Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Internet ΣΕ Linux


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ρε συ nske δε θα ταν πιο εύκολο το παληκάρι να πάει στο 192.168.1.χ και να το ρυθμίσει απο κει.Χρειάζονται όλες αυτές οι εντολές;

O nkse μιλάει για ρύθμιση της ethernet κάρτας του υπολογιστή.

Aυτό που λες εσύ είναι για τις ρυθμίσεις του router (που συνήθως χρησιμοποιούν IP απο αυτό το private class range).

 

Για να μπορέσεις να κάνεις χρήση αυτού πρέπει να έχεις κάνει κάποιες ρυθμίσεις στην ethernet κάρτα για να δεις δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον το εφερε η κουβεντα και οι περισσοτεροι χρησιμοποιουμε φορητους, θελω να μαθω παιδια ποια διανομη ειναι συμβατη με ασυρματες καρτες δικτυου της ΙΝτελ την γνωστη Intel pro wirelless 3945 που φοράνε ολα τα φορητα σχεδον. Θα μπορω να ρυθμισω μεσα απο το ubuntu την χρηση της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το πρόβλημα τελικά με το linux. Ότι υπάρχουν πολλοί που θέλουν να το χρησιμοποιήσουν, αλλά υπάρχουν και πάαααααρα πολλοί που σνομπάρουν την προσπάθεια, το ξεκ.......μα μάλλον, των πρώτων.

Μ' αρέσει που όλοι λένε: "αν δε μιλάμε για usb modem τότε δεν υπάρχει πρόβλημα". Μα τα kit των δύο μεγάλων παρόχων, usb modem έχουν μέσα (sagem και crypto).

Για δοκιμάστε να σετάρετε το sagem και μετά τα ξαναλέμε.

Και όσο διατηρείται η νοοτροπία και η αντίληψη ότι το linux είναι για τους λίγους, τόσο χειρότερα γίνονται τα πράγματα και τόσο ενισχύεται η χρήση των windows...

 

(Θεωρώ τουλάχιστον αστεία την αντίληψη ότι το linux είναι μόνο για ψαγμένους. Ψαγμένοι είναι βέβαια όσοι αποτελούν τον κεντρικό πυρήνα, αλλά κεντρικός πυρήνας χωρίς τους απλούς χρήστες, δηλαδή εμάς, τους μπούφους*, έχει νόημα; )

 

* Είναι άραγε μπούφοι, χρήστες που το πρώτο τους pc ήταν XT ή 286; Δεινόσαυροι ναι, αλλά μπούφοι; Βαριά κουβέντα...

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα ρε μεγάλε, εγώ δλδ, ποιόν και τι κατηγόρησα;

 

Είπα οτι το Linux είναι δύσχρηστο ή οτι η διαδικασία είναι περίπλοκη;

 

Απλά κάτι θερμοκέφαλοι εδω μέσα πέρασαν τα OS μπάλα κάνουν το καγκουροκομμάτι τους και στο τέλος δν βοηθούν και καθόλου την κατάσταση. Άσε που ψάχνουν απο που να πιαστούν για να επιτεθούν σε κάποιον (βλ. DimGR).

 

Τσπ για να επανέλθουμε.

 

Τελικά η όλη διαδικασία με το Sagem στο linux δν πέτυχε (και δεν κατηγόρησα για αυτό ΠΟΤΕ το λειτουργικό), επειδή έκανα κάτι λάθος στην εγκατάσταση του.

 

Ένας ψαγμένος καλύτερα απο εμένα, φίλος μου στο linux, μου πρότεινε να το κανω format και να δημιουργήσω ένα extended partition με 3 λογικά, για το /home, swap και κάποιο ακόμη που δεν το θυμάμαι τωρα. Μάλλον τώρα όλα θα κυλούν ομαλά :D

 

Anyway, όσοι μου δώσατε τις όποιες οδηγίες, σας ευχαριστώ πολύ, ήταν σαφέστατες, εύκολες στην εφαρμογή και πάνω απ'όλα κατανοητές - εν μέρη- παρά τη μικρή μου εμπειρία :D

 

 

Y.Γ. Το πρώτο pc με το οποίο μπήκα στο χώρο, ήταν απο το σχολείο, ένα 4.86 με win 3.1.

