Προς το περιεχόμενο

PlayStation 2 hacking (modchip, memory cards κλπ) [PS2]


sepultribe
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 980
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στη παρέα.

Είμαι κάτοχος ενος PlayStation 2 (fat), το οποίο είναι ατσιπάριστο.

Με ενδιαφέρει το softmod που συζητάτε οπότε παίρνω το θάρρος να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος άνθρωπος στην Αθήνα που μπορεί να ετοιμάσει την κάρτα μνήμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

 

Μέσω ενός Playstation 2 Fat chipαρισμένου, εγκατέστησα το Free MC Boot v1.8b στην κάρτα μνήμης μου.

 

Ωστόσο από το δικό μου PS2 (v30004) δεν κατάφερα να τρέξω κάποιο backup game.

 

Δύο backups που δοκίμασα, ήταν ripped από original με το DVDdecrypter, και αντιγραμμένα με το ίδιο εργαλείο σε ταχύτητα 4x σε δίσκους DVD-R That's 16x Ceramic, αφού πρώτα είχαν patchαριστεί το ένα με το Memento και το άλλο με το ESR Patcher.

 

Στο FMCB Configuration απ’ την άλλη, το .CNF είναι σεταρισμένο σύμφωνα με τον οδηγό. Δοκίμασα και παλαιότερες εκδόσεις του FMCB, τόσο με Multi όσο και με Normal Installation, αλλα πάλι τα ίδια αποτελέσματα:

 

Το ESR παραπέμπει σε μια μαύρη οθόνη,

οπότε σκέφτομαι να δω παλαιότερες εκδόσεις του ESR συγκεκριμένα, σε περίπτωση που βγει άκρη.

 

Οποιοδήποτε tip είναι καλοδεχούμενο.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από _koulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ είχα βάλει chip στο ps2 πρίν 4.5 χρόνια, έδωσα 80 ευρώ (70 το chip και 10 η εγκατάσταση). Με το που το πήρα δε μου είπε τι μάρκα chip είχε βάλει πάνω. Για 1 χρόνο δούλευε τέλεια, έπειτα έβαζα το παιχνίδι και δεν "έβλεπε" καν ότι υπάρχει DVD μέσα. Έκανα επανειλλημένα 20+ Reset μπάς και το διαβάσει το παιχνίδι, τίποτα όμως. Δοκίμασα ταινίες, αυθεντικά παιχνίδια, παιχνίδια PS1, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Αυτό γινόταν μέχρι προχθές που πήρα απόφαση να "ανοίξω" το PS2, να δω τι σ.... συμβαίνει. Το ξεσκονίζω, βγάζω το chip και το ξαναβάζω μέσα. Συναρμολογώ το PS2 ξανά και το βάζω να παίξει το πιο κακοδιατηρημένο παιχνίδι (γεμάτο γρατσουνιές). Με μεγάλη έκπληξη κυλούσε σα νεράκι και στα Loading στο μισό χρόνο (δεν κάνω πλάκα). Σας προτείνω ότι chip πάρετε, να πάτε σε έμπιστους ειδικούς, που να σας δίνουν όλες τις πληροφορίες του chip. Και προ πάντων βρείτε κανα οδηγό στο google για το PS2 και πάρ' τε την κατάσταση στα χέρια σας.

 

 

Φιλε μου εχεισ απολυτο δικιο... το ανοιξα σημερα και το καθαρισα και τωρα παει μπαλα!!! δεν κολαει πουθενα(πριν δεν επεζε τιποτα ουτε ταινιες ουτε παιχνιδια) οποιος εχει προβλημα ας το κανει...ειναι λιγο ταλεπωρια βεβαια(ξεμεινανε 5-6 βιδες:-D) αλλα αξιζει τον κοπο... thanks!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Μέσω ενός Playstation 2 Fat chipαρισμένου, εγκατέστησα το Free MC Boot v1.8b στην κάρτα μνήμης μου.

 

Ωστόσο από το δικό μου PS2 (v30004) δεν κατάφερα να τρέξω κάποιο backup game.

 

Δύο backups που δοκίμασα, ήταν ripped από original με το DVDdecrypter, και αντιγραμμένα με το ίδιο εργαλείο σε ταχύτητα 4x σε δίσκους DVD-R That's 16x Ceramic, αφού πρώτα είχαν patchαριστεί το ένα με το Memento και το άλλο με το ESR Patcher.

 

Στο FMCB Configuration απ’ την άλλη, το .CNF είναι σεταρισμένο σύμφωνα με τον οδηγό. Δοκίμασα και παλαιότερες εκδόσεις του FMCB, τόσο με Multi όσο και με Normal Installation, αλλα πάλι τα ίδια αποτελέσματα:

 

Το ESR παραπέμπει σε μια μαύρη οθόνη,

οπότε σκέφτομαι να δω παλαιότερες εκδόσεις του ESR συγκεκριμένα, σε περίπτωση που βγει άκρη.

 

Οποιοδήποτε tip είναι καλοδεχούμενο.

