Προς το περιεχόμενο

Apple ipod 20Gb (second edition)


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στην κατοχή μου εδώ και ενάμιση περίπου χρόνο το εν λόγο μοντέλο.

Σκεφτόμουνα εδώ και καιρό να γράψω μια μικρή παρουσίαση με τις εντυπώσεις μου, καλές και κακές.

Να ζητήσω συγνώμη μόνο επειδή έχω μεν ψηφιακή φωτογραφική μηχανή αλλά δεν ξέρω πώς να ανεβάσω τις φωτό εδώ. Xαζομάρα έέέέ;;; :???:

Ας αρχίσω λοιπόν:

 

Συσκευασία:To κουτί του το έχω ακόμα, άψογη ποιότητα σκληρού χαρτιού και μέσα όλα τα κομμάτια σφραγισμένα σε ξεχωριστή συσκευασία και όχι απλό naylon αλλά σκληρό αντιστατικό όπως οι κάρτες των υπολογιστών, ακόμα και τα καλύμματα των ακουστικών.

 

Περιεχόμενο:Το συγκεκριμένο μοντέλο δίνεται με τα παρακάτω: ένα ζευγάρι ακουστικά, ενσύρματο remote control, θήκη μεταφοράς, καλώδιο φόρτισης και σύνδεσης firewire, φορτιστής, βάση φόρτισης & σύνδεσης με τον υπολογιστή, δύο ζευγάρια καλύματα για τα ακουστικά, βιβλία οδηγιών, cd με drivers.

Παρατήρηση:

Το καλώδιο φόρτισης/σύνδεσης είναι έτσι κατασκευασμένο ώστε να μπορεί να συνδέσει απευθείας το ipod με τον υπολογιστή ή με τον φορτιστή είτε να συνδέσει την βάση με τον υπολογιστή ή τον φορτιστή.

Πραγματικά ένα για όλα.

 

Ποιότητα κατασκευής: με μία λέξη απαράμιλλη.Το χρώμα της συσκευής είναι το γνωστό λευκό/υπόλευκο της apple, ολόκληρη η συσκευή στο μπροστινό μέρος της καλύπτεται από ένα διαφανές προστατευτικό εκτός από τα τέσσερα πλήκτρα και το roll key.Στο πίσω μέρος καλύπτεται από μέταλλο γυαλιστερό antiscratch.Εδώ εντοπίζεται και το πρώτο αρνητικό αφού με τα παραμικρό φαίνονται οι δακτυλιές.

Εκτός από την συσκευή όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα αποτελούνται από το ίδιας ποιότητας πλαστικό, ακόμα και ο φορτιστής.

Παρατηρήσεις:

Στον ενάμιση χρόνο (όχι σκληρής χρήσης όμως) δεν έχει παρουσιάσει κανένα ελλάτωμα, ούτε σημαδεύτηκε πουθενά, ούτε σβήστηκαν τα γράμματα, ούτε τίποτα.Κανένα αρνητικό.

 

 

Χαρακτηριστικά:

 

Μέγεθος,βάρος,ευχρηστία: σχεδόν όσο ζυγίζει ένα κινητό (μεγαλούτσικο), λίγο ποιό πλατύ, αρκετά λεπτό αλλά γενικά κάθεται μια χαρά στο χέρι (την χερούκλα μου) και μπορείς να χειριστείς άνετα όλα τα πλήκτρα χωρίς πρόβλημα ακόμα και όταν οδηγάς.

 

 

Οθόνη,φωτισμός: μεγάλη, πολύ μεγάλη και πολύ φωτεινή με ένα ελαφρύ μπλέ backlight. Πολύ εντυπωσιακή και με πολύ καλή απεικόνιση ακόμα και στον ήλιο.

Τα πλήκτρα φωτίζονται με ένα έντονο πορτοκαλί χρώμα.

Το backlight μπορεί να απενεργοποιηθεί για εξοικονόμηση ενέργειας.

Παρατήρηση: στον ένα χρόνο λειτουργίας το μόνο αρνητικό που έχω να αναφέρω είναι ότι μειώθηκε πολύ το contrast (τώρα ή φταίει η οθόνη ή φταίει η αναβάθμηση λογισμικού που έκανα, τι να πώ) ανέβασα το contrast πάνω από το μισό αναγκαστικά.

 

 

Μενού,λειτουργίες: ένα σωρό από δαύτες, εκτός από τα βασικά έχει contacts, calendar, notes, voice memos (θέλει έξτρα εξάρτημα), photo import, παιχνίδια.

