Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω καναδυό επαγγελματίες φωτογράφους

 

Μήπως γι'αυτό? Προφανώς περάσαν και απο το στάδιο του ερασιτεχνισμού αλλά πλέον δεν είναι εκεί. Καλός είναι ο συνδυασμός ''κιθάρα - φωνή - κασετόφωνο με μικρόφωνο'' αλλά για να το ακούσουν οι φίλοι σου. Μετά χρειάζεσια audio software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

έχω καναδυό επαγγελματίες φωτογράφους

Μήπως γι'αυτό? Προφανώς περάσαν και απο το στάδιο του ερασιτεχνισμού αλλά πλέον δεν είναι εκεί. Καλός είναι ο συνδυασμός ''κιθάρα - φωνή - κασετόφωνο με μικρόφωνο'' αλλά για να το ακούσουν οι φίλοι σου. Μετά χρειάζεσια audio software.

δε διάβασες παρακάτω; Επαναλαμβάνω:

(εν τω μεταξύ οι φώτοζ των είναι για τομπωτσο και μετά τη επεξεργασία...κατά τ' άλλα αυτοί πληρώνονται...)

και κατά δεύτερον εγώ ΔΕΝ βγάζω επαγγελματικές φώτο

 

ασχετο ότι ξέρω καλύτερο σοπάρισμα απ' αυτούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάνεις το point μου προφανώς.

Θέλω να πω ότι μια φωτο μπορεί να είναι όμορφη και χωρίς ΚΑΜΙΑ επεξεργασία. Όπως κάποτε που πηγαίναμε το οικογενειακό φιλμ π.χ. στον φωτογράφο και μας τις εκτύπωνε.

Οκ, σήμερα υπάρχουν άπειρα προγράμματα για επεξεργασία φωτογραφιών αλλά μπορεί π.χ. να φωτογραφίσεις μια λίμνη από μια σούπερ ντούπερ γωνία και η φύση να σου παρέχει εκείνη την στιγμή τον ιδανικό φωτισμό και άρα να μην χρειάζεται έξτρα επεξεργασία η φωτογραφία για να δείξει όμορφη.

Δηλαδή ο totem lost δεν έκανε λάθος που δεν επεξεργάστηκε τις φωτο του.

Ίσως πλέον να έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούμε δεδομένο ότι με το που θα τραβηχτεί μια φωτογραφία μετά πρέπει οπωσδήποτε να ακολουθήσει η επεξεργασία της.

 

Αν έχεις έναν τέλειο πανάκριβο φακό, και απαιτήσεις, τότε θα χρειαστεί να παίξεις λιγάκι. Λίγο με το κοντράστ για παράδειγμα, λίγο με το να ισιώσεις τον ορίζοντα. Μην παραμυθιάζεσαι ότι μια σκατά φωτογραφία μπορεί με το photoshop να γίνει τέλεια. Επίσης, άλλο ο ρομαντισμός και η ερασιτεχνική ενασχόληση και η μη έκθεση φωτογραφιών ή η έκθεσή τους στο fb με οικογενειακές στιγμές, και άλλο η τέχνη. Εννοείται πως δεν είμαι ούτε επαγγελματίας αλλά ούτε και γνωρίζω την τέχνη αυτήν. Με ενδιαφέρει και την μαθαίνω. Εγώ τον μαν τον είπα να διορθώσει κάτι που είναι απαράβατος κανόνας αν θέλεις η φωτογραφία σου να στέκεται, και όχι την Πάργα να την κάνει να φανεί Πράγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, άλλο ο ρομαντισμός και η ερασιτεχνική ενασχόληση και η μη έκθεση φωτογραφιών ή η έκθεσή τους στο fb με οικογενειακές στιγμές, και άλλο η τέχνη. Εννοείται πως δεν είμαι ούτε επαγγελματίας αλλά ούτε και γνωρίζω την τέχνη αυτήν. Με ενδιαφέρει και την μαθαίνω. Εγώ τον μαν τον είπα να διορθώσει κάτι που είναι απαράβατος κανόνας αν θέλεις η φωτογραφία σου να στέκεται, και όχι την Πάργα να την κάνει να φανεί Πράγα.

