Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

που να ξέρω βρε, πως δε γνωρίζεις! Βαριέσαι να κάνε ένα σερτς στο γουγλη...;

 

Φορουμ: dgpr.gr

 

Για αγγελίες, κάνε έρευνα στο γκουγκλ, δε θυμάμαι κάτι συγκεκριμμένο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

που να ξέρω βρε, πως δε γνωρίζεις! Βαριέσαι να κάνε ένα σερτς στο γουγλη...;

 

Φορουμ: dgpr.gr

 

Για αγγελίες, κάνε έρευνα στο γκουγκλ, δε θυμάμαι κάτι συγκεκριμμένο!

 

google = amazon.uk + ebay.co.uk

 

θα το κοιταξω παντως

 

αν σου σκασει φλασια

μοιρασου το

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Φοβερή φωτογραφία akisk!

Ο μεταχειρισμένος φακός το προβλήματα μπορεί να παρουσιάσει? Γιατί σκέφτομαι να πάω σε ένα φωτογραφείο που έχει γνωστούς ο πατέρας μου να ρωτήσω μήπως έχουν κανέναν μεταχειρισμένο. Το μόνο πρόβλημα θα είναι αν έχει πέσει κάτω ή είναι γρατσουνισμένος ή υπάρχει και κάτι άλλο που δεν γνωρίζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

viper να ένα site με φωτογραφικές αγγελίες: http://www.fotoart.gr/aggelies/index.htm

 

kate κάνε μια οπτική επισκόπηση στον μεταχειρισμένο φακό για γρατζουνιές, εμφανή χτυπήματα ή σημάδια κακομεταχείρισης γενικότερα. Μερικές σκονίτσες στο εσωτερικό των οπτικών στοιχείων του δεν είναι πρόβλημα και γενικά είναι κάτι συνηθισμένο σε πολλούς φακούς. Κάνε zoom in-out, παίξε με το focus ring για να δεις αν έχει περίεργη αίσθηση ή σκαλώνει κάπου.

Μετά (αν έχεις τη δυνατότητα) δοκίμασέ τον να δεις αν κάνει σωστό focus και αν οι εικόνες που βγάζει είναι καλές για τα δεδομένα του.

Το 2ο σημαίνει ότι πρέπει να πας σε pc για να δεις τις φωτογραφίες που τράβηξες. Ψάξε για αδικαιολόγητο softness προσεκτικά (συνηθισμένο πρόβλημα decentering).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, θα κοιτάξω μήπως υπάρχει κάποιος μεταχειρισμένος και θα του πω αν μπορώ να τον δανιστώ για μια βόλτα. Ευχαριστώ πολύ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

viper να ένα site με φωτογραφικές αγγελίες: http://www.fotoart.g...elies/index.htm

 

ok im going to hell

 

 

αλλα φωτογραφικες αγγελιες χωρις φωτογραφιες των προιοντων...

 

:mrgreen:

 

in other news

 

ξερει κανεις κανα "ελαφρυ" προγραμματακι για πανοραμικες φωτο

συγκολληση και τα σχετικα...

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χεησιμοποιώ το PTGui. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ελαφρύ αλλά εμένα με έχει βολέψει πολύ! (Αν θύμασαι κάτι κόσμους μικρούς που έφτιαχνα, με αυτό του έκανα) :) Έχει πάρα πολλές επιλογές, πιστεύω θα σου αρέσει ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χεησιμοποιώ το PTGui. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ελαφρύ αλλά εμένα με έχει βολέψει πολύ! (Αν θύμασαι κάτι κόσμους μικρούς που έφτιαχνα, με αυτό του έκανα) :) Έχει πάρα πολλές επιλογές, πιστεύω θα σου αρέσει ^_^

 

ναι

τους θυμαμε τους πλανήτες

αλλα εγω θελω πανοραμικη [3 φωτο που τις κολλάς στην ευθεία]

 

το κανει αυτο?

