Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ παντως το Ulduar το λάτρεψα γιατί ειχε challenge ειδικα στο raid heal και σαν holy priest γουσταρα τρελα εκει μεσα. Το naxx οντως εδινε μια ομορφη αισθηση αν και δεν ειχε τόσο challenge επειτα από καποιο διάστημα. ΤοC επειδη δεν είχε trash και μονο το fight του Anub μ'αρεσε.

Δωσε μου hodir κ Kologarn και παρε μου τη ψυχη :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα το AQ 20-40 και MT Hyjal τα υπολοιπα raids ηταν..... Βεβαια στο Wrath δεν ξερω πως ηταν τα raids αλλα αν κρινω απο το Naxx (αυτο εκανα μονο απο τα "μεγαλα") τοτε δεν ειχε να προσφερει και τιποτα σε αυτον τον τομεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι πάντως συνεχίζει να είναι όμορφο και ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ άλλο παιχνίδι που να σε κρατάει τόσο πολύ.

Πιστεύω ότι με το cataclysm θα μπορέσει να πάρει πίσω και τους παίχτες που έχασε με τις αλλαγές που έφεραν τα expansions. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα το wow τελειωσε στο nerfαρισμα του TBC οπου ο καθε ασχετος μπορουσε να μπει ssc k eye χωρις καν να ζοριστει κ βεβαια εννοειτε πως το classic ηταν απλα οτι καλυτερο εχουμε δει το μονο που μπορει να με κανει να επιστρεψω πλεν σε αυτην τιν μαμακια ειναι αμα γυρνουσε η Blizz κ σηκωνε ενα classic server αλλα full classic χωρις nerfs σιγουρα θα γινονταν χαμος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι πάντως συνεχίζει να είναι όμορφο και ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ άλλο παιχνίδι που να σε κρατάει τόσο πολύ.

Πιστεύω ότι με το cataclysm θα μπορέσει να πάρει πίσω και τους παίχτες που έχασε με τις αλλαγές που έφεραν τα expansions. ;)

 

Οι ποιο σοβαροι λογοι που σταματησαν το παιχνιδι (οσοι το σταματησαν) δεν ειχαν να κανουν με το παιχνιδι το ιδιο. Με καποιες βλακωδεις αποφασεις ως προς το design του παιχνιδιου (στην ιδεολογια του δηλαδη) και φυσικα απο τους ιδιους του παικτες που πραγματικα αν δεν παιζεις συχνα πυκνα σου σπανε τα @@ με διαφορες μαλακιες τυπου "δειξε gear score, δειξε achievements" και αλλες παπαρες και σε συνδιασμο με τον ηδη περιορισμενο χρονο και την "εμπλοκη" που τρως αυτα λειτουργουσαν ως μοχλος για μονιμη αποχωρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MC > All μονο και μονο για την πρωτογνωρη εμπειρια που σου προσεφερε...Απλα απιστευτα συναισθηματα μετα απο το 1ο kill Lucifron.

Mακραν ο καλυτερος τιτλος παιχνιδιου ever...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ποιο σοβαροι λογοι που σταματησαν το παιχνιδι (οσοι το σταματησαν) δεν ειχαν να κανουν με το παιχνιδι το ιδιο. Με καποιες βλακωδεις αποφασεις ως προς το design του παιχνιδιου (στην ιδεολογια του δηλαδη) και φυσικα απο τους ιδιους του παικτες που πραγματικα αν δεν παιζεις συχνα πυκνα σου σπανε τα @@ με διαφορες μαλακιες τυπου "δειξε gear score, δειξε achievements" και αλλες παπαρες και σε συνδιασμο με τον ηδη περιορισμενο χρονο και την "εμπλοκη" που τρως αυτα λειτουργουσαν ως μοχλος για μονιμη αποχωρηση.

 

Τα έχουμε πει τα περισσότερα, το παιχνίδι από hardcore, έπρεπε να γίνει casual friendly, γιατί δεν ήταν δίκαιο για όσους δεν είχαν το χρόνο ή καλούς συμπαίχτες...

 

Για τα gear score κλπ, ούτε εγώ συμφωνώ με αυτό το σύστημα, αλλά γι' αυτό υπάρχουν οι guilds, για να μη μπλέκεις με τέτοια θέματα.

Τα pugs είναι για όσους δεν μπορούν να έχουν μία αξιοπρεπή guild ή δεν μπορούν να raidάρουν τις ώρες που το κάνει η guild τους.

Πάντως στο pug πρέπει να μου δείξεις ότι ξέρεις tactics, αλλιώς πώς μπορώ να ξέρω εγώ ότι ξέρεις τί να κάνεις κι ότι δεν θα κρεμάσεις ένα ολόκληρο raid πολύ περισσότερο δε όταν είναι 25άρι. Έχουμε πήξει στα πιτσιρίκια στο game που σκούζουν μόνο για loot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουμε πει τα περισσότερα, το παιχνίδι από hardcore, έπρεπε να γίνει casual friendly, γιατί δεν ήταν δίκαιο για όσους δεν είχαν το χρόνο ή καλούς συμπαίχτες...