Ευχαριστώ.

 

1. Φορτώνει FMC ή το κλασικό menu του P$2 ;

2. Αν φορτώνει , μπες στο FMCB Configuration και βάλε χειροκίνητα το path του ESR (εικόνα 12 στον οδηγό).

3. Τα patch παιχνίδια-dvd έχουν την δομή ενός video dvd (AUDIO_TS , VIDEO_TS) ;

4. Ποια παιχνίδια δοκίμασες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση, με την ευκαιρία να πω μπράβο για το μεράκι για τη σύνταξη του οδηγού.

 

Στο θέμα:

 

1). Ναι, φορτώνει κανονικά FMCB Menu. Επίσης ο SMS λειτουργεί άψογα. (DivX/XviD, subs, mp3, jpg playback)

 

 

2). Το Path1 το είχα “mc?:/BOOT/ESR.ELF” και το άλλαξα σε “mc1:/BOOT/ESR.ELF” αλλά και σε “mass:/INSTALL/ESR.ELF (εφόσον εκεί βρίσκεται το αρχείο ‘ESR.ELF’ στο USB Stick) αλλά τα ίδια.

 

Εδώ να διευκρινίσω ότι πλέον δοκιμάζω το Noobie Package (από το Url http://bootleg.sksapps.com/tutorials/FMCBv1.8/Noobie_Package.rar συν το "DVDELF.BIN" από το οδηγό σου) το οποίο package έχει διαφορετική έκδοση του ESR από το ESR που δίνεις στο πακέτο με τα αρχεία που χρησιμοποιείς στον οδηγό σου. Ωστόσο και το ESR του οδηγού σου, κατά την εκκίνηση, φορτώνει αρχικά το logo του σε μαύρη οθόνη, και μετά blank screen.

 

Επιλέγοντας λοιπόν το ESR (του Noobie Package) από το FMCB μενού ή/και από το uLaunch, αρχικά φαίνεται η γκρι οθόνη του μενού του ESR, με τις επιλογές:

 

--------------------------------------------------------

Launch CDVD - Laucch APP - Launch OSDSYS

 

Disable ESR after…

Use synchronous Mode

Spoo….

 

Status: .....

---------------------------------------------------------

 

Τώρα, όποτε βάζω ένα από τα backups, πέρα ότι αργεί πολύ να αναγνωριστεί, στο ‘Status:…. “ μου βγάζει “Invalid Disk”.

 

 

3). Το σημείο εδώ είναι λίγο θολό, με την έννοια ότι οι Patchers δεν μου έδειξαν κάποιο σφάλμα, αντίθετα, επιτυχία της πολύ μικρής χρονικά διαδικασίας.

Ωστόσο, βλέπωντας τα DVD των παιχνιδιών σε τυπικό PC με Windows Explorer, φαίνεται δομή PS2 DVD και όχι δομη DVD-Video όπως πρέπει.

Απ, την άλλη πάλι, με το γνωστό WinRAR ανοίγωντας ένα από τα δύο .ISO μου δείχνει δομή DVD-Video.

 

 

4). Tekken 5 Platinum, Pes 2009, λέω να δοκιμάσω και το San Andreas Platinum.

Επεξ/σία από _koulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi,

 

Υπάρχει κανένας που μπορεί να περάσει το Free McBoot αν του στείλω μια memory card ?

Πέρνω το θάρος γιατί είδα έvα-δύο users που να προσφέρονται.

 

Fanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

δυστυχως εξωτερικα το κουτι δεν εχει καποιο γνωρισμα εκτος αν βρεις το παλιο κιτρινο κουτι με το τροφοδοτικο το εξωτερικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως εξωτερικα το κουτι δεν εχει καποιο γνωρισμα εκτος αν βρεις το παλιο κιτρινο κουτι με το τροφοδοτικο το εξωτερικο

 

Αναφερομαστε στον αριθμο που φαινεται δεξια στην παρακατω φωτο,ε;

 

http://image.com.com/gamespot/images/bigboxshots/1/915821_88883_flap.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω και εγω μια ερωτηση?στην καρτα που χρεισιμοποιουμαι,αυτη που φτιαξαμε<θα μπορουμε να κανουμε save τα παιχνιδια?

 

ναι αλλα θα εχεις λιγοτερο ελευθερο χωρο καθως το free mc boot πιανει καμποσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα πραγματι πολυ καλος οδηγος και κατανοητος εγω αντιμετοπισα το εξης προβλημα αλλα στο τσιπαρισμενο σλιμ 77004 μολις ετρεξα το προγραμα εβγαλε το λογοτυπο του και μετα αμεσως καποια πρασινα μοβ μπλε πλαισια και μετα μαυρη οθονη δεν γινετε τιποτα .. μηπως φταιει που ειναι τσιπαρισμενο ? εντομεταξυ δοκιμασα να φορτωσω τα πατσαρισμενα παιχνιδια με το τσιπακι κανονικα και τα παιζει μια χαρα .. μηπως ξερει κανεις τι παιζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...