Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καταρχήν είμαι νέος στην φωτογραφία κ άπειρος και ακόμα μαθαίνω. Ασχολούμαι μόλις έναν χρόνο.Αυτά τα λέω για να μην νομίζεις ότι σου μιλάει κανάς μέντορας. Από τα πρώτα πράγματα/κανόνες που έμαθα ήταν ο ορίζοντας. Το να μην έχει κάποια κλίση προς τα δεξιά ή προς τα αριστερά η φωτογραφία. Χωρίς τρίποδο καμιά φορά είναι πολύ δύσκολο να το καταφέρεις με την μηχανή στα χέρια. Γι'αυτό έχεις το Photoshop και το διορθώνεις από εκεί.Το πως αν δεν το γνωρίζεις και σε ενδιαφέρει,θα σου πω τα βήματα ( είναι πολύ απλό ). Αν πάλι δεν σε ενδιαφέρει, έχει καλώς. Φυσικά, αναφέρομαι στην δεύτερη φωτογραφία που ανέβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ρε μαλάκα, μας έχεις γαμήσει μάτια, μυαλό, καρδιά, μα κυρίως ψυχή με την τόση ομορφιά τόσο καιρό. Συγγνώμη κι όλας, αλλά άμα δε βρίσω θα κλάψω.

Μέχρι τώρα έλεγα με κάνεις να χαίρομαι με τις δουλειές σου. Ε πλέον μπορώ να πω ότι νιώθω περήφανος που τις μοιράζεσαι μαζί μας.

 

Και για όσους δεν κατάλαβαν (που λέει κι ένα ανέκδοτο), ούτε σουρωμένος είμαι, ούτε φορτισμένος. Χαλαρά ήμουν, μέχρι που μπήκα στο θρεντ. Ένα ευχαριστώ είναι λίγο πια ρε Γιάννη, όσο λίγο κι ένα μπράβο. Και μη σχολιάσεις τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ρε μαλάκα, μας έχεις γαμήσει μάτια, μυαλό, καρδιά, μα κυρίως ψυχή με την τόση ομορφιά τόσο καιρό. Συγγνώμη κι όλας, αλλά άμα δε βρίσω θα κλάψω.

Μέχρι τώρα έλεγα με κάνεις να χαίρομαι με τις δουλειές σου. Ε πλέον μπορώ να πω ότι νιώθω περήφανος που τις μοιράζεσαι μαζί μας.

 

Και για όσους δεν κατάλαβαν (που λέει κι ένα ανέκδοτο), ούτε σουρωμένος είμαι, ούτε φορτισμένος. Χαλαρά ήμουν, μέχρι που μπήκα στο θρεντ. Ένα ευχαριστώ είναι λίγο πια ρε Γιάννη, όσο λίγο κι ένα μπράβο. Και μη σχολιάσεις τίποτα.

 

τι ερωτας ειναι αυτος?

:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johan0497 σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου. Γνωρίζω πως να κάνω κάτι τέτοιο ήδη απλά δεν έκατσα να πολυ-επεξεργαστώ την φωτογραφία! Στο μέλλον θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάτι καλύτερο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johan0497 σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου. Γνωρίζω πως να κάνω κάτι τέτοιο ήδη απλά δεν έκατσα να πολυ-επεξεργαστώ την φωτογραφία! Στο μέλλον θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάτι καλύτερο! :)

 

Λολ δεν χρειάζεται ν'αλλάξεις κάτι! Είναι ήδη όμορφες οι 2 φωτογραφίες!

Αυτό πια με το photoshop και άλλα προγράμματα έχει παραγίνει. Με μέτρο ρε παιδιά! Και οι πιο natural φωτογραφίες έχουν την αίγλη τους. Σε λίγο θα ξεχάσουμε δηλαδή πώς είναι η κανονική φωτογραφία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ δεν χρειάζεται ν'αλλάξεις κάτι! Είναι ήδη όμορφες οι 2 φωτογραφίες!

