Προς το περιεχόμενο

Χαλάνε οι κεφαλές των εκτυπωτών Canon?


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω τον i865, πανω απο 2000 σελιδες, κανενα προβλημα.γενικα, αν τυπωνεις εστω μια σελιδα την εβδομαδα, απλα για να υπαρχει ροη στα μελανια, η κεφαλη ισως σου κρατησει και 3 χρονια (κανενας πελατης απο αυτους που εχω δωσει ι550, ι560 κλπ δεν εχει ερθει για κεφαλη, μια χαρα παει το εργαλειο....). στην σειρα s(200, 200x, 300 klp..) οπου χρησιμοποιουνται 2 δοχεια μελανης, οντως χαλανε ποιο ευκολα, και το κοστος?60 euro η κεφαλη, 70 ενας νεος αντιστοιχος (iP1500.....)

γενικα, οσο ποιο μεγαλο μοντελο (απο 3000 και πανω, τοσο ποιο σκυλια.....)3 φορες εχω αλλαξει μελανια στον 865, καμια δοαφορα δεν βλεπω στην εκτυπωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

3 hronia e? stin kaliteri periptosi... ala kai pali den pavei na ine akrives autes oi kefales...

 

kai oi ektipotes ine perierga mihanimata. i swsti hrisi ine na tous hrisimopieis polu? i na tous hrisimopieis ligo? gia na sou antexei perisotero?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σωστη χρηση, ειναι η χρηση αναλογα με τα χρηματα που εδωσες....αν 8ες να τον πη**ξεις, δεν παιρνεις μικρο μοντελο, δεν παιρνεις καν inkjet...αντιστοιχα, αν τυπωνεις μια σελιδα τον μηνα, αντε την εβδομαδα, δεν παιρνεις laser...γενικα, επειδη υπαρχει προβλημα με τα ακροφυσια, οταν εκει μεινει για καιρο μελανι (δεν μιλαω για 1-2 μερες...), η αν την ωρα που τυπωνει γινει διακοπη ρευματος, και μεινει η κεφαλη στην μεση του μηχανηματος (η γενικα σε θεση εκτος του purge unit, του τμηματος που κα8αριζει και "σφραγιζει" την κεφαλη), τοτε ειτε ειναι μερας η κεφαλη, ειτε χρονου, παπαλα....στον δικο μου (canon i865) μπορει να περασει εβδομαδα κ να τυπωσω 3-4 σελιδες, μπορει ομως κ για 2-3 εβδομαδες να μην βγαλω σελιδα.....μια φορα την εβδομαδα ειπαμε, βγαλτε μια εγχρωμη σελιδα (ας ειναι κ δοκιμαστικη απο windows, αρκει να τρεξουν κ τα 4 μελανια) και δεν θα υπαρξει καποιο προβλημα...

 

ababapanos, η αδερφη μου χρησιμοποιει εναν canon BJC3000 αν δεν κανω λαθος, απο τους πρωτους με 4 μελανια....αυτον τον αγορασα περιπου 2002 ιανουαριο (μεταχειρισμενο) ενω στο μαγαζι τυπωνα με αυτον απο τον αυγουστο του 2001...συνεπως, 6 μηνες στο μαγαζι,δυομιση χρονια τον ειχα εγω, και ενα η αδερφη μου...μονο μελανια του αλλαζουμε, ποτε δεν εχει αλλαξει κεφαλη!ακομα με την μαμισια ειναι....4 χρονια, και ακομα μπαλα παιζει (ουτε μια γραμμη δεν χανει).

 

ο πρωτος που αγορασα, ηταν ενας BJC4200...απελπισια!αποφασισα να μην ξαναπαρω canon εκτυπωτη!κιομως, αρχισα δουλεια στην αντιπροσωπεια της canon, και ειδα οτι τα νεοτερα μοντελα, κανουν παπαδες...4 χρονια τωρα, 2 φορες εχω δει προβλημα στο οποιο να φταιει ο εκτυπωτης.συνη8ως εχουν να τυπωσουν κανενα 6μηνο, εχει πεσει μεσα καποιο αντικειμενο (εχω βρει απο σαλιγκαρι, μεχρι βιδες, παξιμαδια, παιχνιδακια...)η διαφορα αλλα προβληματα που προερχονται απο κακη χρηση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Ενταξει, ενα 6μηνο δεν θα κανω να τυπωσω, σε καμια περιπτωση, αλλα οχι να φευγω για δουλεια και να λειπω απο το σπιτι 15 μερες και να αγχωνομαι αν θα ξανατυπωσει σωστα ο εκτυπωτης και αν η κεφαλη ειναι σε καλη κατασταση.