 

Σόρρυ, αλλά δεν δέχομαι την ύπαρξη "απαράβατων κανόνων" στις τέχνες.

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ, αλλά δεν δέχομαι την ύπαρξη "απαράβατων κανόνων" στις τέχνες.

Καλή συνέχεια!

 

Τότε βγες έξω και κάνε την επανάστασή σου και μην την κάνεις να φαίνεται γελοία μέσα από λόγια και μπλα μπλα. Επίσης, για να σπάσεις ή να παραβιάσεις έναν κανόνα, πρώτα θα πρέπει να τον γνωρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ nenya & johan :

 

 

 

 

Λολ δεν χρειάζεται ν'αλλάξεις κάτι! Είναι ήδη όμορφες οι 2 φωτογραφίες!

Αυτό πια με το photoshop και άλλα προγράμματα έχει παραγίνει. Με μέτρο ρε παιδιά! Και οι πιο natural φωτογραφίες έχουν την αίγλη τους. Σε λίγο θα ξεχάσουμε δηλαδή πώς είναι η κανονική φωτογραφία!

...από άποψη "γενικής φιλοσοφίας", εγώ συμφωνώ με το "φυσικό" (για ό,τι κι αν πρόκειται). Από την άλλη όμως, δεν πάει να είναι μια άποψη, που μάλιστα δεν κολλάει πάντα και παντού, ακόμα και για 'μένα που μόλις δήλωσα λάτρης της φυσικότητας. Πχ αν μια πικ είναι "άλλου επιπέδου", τα "ψεγάδια" της κάνουν μπαμ ακόμη περισσότερο, και το τραβάει ο οργανισμός μικρές παρεμβάσεις με πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας. Δεν λέμε να της αλλαξέις τα φώτα βέβαια, αλλά να ψαλιδίσεις πιθανά ψεγάδια. Πχ να την φέρεις "στα ίσα της", όταν ο ορίζοντας έχει βγει "πλαγιαστά"...

 

 

θες και τα λες ή μήπως δεν ξέρεις το Photoshop και το ρίχνεις στο ότι έχει παραγίνει ? παλιότερα, πριν το photoshop, πιστεύεις όλα ήταν αγνά και αγγελικά πλασμένα? δεν υπήρχαν πατέντες και τεχνικές ? Εγώ δεν ξέρω πώς είναι η κανονική φωτογραφία, αν μπορείς πραγματικά θα ήθελα να μου εξηγήσεις να μάθω

...γιατί το παρατραβάς βρε Γιάννη; Είπε μια γενική αλήθεια απλά (άσχετα που προσφάτως δεν νομίζω να έχουν ποσταριστεί φωτός στο παρόν θρεντ που να έχουν ξεσκιστεί στην επεξεργασία) - εκτός κι αν έχεις λόγο να πιστεύεις ότι απευθυνόταν σ' εσένα προσωπικά... (το μόνο πάντως που εγώ βλέπω πως θα μπορούσες να πάρεις ως "προσωπικό", είναι ότι σχολίασε καπάκι από το δικό σου σχόλιο περί "ορίζοντα"...Οκ, και το δικό της ήταν "τραβηγμένο" ως σχόλιο, αν όντως η αφορμή ήταν η φωτό από totem_lost, καθώς ένα διόρθωμα στο "καδράρισμα" μια χαρά το σήκωνε η φωτό για να χτυπάει πιο σωστά στο μάτι, αλλά δε χρειάζεται και λάδι στη φωτιά...) (...γενικώς το έχεις το...άρπαγμα με τις κοπελιές στο παρόν θρεντ, ή μου φαίνεται...; :ρ)

 

 

Χάνεις το point μου προφανώς.

