Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Έχω αντιμετωπίσει ναι. Οι περισσότεροι βέβαια δεν είναι επιθετικοί αλλά κρύβονται, γυρίζουν το κεφάλι από την άλλη ή θα πουν με κουλ τρόπο να την σβήσεις. Μερικοί που είναι λίγοι βέβαια αυτοί, ορμάνε και έρχονται με τσαμπουκά. Για παράδειγμα, προχθές ένας ρωσσοπόντιος τάρταρος στράβωσε με την κοπέλα μου που πήγε να τον βγάλει και πήγε κατά πάνω της φωνάζοντας τι κάνεις θα την σπάσω και τέτοια.Ε τότε του απάντησα αναλόγως, την σβήσαμε εφόσον δεν ήθελε και έληξε το θέμα εκεί. Εχθές σε μία λαική έβγαλα έναν παρόμοιο και ήρθε προς τα πάνω μου επιθετικά με το χέρι απλωμένο. Τον έβαλα στην θέση του, έσβησα την φωτογραφία αφού δεν ήθελε και όλα καλά. Γενικά, θέλει να είσαι προετοιμασμένος για τα πάντα, να μην φοβάσαι, να έχεις θράσσος και να είσαι ψύχραιμος. Προσωπικά, όπως μου μιλάνε τους μιλάω. Αν το ύφος και ο τόνος τους είναι καλός, είμαι και εγώ, αν φωνάζουν κτλ, δεν φωνάζω αλλά δεν τρώω και τον παπά του βλάκα. Αν δεν το έχεις δοκιμάσει, βγες και κάν'το. Βλέπεις τον κόσμο τελείως διαφορετικά. Σου ανέφερα δύο ιστορίες όχι για να δείξω κάτι για μένα, αλλά για να καταλάβεις τι περίπου μπορείς να συναντήσεις.

 

 

Μια φορά δοκίμασα μέσα στην πόλη και είχα τα ιδία προβλήματα με σένα ερχόταν κοντά και έλεγαν με ποιο δικαίωμα βγάζεις φωτογραφίες κτλ η έβαζαν χέρια .Σε ποιο κλειστές κοινωνίες όπως χωριά δεν είχα προβλήματα(όπως αυτή που εβαλα στο flick) .

Επίσης κάτι που παρατήρησα είναι ότι όταν βλέπουν dslr κάτι παθαίνουν σε βλέπουν περίεργα από μακριά .:P

 

βασικα

οταν παραβιαζεις την ιδιωτικοτητα του αλλου

υπάρχουν πιθανοτητες για αντιποινα :mrgreen:

just saying

 

Ε ναι και λογικό είναι αλλά πρέπει να σε αντιμετωπίζουν με ηρεμία όχι να φωνάζουν και να σε απειλούν με διάφορους τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μερικοί που είναι λίγοι βέβαια αυτοί, ορμάνε και έρχονται με τσαμπουκά.

...(φωτογραφι)ζειν επικινδύνως, ε;

 

 

Δύο πράμματα πάντως : μη ξεχνάς ότι αυτό που κάνεις είναι παραβίαση του άλλου... Κι ο άλλος δεν ξέρεις ποιός είναι και τί έχει στο κεφάλι του (...και καμμιά φορά και στην τσέπη του μπουφάν του, οπότε πρόσεχε κι όλας).

Κι όσο κι αν δεν συμφωνείς με αυτό που έχει (όσο κι αν πχ εγώ συμφωνώ μαζί σου), του οφείλεις από απέραντο έως ολοκληρωτικό σεβασμό στην ΟΠΟΙΑ του αντίδραση, μιας κι εσύ ήσουν που την προκάλεσες. Μην το ξεχνάς.

 

Δεύτερον, αρχίνα να βάζεις από τώρα κα'να watermark στα ανεβάσματά σου......

 

~ ~ ~

 

 

Επίσης @ Κέητ : αν του Δρόσσου του πάνε τα ασπρόμαυρα πρόσωπα, εσένα σου πάνε τα έγχρωμα τοπία.Υπέροχη η θάλασσά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα

οταν παραβιαζεις την ιδιωτικοτητα του αλλου

υπάρχουν πιθανοτητες για αντιποινα

 

Δύο πράμματα πάντως : μη ξεχνάς ότι αυτό που κάνεις είναι παραβίαση του άλλου... Κι ο άλλος δεν ξέρεις ποιός είναι και τί έχει στο κεφάλι του (...και καμμιά φορά και στην τσέπη του μπουφάν του, οπότε πρόσεχε κι όλας).Κι όσο κι αν δεν συμφωνείς με αυτό που έχει (όσο κι αν πχ εγώ συμφωνώ μαζί σου), του οφείλεις από απέραντο έως ολοκληρωτικό σεβασμό στην ΟΠΟΙΑ του αντίδραση, μιας κι εσύ ήσουν που την προκάλεσες. Μην το ξεχνάς.

