Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φοβερή, μπράβο μπράβο!

 

@washcloud : Γενικότερα, δεν έκανα τον δάσκαλο γιατί και εγώ δεν ξέρω, κάθε μέρα μαθαίνω και προσπαθώ να βελτιώνομαι. Δεν επέβαλα το "σωστό" - ασχέτως αν είναι ή όχι αντικειμενικά σωστό - απλώς έδωσα μια συμβουλή την οποία δανείστηκα από αυτούς που με διόρθωσαν και με συμβούλεψαν. Η απ'αυτή τρελάθηκε λες και έθιξα την φωτογραφία της. Αντέδρασε σαν τον μαχητή του καλού ενώ δεν είπα κάτι κακό ή με άσχημο τρόπο. Δεν είμαι γενικότερα απόλυτος με τους κανόνες και είμαι των "παραβιάσεων" αλλά από κάποιον που ξέρει τι πως και γιατί, με άλλα λόγια αν η παραβίαση έχει άποψη τότε είναι εντάξει. Αν δεις από μεγάλους φωτογράφους ή γενικά αν παρακολουθήσεις εκθέσεις θα δεις πως για να παραβιαστεί ένας "κανόνας" θέλει θράσος. Το να μου κοτσάρεις μια φωτογραφία με μοναδικό επιχείρημα το " έτσι μ'αρέσει εμένα " τότε θα γελάσω γιατί θα είσαι αδιόρθωτος και βραδύνους. Μια μικρή επεξεργασία στο photoshop για διόρθωση ή βελτίωση χρωμάτων δεν βλάπτει και δεν αλλοιώνει. Αν πιστεύει ότι αλλοιώνει τότε ας πάρει μια αναλογική ή την πρώτη πρώτη μηχανή και να βγάλει με τρου τρόπο και όχι με ψηφιακές. Από την στιγμή που ακολουθεί την τεχνολογία ας το εκμεταλλευτεί προς όφελός της με καλό τρόπο και όχι να μου το παίζει παρθένα. Βελάζει και αυτή όπως και εγώ, προβατίλα μυρίζουμε.

Δεν ξέρω αν διαβάζεις βιβλία αλλά ο Καντ στο βιβλίο με τίτλο " ανθρωπολογία από πραγματολογική άποψη " σχολιάζει τις γυναίκες που ασχολούνται με τις τέχνες και αναφέρει τον λόγο για τον οποίον ασχολούνται. Αν το βρω θα το γράψω.

Πολλά είπα,καλό κουράγιο αν έφτασες μέχρι αυτήν εδώ την τελεία -> .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιστεύει ότι αλλοιώνει τότε ας πάρει μια αναλογική ή την πρώτη πρώτη μηχανή και να βγάλει με τρου τρόπο και όχι με ψηφιακές. Από την στιγμή που ακολουθεί την τεχνολογία ας το εκμεταλλευτεί προς όφελός της με καλό τρόπο και όχι να μου το παίζει παρθένα.

Και στο φιλμ υπάρχει επεξεργασία. Πχ μπορείς να πάρεις φιλμ ειδικό για τοπία με έντονο κορεσμό χρωμάτων ή άλλο για πορτραίτα. Μπορείς να πάρεις έγχρωμο και να το εμφανίσεις με άλλα χημικά για να αλλοιώσεις τα χρώματα (cross process).

Αν έχεις τηλεφακό αλλοιώνεις την "πραγματικότητα". Το ίδιο με ευρυγώνιο, fisheye κλπ. Φωτογράφοι βάζανε(και βάζουν) βαζελίνη στον φακό για να γίνει πιο soft η εικόνα.

 

Τέλος πάντων ας μην το κουράζουμε πολύ.

H επεξεργασία είναι δεδομένη -θέλουμε δε θέλουμε- ασχέτως φωτογραφικής μηχανής που χρησιμοποιούμε, ακόμα και φιλμάτης. Απλά κάποιου είδους επεξεργασία δίνει πιο "ρεαλιστικό" αποτέλεσμα και κάποιου άλλου είδους επεξεργασία δίνει πιο "φανταστικό".

