Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειλικρινά δεν κολακεύω. Αποδίδω τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, όπως κάνω και με τα άλλα παιδιά που τον τελευταίο ειδικά καιρό, έχουν ποστάρει εξαιρετικά πράγματα στο θρεντ, διαθέτοντας ξεχωριστά δυνατά σημεία ο καθ' ένας.

 

Χαίρομαι που χαίρεσαι που χαιρόμαστε. That's the spirit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαμ-μπαμ τους χτυπάς τους strangers! Ένα ακόμη πολύ όμορφο πορτραίτο!

Χαχα, εγώ ντρέπομαι του θανατά! :P

 

 

δεν είναι τίποτα. Άντε λίγο στην αρχή μπορεί να νιώσεις κάπως περίεργα αλλά το συνηθίζεις γρήγορα. Μια καλή εξάσκηση είναι το να αρχίσεις να βγάζεις candid portraits στον δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το 'χει το δίκιο του ο διαστημόπορδος Γιάννημ'. Εκτός από το φατσόνι (και το ακκορντεόνι) του Σίμου, θα έλεγα ότι οι ξένοι σου δεν ξεκινάνε ιδιαιτέρως δυνατά. Παλούκι βέβαια όπως το βλέπω, το να κλικάρεις "επί παραγγελιά" -και μάλιστα για εκατό νομά- αλλά για πολέμα το λίγο περισσότερο, να βγάζουν κάτι πιο ιδιαίτερο τα κλικαρίσματά σου, να έχει και γεύση το πράμμα, διότι μέχρι στιγμής βγαίνει σαν διεκπαιρεωτική μαθητική εργασία (...μη πω "τιμωρία"- μου είπε ο δάσκαλος να γράψω 100 γραμμές κετς...).

 

Φταίει βέβαια κι ότι μας κακόμαθες, αλλά, κρίνοντας από τον πήχυ στην κατηγορία "πορτραίτα" στο πορτφολιοσάιτ σου, νομίζω ότι "οφείλεις" να αποδώσεις πολύ ποιοτικότερα απ' ό,τι μέχρις στιγμής...

 

(...εκτός κι αν χάνω κάτι από τους "κανόνες" του πρότζεκτ, ή αγνοώ τις δικές σου επιθυμίες για την μορφή που θες να του δώσεις - αν και δεν το νομίζω να παίζουν τα προαναφερθέντα...Προτιμώ να πιστεύω πως αυτό που παίζει είναι το ότι είναι δύσκολο να πείσεις τους στρέιντζερς για να "ποζάρουν" και λιγουλάκι, μέχρι να βγάλεις ικανοποιητικότατες λήψεις - και πως γενικά είναι "ζήτημα χρόνου"...)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα του project είναι να σου δώσει ένα κίνητρο για να μάθεις να βγάζεις πορτραίτα δρόμου (όχι candid) που και τα δύο απαιτούν ταχύτητα και κλικ στην κατάλληλη στιγμή. Επειδή τους είμαι άγνωστος είναι δύσκολο και γι'αυτούς να ποζάρουν γιατί νιώθουν αμήχανα-λογικό-, και εσύ από την μεριά σου δεν έχεις πολύ χρόνο παρά μόνο λίγα δευτερόλεπτα να δεις το background και να κάνεις 2-3 γρήγορα κλικ ώστε να πιάσεις την καλύτερη δυνατή έκφραση.Επίσης αυτό που κοιτάνε σε αυτό το project είναι και η ενδεχομένως ενδιαφέρον ιστοριούλα που έχεις να πεις για το πως τον προσέγγισες, τι είπατε, αν είπε κάτι αξιόλογο κτλ κτλ. Ξέρω πως σαν φωτογραφίες δεν λένε και πολλά αλλά είμαι σίγουρος πως και εσείς στην δική μου θέση θα τις χαιρόσασταν όπως και εγώ. Είναι αρκετά δύσκολο να προσεγγίσεις έναν άγνωστο, να τον καταφέρεις να σου ποζάρει και να μεγαλώνει η συλλογή σου. Είναι πιο δύσκολο ακόμα και από τα candid clicks. Σαν τρίτος ίσως και εμένα να μην μου έλεγαν κάτι τέτοιου είδους φωτογραφίες. Θα προσπαθήσω να πλησιάσω πιο περίεργα μούτρα έτσι για το γαμώτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και photoshop... Άγιος ανδρέας δε θα έπρεπε να λέει η εκκλησία;;;

 

Άγιος Ανδρέας είναι η εκκλησία που φαίνεται πολύ λίγο πίσω από το δέντρο. Photoshop δεν μπήκε καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα του project είναι να σου δώσει ένα κίνητρο για να μάθεις να βγάζεις πορτραίτα δρόμου (όχι candid) που και τα δύο απαιτούν ταχύτητα και κλικ στην κατάλληλη στιγμή. Επειδή τους είμαι άγνωστος είναι δύσκολο και γι'αυτούς να ποζάρουν γιατί νιώθουν αμήχανα-λογικό-, και εσύ από την μεριά σου δεν έχεις πολύ χρόνο παρά μόνο λίγα δευτερόλεπτα να δεις το background και να κάνεις 2-3 γρήγορα κλικ ώστε να πιάσεις την καλύτερη δυνατή έκφραση.Επίσης αυτό που κοιτάνε σε αυτό το project είναι και η ενδεχομένως ενδιαφέρον ιστοριούλα που έχεις να πεις για το πως τον προσέγγισες, τι είπατε, αν είπε κάτι αξιόλογο κτλ κτλ. Ξέρω πως σαν φωτογραφίες δεν λένε και πολλά αλλά είμαι σίγουρος πως και εσείς στην δική μου θέση θα τις χαιρόσασταν όπως και εγώ. Είναι αρκετά δύσκολο να προσεγγίσεις έναν άγνωστο, να τον καταφέρεις να σου ποζάρει και να μεγαλώνει η συλλογή σου. Είναι πιο δύσκολο ακόμα και από τα candid clicks. Σαν τρίτος ίσως και εμένα να μην μου έλεγαν κάτι τέτοιου είδους φωτογραφίες. Θα προσπαθήσω να πλησιάσω πιο περίεργα μούτρα έτσι για το γαμώτο

...λίγο-πολύ δηλαδή αυτά που "φοβόμουν" (και δεν "πολυπίστευα") παίζουν, συν όντως ο "χρόνος" που έλεγα... Οκέικ, δεκτά όλα, αλλά επειδή όπως ήδη είπα "μας κακόμαθες", θα συνεχίσουμε να περιμένουμε κάτι ξεχωριστό - κάτι να νοστιμίζει τη φάση... Ελπίζω να σου μείνει και να δουλεύει μέσα σου, ώστε ενστικτωδώς να καταφέρεις και να βρεις τρόπο να πετύχαίνεις, έστω που και που, αποτελέσματα που θα μας ικανοποιούν περισσότερο ως...αδηφάγο κοινό (και που άλλωστε για να σε...κάνουμε καλύτερο, είμαστε εδώ, εμείς και οι "απαιτήσεις" μας).

 

[...βασικά, υποθέτω ότι ένας καλός στόχος είναι να συγκεντρωθείς στο φωτογραφικό σου ένστικτο και να προσπαθείς να κλικάρεις από "περίεργες γωνίες", με πλάνα-αεροπλάνα κτλ. Όπλο ίσως να είναι οι πολλαπλές λήψεις, αν και δεν ξέρω πόσο αυτό είναι στα πλαίσια των "κανονισμών"...]

 

 

 

 

Κηπ κλίκινγκ όπως ξανάπαμε, και καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...