Προς το περιεχόμενο

Satellite TV reception


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, είμαι σχετικά εκτός χώρου σε ότι αφορά δορυφορικά κανάλια, είτε στην τηλεόραση είτε στο PC, καθώς και περί δορυφορικής σύνδεσης με Internet. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.<P>Μένω στο Ηράκλειο, Κρήτη, και σκέφτομαι να βάλω στο PC μου μια "κάρτα" όπως η TV/Tuner κάρτα στην οποία συνδέω την κεραία και βλέπω τα "επίγεια" κανάλια για να βλέπω τα δορυφορικά. Υποθέτω ότι αυτή η "κάρτα" είναι ένας δέκτης ο οποίος συνδεόμενος με το δορυφορικό πιάτο θα κάνει λήψη των καναλιών. Είναι όντως έτσι, και τι επιλογές υπάρχουν, από όσα έχω ακούσει υπάρχουν αναλογικά κανάλια και ψηφιακά, κωδικοποιημένα που θέλουν αποκωδικοποίηση και ξεκλείδωτα. <P>Από την άλλη, άκουσα ότι για να δεις δορυφορικά κανάλια πρέπει να έχεις δορυφορική σύνδεση στο Internet, και τι ακριβώς παίζεται με μια τέτοια σύνδεση; Έχω σύνδεση ISDN τώρα.<P>Τι κόστος έχουν τα παραπάνω και ποια συγκεκριμένη κάρτα ή πιάτο (σταθερό ή περιστρεφόμενο) προτείνετε. Δύο είναι τα κανάλια που θέλω να βλέπω οπωσδήποτε, Eurosport & MTV, καλά θα ήταν και filmnet ή supersport αλλά δεν προτίθεμαι να πληρώνω συνδρομή. Ένας γνωστός μου λέει ότι μια κάρτα με πιάτο καλώδιο & LNB συνολικά γύρω στις 50.000 δρχ. δεν μου έχει πει όμως λεπτομέρειες, και μου λέει κάτι για πειρατικές κάρτες/modules που αποκωδικοποιούν και τα κλειδωμένα.<P>Πόσα από τα παραπάνω είναι σωστά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nk13: για μερικά απο αυτά που θές θα βρείς απαντήσεις στιν σελίδα <A HREF="http://www.satleo.gr" TARGET=_blank>http://www.satleo.gr</A> , σε οτι αφορά κανάλια και δέκτες, οχι όμως για πειρατικά.<BR>melody999: ελεύθερο mtv υπάρχει μόνο το mtv germany απο τους δορυφόρους astra στην θέση 19 μοίρες ανατολικά. το παλιο mtv δεν υπάρχει πουθενά ελεύθερο. για την λήψη του θα χρειαστείς πιάτο απο 120cm εως 180cm ανάλογα με την περιοχή που μένεις (βόρεια μικρότερο, νότια μεγαλύτερο)<BR> <p>[This message has been edited by SATELLITE (edited 19-12-2000).]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...