Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδια πειτε και εσεις τη γνωμη σας γιατι θα τρελαθουμε μου φαινεται..

Στο Halls of Reflection, παμε γκρουπάκι ντυμένοι με full triumph αλλα και 3-4 232 ο καθένας που πέφτουν απτα 3 καινούρια instances. Εγω σαν priest ειμαι αυτός http://eu.wowarmory.com/character-sheet.xml?r=Genjuros&n=Vitruvius αλλά μου λείπουν 4 enchants, τα οποια έχω βρει απτο Rawr ακριβως ποια θελω και εχω στειλει τα mats εδω και 1 week σε guildie o οποιος εφυγε διακοπες στην Κυπρο... οποτε αναγκαστικά περιμενω....

 

Λοιπον και οι αλλοι αντιστοιχου επιπεδου απο items, dudu, rogue, dk tank και warlock. 3 wipes, στα waves μετά το 1ο boss. Φευγε ο lock, ερχεται Pala ο οποιος ομως ΔΕΝ κανει fear. Κάθε φορά κάναμε shackle εναν και cyclone/roots τον άλλο οποτε ουσιαστικα ειχαμε 2 cc.

 

Πως γινεται να τρωμε 4 wipes (στο 4ο εφυγα εγω, δεν ξερω αν μεινανε οι αλλοι).... Τί δεν κάνουμε σωστα? Παντα έχανα κάποιον dps οπότε μετά δεν προλαβαινα να τον κάνω rez ωστε να προλαβουμε το επομενο wave.

 

Μια φορα εκανα μαλακία εγω και εχασα το tank απο 100% δικη μου ευθυνη (λαθος timing για remove 2 magic απτους dps και μου στοιχησε και το 1sec global cd για το heal μετα). Αλλα τις άλλες δεν μπορω να καταλαβω γιατι τετοιος πανικός. Εννοειται το εχω βγαλει το instance αλλες 3 φορες, αλλά μονο τη μια τους ειχαμε μπροστα μπροστα, τις αλλες 2 πηγαιναμε στη γωνία με hide. Τι σκατα κανω λαθος?????? Τις αλλες φορές το εβγαλα αρκετά άνετα και με λιγο υποδεεστερα items.

ελεος... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Go disc

2) Επίσης κρυφτείτε στα δωματιάκια διπλα στα boss. To TAnk τα τραβαει κοντα του με Lign Of Sight. (To DK θα ειναι πανεύκολο) και αφου έρθουν κοντα τα βαραν τα dps. Ο Healer παντα κρυμμένος απο τους caster-rangers .

3) Βαλε το Lightwell μπροστα να βοηθάς το τανκ μέχρι να μαζευτεί αφου είσαι Holy.

4) αμα δεις τιποτα να σε βαραει το κάνεις Shuckle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα θες να μου εξηγησεις γιατι εχεις 171 hit rating σα healer? :P

 

Ρε παιδες θελω να αλλαξω το off hand μου.. Εχει κανεις καμια ιδεα που μπορω να βρω κανα καλυτερο? (Νταξει, δε μιλαω για toc25hc :P)

http://eu.wowarmory.com/character-sheet.xml?r=Bloodhoof&n=Naelyn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offhand Απο PoS νομιζω http://armory.wow-europe.com/item-info.xml?i=50309

Μη ψάχνεις με σπιριτ δεν παιζει να εχει.. Όπως και σε όλο το ToC τα weapons δεν είχαν.. Ακομα να μου κατσει το σταφ από ToC btw.. :-(

 

Polaki και σαν disc και σαν holy το healαρεις.. Αλλά ετσι όπως τα περιγράφεις μαλλον το τανκ δεν τα πηγαινε καλα ή τα dps επαιρναν aggro.. Πλεον εγώ τουλάχιστον πριν ξεκινησει το fight (μετα από καθε weave) ριχνω mending, renew και shield στο τανκ για να εχω χρόνο να κανω shackle τον riffleman. Από εκει και περα είναι θέμα των άλλων τι θα κανουν γενικότερα αν το τανκ τα μαζευει καλά δεν θελει πολυ heal.. Πλεον με 30Κ mana φτάνω μεχρι τα 15Κ χωρίς shadowfield μετα το 1ο boss..