Να πώ την αλήθεια ούτε που ασχολήθηκα με αυτά, δεν με ενδιέφεραν.

Από τα βασικά έχει playlists, browse by artist, album, song, genre, composer, shuffle, repeat, EQ 23 επιλογές, settings, date&time, sleep button κ.ά...

Το κεντρικό μενού είναι σχεδόν πλήρως παραμετροποιήσιμο και επιλέγεις τί θέλεις να φαίνεται και τί όχι.

Από ταχύτητα είναι αρκετά γρήγορο στην πλοήγηση και μόνο όταν παίζει έχει μια καθυστέρηση αλλά μόνο στο πρώτο κλίκ που κάνεις έως ότου ενεργοποιηθεί ο δίσκος.

 

 

Ποιότητα ήχου/ένταση: παίζει, δυστυχώς μόνο ΜΡ3, αλλά αρκετά καλά (ανάλογα με την κωδικοποίηση) και με κάμποση ένταση (αν και λίγο παραπάνω δεν θα έβλαπτε).

Tα ακουστικά του είναι πολύ καλά με μια μικρή έλλειψη στα μπάσα που είναι κοινό χαρακτιριστικό όλων.

 

 

Μπαταρία/αυτονομία: ΠΟΛΥ πονεμένη ιστορία, εξηγούμαι, το αγόρασα από την Ολλανδία και εδώ στην Ελλάδα ανακάλυψα ότι σε 3 ώρες συνεχούς λειτουργίας άδειαζε.Ότι και αν έκανα 3 το πολύ 4 ώρες και αυτό ήταν.

Τελικά μετά από ταλαιπωρία και πριν το δώσω στην αντιπροσωπία είπα να του κάνω μια αναβάθμηση του λογισμικού του.

Μόλις το έκανα αμέσως η αυτονομία ανέβηκε στις 14 ώρες. :shock:

Πραγματικά έπαθα πλάκα αλλά τελικά έφταιγε το s/w που δεν έκανε καλή διαχείρηση της ενέργειας προφανώς.Τώρα είναι μια χαρά. :)

Μετά την αναβάθμηση όπως είπα πρίν όμως παρατήρησα και την μείωση στο contrast.

Μπορεί να φορτίσει είτε μέσω της firewire, είτε με τον φορτιστή και η φόρτιση κρατάει περίπου 4 ώρες.

 

 

S/W για το pc.

Έρχεται μαζί με το Musicmatch Jukebox (με το αντίστοιχο plugin) και με το itunes (νομίζω ότι έτσι λέγεται) της apple.

Τα εγκατέστησα και τα δύο (αναγκαστικά δεν γίνεται να επιλέξεις) αλλά μόνο με το πρώτο δούλεψα.

Όχι και ότι καλύτερο βέβαια, δεν είναι πολύ καλοσχεδιασμένο.

Παρατήρηση:

Mερικές φορές τρώει ένα κόλλημα και μου φορτώνει σε μερικές playlists ξανά τα ίδια τραγούδια, δηλαδή μέσα στην λίστα τα τραγούδια βρίσκονται 2 και 3 φορές. Κουφό αυτό, δεν κατάλαβα τί φταίει.

 

 

Άλλα χαρακτηριστικά:

Δουλεύει άψογα σαν εξωτερικός δίσκος, βέβαια πρέπει να έχεις firewire αλλά αναγνωρίζεται αμέσως από ΧΡ και 2000.

 

 

Συμπεράσματα:

Θετικά θα έλεγα.

Πέρα από τα στραβά που αντιμετώπισα γενικά η ποιότητα του είναι απίθανη, τόσο σαν κατασκευή όσο και σαν απόδοση.

Πραγματικά πολύ καλό μηχανάκι που μάλλον θέλει λίγο παραπάνω προσοχή στο λογισμικό του για να είναι πραγματικά από τα καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego exo ena iPod 4G kai malon den exei kamia sxesi me auta pou anafereis giati den paizei mono mp3, ta akoustika tou einai oti kalutero exo akousei se auti tin katigoria se pagkosmio epipedo kai den einai ena apo ta kalutera giati sigoura einai to KALUTERO!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego exo ena iPod 4G kai malon den exei kamia sxesi me auta pou anafereis giati den paizei mono mp3, ta akoustika tou einai oti kalutero exo akousei se auti tin katigoria se pagkosmio epipedo kai den einai ena apo ta kalutera giati sigoura einai to KALUTERO!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Σίγουρα δεν έχει καμμία σχέση με το δικό μου φίλε. :)

