Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν φορές που ξενερώνω και απορώ γιατί είμαι μέλος σε ένα φόρουμ, και υπάρχουν κάποιες άλλες που γουστάρω, όπως καλή ώρα τώρα, με τέτοιου είδους συζητήσεις.

 

Για το "άσχετο" που ρωτάς , σπούδαζα γεωπληροφορική και τοπογραφία αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να πάρω το πτυχίο ποτέ. Πλέον ως γνώστης της Σουηδικής, διδάσκω σε ιδιαίτερα μαθήματα την γλώσσα. Εσύ ;

 

Α, και σ'ευχαριστώ για την ανύψωση ηθικού και κουράγιου με το "συνέχισε" που λες :mrgreen:

 

Συμμετέχω πλέον σε ένα project για το οποίο μπορείτε να δείτε εδώ : www.100strangers.com , όσοι ενδιαφέρεστε να μάθετε περί τίνος πρόκειται. Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει τι ακριβώς είναι αυτό και δεν βγάζει άκρη από την σελίδα του, μπορεί να με ρωτήσει να του εξηγήσω.

 

Αυτός λοιπόν, ο παρακάτω κύριος είναι ο #1 "ξένος" από τους 100 που απαιτεί το project.

 

6834755686_6f5ab5bdf8_m.jpg

Dimitris - stranger 1/100 by John Drossos,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε συ, το προτζεκτ (γενικά όχι ο δικές σου) έχει πολλές για τον πέουλα φωτογραφίες, τόσο που σκέφτομαι να ανεβάσω καμιά 15 αριά με τη μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, το προτζεκτ (γενικά όχι ο δικές σου) έχει πολλές για τον πέουλα φωτογραφίες, τόσο που σκέφτομαι να ανεβάσω καμιά 15 αριά με τη μία.

 

Πριν ανεβάσεις καμιά 15 αριά με την μία που λες, δες τους κανόνες ξανά. Θα πρέπει να προσεγγίσεις τον άγνωστο, να μιλήσεις μαζί του, να πάρεις μερικές πληροφορίες γι'αυτόν, και όλα αυτά να τα γράψεις στην περιγραφή.Τέλος, να του ζητήσεις να στηθεί στην κάμερα για φωτογραφία. Όχι candid shots όχι γνωστούς συγγενείς ζώα κτλ κτλ. Αν τηρείς τους κανόνες και θεωρείς πως οι φωτογραφίες σου είναι αντάξιες ή και καλύτερες θα χαρώ να τις δω εκεί.

Α, και κάτι ακόμα. Δεν γίνεται να ανεβάσεις 15 αριά με την μία αλλά μία κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους είδα τους κανόνες και βλεπω και τις φωτογραφίες τώρα (εδώ δεν είναι όλες; )

 

Τράβαγα στις 3 εβδομάδες του καρναβαλιού, για αυτό έχω υλικό, αλλά δε μίλαγα και με όλους της γης τους μεθυσμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερός ο κύριος Δημήτρης! Πολύ ωραία η ιδέα αυτού του πρότζεκτ αλλά εγώ δεν θα το κατάφερνα ούτε σε 1000 χρόνια! Εσύ τι τους λες Johan? Απλά πας και τους ζητάς να τους βγάλεις φωτογραφίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους είδα τους κανόνες και βλεπω και τις φωτογραφίες τώρα (εδώ δεν είναι όλες; )

 

Τράβαγα στις 3 εβδομάδες του καρναβαλιού, για αυτό έχω υλικό, αλλά δε μίλαγα και με όλους της γης τους μεθυσμένους.

 

Ναι στο λινκ που δίνεις είναι όλες. Δυστυχώς για το συγκεκριμένο project θα πρέπει να ακολουθείς τους κανόνες,δηλαδή να αντλείς κάποιες πληροφορίες γι'αυτούς. Ξεκίνα το έχει ενδιαφέρον

 

Φοβερός ο κύριος Δημήτρης! Πολύ ωραία η ιδέα αυτού του πρότζεκτ αλλά εγώ δεν θα το κατάφερνα ούτε σε 1000 χρόνια! Εσύ τι τους λες Johan? Απλά πας και τους ζητάς να τους βγάλεις φωτογραφίας?

 

Ναι ευτυχώς ήταν πολύ δεκτικός και έτσι δεν είχα προβλήματα. Τους λέω πως συμμετέχω σε ένα project στο διαδίκτυο για το οποίο θα πρέπει να μαζέψω 100 φωτογραφίες ξένων (δηλαδή ατόμων που δεν γνωρίζω) και τους ρωτάω αν θέλουν να τους φωτογραφίσω και να μου πουν με τι ασχολούνται,όνομα ηλικία και τα σχετικά. Για τις πληροφορίες δεν πιέζω, απλώς ζητάω να μάθω όσα θέλουν να πουν οι ίδιοι τους και αυτό είναι όλο.Στην αρχή είναι αρκετά δύσκολο, αλλά αν σκεφτείς ότι το candid είναι πιο επικίνδυνο, αυτό θα σου φανεί ευκολότερο γιατί θα ακούς απλά ένα "όχι" χωρίς να έχεις τις ακραίες αντιδράσεις του πρώτου (candid).Ξεψάρωμα θέλει και είσαι οκ. Άντε ξεκίνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάποιον για να τον βγάλω φωτογραφία οκ, αλλά να του πιάσω και κουβέντα μου φαίνεται πολύ δύσκολο! Που είναι το θάρρος όταν το χρειάζομαι??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάποιον για να τον βγάλω φωτογραφία οκ, αλλά να του πιάσω και κουβέντα μου φαίνεται πολύ δύσκολο! Που είναι το θάρρος όταν το χρειάζομαι??? :P