Το θέμα (για εμάς που έχουμε χόμπι την φωτογραφία) είναι αν θα αφήσουμε τη μηχανή να τα κάνει όλα αυτόματα (ασχετίλα) ή θα επέμβουμε δημιουργικά όπου μπορούμε. Από το τι καδράρισμα θα κάνουμε και τι διάφραγμα θα βάλουμε την ώρα που κάνουμε το κλικ, μέχρι το τι ισορροπία λευκού θα επιλέξουμε στο post processing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Άκη πολύ ωραία .

 

Για την συγκεκριμένη φωτογραφία ήμουν ,είμαι αρκετά διστακτικός εαν άξιζε να μπω στον κόπο να την ανεβάσω μιας και μου κάνει κάποιο κλικ αλλά μέχρι έχει .... (περιμένω σχολια)

 

7088198703_4257796af8.jpg

by George-Raf, on Flickr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ aki συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!

 

@ rafail η φωτογραφία σου για μένα προσωπικά είναι άψογη, φοβερή και εκπέμπει μια μελαγχολία - πράγμα το οποίο λατρεύω -. Η σκιά κάνει όλη την δουλειά. Αν και η επεξεργασία είναι λιγάκι βαρβάτη - αν δεν κάνω λάθος - την βρίσκω πολύ καλή και θεωρώ πως αναδεικνύει το θέμα σου. Συγχαρητήρια.

 

Ορίστε και μια δική μου φωτογραφία από τους αγαπημένους μας ταρίφες. Μετά το κλικ με ένα πολύ βαρύ ύφος με ρώτησε τι κάνω. Του είπα τίποτα και συνέχισα. Χαβαλέ έχει.

 

7088300031_e4bda8fab7_m.jpg

taxi by John Drossos,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερή, μπράβο μπράβο!

 

@washcloud : Γενικότερα, δεν έκανα τον δάσκαλο γιατί και εγώ δεν ξέρω, κάθε μέρα μαθαίνω και προσπαθώ να βελτιώνομαι. Δεν επέβαλα το "σωστό" - ασχέτως αν είναι ή όχι αντικειμενικά σωστό - απλώς έδωσα μια συμβουλή την οποία δανείστηκα από αυτούς που με διόρθωσαν και με συμβούλεψαν. Η απ'αυτή τρελάθηκε λες και έθιξα την φωτογραφία της. Αντέδρασε σαν τον μαχητή του καλού ενώ δεν είπα κάτι κακό ή με άσχημο τρόπο. Δεν είμαι γενικότερα απόλυτος με τους κανόνες και είμαι των "παραβιάσεων" αλλά από κάποιον που ξέρει τι πως και γιατί, με άλλα λόγια αν η παραβίαση έχει άποψη τότε είναι εντάξει. Αν δεις από μεγάλους φωτογράφους ή γενικά αν παρακολουθήσεις εκθέσεις θα δεις πως για να παραβιαστεί ένας "κανόνας" θέλει θράσος. Το να μου κοτσάρεις μια φωτογραφία με μοναδικό επιχείρημα το " έτσι μ'αρέσει εμένα " τότε θα γελάσω γιατί θα είσαι αδιόρθωτος και βραδύνους. Μια μικρή επεξεργασία στο photoshop για διόρθωση ή βελτίωση χρωμάτων δεν βλάπτει και δεν αλλοιώνει. Αν πιστεύει ότι αλλοιώνει τότε ας πάρει μια αναλογική ή την πρώτη πρώτη μηχανή και να βγάλει με τρου τρόπο και όχι με ψηφιακές. Από την στιγμή που ακολουθεί την τεχνολογία ας το εκμεταλλευτεί προς όφελός της με καλό τρόπο και όχι να μου το παίζει παρθένα. Βελάζει και αυτή όπως και εγώ, προβατίλα μυρίζουμε.

