Προς το περιεχόμενο

The Office (USA)


tzinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω την Αγγλική την έχω δει ήδη 3 φορές, με αγγλικούς φυσικά υπότιτλους, αλλιώς χάθηκε όλη η μαγεία.

 

Αν κάποιος γουστάρει αγγλια θα του αρέσει, απο κει και πέρα το Little Britain που αναφέρθηκε είναι πολύ διαφορετικό ως χιούμορ, και είναι στο τί είδους αστείο θεωρεί καποιος αστείο, πχ εμένα δεν μ'αρεσει να αστειέυεται κάποιος με τους ανάπηρους, ή τους γέρους που κατουριούνται πάνω τους κλπ κλπ (Little Britain). Το θεωρώ απλά λάθος, αλλά οκ, ο καθένας έχει τα γούστα του.

 

 

Το αμερικάνικο το κατέβασα όλο πριν λίγες μέρες, αλλά ψάχνω να βρω χρόνο να το ξεκινήσω. Θα το δω τουλάχιστον το πρωτο season, αλλά επειδή είναι απ'οτι είδα στην ίδια φάση (ειδα το επισόδιο που ειναι για το βραβείο) μάλλον με βλέπω να καταλήγω με το Αγγλικό αγκαλιά για 4η φορά! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego eida to proto epeisodio tou amerikanikou...kai den mou arese katholou... O typos einai poly geloios, kai genika den maresei na vlepo geloious typous...Auto pou vgazei mono gelio den einai... Itan merikes fores pou elega...: Ma ti kanei o anthropos... Kai afou lete pos einai sto idio styl kai to aggliko den mporo na katalavo giati sas aresei toso poly... Isos na prospathiso na do kai kanena allo epeisodio gia na exo pio antikeimeniki apopsi, alla to pilot tha to xaraktirisa apo ta xeirotera epeisodia pou exo dei pote sti zoi mou apo series...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego eida to proto epeisodio tou amerikanikou...kai den mou arese katholou... O typos einai poly geloios, kai genika den maresei na vlepo geloious typous...Auto pou vgazei mono gelio den einai... Itan merikes fores pou elega...: Ma ti kanei o anthropos... [/b']Kai afou lete pos einai sto idio styl kai to aggliko den mporo na katalavo giati sas aresei toso poly... Isos na prospathiso na do kai kanena allo epeisodio gia na exo pio antikeimeniki apopsi, alla to pilot tha to xaraktirisa apo ta xeirotera epeisodia pou exo dei pote sti zoi mou apo series...

Αυτό το λές όλη την ώρα στο Αγγλικό.Ειδικά στην δεύτερη season.Το θέμα είναι πως σε μερικούς βγάζει απορία και σε μερικούς γέλιο.Εγώ μάλλον κάπου ανάμεσα βρίσκομαι... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ksekinhsa na vlepo kai ego thn seira kathara apo thema periergeias, afou diavasa ayto to post edo.

Eimai tora sthn deyterh sezon & prepei na dhloso oti einai apo tis kalyteres komikes seires ton teleytaion xronon..

Isos se merikous sthn arxh na mhn aresei, & na poune oti h seira einai apla vasismenh pano se 1 "karagiozako" pou kanei kapoies vlakeies..

H seira anaferete pano se 1 IKANOTATO manager (mhn ksexnate ta vraveia pou pairnei kai tis symfonies pou kleinei se kapoia epeisodia ekei pou oi alloi den mporoune) o opoios exei san vasiko tou melhma to eyxaristo epaggelmatiko perivallon..

Dystixos omos exei & TERASTIA idea gia ton eayto tou & thn exei dei theos se ola (to epeisodio me ton agona mpasket einai ola ta lefta).

Etsi thn exei dei oti einai kai teleios komikos me apotelesma na kanei apisteytes vlakeies..

Epishs h seira gyrizei kai gyro apo tis genikes sxeseis se 1 grafeio, metaksy ton ypallhlon..

Oi xarakthres einai poly prosektika dialegmenoi, "alithinoi" xarakthres (den exei gomenares klp) pou tous synantas se kathe grafeio tou planhth..

Exei merika poly eksypna asteia, paizei para poly me vlemmata kai ekfraseis ton ithopoion, genika mia poly prosegmenh seira.

Merikes fores tha sygkinish merikes fores tha sas kanei na gelasete & polles fores na peite "ma ti kanei pali o apisteytos???"

Sigoura omos tha katalavete thn agaph autou tou anthropou gia tous ypallhlous tou, agaph pou tha htan eytixima na yphrxe se ola ta grafeia...

 

P.S. kala syginithika me to review mou...lete na pao na grapso sto tv.com?? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Molis eida to final ths deyterhs season...

Ena exo na po, pragmatika tha einai h monadikh seira pou tha perimeno me agonia na do apo thn ena xronia..oute lost kai vlakeies oute tpt allo..

to telos tromero....

 

P.S. Epitelous 1 fili to opoio den exei kamia sxesh me "holywood", 1 fili thleoptiko ma toso alithino, tryfero me poly fovo alla kai poly agaph...Akrivos opos eprepe na einai...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ehmm htan 2rh sezon, kai btw den hksera oth htan to finale, ftouuuu perimena kai allo epeisodio next week.