 

Για τα gear score κλπ, ούτε εγώ συμφωνώ με αυτό το σύστημα, αλλά γι' αυτό υπάρχουν οι guilds, για να μη μπλέκεις με τέτοια θέματα.

Τα pugs είναι για όσους δεν μπορούν να έχουν μία αξιοπρεπή guild ή δεν μπορούν να raidάρουν τις ώρες που το κάνει η guild τους.

Πάντως στο pug πρέπει να μου δείξεις ότι ξέρεις tactics, αλλιώς πώς μπορώ να ξέρω εγώ ότι ξέρεις τί να κάνεις κι ότι δεν θα κρεμάσεις ένα ολόκληρο raid πολύ περισσότερο δε όταν είναι 25άρι. Έχουμε πήξει στα πιτσιρίκια στο game που σκούζουν μόνο για loot.

 

Βασικος λογος για να εχει το παιχνιδι μια αυθεντικη δυσκολια (και οχι επενδυση χρονου) οπως ηταν παλια. Λογο της ευκολιας και το οτι το "μωβ" εχει γινει ξεφτιλα τελειως το παιχνιδι πρεπει να "δυσκολεψει" αρκετα. Οι ικανοι να μπορουν να παιρνουν και οι ασχετοι να μενουν με την @@ στο χερι. Αυτο βεβαια κοστιζει accounts αλλα μονο ετσι μπορεις να εχεις ενα καλο επιπεδο community.

 

Ενα guild που δεν ειναι φτιαγμενο απο γνωστους σου σε εχει ξεγραμμενο αν παιζεις 2-3 φορες την εβδομαδα και οχι περισοτερο απο 2 ωρες τη φορα συνεπως το παιχνιδι ποτε δεν μπορει να ειναι casual αρκετα. Τα εχει μπερδεψει και τα μπουτια του σε οτιν αφορα το casual και το hardcore και ειναι σε μια φαση που δεν βολευει κανεναν στην ουσια. Ενα απλο παραδειγμα, δεν υπαρχει ουτε ενα οπλο για τους Battleground παικτες και ο εξοπλισμος που τους δινουν ειναι της πλακας.

 

Το PvE θα επρεπε να ειναι "δυσκολο" απο καθε αποψη και θα επρεπε να ειναι το μετρο για το e-penis (για οποιον τον ενδιαφερει) ενω το PvP θα επρεπε να ειναι το ελευθερο με ολοκληρωμενο gear που δινεται "ευκολα". Δεν ειναι ετσι ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απλο παραδειγμα, δεν υπαρχει ουτε ενα οπλο για τους Battleground παικτες και ο εξοπλισμος που τους δινουν ειναι της πλακας.

 

Κάνεις λάθος. Δίνει πλέον Arena points και honor με το λεγόμενο daily random pvp και έχεις πρόσβαση σε arena pvp gear. ;)

 

Επιπλέον έχουν βάλει πολύ καλό pvp gear και στο SW που παίρνεις με honor και στο VoA τα drops σπέρνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τη Blizzard και την καθε blizzard δεν την νοιαζουν οι hardcore, τη νοιαζουν τα νουμερακια και αυτα έρχονται απτους πολλους. Η blizzard είτε εσυ παιζεις 20 ωρες την ημερα ειτε 2 χαρουμενη θα ειναι.

 

Εγω προτειμαω το παιχνίδι τωρα ετσι οπως ειμαι εγω στο lifestyle μου, μου φαινεται οτι ταιριαζει αρκετα. Μπαινω οποτε θελω και θα βρω να παω ακομα και raids, τα οποια παλιοτερα δεν θα μπορουσα ουτε για αστειο.

 

Απ'την αλλη το 2005 και 2006 προτιμουσα το παιχνιδι του τοτε, γιατι λογω ελευθερου χρονου μπορουσα να ειμαι κομματι μιας guild που εκανε 5-6 πραγματακια. Αν το παιχνίδι ηταν ακομα ετσι, σιγουρα θα το ειχα αφησει γιατι δεν θα υπηρχε τιποτα να κανω, τουλαχιστον τωρα εχεις και 2-3 ασχετα πραγματα να κανεις.

 

Πιστευω παντως οτι πολλοι απο οσους λενε οτι το vanilla wow ηταν το καλυτερο και μακαρι να ηταν ετσι και τωρα ειναι οπως λένε αλλοι πχ για τα adventures, οτι το Monkey Island ηταν το καλυτερο ever κλπ. Ναι, ήταν, για την εποχη του... Τώρα ποιος θα παίξει monkey island με τα αλλαγμενα δεδομενα του gaming???

