Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Internet ΣΕ Linux


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ Linux.ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΓΚΑΘΙΣΤΟΥΣΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΟΥΣΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ Internet.ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΣ To Pc World ΙΟΥΝΙΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΜΙΑ ΔΙΑΝΟΜΗ ΤΟΥ Linux Η ΟΠΟΙΑ ΛΕΓΕΤΑΙ Mandriva.mandrake ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ Kde (ΝΟΜΙΖΩ).

ΕΓΚΑΘΙΣΤΩΝΤΑΣ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΔΙΚΤΥΟΥ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΑΜΕΣΩΣ , ΠΗΡΑ ΕΝΑ Cross ΚΑΛΩΔΙΟ ΔΙΚΤΥΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΑ ΜΕ ΤΟ Modem.ΕΤΣΙ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Internet ΣΕ Linux.

ΑΠΛΑ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.ΤΟ Modem ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Speedtouch 530 ThΣ ΤΗomson.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δε κατάλαβα τίποτα.

Οι άλλες διανομές γιατί δε σου λειτουργούσανε δηλαδή?

Σίγουρα είναι Crossover το καλώδιο. Αν και τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσε να απαιτεί Crossover αν η ethernet στο modem προορίζεται για να συνδεθεί σε Switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πράγματι κατόρθωμα τελικά να δεις ιντερνετ σε linux... ιδίως αν έχεις κανένα παράξενο modem.

Όσον αφορά στην περιπέτεια του φίλου Μανώλη, το μηχανάκι ASDL modem-proxy που χρησιμοποιεί είναι auto-sense οπότε δεν το νοιάζει αν βάζει straight ή cross καλώδιο (κανονικά θέλει straight).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω. Εφόσον φυσικα δεν μιλάμε για USB modems αλλά ethernet γιατί να υπάρχει πρόβλημα? Έχω Zyxel 650H και όσες διανομές και να δοκίμασα ποτέ δεν είχα πρόβλημα (αν και μερικές στον 1ο ΗΥ μου δεν αναγνώριζαν την ethernet του nForce2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα.cross καλώδιο χρησιμοποίησα.απλά στο suse 9.1 Που είχα δουλέψει λίγο μου έσπασε τα νεύρα για το πως θα σετάρω το Modem και την dsl.Πολλές ρυθμίσεις.εδώ απλά έβαλα μια καρτούλα δικτύου και σύνδεσα το pc Με το modem με ένα cross καλώδι.Έβαλα μόνο τους κωδικούς και είδα το θαύμα.Άντε να μάθουμε να δουλεύουμε λιγάκι το Linux για να φύγουμε από τα βρωμοwindows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεμε,λεμε.....Πολλα ειναι κατορθωμα στο λινουξ.....εχω κακες εμπειριες και προς το παρων εχω απογοητευτει πληρως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anafilaksia me pianei otan diavazw oti einai katorthoma na deis net sto linux. siga re paidia. simera oi megales dianomes vlepoun to 90% toy hardware xwris katholou configuration, tha me trelanete teleiws? To suse ston laptop mou eixe dei mexri kai to on-board bluetooth pou oute ta winblows xp den to evlepan. Den mas xeretate lew egw? Kai epeidi den katavalate prospathia h' eisastan ligo atyxoi min apotharinete ton kosmo na xrhsimopoihsei ena sovarotato leitourgiko pou pia einai para polu eyxristo. An den thelete na diskoleythite katholou, valte suse h' mandriva kai tha kanete thn douleia sas. Aman pia auth h logikh twn billoeidwn evnoyxwn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Kai ego eixa provlimata me to winmodem mou sto desktop, alla tora pou xrisimopoio DSL, opos ipothike kai prin, stis ousiastikes suskeues mou den eixa kanena provlima (vevaia, se printer, iPod, Palmtop.....ante geia!!! rookie eimai alla prospithisa arketes meres na ta kano na doulepsoun ok kai elaxista pragmata katafera).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...