 

btw ontos very sweet skhnh me jim kai pam. An ekseresoume tis komikotragikes katastaseis me ton mike, san seira einai poly alithinh kai zesth, me realistikes sxeseis. Kai ola auta mesa se mia komodia etsi. Akribos gi auto to logo mou aresei mia allh seira, to numb3rs, pou parolo pou einai crime show styl CSI bgazei etsi mia zesth alithinh sxesh metaksy ton xarakthron (ton dyo aderfon, toou patera kai ton deuteron xarakthron akoma) kai oxi hollywoodianh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

η σειρά αυτή πήρε Έμμυ καλύτερης κωμικής σειράς. Μάλλον θα πρέπει να την αποκτήσω μια που μου αρέσει και ο Steve Carrell...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το γεγονός ότι οι Αμερικάνοι πήραν τηλ. τον Ricky Gervais και τον έπεισαν να γίνει executive producer μαζί με τον Merchant για να γράψουν(στην ουσία να μεταφέρουν αυτούσιο στην Αμερικάνικη κουλτούρα) το πρώτο επεισόδιο του αμερικάνικου Office(δεν άλλαξαν ούτε τον τίτλο οι αθεόφοβοι) καταδεικνύει πόσο χαμηλά έχει ξεπέσει τουλάχιστο το αμερικάνικο sitcom. Φωτεινές εξαιρέσεις η δραματική σειρά House M.D. , το Curb For your enthusiasm(δεν έχω δει πολύ από αυτό όμως για να έχω μία πιο συγκρoτημένη άποψη) και όλα τα cartoon based Family Guy/American Dad/South Park/The Simpsons/ King of the Hill κ.α.

 

Αφού λοιπόν δηλώσω μέγας fanboys του Ricky Gervais και του The Office(season I,II, Christmas Special=best ending evah) και το κατατάξω με αντικειμενικά κριτήρια (ναι, κύριες και κύριοι, αντικειμενικότητα πάνω απ'όλα!) ως το καλύτερο sitcom μαζί με το Black Adder, Black Books και τον τελευταίο έρωτα της ζωής μου Green Wing ( Sue White ωρέ!!) θα πω μόνο το εξής. Δεν έχει νόημα ύπαρξης η αμερικάνικη έκδοση. Βλέπεται ναι, κάνει επιτυχία(αυτό έχει σχέση με την αμερικάνικη κουλτούρα), αλλά δεν έχει νόημα ύπαρξης. Ο Steve Carell σώζει κάπως την παρτίδα.

 

Δείτε καλύτερα Extras(Ricky θεέ πάρε την ΠΑΕ) Που θα ξεκινήσει σε λίγο η δεύτερη Season. Όποιοι ,πάντως,δεν γελάσατε με το "The Office" έχετε σοβαρό πρόβλημα ε. Διότι το αστείο με το The Office είναι(πέρα από τους απίστευτους χαρακτήρες) είναι όταν ο Ricky προσπαθεί να γίνει αστείος ή να πει ένα αστείο και όταν το πετυχαίνει, νταξ, γελάς γιατί είναι αστείο. Όταν δεν το πετυχαίνει γελάς πάλι με τις προσδοκίες του David να γίνει αστείος στο προσωπικό του αλλά κυρίως με τα παγωμένα βλέμματα του προσωπικού. Άσε που η σειρά έχει απίστευτο documentary feeling + τις απίστευτες ερμηνείες του καθενός. Αυτά. Δεν σας κακολογώ, ούτε σας παρεξηγώ που δεν πιάσατε το The Office. Εμένα μου πήρε 2-3(ή και παραπάνω) μήνες για να δω ολόκληρο το πρώτο επεισόδιο. Μόλις το είδα όμως και μπήκα στο νόημα, είδα όλες τις seasons και τις ξαναείδα και τις ξαναβλέπω κ.ο.κ. Επαναλαμβάνω πως το Christmas Special είναι must. A για να μην ξεχαστούμε ε. Xωρίς υπότιτλους ε. Είναι απαραίτητη προϋπόθεση.

 

Κάπου πήρε το μάτι του τις δύο λέξεις κλειδιά "Little Britain". H σειρά αυτή και οι 3 seasons τα έχουν σπάσει όλα μα όλα. Επανάληψη εστί μήτηρ πάσις μαθήσεως λέγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Και είχαν απόλυτο δίκιο. Τα επαναλαμβανόμενα αστεία στο Little Britain γίνονται πάρα μα πάρα πολύ εθιστικά.

 

"Computer says no.. (cough)"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βασικά εγώ πήγα αντίθετα... Είδα πρώτα το US (τις δυο season) και τώρα είμαι στο UK.

 

Το U.S. βλέπεται ευχάριστα. Κυρίως μετά τα 1-2 πρώτα επεισόδια του 1ου κύκλου. Το καστ πάντως είναι τρομερά πετυχημένο και βγάζει γέλιο και μόνο να το κοιτάς μερικές φορές. Ειδικά ο Rainn Wilson (καλή παρουσία στο Six Feet Under, εδώ δίνει ρέστα), και ο Steve Carell. Πολύ μου αρέσουν οι εκφράσεις που παίρνουν όταν γίνεται μια γκάφα, τα κλεφτά βλέμματα που ρίχνουν στην κάμερα και μετά διακόπτουν ό,τι "ύποπτο", οι πρωτοβουλίες που παίρνει η κάμερα και εντοπίζει private φάσεις, ή φάσεις του Dwight που επιδέχονται πλάκας απο τους άλλους δύο...

 

Ένα περίεργο πράγμα (λέμε τώρα). Στο UK τα μισά απο αυτά που λένε δε τα καταλαβαίνω με τίποτα... λίγο η προφορά, λίγο το βρετανικό slang... Μάλλον χρειάζομαι οπωσδήποτε να βρω -ναι ναι αγγλικούς- υπότιτλους. Το πρώτο UK επ όντως είναι ίδιο με του U.S. με αλλαγμένα ονόματα και 2-3 φάσεις. Ελπίζω να έχει νόημα να δω τα υπόλοιπα...

Δείτε καλύτερα Extras(Ricky θεέ πάρε την ΠΑΕ) Που θα ξεκινήσει σε λίγο η δεύτερη Season.

I don't get it... Ποια season και για ποια σειρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...