Χθες καναμε και το ach (να κανεις το παρτ που σε κυνηγαει ο Λιτς σε κατω απο 6') χρειάστηκε 13Κ dps συνολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα θες να μου εξηγησεις γιατι εχεις 171 hit rating σα healer? :P

 

Ρε παιδες θελω να αλλαξω το off hand μου.. Εχει κανεις καμια ιδεα που μπορω να βρω κανα καλυτερο? (Νταξει, δε μιλαω για toc25hc :P)

http://eu.wowarmory.com/character-sheet.xml?r=Bloodhoof&n=Naelyn

 

Μια ευκολη αλλαγη ειναι το http://www.wowhead.com/?item=50309 από HOR, αλλά χωρίς Spirit, όπως και ενα που πεφτει απο onyxia 10άρι. Για τα εύκολα λεω τωρα, πιο πανω δεν ξερω γιατι δεν με αφορούν καν, ουσιαστικα δεν ειμαι καν σε guild μιας και στο guild ειμαστε 10 ατομα φιλοι ολοι και παμε μονο Onyxia.

 

Hit rating εχω από feet, bracers, chest και το triumph wand.

Για ολα αυτα δεν εχω βρει κατι καλύτερο που να ειναι πιο healer φάση, αντικατεστησα 200αρια απο HC. Από raids οπως ειπα παω μονο Onyxia οποτε μεχρι στιγμης τιποτα! :)

 

Σχετικά με το wand σου και το δικο μου, θα κανω τα μαθηματικα να δω αν αξιζει πιο πολυ το δικο σου αλλα και πόσο σχετικα με το mana regen, αλλά κυρίως για το haste rating που εχεις, σε σχεση με το δικο μου +hit που ειναι αχρηστο. Για το +mana που εχεις ακομα και αν το spirit το δικο μου δινει λιγοτερο mp5, δεν ειναι αυτο το θεμα γιατι σε 5άρια αν τελειωνεις απο mana απλα κατι γινεται ΠΟΛΥ λάθος με το dps! :D

Στη χειρότερη να ριξω ενα shadowfiend ετσι για να μην αγχωθω, αλλα κουβαλαω πατα και pots μπας και σπασει ο διαολος το ποδαρι του.. Εχω καμια 100άρα in bank να υπαρχουν και πανω μου παντα ενα stack.

 

Αλλα και παλι σου λεω δεν προκειται να βρω ατομα για Naxx και raids γενικοτερα εκτος αν με παρουν στο ασχετο τίποτα αλλοι. :)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:00 ----------

 

Offhand Απο PoS νομιζω http://armory.wow-europe.com/item-info.xml?i=50309

Μη ψάχνεις με σπιριτ δεν παιζει να εχει.. Όπως και σε όλο το ToC τα weapons δεν είχαν.. Ακομα να μου κατσει το σταφ από ToC btw.. :-(

 

Polaki και σαν disc και σαν holy το healαρεις.. Αλλά ετσι όπως τα περιγράφεις μαλλον το τανκ δεν τα πηγαινε καλα ή τα dps επαιρναν aggro.. Πλεον εγώ τουλάχιστον πριν ξεκινησει το fight (μετα από καθε weave) ριχνω mending, renew και shield στο τανκ για να εχω χρόνο να κανω shackle τον riffleman. Από εκει και περα είναι θέμα των άλλων τι θα κανουν γενικότερα αν το τανκ τα μαζευει καλά δεν θελει πολυ heal.. Πλεον με 30Κ mana φτάνω μεχρι τα 15Κ χωρίς shadowfield μετα το 1ο boss..

Χθες καναμε και το ach (να κανεις το παρτ που σε κυνηγαει ο Λιτς σε κατω απο 6') χρειάστηκε 13Κ dps συνολικό.

 

Σαν disc δεν εχω παιξει αλλα δεν μπορω να δεκτω οτι σε οποιοδηποτε 5άρι με το gear που έχω υπάρχει πρόβλημα ωστε πχ να μην κανω για το instance αυτο ακομα και με holy. Ουτως η αλλως το holy εχω την εντυπωση οτι ειναι λιιιιιιγο καλυτερο για party/raid healing (cyrcle of healing ftw) σε σχεση με το disc, το ειχα πιο πολυ για MT healing το disc αλλα ξαναλεω δεν το εχω ψαξει ιδιαιτερα.

