Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...ακόμη μεγαλύτερη η αξία τους λοιπόν. Πάντως, για κάποιον που δεν του αρέσει η "σκηνοθεσία" (της πόζας κλπ), έχεις φοβερή αίσθηση να σκηνοθετείς, όχι τα αντικείμενα καθ' εαυτά, αλλά τον "φακό". Μπράβο κι ωραίος.

 

Μιλάμε εν τω μεταξύ για κλικ που έχεις πουλήσει/εκθέσει/κλπ (ή που σκοπεύεις να). Ή καθαρά "για το γούστο μου" φάση;

 

 

 

 

 

* +1 για την μουσική επένδυση του Φύζικς μπαδεγουέι

 

Σόρρυ για την αργοπορημένη απάντηση,μόλις τώρα είδα τι μου έγραψες.Όσο για τα σχόλια περί σκηνοθεσίας,δεν έχω να πω κάτι περισσότερο πέρα από ένα ευχαριστώ.Όχι γιατί είναι μόνο θετικά,αλλά περισσότερο γιατί μ'άρεσε η προσέγγιση η τοποθέτηση και η ανάλυση.Δεν συνηθίζει ο κόσμος σε τέτοιου είδους αναλύσεις και δεν έχω συνηθίσει για φωτογραφίες μου όντας αρχάριος.

Κανένα κλικ μου δεν έχει εκτεθεί/πουληθεί ποτέ.Δεν έχω αυτό ως σκοπό/στόχο αλλά είναι όπως το λες και συ "για το γούστο μου".Εννοείται πως θα ήθελα πάρα πολύ να μπορούσα να εκθέσω ή ακόμα και να πουλήσω.Το αν βέβαια είναι εφικτό κάτι τέτοιο με τέτοιες φωτογραφίες δεν το γνωρίζω.Και μια κ λέμε για μένα,δεν το έχω σπουδάσει,δεν έχω παρακολουθήσει κανένα σεμινάριο,ασχολούμαι 10 μήνες με την φωτογραφία και την μηχανή την αγόρασα μόλις τον περασμένο Νοέμβριο.

 

6885548783_eff28580d1_m.jpg

Είναι μυστήρια η χώρα των δακρύων by John Drossos,

 

http://www.youtube.com/watch?v=9TTTgofWk-I

 

6922306503_bd08b31cc7_m.jpg

ghost of trail by John Drossos,

 

http://www.youtube.com/watch?v=6XdEztcfg5A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα ευχαριστώ άσε να τα λέμε εμείς όσοι χαιρόμαστε μ' αυτά που βλέπουμε.

 

Επίσης, ειδικός δεν είμαι, αλλά νομίζω ότι η ματιά σου ξεχωρίζει. Τώρα αν αξίζει τόσο για να εκτεθεί ή και να έχεις και οικονομικές απολαβές από αυτήν, δεν το ξέρω, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να το ψάξεις. Περισσότερο ρώτησα για να καταλάβω με τί έχουμε να κάνουμε. Εντυπωσιακό πάντως ότι δηλώνεις "ασπούδαστος", ερασιτέχνης, και φρέσκος κι όλας στο...άθλημα. Προσωπικά δεν τα περίμενα ΟΛΑ αυτά μαζί...

 

(χα, μ' αρέσει που κόλλησες με τα κλιπάκια, και τα υιοθέτησες...)

 

Καλή συνέχεια από εμένα με την χαρακτηριστική προσωπική σου ματιά στα θέματα, κι εύχομαι τα καλύτερα, όπου κι αν σε βγάλει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει παλιά Ελληνική ταινία η φωτογραφία σου.Φαντάζομαι βγήκε με εκείνη την αναλογική μηχανή ε ;

 

6880569883_90a4aff254_m.jpg

Μια στιγμή πριν φύγω by John Drossos,

 

6898143237_bae4597a8a_m.jpg

beside the loneliness by John Drossos,

 

