Προς το περιεχόμενο

Φτηνά μελανιά για ΗP Printers (Καταστήματα) ??


jose

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πιεζοηλεκτρική μέθοδος εκτύπωσης (Inkjet) χρησιμοποιεί το μελάνι ως μέσο ψύξης των ακροφυσίων. Εαν το μελάνι τελειώσει και τυπώνονται λευκές γραμμές αυξάνεται κατακόρυφα να καούν τα ακροφύσια της κεφαλής και τελικά ακόμα και μετά απο αναγόμωση να έχουμε προβληματικές εκτυπώσεις. Γι'αυτό καλύτερο είναι να πηγαίνουμε τα μελάνια μας για αναγόμωση όταν είναι στο 10-20%. Έτσι σιγουρεύουμε οτι η ποιότητα θα είναι η ίδια. Έχω τον 930C της HP και πραγματικά έχω σωθεί με αυτό το κόλπο. Οι κεφαλές της HP πραγματικά είναι σκυλιά. Εαν γίνει αναγόμωση τη σωστή στιγμή και σε σωστό κατάστημα, διατηρούν την ποιότητά τους ακόμα και μετά απο 5 αναγομώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑντως εγω παιδες που εχω τον V40 ειχα δοκιμασει για ενα διαστημα τα αναγομωμενα και τζιφος.Το μαυρο στεγνωνε συνεχως και ηθελε καθαρισμους και ιστοριες και το εγχρωμο μου κολλησε ολο τον εκτυπωτη!!!!!!!!το πηγα στο καταστημα και μολις του βαλαμε γνησιο επαιζε κανονικα.Οποτε εγκατελειψα το αθλημα.

Στα CARREFOUR ειδα κατι ανα γομωμενα δικα τους σε καλη τιμη.Τα εχει δοκιμασει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
ΠΑντως εγω παιδες που εχω τον V40 ειχα δοκιμασει για ενα διαστημα τα αναγομωμενα και τζιφος.Το μαυρο στεγνωνε συνεχως και ηθελε καθαρισμους και ιστοριες και το εγχρωμο μου κολλησε ολο τον εκτυπωτη!!!!!!!!το πηγα στο καταστημα και μολις του βαλαμε γνησιο επαιζε κανονικα.Οποτε εγκατελειψα το αθλημα.

Στα CARREFOUR ειδα κατι ανα γομωμενα δικα τους σε καλη τιμη.Τα εχει δοκιμασει κανεις?

 

Εχω μαγαζι με αναγομωμένα στο Χάλανδρι (το λεω για να να μη λέτε οτι το κρύβω). σχετικά με με τον v40 που λές μάλλον έπεσες στην περιπτωση μαλλον το εγχρωμο μελανοδοχείο ειχε "καει" δυστυχως τα μαγαζια (και εννοω όλα) δεν μπορουν να έχουν εκτυπωτες για όλα τα μελανοδοχεία και ετσι δεν μπορουν να τεσταρουν τα μελανάκια. οσο για το μαυρο ολα βουλωνουν και τα γνησια και τα ξαναγεμισμένα αν δεν τα χρησιμοποιεις. Θα σου προτεινα να μην παρεις απο το super market μελανια. Υπαρχει πιθανότητα να μην δουλευει (οπως σου ειπα καμια φορα τα κυκλωματα καιγονται) . Αν πεσεις σε κανα γνωστη υπαλληλο θα στο αλαξει αν οχι το έφαγες. καλυτερα να πας σε ενα μαγαζι που κανει αυτη τη δουλεια και θα στο αλλάξει τρέχοντας.

Τα περισσότερα μαγαζια πάντως με ενέσεις τα γέμιζουν τα μέλανια άλλωστε δεν υπαρχουν μηχανες για ΟΛΑ τα μελανοδοχεια. Canon Epson ειανι πιο φθηνα να αγοράσεις συμβατα απο το να τα ξαναγεμισεις.