 

Ναι. Η φωτογραφία είναι σαν το κυνήγι, θέλει διακριτικότητα, επιδεξιότητα και σεβασμό προς το θήραμα. Και πολλές φορές διπλωματία και τη συγκατάθεση του θηράματος. Μερικοί βέβαια χρησιμοποιούν το φακό/όπλο τους με αναίδεια: το κρατάω στο χέρι και θα σας γαμήσω όλους. Να του τύχει ένα τέτοιο του θρασύτατου χιπστερά να δεις πως κόβει την φωτογραφία μαχαίρι μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι και λογικό είναι αλλά πρέπει να σε αντιμετωπίζουν με ηρεμία όχι να φωνάζουν και να σε απειλούν με διάφορους τρόπους.

 

τσου τσου τσου

anything goes

δεν λεω οτι ειναι σωστο αλλα ετσι ειναι

:)

 

Ναι. Η φωτογραφία είναι σαν το κυνήγι, θέλει διακριτικότητα, επιδεξιότητα και σεβασμό προς το θήραμα. Και πολλές φορές και τη συγκατάθεση του θηράματος. Μερικοί βέβαια χρησιμοποιούν το φακό/όπλο τους με αναίδεια: το κρατάω στο χέρι και θα σας γαμήσω όλους. Να του τύχει ένα τέτοιο του χιπστερά να δεις πως κόβει την φωτογραφία μαχαίρι μετά.

 

για καποιο διαστροφικο λογο

συμφωνω συχνα πυκνα με τον free

 

is the the end of humanity...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Viper: κανονικό 35mm φιλμ παίρνει. :)

@Washcloud: Ευχαριστώ πολύ! Προτιμώ τις έγχρωμες φωτογραφίες γιατί όταν κάνω τις δικές μου α/μ κάτι δεν μου ταιριάζει :)

 

Εγώ πάντως δεν πολυπροτιμώ να βγάζω ανθρώπους αλλά μερικές φορές που έχω βγει στην πόλη μου την έχουν πει διάφοροι και κυρίως μεγάλοι άντρες. :mad: Και επειδή σκέφτομαι ότι ούτε εμένα θα μου άρεσε να με βγάζουν φωτογραφία εκεί που κάθομαι, όταν αρχίζουν να φωνάζουν απλά τους λέω ότι την έσβησα και φεύγω. Απλά θα ήθελα να μου το λένε λίγο πιο ήρεμα και όχι αγριεμένα λες και το κάνω για να τους κοροιδέψω. :-(

 

Ορίστε και μια ακόμη (αν και μου τα χάλασε πάλι το σκάνερ)

6830138104_6f484cd778_m.jpg

7 by Chris Anastasiou, on Flickr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω στα όσα λέτε και γνωρίζω ότι παραβιάζω.Αλλά επειδή έχω εγώ την μηχανή δεν σημαίνει ότι είμαι λογικός, ότι αυτός είναι τρελός και ότι μόνο αυτός έχει κάτι στην τσέπη του. Θέλω να πω, και οι δύο οι πλευρές πρέπει να αντιδράσουν καλοπροαίρετα.

 

Νομικά όμως σε δημόσιους χώρους δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι παράνομο ή όχι.Θα το ψάξω όμως.Παρ'όλα αυτά, δεν φοβάμαι. Είμαι και γω έτοιμος να αντιμετωπίσω κάθε αντίδραση από την στιγμή που βγαίνω έξω για να κάνω κάτι τέτοιο. Όσο για το "φωτογραφίζεις επικίνδυνα" , είναι αλήθεια αυτό. Καλά, δεν το παίζω και ήρωας τώρα, απλά τα περίεργα μούτρα συχνά απαιτούν και αρκετά μεγάλο ρίσκο. Πάντως ο συγκεκριμένος ήταν πολύ κουλ που γούσταρε κι όλας. Αλάνι!