Αυτό πια με το photoshop και άλλα προγράμματα έχει παραγίνει. Με μέτρο ρε παιδιά! Και οι πιο natural φωτογραφίες έχουν την αίγλη τους. Σε λίγο θα ξεχάσουμε δηλαδή πώς είναι η κανονική φωτογραφία!

 

θες και τα λες ή μήπως δεν ξέρεις το Photoshop και το ρίχνεις στο ότι έχει παραγίνει ? παλιότερα, πριν το photoshop, πιστεύεις όλα ήταν αγνά και αγγελικά πλασμένα? δεν υπήρχαν πατέντες και τεχνικές ? Εγώ δεν ξέρω πώς είναι η κανονική φωτογραφία, αν μπορείς πραγματικά θα ήθελα να μου εξηγήσεις να μάθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάνεις το point μου προφανώς.

Θέλω να πω ότι μια φωτο μπορεί να είναι όμορφη και χωρίς ΚΑΜΙΑ επεξεργασία. Όπως κάποτε που πηγαίναμε το οικογενειακό φιλμ π.χ. στον φωτογράφο και μας τις εκτύπωνε.

Οκ, σήμερα υπάρχουν άπειρα προγράμματα για επεξεργασία φωτογραφιών αλλά μπορεί π.χ. να φωτογραφίσεις μια λίμνη από μια σούπερ ντούπερ γωνία και η φύση να σου παρέχει εκείνη την στιγμή τον ιδανικό φωτισμό και άρα να μην χρειάζεται έξτρα επεξεργασία η φωτογραφία για να δείξει όμορφη.

Δηλαδή ο totem lost δεν έκανε λάθος που δεν επεξεργάστηκε τις φωτο του.

Ίσως πλέον να έχουμε φτάσει στο σημείο να θεωρούμε δεδομένο ότι με το που θα τραβηχτεί μια φωτογραφία μετά πρέπει οπωσδήποτε να ακολουθήσει η επεξεργασία της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί π.χ. να φωτογραφίσεις μια λίμνη από μια σούπερ ντούπερ γωνία και η φύση να σου παρέχει εκείνη την στιγμή τον ιδανικό φωτισμό και άρα να μην χρειάζεται έξτρα επεξεργασία η φωτογραφία για να δείξει όμορφη.

 

Αυτό βασικά. Σε φάση, μπορεί όντως να δείξει λίγο πιο όμορφη αν παίξεις απλώς με το κοντραστ πχ, αλλά το θέμα είναι (ΚΑΙ) να κυνηγήσεις λίγο το κάδρο. Είναι πιο εύκολο να βγάλεις φώτο ένα πατζούρι ή ένα κέρμα σε ένα ποτήρι νερό ξερωγώ και να του σκίσεις τα πόμολα στο PS παρά να πετύχεις τη στιγμή που ακόμα κι αν τη σηκώνει, δε θα χρειάζεται άλλη επεξεργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ δεν χρειάζεται ν'αλλάξεις κάτι! Είναι ήδη όμορφες οι 2 φωτογραφίες!

Αυτό πια με το photoshop και άλλα προγράμματα έχει παραγίνει. Με μέτρο ρε παιδιά! Και οι πιο natural φωτογραφίες έχουν την αίγλη τους. Σε λίγο θα ξεχάσουμε δηλαδή πώς είναι η κανονική φωτογραφία!

πεστε τα ρε παιδιά!!!

 

έχω καναδυό επαγγελματίες φωτογράφους και όποτε βλέπουν φώτο μου αρχίζει το τροπάριο για το φώτοσοπ και τους ορίζοντες, και το σενιάρισμα, και τα χρώματα...λες και πιάσαν τον παπά απ' τα @@! (εν τω μεταξύ οι φώτοζ των είναι για τομπωτσο και μετά τη επεξεργασία...κατά τ' άλλα αυτοί πληρώνονται...)

 

Αφήστε μας να βγάλουμε καμιά φώτο και να την χαρούμε επιτέλους!!! Έλεοζ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...