Εγώ το έχω ήδη ενάμιση χρόνο στα χέρια μου και είναι μοντέλο διετίας τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

paidia kai ego exo iPod 2.0 ton 20GB kai mou xalase stous 8 mines.fantastiki idea,poly kala ola,alla ti na to kano an ola ta alla einai kala kai to diko mou pou to plirosa 440 Euro xalase???den epikoinonei pleon me to PC,kai genika me PC,apla epanafortizetai,den mporo na epemvo sta dedomena tou.oti eixa valei mesa mexri to proto 8mino afto einai den mporo oute na grapso oute na sviso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pigenete to piso.

paidia alithevei pos den boreis na alakseis tin bataria tous?

 

Δυστυχως αληθευει :(

Στο δικο μου iPod 4G 40GB (οπως και στα υπολοιπα φανταζομαι) δεν υπαρχει εμφανης καποια βιδα, μονο ενας μικρος αρμος αναμεσα στο εμπρος λευκο ακρυλικο και στο πισω μεταλλικο κομματι.

Κατα τη γνωμη μου ειναι ισως το μονο αρνητικο με τα iPod, μαζι με την λιγο περιεργη διαχειρηση των τραγουδιων (αν δεν φτιαχνεις id3 tags θα εχεις προβλημα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia kai ego exo iPod 2.0 ton 20GB kai mou xalase stous 8 mines.fantastiki idea,poly kala ola,alla ti na to kano an ola ta alla einai kala kai to diko mou pou to plirosa 440 Euro xalase???den epikoinonei pleon me to PC,kai genika me PC,apla epanafortizetai,den mporo na epemvo sta dedomena tou.oti eixa valei mesa mexri to proto 8mino afto einai den mporo oute na grapso oute na sviso.

 

 

Το είχα αντιμετωπίσει πριν από λίγο καιρό αλλά τελικα έφταιγαν τα winXP...

Συγκεκριμένα το προγραμματάκι που έλεγχε την ύπαρξη ή όχι το ipod (φαίνεται στο system tray) μόλις ανέβαιναν τα ΧΡ μετά από 2 λεπτά έκλεινε μόνο του χωρίς προφανή λόγο...

 

Είτε με το ipod πάνω στο pc είτε χωρίς ήταν το ίδιο.

 

Τελικά το αντιμετώπισα με format επειδή είχα και άλλα προβλήματα με τα XP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μπαταρία του σίγουρα αλλάζει απλά πρέπει να έχει ήδη λήξει η εγγύηση για ευνόητους λόγους...

 

Επίσης τα καλύμματα του πρέπει να είναι σίγουρα κουμπωτά αλλά ποιός το διακινδυνεύει να το δοκιμάσει;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μπαταρία του σίγουρα αλλάζει απλά πρέπει να έχει ήδη λήξει η εγγύηση για ευνόητους λόγους...

 

Επίσης τα καλύμματα του πρέπει να είναι σίγουρα κουμπωτά αλλά ποιός το διακινδυνεύει να το δοκιμάσει;;;;;

 

 

afto gia tin bataria to leo giati ixa dei se ena site pou to pigan stin apple kai den tous tin alazan.prospathisan monoi tous kai i enxirisi psiloapetixe apo oti nomizo.i erotisi anaferete genika an i bataria den alazei se ola ta ipod.(me exete idi kalispi) thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

apo shmera eimai enas eytyxhs katoxos enos ipod 40gb..

den exo kataferei akoma to exhs...

na kano to pc mou na ton "dei" os sklhro disko, ya na apo8hkeyso data...meso itunes exo balei tragoudia, alla pos bazo data?den fainetai oute apo to my computer os sklhros diskos...xerei kaneis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

enas filos pou exei ena 20gb agorasmeno apo kanada einai ipereuxaristimenos(fan tis apple apo palia) kai mazi exei usb2 kai enan teleio fortisti o opoios "diplonei" gia na min pianei xoro!

tha ton rotiso plirofories (peri autonomias)kai tha sas po!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apo shmera eimai enas eytyxhs katoxos enos ipod 40gb..

den exo kataferei akoma to exhs...

na kano to pc mou na ton "dei" os sklhro disko' date=' ya na apo8hkeyso data...meso itunes exo balei tragoudia, alla pos bazo data?den fainetai oute apo to my computer os sklhros diskos...xerei kaneis?[/quote']

 

kaloriziko kai oso gia to provlima sou yparxei epilogi sto itunes pou prepei na energopoiiseis pou leei enable disk usage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...