 

Συνήθως σε περνάνε για τουρίστα ή δημοσιογράφο. Αφού μερικές φορές ακούω αντιδράσεις στα αγγλικά, είτε θετικές είτε αρνητικές.

 

Τέλος, όταν βγάζω κάποιον candid και με καταλαβαίνει κάνω ένα thumb up, λέω ένα ευχαριστώ ή ρίχνω ένα χαμόγελο και ηρεμεί γρήγορα ο άλλος. Πολλές φορές πιάνουμε και κουβέντα. Γενικά, αν είσαι επικοινωνιακός έξω,καλοπροαίρετος και ήρεμος νομίζω πως δεν θα έχεις ιδιαίτερα προβλήματα.

 

Για τo watermark που λες, δεν το κάνω τουλάχιστον προς το παρόν γιατί και να την πάρεις μόνο στο ίντερνετ μπορείς να την ανεβάσεις.Την κατεβάζεις σε τόσο χαμηλή ποιότητα που δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Έτσι έχω καταλάβει, αν γνωρίζετε κάτι άλλο πείτε μου.

 

Μ'αρέσει που ανοίξαμε τέτοιο θεματάκι. Άντε βγείτε στους δρόμους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θα ήθελα να μου το λένε λίγο πιο ήρεμα και όχι αγριεμένα λες και το κάνω για να τους κοροιδέψω.

Προτιμώ τις έγχρωμες φωτογραφίες γιατί όταν κάνω τις δικές μου α/μ κάτι δεν μου ταιριάζει :)

E στις μέρες μας ο κόσμος είναι αγριεμένος (και με το δίκιο του κι όλας). Άμα σκεφτείς ότι πιθανώς να πληρώνεις τα σπασμένα του PSI τη στιγμή του κλικ......

 

Όσο για τα τοπία, είναι έκδηλο ότι "σου αρέσει να βγάζεις ομορφιά", γι' αυτό και είσαι πιο κοντά στο στοιχείο σου με αυτά, και δη τα έγχρωμα. Stick to it, και το 'χεις. Οι φωτό σου άνετα θα μπορούσαν να ντύσουν "ταξιδιωτικά ρεπορτάζ" κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω στα όσα λέτε και γνωρίζω ότι παραβιάζω.Αλλά επειδή έχω εγώ την μηχανή δεν σημαίνει ότι είμαι λογικός, ότι αυτός είναι τρελός και ότι μόνο αυτός έχει κάτι στην τσέπη του. Θέλω να πω, και οι δύο οι πλευρές πρέπει να αντιδράσουν καλοπροαίρετα.

 

Νομικά όμως σε δημόσιους χώρους δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι παράνομο ή όχι.Θα το ψάξω όμως.Παρ'όλα αυτά, δεν φοβάμαι. Είμαι και γω έτοιμος να αντιμετωπίσω κάθε αντίδραση από την στιγμή που βγαίνω έξω για να κάνω κάτι τέτοιο. Όσο για το "φωτογραφίζεις επικίνδυνα" , είναι αλήθεια αυτό. Καλά, δεν το παίζω και ήρωας τώρα, απλά τα περίεργα μούτρα συχνά απαιτούν και αρκετά μεγάλο ρίσκο. Πάντως ο συγκεκριμένος ήταν πολύ κουλ που γούσταρε κι όλας. Αλάνι!

 

 

Για τo watermark που λες, δεν το κάνω τουλάχιστον προς το παρόν γιατί και να την πάρεις μόνο στο ίντερνετ μπορείς να την ανεβάσεις.Την κατεβάζεις σε τόσο χαμηλή ποιότητα που δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Έτσι έχω καταλάβει, αν γνωρίζετε κάτι άλλο πείτε μου.

 

Μ'αρέσει που ανοίξαμε τέτοιο θεματάκι. Άντε βγείτε στους δρόμους :)

 

