Προς το περιεχόμενο

Χαλάνε οι κεφαλές των εκτυπωτών Canon?


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ολα τα χρονια εκτυπωτη HP.

Οι HP εχουν πανω στα μελανια την κεφαλή που εκτυπωνει.

Αυτο σημαινει, οτι οταν καποιος αγοραζει μελανι, αυτοματως αντικαθιστα και την υπαρχουσα κεφαλη με τις τυχον φθορες της, με μια νεα.

 

Τωρα θελω να αγορασω εκτυπωτη Canon.

Οι συγκεκριμένοι εχουν ξεχωριστα την κεφαλη απο το μελανι.

 

Ομως επειδη εχω ακουσει για διαφορα μπουκωματα σε κεφαλες, απο μακροχρονια χρηση, θα ηθελα να ακουσω την εμπειρια ανθρωπων που δουλευουν με Canon εκτυπωτες για πολλα χρονια.

 

Εγω με τους HP ποτε μα ποτε δεν ειχα τετοια προβληματα.

Στους Canon τι συμβαινει?

 

Ποτε χαλα η κεφαλη? Με τις πολλες εκτυπωσεις? Με κακη συντηρηση?

Χρειαζεται καποια συντηρηση για να μη χαλα η κεφαλη? Τι ειδους συντηρηση? Και ποσο παρατεινει τη ζωη της κεφαλης?

Με την παροδο του χρονου εχουμε πτωση στην ποιοτητα? Ποσο συντομα απο τη στιγμη που ξεκινα να τυπωνει μια νεα κεφαλη?

Διαβασα καπου οτι για να διατηρησουμε την κεφαλη σε καλη κατασταση πρεπει να τυπωνω καθε μερα μια εγχρωμη σελιδα!

Αυτο το εχει ακουσει κανεις?

Δειτε και το url

 

http://www.neilslade.com/Papers/inkjetstuff3.html

 

Μετα απο ποσες εκτυπωσεις και ποσες χρησεις χαλα η κεφαλή?

 

Εσας ποια ηταν η εμπειρια σας απο αυτο το θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχω εδώ και 2,5 χρόνια τον Canon i550x αλλά δεν έχω κάνει τέτοια χρήση που να παρατηρήσω αλλοιώσεις.

 

Τώρα για την συντήρηση που λες να σου πώ ότι τα canon tools έχουν μερικές επιλογές για καθαρισμό, βαθύ καθαρισμό και ευθυγράμμιση της κεφαλής που καλό είναι να γίνονται που και που.

 

Κάτι άλλο δεν έχω να προσθέσω πέρα από την απαράμιλλη ποιότητα εκτύπωσης (για τα δικά μου μέτρα πάντα) που έχει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw exw ton i560 edw kai kamposous mines.

kanena problhma kai teleios ektypwths.

canon rulez!

tsimpa enan pixma 4000/5000 8a me 8imi8eis!;)

 

oso gia to pote xalaei h kefali de nomizw na yparxei sigkekrimeno noumero ektypwsewn. ti einai countdown? a stis 100.000 ektypwseis 8a xalasw! lol! apla einai na min sou katsei to elatwmatiko part.

pantws mporeis na agoraseis kefalh san 3exwristo exarthma an spasei o dialos to podari tou kai xalasei i mamisia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία φορά που είχα έρθει σε επαφή με εκτυπωτές της Canon ήταν πριν από 2.5 χρόνια.

 

Στα μοντέλα που κυκλοφορούσαν μεχρι τότε στην αγορά, οι κεφαλές ήταν κι αυτές αναλώσιμες, αλλά με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τις αντίστοιχες της HP.

 

Δηλαδή, συνήθως άλλαζες μόνο το μελάνι αλλά όταν διαπίστωνες πρόβλημα (περίπου κάθε 6-7 αλλαγές μελανιού, ανάλογα βέβαια και με τη χρήση του εκτυπωτή) έπρεπε αντί για σκέτο μελάνι να αγοράσεις το πιο ακριβό ανταλλακτικό που περιλάμβανε και κεφαλή εκτύπωσης εκτός από μελάνι.

 

ΔΕΝ ξέρω βέβαια τι ισχύει για τα μοντέλα που κυκλοφορούν τώρα στην αγορά.

 

EDIT: βέβαια, για τις περισσότερες περιπτώσεις που ακούς για χαλασμένες κεφαλές εκτύπωσης φταίει το γεγονός πως έμεινε ο εκτυπωτής χωρίς να τυπώσει τίποτα για καιρό με αποτέλεσμα να ξεραθεί το μελάνι μέσα στην κεφαλή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το Canon S200 για περίπου 2 χρόνια. Άλλαζα μόνο μελάνια, τα ξαναγέμιζα κλπ κλπ κλπ. Μετά από αυτό το χρονικό διάστημα, η κεφαλή τα έφτυσε... Απλά πήρα άλλον εκτυπωτή με τα λεφτά που έκανε κεφαλή + μελάνι μαζί (ΗΡ 3550).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT[/b']: βέβαια, για τις περισσότερες περιπτώσεις που ακούς για χαλασμένες κεφαλές εκτύπωσης φταίει το γεγονός πως έμεινε ο εκτυπωτής χωρίς να τυπώσει τίποτα για καιρό με αποτέλεσμα να ξεραθεί το μελάνι μέσα στην κεφαλή...

