα μπορούσε να είναι και κείμενο του Ασκητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις συμβουλές! Προτείνεις η επεξεργασία να γίνει στο raw αρχείο (πχ με τους τόνους των χρωμάτων) ή μετά πχ στο jpeg?

 

στο raw πορφανως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια ζώα κάψανε πριν λίγες μέρες ένα πιάνο του τμήματος μουσικής επιστήμης & τέχνης του ΠΑΜΑΚ. Γιατί; Γιατί έτσι.

Ως ένδειξη διαμαρτυρίας έγινε σήμερα μια συναυλία στο φουαγιέ του πανεπιστημίου. Χορωδία, έγχορδα, κρουστά, τα πάντα είχε. Μουσική πανδαισία!

Εύχομαι να έχομε πιο ευχάριστες αφορμές για αντίστοιχα μουσικά γεγονότα στο μέλλον... :angry:

 

2zgvwxf.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα δείγμα από τις φωτογραφίες που έχω στο flickr!

 

7310801818_85cb1c3ebb.jpg

 

7310807768_7a94c0f6b7.jpg

 

Δείτε και τις υπόλοιπες να μου πείτε την γνώμη σας και κάποιες συμβουλές... :))

Ευχαριστώ :))

 

Υ.Γ: Μιάμιση εβδομάδα έχω την φωτογραφική και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα μην είστε αυστηροί B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλές δεν έχω να δώσω (σχετικά με χρήση της μηχανής δηλαδή, όντας μη ενασχολούμενος) αλλά γνώμες ναι :

 

Το λέλουδο πολύ όμορφα τραβηγμένο, και το "πανοράμικ" σκηνικό, το βρίσκω επίσης καλή-φάση-φωτό (ο johan πιθανώς θα σου πει -τουλάχιστον- για τον "ορίζοντα" και θα 'χει και δίκιο, όσο κι αν δεν ένοχλει τόσο).

 

Γουστάρω όμως τρελλά το α-λα-Πίζα εφέκτ (όπως και τα έντονα χρώματα και τη "θολούρα") που βγήκε ως αποτέλεσμα. Μου θυμίζει βινιέτα από (ιμπρεσσιονιστικό) κόμικ. Προφανώς βρίσκεσαι στην αρχική φάση που περιλαμβάνει "εύρεση κλασσικά ιδανικών θεμάτων" και "σωστού καδραρίσματος". Σε καλό δρόμο σε βρίσκω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειά τη φωτογραφική και καλές βόλτες για φωτογραφίες! Αν έχεις κάποια απορία, πες μας και θα σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε! :)

Τα λουλούδια μου αρέσουν πολύ, είναι από τα αγαπημένα μου θέματα. Να προσέχεις τον θόρυβο όμως. (να έχεις χαμηλό ISO)

Και το τοπίο μου άρεσε αρκετά, απλά μου φαίνεται ότι έβαλες πολύ έντονο contrast στο photoshop στα levels ή στα curves. (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος και δεν την έχεις photoshopάρει και έχει βγει έτσι από μόνη της.)

Συνέχισε τα κλικ! Περιμένουμε κι άλλες! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέλουδο πολύ όμορφα τραβηγμένο, και το "πανοράμικ" σκηνικό, το βρίσκω επίσης καλή-φάση-φωτό (ο johan πιθανώς θα σου πει -τουλάχιστον- για τον "ορίζοντα" και θα 'χει και δίκιο, όσο κι αν δεν ένοχλει τόσο).

Ευχαριστώ για το καλά σου λόγια...Ναι είμαι στην αρχή και σιγά-σιγά ανακαλύπτω τα βασικά :P

H άλλη φώτο δεν είναι πανόραμα, αν και έχω και μία πρόχειρη...Θα την ποστάρω μαζί με άλλες...

 

 

Μεγειά τη φωτογραφική και καλές βόλτες για φωτογραφίες! Αν έχεις κάποια απορία, πες μας και θα σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε! :)

Τα λουλούδια μου αρέσουν πολύ, είναι από τα αγαπημένα μου θέματα. Να προσέχεις τον θόρυβο όμως. (να έχεις χαμηλό ISO)

Και το τοπίο μου άρεσε αρκετά, απλά μου φαίνεται ότι έβαλες πολύ έντονο contrast στο photoshop στα levels ή στα curves. (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος και δεν την έχεις photoshopάρει και έχει βγει έτσι από μόνη της.)

Συνέχισε τα κλικ! Περιμένουμε κι άλλες! ^_^

 

Σε ευχαριστώ πολύ :)

Σε τι τιμή περίπου να το έχω το iso; Τώρα το έχω στο αυτόματο.

Όντως το τοπίο το πέρασα έντονα από φίλτρο γι'αυτό και βγήκε έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη δική μου το έχω όσο πιο χαμηλό μπορώ, τύπου 100 με 200 συνήθως για να είμαι σίγουρη ότι δεν παίζει να έχω θόρυβο. Αλλά υπάρχουν και plugins του photoshop για noise reduction. Αν θέλεις πες μου να σου πω πιο έχω εγώ. :)

Αυτό με το contrast το έκανα και εγώ όταν είχα αρχίσει να επεξεργάζομαι τις φωτογραφίες μου, για αυτό το παρατήρησα ^_^ Και τώρα που κοιτάζω μερικές δικές μου, μου φαίνεται ότι το είχα παρακάνει μερικές φορές, αλλά σε μερικές μου αρέσει ακόμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη δική μου το έχω όσο πιο χαμηλό μπορώ, τύπου 100 με 200 συνήθως για να είμαι σίγουρη ότι δεν παίζει να έχω θόρυβο. Αλλά υπάρχουν και plugins του photoshop για noise reduction. Αν θέλεις πες μου να σου πω πιο έχω εγώ. :)

Αυτό με το contrast το έκανα και εγώ όταν είχα αρχίσει να επεξεργάζομαι τις φωτογραφίες μου, για αυτό το παρατήρησα ^_^ Και τώρα που κοιτάζω μερικές δικές μου, μου φαίνεται ότι το είχα παρακάνει μερικές φορές, αλλά σε μερικές μου αρέσει ακόμα :)

Να το βάζω τόσο μόνο σε λουλούδια ή γενικότερα σε όλες τις κοντινές;

 

Επειδή δεν (δεν ξέρω να) χρησιμοποιώ photoshop μπορείς να μου προτείνεις κάποια καλή εφαρμογή για να φτιάχνω τα contast και αυτά;

(αυτές τις έχω φτιάξει από το picmonkey)

 

Υ.Γ καταπληκτικές οι φωτογραφίες σου!!!Μακάρι να φτάσω το επίπεδό σου κάποτε..

 

Υ.Γ Λατρεύω το soundtrack του site σου! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...