...κοίτα, το θέμα δεν είναι ΜΟΝΟ αν έχεις -ή όχι- πρόβλημα εσύ. Εγώ βέβαια μαζί σου είμαι, και καλά κάνεις αυτή την κίνηση που προκαλεί στιγμιαία ρίξη στη...σχέση δυο αγνώστων, με αντίτιμο ΤΕΤΟΙΑ οπτικά αποτελέσματα μάλιστα. Και γουστάρω που το βλέπεις full monty καλλιτεχνικά (και το ότι "αντιδράς" στην αντίδραση του άλλου, κι αυτό ακόμη καλλιτεχνία είναι, όπως και η διάθεσή σου να τον κάνεις "με το στανιό" να το αγαπήσει αυτό που του...κάνεις. Διότι όντως, κάτι κακό δεν είναι. Κι όντως αν εσύ οφείλεις σεβασμό, οφείλει κι ο άλλος να ξεκολλήσει). Δεν είμαι εγώ από αυτούς που θα σου πουν "μην το κάνεις-δεν πρέπει". Απλά όπως ευστόχως γλαφυρά το έθεσε νωρίτερα ο Φρη, το θέμα είναι να αντιμετωπίζεις τη φάση σαν τον βουσμάνο που ξαπλώνει την αντιλόπη και μετά πατάει και μια προσευχή από πάνω της - ακόμη κι αν τυχόν του έχωσε καμμιά κλωτσοπατινάδα όταν την παραπλησίασε. Και νομίζω μάλιστα όταν με τον καιρό και την τριβή θ' αντιμετωπίζεις πιο τρυφερά, ακόμη και όσους θα σου την πέφτουνε, θα πλουτίσει ακόμη περισσότερο το μάτι σου (...όσο ίσως θα ξεμαυρίζει παράλληλα).

 

 

Περί watermark άλλα δεν ξέρω να πω - απλά για 'μένα οι φωτό σου είναι μικρά διαμαντάκια, ακόμη και σε χαμηλή ανάλυση ανεβασμένες. Εσύ κανόνισε την πορεία σου.

 

Τέλος, περί δρόμων, προσωπικά αν είναι να βγω, θα βγω για άλλους λόγους. Ακολούθα, έστω και μόνο για να πάρεις φωτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Γιάννη έχεις πάρει έναν δρόμο που μου αρέσει συνέχισε :).

 

 

Η παρακάτω σας αρέσει σαν κάδρο,θέμα ;

 

 

6827049636_1c4db7855c.jpg

 

Rafail πολύ καλή

Τί επεξεργασία έκανες; Πέρασες φίλτρα ή απλά έπαιξες με τόνους και αντίθεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τo watermark που λες, δεν το κάνω τουλάχιστον προς το παρόν γιατί και να την πάρεις μόνο στο ίντερνετ μπορείς να την ανεβάσεις.Την κατεβάζεις σε τόσο χαμηλή ποιότητα που δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Έτσι έχω καταλάβει, αν γνωρίζετε κάτι άλλο πείτε μου.

Μου έχουν κλέψει αρκετές φωτογραφίες. Η πλειοψηφία τους πραγματικά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Το διαπίστωσα μετά από αρκετό καιρό. Το watermark είναι μια άκομψη και όχι πάντα αποτελεσματική λύση.

Ακόμα και το 900x600 που ανεβάζω είναι ικανό να δώσει μια a4 με κάποιες παραχωρήσεις στην ποιότητα εικόνας.

Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι ό,τι δεν θέλω να μου κλέψουν απλά δεν το ανεβάζω πουθενά :D

 

anyway πάρτε και μία από μένα (έχω και την άδεια του μοντέλου :P)

 

6980353715_4004e58d6f.jpg

Lefkev

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κοίτα, το θέμα δεν είναι ΜΟΝΟ αν έχεις -ή όχι- πρόβλημα εσύ. Εγώ βέβαια μαζί σου είμαι, και καλά κάνεις αυτή την κίνηση που προκαλεί στιγμιαία ρίξη στη...σχέση δυο αγνώστων, με αντίτιμο ΤΕΤΟΙΑ οπτικά αποτελέσματα μάλιστα. Και γουστάρω που το βλέπεις full monty καλλιτεχνικά (και το ότι "αντιδράς" στην αντίδραση του άλλου, κι αυτό ακόμη καλλιτεχνία είναι, όπως και η διάθεσή σου να τον κάνεις "με το στανιό" να το αγαπήσει αυτό που του...κάνεις. Διότι όντως, κάτι κακό δεν είναι. Κι όντως αν εσύ οφείλεις σεβασμό, οφείλει κι ο άλλος να ξεκολλήσει). Δεν είμαι εγώ από αυτούς που θα σου πουν "μην το κάνεις-δεν πρέπει". Απλά όπως ευστόχως γλαφυρά το έθεσε νωρίτερα ο Φρη, το θέμα είναι να αντιμετωπίζεις τη φάση σαν τον βουσμάνο που ξαπλώνει την αντιλόπη και μετά πατάει και μια προσευχή από πάνω της - ακόμη κι αν τυχόν του έχωσε καμμιά κλωτσοπατινάδα όταν την παραπλησίασε. Και νομίζω μάλιστα όταν με τον καιρό και την τριβή θ' αντιμετωπίζεις πιο τρυφερά, ακόμη και όσους θα σου την πέφτουνε, θα πλουτίσει ακόμη περισσότερο το μάτι σου (...όσο ίσως θα ξεμαυρίζει παράλληλα).