 

παντως μην πετατε τα αδεια μελανοδοχεια (παρα πολλά μαγαζια, και εγω, τα αγοράζουν)

 

ΥΓ ειναι ενα post απο περσι που ψαχνει μαγαζι στο Ηρακλειο Κρ. περσι δεν ειχε κανενα, φετος εχει τουλαχιστον 3. ΜΗΝ πας σε αυτο που ειναι κοντα στην μπουτικ του Ολυμπιακου και αν πας πες "ειχα παει πάνω και μπηκα σε ενα μαγαζι στο Χαλανδρι και οταν του ειπα οτι ειμαι ηρακλιωτης αρχισε να με βριζει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε marketlink δυο φιλικες παρατηρησεις.

Στον εκτυπωτη κανω περιστασιακη χρηση μπορει να τυχει και να περασει μηνας η και παραπανω να τυπωσω(κυριως εγχρωμα)>Ε λοιπον ουδεποτε μου ετυχε να μου στομωσει γνησιο μελανι τοσο ασπρομαυρο οσο και εγχρωμο.Σε αντιθεση με τα αναγομωμενα τα οποια μου στομωσαν και τα δυο(συμπτωση?).

Επισης παρατηρησα οτι με την ιδια χρηση το αναγομωμενο ειχε τη μιση διαρκεια ζωης απο το γνησιο(περιπου).Οποτε αν δεχτω οτι το αναγομωμενο κοστιζει τα μισα λεφτα μια η αλλη μου ερχεται.

Απο οτι καταλαβα οι ΗΡ εχουν(ακομα)προβλημα στην αναγομωση.

Παντα φιλικα μιλωντας και απο την εμπειρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη που θα επιμεινω. Ειδικα τα δικα σου μελανια μπορυν να γεμιστουν και απο μηχανημα και με το χερι με ιδιαιτερη επιτυχία. Απο τη δικια μου εμπειρία μετα απο καιρο χρήσης η 1η εκτυπωση ειναι για πέταμα αφου σίγουρα το μελάνι θα εχει στεγνωσει στη κεφαλή (ειτε γνησιο ειτε ξαναγεμισμενο). εγω τα 27,28,56,57 τα εχω ξαναγεμισει (και εχω μπερδεψει και διαφορες μάρκες μελανιων) χωρις κανενα πρόβλημα. Για τη διαρκεια ζωής δεν νομίζω να έχεις δίκιο.

Τωρα αν θες να παιρνεις γνήσια δικαιωμα σου μην πετας όμως τα αδεια. Δίνε τα στα μαγαζιά.

 

ΥΓ Ελπιζω να μην εχουμε μαζευτει 2-3 επαγγελματιες να συζητάμε μεταξύ μας. Εγω μπήκα εδω οχι για να πουλήσω ουτε για να πείσω κανέναν θελω να δω τι λενε οι χρήστες.

 

ΥΓ2 η αναγομωση ουτε περσι ουτε προπερσι ξεκίνησε απο το 90 αναγομωνουν. Στην Ελλαδα αργησε να ερθει η συνήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξέρει κανείς που υπάρχουν στην Αθήνα, κατά προτίμηση κοντά στους Αμπελόκηπους - ΑΣΟΕΕ, φτηνά μελάνια για τον πανάρχαιο εκτυπωτή [ame=http://www.amazon.com/Hewlett-Packard-DeskJet-710C-Printer/dp/B00000JFKC]710 C[/ame]?

 

Παλιά έβρισκα στα Carrefour (?!) με 8 ευρώ και παρόλο που φοβόμουν ότι θα διαλύσω τον 12 χρονών εκτυπωτή που είχε μείνει και σε αχρηστία 7 μήνες, αγοράζοντας μουφομελάνια από supermarket, τελικά με βόλεψαν απόλυτα και μου γλίτωσαν τα 20 ευρώ που κάνουν τα επίσημα. Επειδή όμως σταμάτησαν να τα πουλάνε εκεί, έχει κανείς ιδέα που μπορώ να βρω κάτι παρόμοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...