 

Το vanilla wow ηταν ενα ατελειωτο grinding και farming. Χαιρομαι που όταν υπήρχε ημουν και εγω εκει και το έζησα, και επίσης χαίρομαι που τελειωσε γιατι αν δεν εχει αλλαξει δεν θα μπορουσα να παιζω καθολου παρα μονο να κανω αγοραπωλησίες στο AH!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γω συμφωνώ με Πολάκι. Στο vanila wow έπαιζα 1-2 ωρες τη μέρα και μόνο 5ρια dungeons είχα δει για raid ούτε λόγος, τα ίδια λίγο πολύ και στο ΤΒC. Ουσιαστικά έπαιζα για να σκοτώνω boars :P σαν το επεισόδιο του Southpark και δεν είχα επαφή με τίποτα από ωραία στοιχεία του game.

Καλά έκανε η Blizz και το έφτιαξε έτσι το wow γιατί ήξερε πως στην αρχή θα λιώσουν πολλοί και θα αφιέρωναν πολλές ώρες, ποιος όμως θα συνέχιζε στους ίδιους ρυθμούς για 5 χρόνια; Σχεδον κανείς.

Οποτε κάποια στιγμή και πολύ σωστά κατα τη γνώμη μου εκανε όλο το content του παιχνιδιού διαθέσιμο σε όσους ασχολούνται με το game. Άλλωστε για φτάσεις να έχεις ντυμένο 80ρη θέλεις κάπου 20 μέρες καθαρού παιχνιδιού ε είναι κρίμα να μην μπορείς να κάνεις τίποτα μετά.

Ξερω πολλά που παίζουν γιατί ειναι ευκολο και γνωρίζουν ότι όταν λογκάρουν θα μπορούν να κανουν κατι ενδιαφέρον από AH ή βόλτες με τη chopper στη Dalaran.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο, και επισης παραμενουν διαθέσιμα τα extreme items για τους hardcore. Απλά τώρα το content ειναι διαθέσιμο σε ολους, σκεφτειτε ποσες ωρες δουλειας πήγαν χαμένες για το Naxx, το οποιο το 2007 το είχε δει ένα 5% των πελατών της Blizzard. Εγω ήθελα να το δω και δεν μπορούσα, είχα ρίξει μόνο 3 bosses. Είχα δει τοτε και το Naxxramas the movie και είχα μείνει με τη γλύκα.

 

Ειναι τρελό cost ineffective. Ενω τώρα, σου λεει φίλε αν θες να δεις τη δουλεια που ριξαν οι προγραμματιστές μου, μπες σε ενα pug group και καντε το στο normal. Και οντως ετσι ειναι, παίζω τον priest απτον Οκτώβριο και εχω δει ΟΛΟ το content του παιχνιδιού και ολα τα bosses μέχρι και 3ο wing ICC (δεν το εχω βγαλει), στο νορμαλ εννοειται.

 

Στο vanilla wow έφτασα να παίζω 1 χρόνο και 8 μήνες και με σχεδόν διπλάσιο χρόνο καθημερινά και πάλι δεν ειχα δει σχεδον καθολου Naxxramas που ειναι και τεραστειο και ειχε γινει και φοβερη δουλεια!! :-D

Θα μου πεις, ας έμπαινες σε καλυτερο guild... ε ναι αλλα σημερα δεν ειμαι και σε κανενα καλο guild και πάλι μια χαρα τα καταφέρνουμε μεχρι στιγμης για το χρόνο που αφιερώνουμε! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ειμαι της αντιθετης αποψης. Προτιμω ενα παιχνιδι να εχει ενα σοβαρο στοχο απο gamers (και οχι μια casual, μια hardcore, μια οτι να 'ναι) και ας μην μπορω να το παιξω. Προτιμω να το εχω στο μυαλο μου σαν "εξοδο" αν ποτε θελησω να ασχοληθω με κατι τετοιο. Βραχος στο αρχικο οραμα του παιχνιδιου. Βλεπε EvE. Το παιχνιδι ειναι αποκλειστικα για Hardcore παικτες τοσο σε τροπο οσο και σε χρονο. Δεν προκειται να ασχοληθω ποτε μαζι του ασχετα αν θελω και το προτιμω ετσι. Τουλαχιστον ειναι ενα παιχνιδι που δεν εχει εκφυλιστει στο ονομα του χρηματος και το σεβομαι αυτο απο την πλευρα των developers. Καταλαβαινω και τη δικη σας πλευρα αλλα δεν την συμμεριζομαι με την καμια ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προκειται να ασχοληθω ποτε μαζι του ασχετα αν θελω και το προτιμω ετσι.

 

Γι' αυτό το άλλαξε το θέμα και η Blizz, γιατί κατάλαβε ότι είχε ένα ωραίο μαγαζί στο οποίο κανείς δεν έμπαινε μέσα. Από τη στιγμή όμως που δεν ασχολείσαι με κάτι τι σε νοιάζει πώς είναι?

 

 

Θέλω βοήθεια με τον tankadin μου. Εδώ είναι ο Pala μου και εδώ τα legs που πήρα πρίν 1 εβδομάδα περίπου από ICC 25.

 

Ας δει κάποιος τα stats να μου πει πώς να το gemάρω, γιατί χάνω μπόλικο expertise το οποίο είναι απαραίτητο για tank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...