Θέλω να πω ότι μια φωτο μπορεί να είναι όμορφη και χωρίς ΚΑΜΙΑ επεξεργασία. Όπως κάποτε που πηγαίναμε το οικογενειακό φιλμ π.χ. στον φωτογράφο και μας τις εκτύπωνε.

Οκ, σήμερα υπάρχουν άπειρα προγράμματα για επεξεργασία φωτογραφιών αλλά μπορεί π.χ. να φωτογραφίσεις μια λίμνη από μια σούπερ ντούπερ γωνία και η φύση να σου παρέχει εκείνη την στιγμή τον ιδανικό φωτισμό και άρα να μην χρειάζεται έξτρα επεξεργασία η φωτογραφία για να δείξει όμορφη.

Δηλαδή ο totem lost δεν έκανε λάθος που δεν επεξεργάστηκε τις φωτο του.

Ίσως πλέον να έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούμε δεδομένο ότι με το που θα τραβηχτεί μια φωτογραφία μετά πρέπει οπωσδήποτε να ακολουθήσει η επεξεργασία της.

...στη θεωρία καλά είπαμε τα λες Νένια, αλλά αυτή είναι απλά μια υπόθεση που μπορεί να υφίσταται - μπορεί και όχι. Άσε που είναι και θέμα γούστου. Μπορεί κάποιος πχ να μη δέχεται με τίποτα τη οποιαδήποτε επεξεργασία για λόγους "αρχής" - άλλος όμως μπορεί να βλέπει πως "επιβάλλεται" να γίνουν διορθώσεις. Η επίμαχη με την Πάργα πχ, νομίζω ότι όντως χάνει λόγω λάθους καδραρίσματος (όσο κι αν δεν είναι χώρος διαγωνισμού εδώ, ή σχολή φωτογραφίας). Γιατί να μην του προταθεί να την "διορθώσει"; Άσε που μια τέτοια "παρατήρηση" μπορεί να οδηγήσει τον άλλον στο να δει το "σωστό", και από μόνος του την άλλη φορά να το παιδέψει να πάρει υπό καλύτερη γωνία.

 

(...οι κοντινές σου btw με τις δροσόσταλες, φανταστικές, και όντως δεν "χρειάζονται" κάποια επεξεργασία)

 

 

 

Τότε βγες έξω και κάνε την επανάστασή σου και μην την κάνεις να φαίνεται γελοία μέσα από λόγια και μπλα μπλα. Επίσης, για να σπάσεις ή να παραβιάσεις έναν κανόνα, πρώτα θα πρέπει να τον γνωρίζεις.

...το ορθότερο για 'μένα είναι πως και οι "απαράβατοι κανόνες" μπορούν να σπάσουν, και δεν είναι κανείς υποχρεωμένος καν να μάθει πρώτα να τους εφαρμόζει για να τους σπάσει. Με την υποσημίωση πως το αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι διακριτά ξεχωριστό, για να μην κάνει απλά μια τρύπα στο νερό.

 

 

Σόρρυ, αλλά δεν δέχομαι την ύπαρξη "απαράβατων κανόνων" στις τέχνες.Καλή συνέχεια!

...σταματήστε να το παρατραβάτε και οι δυό σας. Το να μη δέχεσαι "απαράβατους κανόνες", είναι τόσο άκυρη χοντροκεφαλιά όσο άκυρη είναι η "αυστηρότητα" με την οποία εκφράστηκε ο Γιάννης.

 

 

Φιλικά και προς τους 2 σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε βγες έξω και κάνε την επανάστασή σου και μην την κάνεις να φαίνεται γελοία μέσα από λόγια και μπλα μπλα. Επίσης, για να σπάσεις ή να παραβιάσεις έναν κανόνα, πρώτα θα πρέπει να τον γνωρίζεις.

 

Για κάτι τέτοια post αγαπώ τα forums :wub:

Και πάλι καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...