6793164140_584ce25fb9_m.jpg

magic hours by John Drossos,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johan0497 Πολυ καλες αλλα ξεχωρισα την τελευταια, μπορεις να μου πεις μερικες πληροφοριες για την επεξεργασια της και τις συνθηκες που βγηκε; Απο οτι βλεπω την εβγαλες στις 3 το μεσημερι με f/11.0 οποτε δεν ξερω πως καταφερες να βγαλεις αυτο το βαθος πεδιου. Ειχε ομιχλη εκεινη την μερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johan0497 Πολυ καλες αλλα ξεχωρισα την τελευταια, μπορεις να μου πεις μερικες πληροφοριες για την επεξεργασια της και τις συνθηκες που βγηκε; Απο οτι βλεπω την εβγαλες στις 3 το μεσημερι με f/11.0 οποτε δεν ξερω πως καταφερες να βγαλεις αυτο το βαθος πεδιου. Ειχε ομιχλη εκεινη την μερα;

 

Βεβαίως!

Ήταν όντως 3 το μεσημέρι και είχε τρομερή ομίχλη εκείνην μέρα, σχεδόν δεν έβλεπες μπροστά σου. Έτσι, δεν έχασα ευκαιρία και έκανα μια βόλτα.

Όσον αφορά την επεξεργασία, αρχικά ανέβασα λίγο την οξύτητα και με ένα plug in της Nik Software ονόματι Color FX pro 3.0. Από έδωσα μια ελαφρώς πιο δυνατή δόση glow ατμόσφαιρας, και την μετέτρεψα σε μια light sepia απόχρωση.Για το βάθος πεδίου που λες, ρόλο έπαιξε η αύξηση της οξύτητας.Ελπίζω να σε κάλυψα.Σε αντίθετη περίπτωση, εδώ είμαι :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικοτατος ευχαριστω! Με παραξενεψε γιατι παρολο που η φωτογραφια εχει ενα θολωμα/glow τα κτηρια πισω καθως και οι λαμπες μπροστα φαινονται εστιασμενα για αυτο και δεν ηξερα αν ειχε οντως τοσο πολυ ομιχλη η εκανες κατι με την επεξεργασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε και άλλες 3 :

 

 

μόλις έστησα ένα πορτφόλιο με συλλογή από φωτογραφίες μου.όποιος θέλει μπορεί να τσεκάρει και να μου πει την γνώμη του. astikoipalmoi.viewbook.com

 

 

6781199954_faa714422d_m.jpg

so warm a solitude by John Drossos,

 

6787555654_73869d3455_m.jpg

All is violent , all is bright by John Drossos,

 

6856177023_458e37475f_m.jpg

follow the map by John Drossos,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Johan: Είδα το portfolio και εννοείται μου άρεσε μιας και λατρεύω τις φωτογραφίες σου!

 

Ερώτηση: Χρειάζομαι ένα φλας για να κάνω αυτό. Επειδή δεν έχω καμιά απολύτως ιδέα σε σχέση με τα φλας, μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Πρέπει να κοιτάζω συγκεκριμένα φλας ανάλογα με τη φωτογραφική μου? Επίσης, θέλω να είναι φθηνό οπότε σίγουρα θα κοιτάξω σε μεταχειρισμένα.(αν τελικά είναι αρκετά φθηνό για να το πάρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θες φλας και καποιο εξωτερικο trigger, δηλαδη βαλεις το φλας να λειτουργει εκτος καμερας. Η καθε εταιρια εχει τα δικα τις φλας αλλα υπαρχουν κατασκευαστες που βγαζουν και φλας για αλλες εταιριες. Δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω γιατι δεν εχω εμπειρια με τα φλας τις nikon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω λιγάκι, απλά το θέμα μου είναι οτι δεν ξέρω τίποτα σχετικό για να δω αν είναι "καλό". :/ Όποιος ξέρει, ας μου δώσει μερικές πληροφορίες :) Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέει ο σνικ. Για off-camera χρήση θες έναν "κλέφτη" (trigger) όπως αυτό εδώ. Το βάζεις στο εξωτερικό φλας και αυτό ενεργοποιείται αυτόματα με το που ρίξει φλασιά το ενσωματωμένο φλας της μηχανής σου.

Αν θες να αποφύγεις το φλας της μηχανής σου, κοίτα κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω αυτα, για τα χρηματα τους κανουν καλα την δουλεια τους. Αλλα απο εκει και περα θα χρειαστεις και καποιο φλας με manual mode που να το ρυθμιζεις στην καταλληλη ενταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...