 

Eτσι ξεκιναω και εγω, με mending/renew και shield μονο στα λιγο πιο δυσκολα. By the way εξακολουθω κατα καιρους να ακουω αηδιες απο warriors για το rage.. το οποιο βεβαια δεν ισχυει γιατι εχει αλλάξει απτο patch 3.0 αν δεν κανω λαθος.

 

Το achievement το έχω κανει και εγω τη δευτερη φορα που πηγα HOR. Ειχαμε 2 τυπακια που κόβανε 5,5k ο καθένας, ριξαμε και ολα τα CD ολοι στο τελευταιο pack για να ειμαστε σιγουροι και βγηκε οκ!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:02 ----------

 

1) Go disc

2) Επίσης κρυφτείτε στα δωματιάκια διπλα στα boss. To TAnk τα τραβαει κοντα του με Lign Of Sight. (To DK θα ειναι πανεύκολο) και αφου έρθουν κοντα τα βαραν τα dps. Ο Healer παντα κρυμμένος απο τους caster-rangers .

3) Βαλε το Lightwell μπροστα να βοηθάς το τανκ μέχρι να μαζευτεί αφου είσαι Holy.

4) αμα δεις τιποτα να σε βαραει το κάνεις Shuckle.

 

Shackle κανω ετσι κ αλλιως, συνηθως τον rifleman, αλλιως γενικα οτι προλαβω. Αλλα παντα κανω.

 

Lightwell δεν εχω γιατι οταν το ειχα για 2 βδομαδες δεν το χρησιμοποιησε ΠΟΤΕ κανεις... Το θεωρω αρκετα εξυπνο spell, και ως rogue το ειχα χρησιμοποιήσει όταν το εβλεπα. Αλλά μάλλον ημουν ο μόνος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν disc δεν εχω παιξει αλλα δεν μπορω να δεκτω οτι σε οποιοδηποτε 5άρι με το gear που έχω υπάρχει πρόβλημα ωστε πχ να μην κανω για το instance αυτο ακομα και με holy. Ουτως η αλλως το holy εχω την εντυπωση οτι ειναι λιιιιιιγο καλυτερο για party/raid healing (cyrcle of healing ftw) σε σχεση με το disc, το ειχα πιο πολυ για MT healing το disc αλλα ξαναλεω δεν το εχω ψαξει ιδιαιτερα.

 

Eτσι ξεκιναω και εγω, με mending/renew και shield μονο στα λιγο πιο δυσκολα. By the way εξακολουθω κατα καιρους να ακουω αηδιες απο warriors για το rage.. το οποιο βεβαια δεν ισχυει γιατι εχει αλλάξει απτο patch 3.0 αν δεν κανω λαθος.

 

Το achievement το έχω κανει και εγω τη δευτερη φορα που πηγα HOR. Ειχαμε 2 τυπακια που κόβανε 5,5k ο καθένας, ριξαμε και ολα τα CD ολοι στο τελευταιο pack για να ειμαστε σιγουροι και βγηκε οκ!

Shackle κανω ετσι κ αλλιως, συνηθως τον rifleman, αλλιως γενικα οτι προλαβω. Αλλα παντα κανω.

 

Lightwell δεν εχω γιατι οταν το ειχα για 2 βδομαδες δεν το χρησιμοποιησε ΠΟΤΕ κανεις... Το θεωρω αρκετα εξυπνο spell, και ως rogue το ειχα χρησιμοποιήσει όταν το εβλεπα. Αλλά μάλλον ημουν ο μόνος!

 

Lightwell θα χρεισημοποιησει καποιος μονο αν εχει παιξει με priest και ξερει την αξια του...

 

Και ργω ορκισμενος holy ημουν μεχρι πριν 2 βδομαδες αλλά μια μερα βαριομουν και ειπα να δοκιμασω disc. Ε, λοιπον γουσταρα πολυ!!! Βαζεις καλες shield σε όλους και εχει και το penance που τα σπαει! δοκιμασε το εχει πλακα, αν και θα σου λειψει το circle και η σιγουρια του Guardian spirit.

