Προς το περιεχόμενο

The Office (USA)


tzinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

περι εξτρας, σιγουρα να το αρχισεις αλλα μην κρινεις απο τα πρωτα επεισοδεια. Στην αρχη δεν μου αρεσε και το εκοψα, το εβαλα στην ακρη. Μετα απο καιρο και διαβαζοντας συνεχεια θετικα σχολεια του εδωσα 2ρη ευκαιρια και φυσικα μετα τα πηρα το ενα πισω απο τα αλλο. Η σειρα ειναι κορυφη.

 

Αλλα θα κανω και μια παρατηρηση στον Nodoordonotthereisnotry. ξερω οτι εισαι φανατικος οπαδος βρετανικων σειρων και καλα κανεις, πολλες απο αυτες ειναι αριστες και εχουν το ιδιαιτερο βρετανικο χιουμορ. Δεκτον αλλα δεν σημενει οτι πρεπει να απαξιωνουμε και οτιδηποτε μη βρετανικο. Το αμερικανικο office το εχουμε αναφερει απειρες φορες, ξεκινησε ως ξεπατικουρα του αγγλικου, τα 1τα επεισοδεια ηταν τα ιδια με αλλο καστ. ΑΛΛΑ αυτο το καστ ηταν υπερεπιτυχημενο και αν βγαλεις τον ρικυ σε ολους τους αλλους χαρακτηρες ειναι καλυτερο. Και φυσικα οχι οτι ο steve carrel κανει κακη δουλεια, αλλα ο ρικυ ηταν ο δημιουργος και βασικος εκφραστης της ιδεας. Στην πορεια και αρκετα νωρις το αμερικανικο εβγαλε δικα του σεναρια και ιδεες παντα στα προτυπα του αγγλικου και καταφερε να κρατησει αντιστοιχο υφος. Η σειρα εξελιχθηκε και πετυχε, δεν πα να σαι ο γκερβεις ο ιδιος, αυτο πρεπει να το δεχτεις. Αλλωστε εχει την εγκριση του ιδιου του ρικυ, αφου εχει κρεντιτς παραγωγου και εχει γραψει το σεναριο σε ενα επεισοδειο. Πεντε σεζον τωρα ζητημα να εχουν παιξει 3 μετρια επεισοδεια! Συγγνωμη αλλα δεν εχεις δικιο να αποριπτεις το αμερικανικο και ακομα περισοτερο επειδη φανταζομαι οτι δεν του εχεις δωσει καθολου χρονο και 2ρη ευκαιρια.

 

+10000...

 

Εκανα και εγω το ιδιο λαθος..στα πρωτα επισοδια δεν με επειασε...μετα οταν μαθεις τους διαφορους χαρακτηρες τοτε μπαινεις στο νοημα. Το ιδιο ηταν και το Seinfeld για μενα, που μετα εγινε απλα κορυφη απο τα καλυτερα sitcoms που εχω δει...over and over again!> Το αμερικανικο ειναι by far καλυτερο, με περισσοτερα επισοδια, και σεσον.

 

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Αλλα θα κανω και μια παρατηρηση στον Nodoordonotthereisnotry. ξερω οτι εισαι φανατικος οπαδος βρετανικων σειρων και καλα κανεις, πολλες απο αυτες ειναι αριστες και εχουν το ιδιαιτερο βρετανικο χιουμορ. Δεκτον αλλα δεν σημενει οτι πρεπει να απαξιωνουμε και οτιδηποτε μη βρετανικο.

 

 

Δεν το κάνω αυτό. By principle.

 

 

Το αμερικανικο office το εχουμε αναφερει απειρες φορες, ξεκινησε ως ξεπατικουρα του αγγλικου, τα 1τα επεισοδεια ηταν τα ιδια με αλλο καστ.

 

To ξέρω.

ΑΛΛΑ αυτο το καστ ηταν υπερεπιτυχημενο

 

 

Το ξέρω.

και αν βγαλεις τον ρικυ σε ολους τους αλλους χαρακτηρες ειναι καλυτερο.

 

Όχι. Το Cast του Office(του πραγματικού, του αληθινού) έχει μεγαθήρια in comparison. Μόνο ο Dwight είναι θεός & έχει κάνει κάτι.

 

Και φυσικα οχι οτι ο steve carrel κανει κακη δουλεια, αλλα ο ρικυ ηταν ο δημιουργος και βασικος εκφραστης της ιδεας.

 

 

Εγώ γουστάρω τρελά τον Carrel και γι'αυτά που'χει κάνει στο the office, αλλά και γι'αυτά που έχει κάνει εκτός αυτού.

Στην πορεια και αρκετα νωρις το αμερικανικο εβγαλε δικα του σεναρια και ιδεες παντα στα προτυπα του αγγλικου και καταφερε να κρατησει αντιστοιχο υφος. Η σειρα εξελιχθηκε και πετυχε, δεν πα να σαι ο γκερβεις ο ιδιος, αυτο πρεπει να το δεχτεις. Αλλωστε εχει την εγκριση του ιδιου του ρικυ, αφου εχει κρεντιτς παραγωγου και εχει γραψει το σεναριο σε ενα επεισοδειο. Πεντε σεζον τωρα ζητημα να εχουν παιξει 3 μετρια επεισοδεια!

