Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόντιε, χρωστάς μια φωτογραφία εσύ ε ?

 

οι μόνες που θα μπορούσα να βγάλω είναι με το θερμόμετρο να δείχνει 39 + κάτι... σήμερα ευελπιστώ να κάνω τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι περισσότερες DSLR έχουν ρύθμιση έτσι ώστε στις 3 mutlishot φωτογραφίες, να κάνουν αυτόματα το ev compensation.

ναι αυτο το εχουν και μερικες bridge εμενα η δικια μου το εχει σαν bracketing.

Παντως για καλυτερα αποτελεσματα δοκιμαστε το οταν εχει αντικειμενα που εχουν διαφορετικη φωτεινοτητα πχ ηλιος και καποιο τοπιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες DSLR έχουν ρύθμιση έτσι ώστε στις 3 mutlishot φωτογραφίες, να κάνουν αυτόματα το ev compensation.

Στη δική μου dslr δεν έχω ανακαλύψει κάτι τέτοιο. Βέβαια υπάρχει η δυνατότητα του mutlishot, αλλά δεν έχω παίξει ακόμα στο γήπεδο του compensation αυτών των 3 φωτογραφιών, εντός φωτογραφικής μηχανής.

Βρε λες?

 

Φοβερές φωτογραφίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx nomikaria :D

Snik πολύ ωραία φωτό επίσης..

Και νά και μία απο T2 ...

 

(υπενθυμίζω πως τα ηλιοβασιλέματα είναι η θεματολογία του newb ;p)

Απλά είναι και τα πιο (άμεσα) ευχάριστα στο μάτι..

 

εσένα θέλει PL φίλτρο. κανε μια photoshopia

 

:-D το hdr ειναι να συνδιασεις 3 η παραπανω ιδιες φωτογραφιες με διαφορετικη εκθεση (αν εχεις δει στην φωτογραφικη σου καπου θα λεει κατι για ev +-)

Mε αυτον τον τροπο βγαζεις μια με -1ev, μια 0ev και μια με +1ev (underexposed,normal,overexposed) και τις συνδιαζεις ωστε να παρεις ολο το χρωματικο ευρος.

Για παραδειγμα δες αυτην εδω

Κανονικα αν ηταν μια φωτογραφια θα καμενη η δυση του ηλιου και τα σπιτια θα ηταν κανονικα φωτισμενα αλλα με την -1ev επιασα την φωτεινοτητα του ουρανου και μετα το +1 βγηκαν σωστα τα σπιτια. Για περισοτερα ριξε μια ματια εδω

 

 

βρε την κούνησες. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα ειπα να πειραματιστω λιγο με σταγονες νερου. Εκανα ενα προχειρο setup στο γραφειο μου και να το αποτελεσμα.

3283773407_34718fe14b_o.jpg

Επεξ/σία από snik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απόπειρα για πανοραμική αλλά κάτι κάνω λάθος :P εκτός του οτι έχω μια ψηφιακή και δεν μπορώ να βγάλω σε καλή ανάλυση από τα 10Mpixel πέφτει στα 4.8 για να βγάλει πανοραμικές, μου βγαίνουν και κυκλικές...

 

http://img3.imageshack.us/img3/9104/1001138wk9.jpg

 

για να βγει σωστά πρέπει να είναι

μια απέναντι από την οθόνη μια απέναντι από το pc και μια απέναντι από την άλλη οθόνη ?

ή

και τις 3 photos από το ίδιο μέρος απλά να στρέφω την camera δεξιά αριστερά χωρίς να μετακινούμε εγώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...