 

το θεμα ειναι να εχεις ερωτησεις και οταν καταλαβεις οτι τον πρηζεις να την κανεις με ελαφρα... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κέητ, αν όχι η καλύτερή σου, μία από τις καλύτερες. Πετυχημένο "κάδρο" δηλαδή, ενός πανέμορφου θέματος (μόνο ψεγάδι, ίσως, η πάνω και κάτω "θολούρα". I could do χωρίς την πάνω, έστω).

 

 

 

 

 

 

Υπάρχουν φορές που ξενερώνω και απορώ γιατί είμαι μέλος σε ένα φόρουμ, και υπάρχουν κάποιες άλλες που γουστάρω, όπως καλή ώρα τώρα, με τέτοιου είδους συζητήσεις.

 

Για το "άσχετο" που ρωτάς , σπούδαζα γεωπληροφορική και τοπογραφία αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να πάρω το πτυχίο ποτέ. Πλέον ως γνώστης της Σουηδικής, διδάσκω σε ιδιαίτερα μαθήματα την γλώσσα. Εσύ ;

 

Α, και σ'ευχαριστώ για την ανύψωση ηθικού και κουράγιου με το "συνέχισε" που λες :mrgreen:

 

Συμμετέχω πλέον σε ένα project για το οποίο μπορείτε να δείτε εδώ : www.100strangers.com , όσοι ενδιαφέρεστε να μάθετε περί τίνος πρόκειται. Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει τι ακριβώς είναι αυτό και δεν βγάζει άκρη από την σελίδα του, μπορεί να με ρωτήσει να του εξηγήσω.

 

Συμφωνώ πως οι αυθόρμητες κουβέντες που προκύπτουν καμμιά φορά, σε θέματα όπως αυτό, έχουν πολύ νόημα.

 

 

Ενδιαφέρουσες οι σπουδές που άφησες. Έτσι "ακούγονται" τουλάχιστον. Αν σ' ενδιέφεραν, και σε παίρνει, ξαναδωσ' τους μια ευκαιρία καμμια μέρα. ΑΝ πάλι ήταν καταναγκαστικό έργο, ασ' τες να μείνουν στην ιστορία. Κι εγώ έχω περάσει απ' το κουρμπέτι των μαθημάτων, σε Αγγλικά όμως.

 

Πολύ ενδιαφέρον το project που λες. Μου κάνει εντύπωση πως μέσα σε τόσο λίγο χρόνο, έχεις χωθεί τόσο στο θέμα φωτογραφία, έχεις ανεβάσει και τα site σου (τα οποία δεν ξέρω αν μπορώ να πω ότι σκίζουν αισθητικά, αλλά μια φορά ακόμη κι αυτά έχουν αυτό το ξεχωριστό, λιτό κι εύστοχο που έχουν οι φωτός σου. Και μιας και το θυμήθηκα, στο συγκεκριμένο όπου έχεις το "portfolio" σου, τα "πορταίτα" είναι η καλύτερη κατηγορία. Και πάλι μπράβο).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ! Τη θολούρα την έχουν όλες οι φωτογραφίες μου από την TLR, γιατί την προκαλούν οι φακοί. Θα πάω να δοκιμάσω το κάδρο και με την Nikon. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rafail φοβερή φωτογραφία! Μπράβο!

Σας βάζω ένα βίντεο που είδα μόλις τώρα και μου άρεσε πάρα πολύ η ιδέα. Ελπίζω να σας αρέσει και σας. Σκέφτομαι να το δοκιμάσω. ^_^

http://www.youtube.com/watch?v=5l69jZFPQdo&feature=g-all-lik&context=G2a29b50FAAAAAAAAJAA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια από μένα, ένα πρόχειρο α/μ. Κάνω δοκιμές για κάτι καλύτερο και θα ήθελα τη γνώμη σας. Νομίζω μου βγήκε κομματάκι σκοτεινή. Η φωτό είναι από μια εκκλησία χωμένη κυριολεκτικά μέσα στο βράχο, κάπου στα βουνά των Τρικάλων (μετά το Νεραϊδοχώρι αν θυμάμαι καλά). Το κοίλωμα του βράχου είχε μετατραπεί σε αυτοσχέδιο εικονοστάσι με δεκάδες παμπάλαιες εικόνες, μόνο συναισθηματικής αξίας φυσικά.

post-86058-0-30353000-1332084111_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...