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, φυσικά. Κάνει πανοραμίκ και ότι άλλο θες εσύ! (και πάνω απο 3 κολλάει μαζί!) Ούτε ποσοστά να έπαιρνα! Χαχαχα ^_^

 

ωραιο προγραμματι

ελαφρυ

να υποστηριζε και την καμερα μου καλα θα ητανε :shifty:

 

επισης to little planet

θα ηταν ακομα ποιο ενδιαφερον σαν υλοποιηση

ετσι και ηταν μεγαλο [ως μεγεθος]

το τελικο αποτελεσμα

 

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση

το poor's man makro

σε ποσο zoom υπολογιζεται?

 

ποιο συγκεκριμενα

γιαυτο

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001CWZE6A/ref=ox_sc_act_title_4?ie=UTF8&m=A3AMF12UI1VI2Q

 

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση

το poor's man makro

σε ποσο zoom υπολογιζεται?

 

ποιο συγκεκριμενα

γιαυτο

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001CWZE6A/ref=ox_sc_act_title_4?ie=UTF8&m=A3AMF12UI1VI2Q

 

 

thanks

Πρόσεξε γιατί με αυτά τα extenders χάνεις το af και το αυτόματο διάφραγμα (θα είσαι συνέχεια wide open και αν θες να το κλείσεις γίνεται μόνο με μια όχι και τόσο βολική χακεριά(ψάξε για "DOF preview hack").

 

Τώρα για τη μεγέθυνση, εξαρτάται από τα mm του φακού και το MFD(minimum focus distance) του. Γενικά ένας 50ρης πχ θα κερδίσει σε μεγέθυνση περισσότερο από έναν 200ρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε γιατί με αυτά τα extenders χάνεις το af και το αυτόματο διάφραγμα (θα είσαι συνέχεια wide open και αν θες να το κλείσεις γίνεται μόνο με μια όχι και τόσο βολική χακεριά(ψάξε για "DOF preview hack").

 

Τώρα για τη μεγέθυνση, εξαρτάται από τα mm του φακού και το MFD(minimum focus distance) του. Γενικά ένας 50ρης πχ θα κερδίσει σε μεγέθυνση περισσότερο από έναν 200ρη.

 

okay

το εψαξα λιγο χθες το βραδυ και μπορω να πω οτι τα αποτελεσματα ειναι πολυ ενδιαφερον

αλλα

επρεπε να εχει ενα εκατοστο αποσταση απο το αντικειμενο

 

επισης με δυσκολεψε να βγαλω το tube απο το σωμα

 

κανω κατι λαθος...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες να πεις με ποιο combo φακού-extension tube έχεις αυτό το αποτέλεσμα.

 

Για τη μεγέθυνση μπορείς να φωτογραφίσεις ένα χάρακα και να δεις πόσα mm του πιάνεις από άκρη σε άκρη. Ο αισθητήρας σου έχει μέγεθος 22.3 × 14.9mm, άρα αν μέσα στο καρέ έχεις από άκρη ως άκρη 2,23cm αυτό μεταφράζεται σε 1:1 macro, αν πιάνεις 4 εκατοστά έχεις 0,55x κλπ.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες να πεις με ποιο combo φακού-extension tube έχεις αυτό το αποτέλεσμα.

 

Για τη μεγέθυνση μπορείς να φωτογραφίσεις ένα χάρακα και να δεις πόσα mm του πιάνεις από άκρη σε άκρη. Ο αισθητήρας σου έχει μέγεθος 22.3 × 14.9mm, άρα αν μέσα στο καρέ έχεις από άκρη ως άκρη 2,23cm αυτό μεταφράζεται σε 1:1 macro, αν πιάνεις 4 εκατοστά έχεις 0,55x κλπ.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός!

 

το βασικο κιτ του 600d εχω ακομα

και το tube ποσταρα παραπανω

 

κατανοητος εγινες

 

επισης βρηκα αυτο

 

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...