Δεν ξέρω αν διαβάζεις βιβλία αλλά ο Καντ στο βιβλίο με τίτλο " ανθρωπολογία από πραγματολογική άποψη " σχολιάζει τις γυναίκες που ασχολούνται με τις τέχνες και αναφέρει τον λόγο για τον οποίον ασχολούνται. Αν το βρω θα το γράψω.

Πολλά είπα,καλό κουράγιο αν έφτασες μέχρι αυτήν εδώ την τελεία -> .

...Δεν είπα ότι έκανες τον δάσκαλο. Το "αυστηρότητα" είχε να κάνει με το πως εκφράστηκες. Δεν βλέπω πού βλέπεις ότι "τρελλάθηκε" (πάλι υπερβάλεις - πολύ "αμυντικά" το πήρες). Ότι κατά βάση έχεις δίκιο-έχεις. Αντιδράς υπερβολικά όμως. Στα περί "παραβίασης", με βρίσκεις σύμφωνο αυτή τη φορά - τα ίδια είπα κι εγώ πριν. Διαφωνώ στο ότι "στο παίζει κάτι" όμως. Έχετε διαφορετικούς κώδικες, αυτό είναι που δεν αντιλαμβάνεσαι. Περί βιβλίων γενικά και περί Καντ ειδικά, όχι, δεν θα έλεγα ότι είμαι από αυτούς που διαβάζουν - κι ούτε μου λέει κάτι ένα συγκεκριμένο αξιωματικό συμπέρασμα-απόφθεγμα (καλοδεχούμενο να το γράψεις αν το ξαναπετύχεις, αλλά σε γενικές γραμμές μου κάνει λίγο "είναι όλες πουτάνες". Και οι περισσότερες να είναι, δεν παύουν να μην είναι όλες, οπότε...).

 

Είσαι μυστήριο τρένο ειν' αλήθεια ως άνθρωπος (απ' όσα λίγα πιάνω από τα γραφόμενά σου, τωρινά και παλαιότερα, αλλά και την έκδηλη τέχνη σου) - αλλά ακριβώς γι' αυτό δεν υπήρχε περίπτωση να μη δε φτάσω "ως την τελεία". Κλείνω επειδή εγώ το "δασκαλίκι" το έχω μέσα μου (και δεν χάνω ευκαιρία να ζαλίζω αρχίδια με το να το εφαρμόζω), με "συμβουλή" να "χαλαρώσεις" λίγο σαν άνθρωπος. Φηλ φρη να μου αντιπροτείνεις από μεριά σου να "πονηρευτώ"...

 

 

 

 

 

Για την συγκεκριμένη φωτογραφία ήμουν ,είμαι αρκετά διστακτικός εαν άξιζε να μπω στον κόπο να την ανεβάσω μιας και μου κάνει κάποιο κλικ αλλά μέχρι έχει .... (περιμένω σχολια)

 

7088198703_4257796af8.jpg

by George-Raf, on Flickr

 

...μας δουλεύεις, έτσι; "Κάποιο κλικ"........; Υπέροχη είναι - δε θα έλεγα ακριβώς "μελαγχολική" όπως είπε ο Γιάννης, αλλά για να μην σπάσω το κεφάλι μου να βρω κατάλληλα επίθετα ή να κάνω αναλύσεις, θα πω ότι χαλαρά θα μπορούσε να εξωφυλλίζει κάποιο έργο από πχ Burroughs. Να υποθέσω ότι επειδή ξέρεις το στόρι από πίσω της την έχεις απομυθοποιήσει - αλλά για όσους δεν έχουν ζήσει τη στιγμή της, μια χαρά μυθική είναι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απ'αυτή τρελάθηκε

 

θα γελάσω γιατί θα είσαι αδιόρθωτος και βραδύνους.

 

Δεν ξέρω αν διαβάζεις βιβλία αλλά ο Καντ στο βιβλίο με τίτλο " ανθρωπολογία από πραγματολογική άποψη " σχολιάζει τις γυναίκες που ασχολούνται με τις τέχνες και αναφέρει τον λόγο για τον οποίον ασχολούνται. Αν το βρω θα το γράψω.

 

Θα χαλαρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...