Παντως πλεον θεωρω σιγουρα το disc καλυτερο από το holy για single target heal. Και το λεει καποιος που μεχρι πριν λιγο ελιωνε στα raid παιζοντας μονο holy. Και το disc λεει σαν party heal αλλά θελει λίγο τρεξιμο να επιλεγεις 1 -1 και να πατας renew ή shield.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lightwell θα χρεισημοποιησει καποιος μονο αν εχει παιξει με priest και ξερει την αξια του...

 

Και ργω ορκισμενος holy ημουν μεχρι πριν 2 βδομαδες αλλά μια μερα βαριομουν και ειπα να δοκιμασω disc. Ε, λοιπον γουσταρα πολυ!!! Βαζεις καλες shield σε όλους και εχει και το penance που τα σπαει! δοκιμασε το εχει πλακα, αν και θα σου λειψει το circle και η σιγουρια του Guardian spirit.

Παντως πλεον θεωρω σιγουρα το disc καλυτερο από το holy για single target heal. Και το λεει καποιος που μεχρι πριν λιγο ελιωνε στα raid παιζοντας μονο holy. Και το disc λεει σαν party heal αλλά θελει λίγο τρεξιμο να επιλεγεις 1 -1 και να πατας renew ή shield.

 

Ναι αυτα και εγω ειδα και τρομαξα για το Disc, αλλα να σου πω την αληθεια θα το δοκιμασω ίσως στη θέση του shadow που πλεον δεν παίζω ποτε. Ακομα και BG οταν τυχει να μπω καμια μερα στο ασχετο παλι full heal παίζω αλλά εκει δεν χρειάζεται το party heal οπότε στο single target ο disc priest πιστευω ειναι καλυτερος.... Να ειχε και το PANIC MODE Guardian spirit..... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα o disc δεν ειναι healer ακριβως..

Ειναι κατι σαν ανθρωπος των δυσκολων αποστολων, ο οποιος κανει πολυ καλα 2 πραγματα.

1 ) Κραταει τον στοχο του ζωντανο ακομα και αν τρωει τρελο και απιστευτο damage.

2 ) Μειωνει το damage που τρωει ολο το raid.

Πραγματικα, ενας holy/disc priest που ξερει να παιζει και τα 2 spec πολυ καλα, ειναι χρησιμος σε καθε raid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε μάθε να χρησιμοποιεις το serendipity καλα... δεν νομιζω πως μπορεις να κάνεις και πολλά άλλα .... LOS + Flash heals to tank μεχρι να έχεις 3/3 σερεντιπιτυ μετά PoH + Circle και πρέπει να είναι όλοι full... shield σαν holy είναι αχρηστο και μετά meding πάντα στο tank και binding heals οταν τρώς ξοφαλτσες.

Αμα είσαι disc shield + renew τα παντα + penance-mending sto tank οταν φτάνει 60-70%. Φυσικά Los. Ολους πρέπει να τους κρατάς με το shield + τα renew. Αμα τρώνε πιο πολυ dmg πές τους να κάνουν λιγότερο AOE ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ (los) + φυσικά αλλαξε Tank.

Η τοποθέτηση μέσα στο δωματιάκι πρέπει να είναι κάπως έτσι ωστε να κρατάει το τανκ aggro εύκολα.

και σκοτώστε με αυτήν την σειρά:

MAGE->PRIEST->ROGUE->Rifleman

 

Επισης το gear σου με τοσο Crit είναι super για Disc!

post-3071-129063046872_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εμενα μου φενεται ΠΟΛΥ πιο ευκολο το συγκεκριμενο dungeon οταν το κανουμε με τον κανονικο τροπο(cc) παρα οταν κρυβομαστε.

 

 

+1

 

Αν νιώθει το tank είναι εύκολο. Βέβαια θέλει και λίγο τρέξιμο, δεν είναι ToC 5 που με το ένα τα ξύνεις και με το άλλο κλικάρεις, αλλά ένας Pala tank δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζει με την καμία πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ πιο εύκολο στην είσοδο αν το tank νιώθει. Τι κρίμα που η πλειοψηφία απλά ΔΕΝ :P

 

Τελικά 3 μέρες πήρε σε κάποιον GM να επικοινωνήσει μαζί μου. FAIL!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...