 

Υπαρχει 'εποχικοτητα' για πολλους στις εκτυπωσεις.

Αλλοτε μπορω να τυπωσω χιλια δυο, αλλοτε απλα να μην εχω να τυπωσω τιποτε.

Και καλα, αν ειμαι σπιτι, ριχνω και μια εκτυπωση για την πλακα=συντηρηση, αν ομως λειπω?(και δεν ειναι κανεις στο σπιτι φυσικα να δωσει εκτυπωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιαδια εγω εχω τον i320 εδω κ 2 χρονια. Του βαζω φθηνα μελανια τις pelecan η απο byron shop κ δεν ειχα ποτε προβλημα. Τον ειχα αφισει κ 6 μηνες χωρις εκτυπωση κ με μελανια μεσα λογο ταξιδιου αλλα κανενα προβλημα. Δεν το πιστευα.........

Τωρα σκεφτομαι για εναν ip 3000. Απο photo βγαζει καλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου εμπειρία απο έναν S520 είναι η εξής:

 

Αλλάζω μελάνια περίπου ανα 9 μήνες, ερασιτεχνική χρήση δηλαδή αλλα σταθερή, χωρίς αυξομοιώσεις. Κάποια στιγμή στη 3η, 4η αλλαγή μελλανιού άρχισε να "κάνει νερα", σαν να μην ήταν σωστό το calibration ενω ταυτόχρονα άφηνε μαύρους λεκέδες στις σελίδες. Ρώτησα μαγαζία και μου είπαν το κλασσικό "χάλασε η κεφαλή, κλασικός canon, δεν αξίζει, πάρε καινούριο".

 

Έβγαλα τη κεφαλή και την κοίταξα απο κάτω. Τα ακροφύσια είχαν γεμίσει μελάνι. Τα σκούπισα με μερικά χαρτομάντηλα, έκανα ξανα calibrate και έγινε σαν καινούριος!

 

Τον έχω συνολικά 4 χρόνια περίπου και είμαι υπερευχαριστημένος. (είχα δοκιμάσει παλια EPSON και HP και απλα είναι μέρα με τη νύχτα. Ακόμα θυμάμαι εκείνη τη σπατάλη χρώματος, τα νερωμένα φύλλα που έβγαζε ο παλιός μου EPSON)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγορασα τον Pixma 4000!

Αν και θεωρειται καλο μοντελο, πρεπει να ξεγραψω οτι θα μου κρατησει οσο και ο παλιος HP?

Δεν θελω να το πιστεψω, ειδικα για εκτυπωτη το θεωρω κοροιδια να χρειαζομαι νεο καθε 2 χρονια.

 

Με τον HP ειμαι μια 8ετιας αισιως!

Με τον Pixma4000 πόσα χρονια θα ειμαι?

 

 

(εννοω καλη λειτουργια σε σχεση με κεφαλη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι στον ΗΡ κάθε φορά που άλλαζες μελάνι, άλλαζες και καφαλή εκτύπωσης. Γι' αυτό είναι και πιο ακριβά τα μελάνια των ΗΡ.

 

Φυσικά δεν μπορείς να περιμένεις ότι οι κεφαλές του Canon θα αντέξουν 8 χρόνια ... και μάλιστα πληρώνοντας σε κάθε πλήρης αλλαγή των μελανιών μόνο 45?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια. Κι υποτιθεται οτι πηγα σε Canon για καλυτερα.

Ειπα να μη με γδερνει η HP αλλα τελικα μαλλον πρεπει να σε γδαρουν αν θες μακροζωια.

 

H πλάκα ειναι οτι το 2001 ειχα ξανακανει αποπειρα να ανανεωσω τις εκτυπωτικες μου δυνατοτητες αγοραζοντας ενα νεο hp. Αλλα ειχε πανακριβα μελανια μικρης χωρητικοτητας.Ετσι, τον πουλησα κι εμεινα παλι με τον παλιο.

 

Τωρα πηρα canon pixma 4000 για νεο εκτυπωτη, αλλα αν χαλασει η κεφαλη, με βλεπω να ξαναμενω με τον παλιο HP!!!!!

 

Αλλα και ποσο να τον αναστησω πια? Τα ροδακια του τα εχουν παιξει.

 

Κριμα για τις τοσο ευαισθητες κεφαλες της canon.

 

Μαλλον στην canon δεν ισχυει αυτο που ελεγαν για τους Hp. Οτι ηταν σκυλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παντως, εχω μικρο ογκο εκτυπωσεων.

Μπορει να περασουν εβδομαδες και να μην χρειαστει να δωσω εκτυπωση.

 

Κι αυτο με ανησυχει οσον αφορα αυτα που αναφερθηκαν για το θεμα των κεφαλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...