 

Etsi akribws einai. Eixa ena S520 kai ebgala katw apo thn kefali ena koubari xnoudia .... H kefalh de sunhr9e pote. Twra phra ena Canon ip3000 PIXMA kai opws katalabaineis protimw na exw taxuthta,poiothta kai xamhlo kostos.

 

Oi kefales einai men analwsimes (pwlountai san antallaktika kai mporoun na allaxtoun apo ton idio to xrhsth xwris na pane sto service) alla kanoun oso o ektupwths. H canon exei faei mpineliki gi auto alla ....

 

Oso pio polu ton xrhsimopoieis toso perissotero 9a zhsei. Kanonas gia tous inkjet. Kapou phre to auti mou gia ka9aristika kefalwn (dialutika melaniou pou xrhsimopoiuntai anamesa stis allages twn kanonikwn) alla de brhka kati sto diktuo. Kaneis exei akousei kati analogo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το Canon S200 για περίπου 2 χρόνια. Άλλαζα μόνο μελάνια, τα ξαναγέμιζα κλπ κλπ κλπ. Μετά από αυτό το χρονικό διάστημα, η κεφαλή τα έφτυσε... Απλά πήρα άλλον εκτυπωτή με τα λεφτά που έκανε κεφαλή + μελάνι μαζί (ΗΡ 3550).

 

Se 2 xronia 9a dwseis pollaplasia lefta se melania gia ton HP. Sigoura sou bghke pio fthna o Canon kai ta melania tou akoma kai me thn antikatastash.

 

Kai epishs, opws eipes xrhsimopoiouses refills. Einai gnwsto oti DE boh9ane tis kefales ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ενω εχω σχεδον φανατιστει με τους νεους canon pixma (ποιοτητα & οικονομια), οφειλω να ομολογησω οτι με τον ΗP, αν και τυπωνα αραια, δηλαδη καποιες φορες μονο 1 φορα το μηνα, ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα με θεμα κεφαλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ενω εχω σχεδον φανατιστει με τους νεους canon pixma (ποιοτητα & οικονομια), οφειλω να ομολογησω οτι με τον ΗP, αν και τυπωνα αραια, δηλαδη καποιες φορες μονο 1 φορα το μηνα, ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα με θεμα κεφαλων.

 

 

Μα εξ ορισμού δεν θα είχες ποτέ πρόβλημα αφού το μελάνι θα τελείωνε πολύ γρηγορότερα από την ζωή της ίδιας της κεφαλής οπότε θα το άλλαζες ολόκληρο...

 

Είναι θέμα αντιμετώπισης ενώς προβλήματος από την κάθε εταιρεία χωριστά.

Στην ΗΡ πετάς ουσιαστικά την κεφαλή όποτε τελειώνει το μελάνι αλλά ενώ έτσι δεν έχεις ποτέ πρόβλημα το λειτουργικό κόστος είναι τεράστιο, στην Canon η προσέγγιση είναι διαφορετική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν Canon i550 1,5 χρόνο και έναν Pixma 4000. Έχουν πάρα πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κανένα πρόβλημα. Απλά αν δεν εκτυπώσω για λίγο καιρό ( i550 ), η πρώτη σελίδα τυπώνεται λίγο θαμπή. Οι επόμενες εκτυπώσεις είναι τέλειες.

 

Πολύ σημαντικό είναι ότι τα μελάνια είναι φθηνότερα από των ανταγωνιστών ( Epson & HP ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακροπρόθεσμα με την λογική της Canon, γλυτωνεις χρηματα! Τα μελάνια ειναι πολυ-πολυ φθηνώτερα απο τα ΗΡ, ασε που γεμιζουν πολύ πιο εύκολα. Τωρα μετά αν μετα απο 10-20 αλλαγες χαλάσουν οι κεφαλές, το κοστος τους ειναι όσο ενα σετ μελανιών της HP, οπότε ας μη παραπονιώμαστε.....

 

Ας μη μιλήσουμε για Lexmark καθόλου... ειχα 3 χρονια εκτυπωτη Lexmark, με τα χρηματα που εχω δώσει σε μελάνια θα ειχα πάρει πολλους, μα πολλους... Canon....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα μελανια, αν το θελησεις, υπαρχουν καταστηματα που τα ξαναγεμιζουν. Τωρα αν συμφερει αυτο με βαση την μακροζωια των κεφαλων ειναι αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...