 

Δεν αμφέβαλλα ποτέ πως πέτυχε η σειρά, απλώς η δική μου οπτική ήταν πως από τη στιγμή που έχει δει το original (ο sellers) και δεν έχει χρόνο για πολλά πολλά γιατί να αρκεστεί σε μια ιδέα που την έχει ήδη απολαύσει και να μην προχωρήσει σε κάτι διαφορετικό;

Συγγνωμη αλλα δεν εχεις δικιο να αποριπτεις το αμερικανικο και ακομα περισοτερο επειδη φανταζομαι οτι δεν του εχεις δωσει καθολου χρονο και 2ρη ευκαιρια.

 

Φαντάζεσαι λάθος, γιατί πέρα από την αρχική ξενέρα, που λογικά είχαν όλοι όσοι είδαν το πρώτο ep. έχω δει κι άλλα επεισόδια και μου άρεσαν κιόλας.

 

Μην ασχολείστε, αυτή ήταν η οδηγία που'χω δώσει από τις πρώτες κιόλας σελίδες αυτού του thread, αυτή είναι και η οδηγία που δίνω και τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έμαθα για το Extras αλλά δεν άκουσα και τα καλύτερα. Όμως αφού έχει βάλει το χέρι του ο Gervais θα του δώσω και αυτού μια ευκαιρία.

 

Δε θα ακουσες καλα, δωστου δωστου...:-D

Αν δεν εχεις και προβλημα με τα Αγγλικα, δες και τα live stand-up του Gervais.

 

Οσο για τη "διαμαχη", το Αγγλικο ηταν κορυφαιο και το Αμερικανικο παρα πολυ καλυτερο απο οτι περιμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το καστ το επιτυχημενο αναφερομουν στο αμερικανικο, νομιζω στο συνολο ειναι ποιο ευπεπτο και συμπαθες απο τους τυπικους καφραγγλους. Επισης σχεδον ολοι ειναι αγνωστοι και πρωτοεμφανιζομενοι και εχουν εκτοξευθει απο την σειρα (τζιμ και ντουαιτ αρχιζουν και παιζουν σε χολιγουντιανα χιτακια, σιγα σιγα και η παμ και ο ραυαν).

 

Τελος παντον δεκτον οτι προτεινεις να μην το αρχισει βαση του σκεπτικου σου οτι ειναι η ιδια ιδεα. Αν το συνοδευες απο ενα "ασε ιδια ιδεα και κακα εκτελεσμενη¨θα το δεχομουν περισοτερο, αλλα λες μια χαρα το κανανε και πετυχε αλλα δεν αξιζει! Πιστευω οτι αξιζει τον χρονο, δεδομενου οτι την περνει την ιδεα την σεβεται και την εξελισει. Αλλωστε υπαρχουν διαφορετικα σεναρια, καινουριοι χαρακτηρες και ιστοριες, 5 ολοκληρες σεζον σε αριστα επιπεδα και στην τελικη κωμοδια ειναι, αν θες να περασεις καλα και να γελασεις δεν υπαρχουν και πολλες καλυτερες κομωδιες τουλαχιστον εδω και 5-6 χρονια. Αν ψαχνει για σειρες καινουριες, γιατι να ασχοληθει με καποια αλλη που πιθανον να κοπει στα 10 επεισοδεια ετσι οπως τα εχουν κανει τα καναλια πλεον?

 

δεν ειναι διαμαχη βασικα, αλλωστε συμφωνουμε οτι το αγγλικο ηταν πρωτοπορο και κορυφαιο και το αμερικανικο πολυ καλο.

 

Και τελος ο καλυτερος χαρακτηρας εβερ ειναι ο μανατζερ του ρικυ στο εξτρας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ειδε κανεις το σημερινο με τον γαμο?? δυστηχως απογοητευτικα, μου φανηκε τραβηγμενο με προβλεψιμα και ανοστα αστεια. Σαν να προσπαθουσαν να κανουν μια αντιγραφη του hangover. Ισως απο τα χειροτερα επεισοδια, ενω ηταν ενα επεισοδιο που το περιμεναμε καιρο και θα πρεπε να ειναι καλυτερο. Ασε που νομιζα οτι θα ηταν καπου στο τελος της σεζον και θα ηταν και ωραιο κλεισιμο της σειρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όντως και μένα κάτι δε μου άρεσε στο επεισόδιο. Δεν το βρήκα απογοητευτικό και γέλασα σε κάποια σημεία, αλλά πολλά αστεία ή τα περίμενες ή ήταν κάπως κλισέ.

Και το διπλό επεισόδιο με κούρασε κάπως είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 6 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι στη μέση της 3ης σεζόν, την ανακάλυψα πολύ πρόσφατα, μιας και έψαχνα κάτι για να βλέπω το καλοκαίρι....

 

Είμαι ΠΟΛΥ χαρούμενος που έχω ακόμα 2,5 σεζόν να βλέπω...

Πραγματικά απίθανη σειρά... Καμιά ιδέα για το ποιά είναι η καλύτερη σεζόν μέχρι στιγμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια ξερετε ποια σεζον δειχνει τωρα το σταρ;;;

Μου φαινεται την υποτιμησα την σειρα...

 

Ειχα πετυχει και πιο παλια καποια επεισοδια στο σταρ αλλα δεν μου ειχε κανει εντυπωση. Βασικα νομιζω δεν μου αρεσε καν

 

Αλλα τωρα καμια βδομαδα εχω κολλησει και το βλεπω καθε πρωι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...