Προς το περιεχόμενο

Χαλάνε οι κεφαλές των εκτυπωτών Canon?


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φίλε karib, είτε πάρεις Canon Epson και Σια που αλλάζεις μόνο μελάνια, είτε HP το συνολικό κόστος στο τέλος ίδιο θα είναι. Γιατί στους πρώτους θα αναγκάζεσαι να δίνεις τα χρήματα που κερδίζεις από τα μελάνια στις κεφαλές, ενώ στους δεύτερους θα πληρώνεις πανάκριβα τα σετ μελάνι-κεφαλή. Εγώ που έχω 5 χρόνια HP αγανάκτισα να πληρώνω πανάκριβα τα cartridges και κατέφυγα στην λύση του ξαναγεμίσματος. Μετά από 1 αλλαγή μελανιών (ασπρόμαυρο και έχγρωμο) είχα δώσει όσα κάνει 1 καινούριος εκτυπωτής με τα μαμισια του μελάνια! Γιαυτό καλά έκανες και πήρες Canon, τουλάχιστον θα κερδίζεις πολλά από την διαφορά των τιμών στα μελάνια και αν εκτυπώνεις 1 φορα ανά 1-2 βδομάδες μπορεί να σου κρατήσει και η κεφαλή για καμιά 5αρα χρονια. Μετά ξανά καινούριο :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@ karib: Προσπάθησε να μάθεις να χρησιμοποιείς τη λειτουργία Edit ή Επεξεργασία για να προσθέσεις κάτι σε κάποιο μήνυμά σου. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις τρία (3) posts εντός τριών (3) λεπτών στο ίδιο topic.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ karib: Προσπάθησε να μάθεις να χρησιμοποιείς τη λειτουργία Edit ή Επεξεργασία για να προσθέσεις κάτι σε κάποιο μήνυμά σου. Δεν είναι ανάγκη να κάνεις τρία (3) posts εντός τριών (3) λεπτών στο ίδιο topic.

[...]

 

 

Ναι αλλά έτσι' date=' πώς θα αυξήσουμε τον αριθμό των Posts μας?

 

[u']Πρόταση:[/u]

 

Υπάρχει περίπτωση τα "edit ή Επεξεργασία" να λογίζονται ως posts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτος Εκτυπωτής Canon s100 σε 2 χρόνια πρόβλημα με την κεφαλή , πέταμα. Μετά Canon i550 αλλοίωση στην εκτύπωση φωτό (από πρόβλημα κεφαλής) σε 1,5 χρόνο (Στην αποθήκη)και τώρα IP4000.Κεφαλή δεν αξίζει να αγοράσεις Λόγω κόστους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paredwse το τελευταιο μου ποστ σε αυτο το τοπικ ηταν 4-8-05 και εκανα ενα σημερα(16-8-05).

 

Δηλαδη τι προτεινεις: edit σε ποστ 15 ημερων?

 

Δεν ισχυει αυτο που λες "τρία (3) posts εντός τριών (3) λεπτών στο ίδιο topic."

 

 

Παναγιώτης Σ. το μονο που δεν με ενδιαφερει ειναι ο αριθμος των ποστς. Αλλοιμονο να περιμενα καταξιωση απο αυτο...

Αν θελουν οι Mods ας μου μηδενισουν τον αριθμο, κανενα προβλημα. Για να μην λεμε και οτι θελουμε...

 

papg αν καταλαβα καλα, με τα της κεφαλης καθε 2χρονακια θες νεο εκτυπωτη. Ωραια. Εκαναν τους εκτυπωτες τοσο αναλωσιμους οσο και τα ιδια τα μελανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
paredwse το τελευταιο μου ποστ σε αυτο το τοπικ ηταν 4-8-05 και εκανα ενα σημερα(16-8-05).

 

Δηλαδη τι προτεινεις: edit σε ποστ 15 ημερων?

 

Δεν ισχυει αυτο που λες "τρία (3) posts εντός τριών (3) λεπτών στο ίδιο topic."

[...]