 

 

Περί watermark άλλα δεν ξέρω να πω - απλά για 'μένα οι φωτό σου είναι μικρά διαμαντάκια, ακόμη και σε χαμηλή ανάλυση ανεβασμένες. Εσύ κανόνισε την πορεία σου.

 

Τέλος, περί δρόμων, προσωπικά αν είναι να βγω, θα βγω για άλλους λόγους. Ακολούθα, έστω και μόνο για να πάρεις φωτός.

 

Δεν διαφωνώ πουθενά σε όσα είπες αλλά ακόμα και να διαφωνούσα, εκφράζεσαι τόσο ωραία που δεν θα γινόταν να γίνω λακαμάς και ανταπαντήσω σαν παιδάκι. Ωστόσο, όπως είπα, συμφωνώ μαζί σου. Και αν κατάλαβα καλά το παράδειγμα του βουσμάνου με την αντιλόπη, έχω να πω πως σε κάθε αντίδραση και περίπτωση κρατιέμαι ψύχραιμος και ήρεμος και προσπαθώ να είμαι αυτός που θα χαμηλώσει τους τόνους με μια συγνώμη, μια ήρεμη εξήγηση και ένα ευχαριστώ. Έτσι θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται και έτσι έχω διαβάσει από street φωτογράφους που δίνουν συμβουλές βάσει των δικών τους εμπειριών.Απλά ορισμένοι όπως οι ημιπίθηκοι που προανέφερα νωρίτερα, πραγματικά δεν καταλαβαίνουν και αν σε δουν ήρεμο νομίζουν ότι ψάρωσες και πατάνε πάνω σ'αυτό και πάνε να το κάνουν χειρότερο και πιο τραγικό το σκηνικό απ'ότι αυτό καθ'εαυτό από μόνο του. Και για να μην βιαστεί κανείς κακεντρεχής - που τυχόν υπάρχει εδώ μέσα - δεν έχω πρόβλημα ούτε με τα πιθήκια ούτε με τους ξένους ούτε τρέφω κάποια ρατσιστικά αισθήματα για κάποιες φυλές χώρες κτλ, απλά αυτοί ώρες ώρες μου δίνουν την εντύπωση πως έχουν μείνει στάσιμοι σε ορισμένα θέματα συμπεριφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μ' αρέσει και που με κατάλαβες, και πως το έθεσες. Όντως ακριβώς αυτό ήταν, για 'μένα, το "ψεγάδι" σου, στα όσα είχες πει νωρίτερα - ο "κάπως" χαρακτηρισμός των...αντιφρονούντων random και βραχύβιων μοντέλων σου. Μ' άλλα λόγια, απ' τη στιγμή που δε φταίει ο άλλος που κρύβει καλά τον κάφρο μέσα του να τον βγάζει, "προκαλούμενος" από εσένα, μη του την λες για το καφριλίκι του... Και τα ψεγάδια μας υπάρχουν για να τα σμιλεύουμε.

 

Κατά τ' άλλα, συνέχισε έτσι ακριβώς να "προκαλείς" - πραγματώνεις κατά κάποιον τρόπο και...ολίγη από κοινωνικό έργο, καθώς σίγουρα η τριβή με τον "περίεργο με την μηχανή", όλο και κάτι θα του αφήσει να σκέφτεται, και πιθανώς ν' αναθεωρήσει την ενστικτώδη (και υπερβολική) αντίδρασή του, μετά την αποφόρτιση που ίσως χρειαζόταν, ίσως κι έψαχνε. Ίσως την επόμενη φορά να ποζάρουν κι όλας, κάποιοι από αυτούς.

 

Σούμα και προσωρινός επίλογος στη μίνι κουβεντούλα που μας έχει προκύψει στις τελευταίες σελίδες: εισ' ωραίος μαν, συνέχισε.

 

 

 

*...α κι ένα "άσχετο" : τί σπουδές έχεις κάνει ή κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...