Το πρώτο μου pc ήταν ένας Pentium 5.86 στα 120 Mhrz με 16 mb RAM και win 95 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lomar

συγγνώμη

αλλά δεν εννοούσα εσένα

 

.

"Το linux είναι για τον καθένα. Ακόμη και για την γιαγιά μου , απλώς με τον καιρό οι διανομές γίνονται ακόμη πιο εύχρηστες και εργονομικές και η κονσόλα αρχίζει να γίνεται κ αυτή πιο φιλική (επειδή την χρησιμοποιείς πολλές φορές παράλληλα με κάποιο παράθυρο), έτσι με τον καιρό, κάποιοι θα το αντιμετωπίζουν σαν το MacOS X και κάποιοι άλλοι που θα ζητούν κατι περισσότερο, θα το έχουν όπως και τώρα. "

 

συμφωνώ απόλυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν αντιλέγει ότι δουλεύει μια χαρά... Μέχρι να φτάσεις όμως στο "μια χαρά" κινδυνεύεις να χάσεις τη δική σου τη χαρά...

lol

:)

 

Εγώ το sagem το ΄χω κάνει και δουλεύει αλλά μετά κόπων, βασάνων και πολλών πειραματισμών. Όλες οι υποτιθέμενες "οδηγίες" ήταν προβληματικές έως και παραπλανητικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αντι να κανουμε προσωπικα ποστ μηπως θα ηταν καλυτερα να δουμε πως μπορουν να βοηθηθουν οι απαιεροι χρηστες που θελουν μεσω λινουξ να συνδεθουν με το Ιντερνέτ? Εχω τοσες αποριες και ευχαριστω παραπανω για τους drivers της ασυρματης καρτας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Παιδια αντι να κανουμε προσωπικα ποστ μηπως θα ηταν καλυτερα να δουμε πως μπορουν να βοηθηθουν οι απαιεροι χρηστες που θελουν μεσω λινουξ να συνδεθουν με το Ιντερνέτ? Εχω τοσες αποριες και ευχαριστω παραπανω για τους drivers της ασυρματης καρτας..

 

Σβήστηκαν τα τελευταία μηνύματα που διαιωνίζουν το flame.

Παρακαλώ να μείνουμε on topic. :|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Βρε παιδιά, εγώ προσπαθώ έναν μήνα σχεδόν (!) να δω τον ρούτερ μου 192.168.1.1 , Linksys 200G, ούτε με ethernet ούτε με wireless. "Unable to connect" στο 192.168.1.1 .

 

Δοκίμασα και από την κοσνόλα:

sudo route add default gw 192.168.1.1

sudo ifconfig eth0 192.168.1.3 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.1.255 up

sudo ifconfig wlan0 192.168.1.4 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.1.255 up

 

Τίποτε, 192.168.1.1 γιοκ! :confused:

 

Screenshots:

http://farm2.static.flickr.com/1078/1128918743_138ec6f0a2_o.png

http://farm2.static.flickr.com/1160/1157951931_5359b12b98_o.png

 

(Μπουτάροντας στα Vista έχω Internet κανονικά, με τις ίδιες ρυθμίσεις tcp/ip και router.)

 

Συγγνώμη που προ ημερών άνοιξα νέο thread εδώ:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?p=1742406

Δεν είχα δει αυτό εδώ.

 

(Συγγνώμη παίδες, εντάξει, ας πούμε ότι είμαι άσχετος από Linux, αλλά όχι, δεν είναι "απλούστατο" το Linux, όταν επί έναν μήνα δεν μπορώ να δω τον ρούτερ μου, και στα Vista αρκεί να βάλει κανείς το καλώδιο για να έχει Internet.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους,εχθές αποφάσησα να μπώ στον κόσμο του linux(ενοόντας οριστηκά-οχι dual boot),οπότε εγκατέστησα το opensuse 10.2 στον φορητό μου(acer aspire 5920G,intel core2duo T7300),στην εγκατάσταση αναγνώρισε οτι υπάρχει καρτα ασύρματου δυκτίου, το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να συνδεθώ στον άλλο υπολογιστή και επομένος με το internet. καμιά ιδέα;

σας ευχαριστω εκ΄των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...