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το post σου' date=' δες ότι έκανα edit και παρατήρησε ότι ενσωμάτωσα σε αυτό τρία (3) posts που έκανες σε διάστημα τριών (3) λεπτών: το αρχικό στις 18.30, το επόμενο στις 18.31 και το τρίτο στις 18.33.

Δεν είναι τυχαίο ότι o [b']georgeadams[/b] σου έγραψε ότι μόνος σου ρωτάς και μόνος σου απαντάς.

Πέραν αυτού, ουδέν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Θα ήθελα να σας καταθέσω την δική μου εμπειρία σχετικά με το αν χαλάνε οι κεφαλές των Canon. Έχω δύο μηχανήματα της Canon ένα MPC-190 και ένα IP-4300. Τον πρώτο τον έχω σχεδόν πέντε χρόνια και τον δεύτερο τον έχω σχεδόν δύο χρόνια. Είμαι φυσικά πολύ ευχαριστημένος μαζί τους αλλά μόλις εδώ και τρεις μέρες ο 4300 άρχισε να παρουσιάζει αλλοίωση στα χρώματα όταν τύπωνα πολλά έγχρωμα φύλλα. :rolleyes:

Με ένα καθαρισμό κάθε 10 σελίδες το πρόβλημα εξαφανιζόταν. Ώσπου ένα ωραίο απόγευμα τα χρώματα αλλοιώθηκαν μόνιμα. :cry:

Εκτυπώνοντας από τα εργαλεία του εκτυπωτή την σελίδα για τον έλεγχο των ακροφυσίων διαπίστωσα ότι το μαύρο μελάνι που χρησιμοποιεί για τα χρώματα δεν έβγαζε χρώμα. Μετά από πολλούς βαθιούς καθαρισμούς το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Όταν προσπάθησα να κάνω ευθυγράμμιση κεφαλών μου είπε ότι αυτόματα δεν γίνεται γιατί μάλλον κάποια ακροφύσια είχαν μπουκώσει. Σημειωτέον ότι εκτυπώνω πάρα πολλά κείμενα κάνοντας χρήση πολλών χρωμάτων και διαφορετικών ειδών χαρτιών. Σκέφτηκα λοιπόν πριν πάω να αγοράσω νέα κεφαλή να δοκιμάσω να την φτιάξω μόνος μου.:rolleyes: Έβγαλα την κεφαλή και έσταξα με σύριγγα πάνω στην υποδοχή απορρόφησης μελανιού του συγκεκριμένου χρώματος λίγο από το διαλυτικό που δίνουν οι εταιρείες με τα μελάνια αναγόμωσης. Στην συνέχεια έπλυνα με το ίδιο διαλυτικό την κάτω πλευρά των ακροφυσίων. Κατόπιν έβαλα την κεφαλή στην θέση της και προσπάθησα να εκτυπώσω χρώματα. Μάταια όμως. :cry: Τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια. Τα παράτησα λοιπόν και έκλεισα τα μηχανήματα. Την επομένη είπα να δοκιμάσω να εκτυπώσω να δω μήπως κάτι άλλαξε. Και τι έκπληξη!!!:-) Τώρα εκτύπωνε κανονικά. Απλά ήθελε να μείνει λίγες ώρες για να δράσει το διαλυτικό. Και τώρα δεν χρειάζεται καθαρισμός κάθε 10 σελίδες. Εκτυπώνει κανονικά όσες σελίδες και να του ζητήσω να βγάλει.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν Canon i990 (7 μελάνια) 4ετίας. Απίστευτες φωτογραφικές εκτυπώσεις. Η χρήση που του έκανα ήταν τακτική (και λόγω δουλειάς). Μόνο μελάνια του άλλαζα (official) και μέχρι σήμερα δουλεύει απροβλημάτιστα. Το μόνο του πρόβλημα είναι ότι δεν έχει drivers για Linux και λόγω παλαιότητας η Canon δεν πρόκειται να ασχοληθεί με το θέμα...

 

Υ.Γ. Αν υποθετικά του άλλαζα κεφαλή, από πού θα μπορούσα να το κάνω και πόσο θα κόστιζε μια καινούρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...