Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους βρήκα αυτό που έψαχνα τόσο καιρό.

Όποιον του την σπάνε τα error message του στυλ "Spell not ready yet,Far from target" κλπ που βγαίνουν με κόκκινα γράμματα στο πάνω μέρος της οθόνης υπάρχει μια εντολή που πρέπει να την γράφεις κάθε φορά που loggaris

/run UIErrorsFrame:UnregisterAllEvents()

 

εμένα μου άδειασε την οθόνη όταν έκανα raids.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καθομουν και σκεφτομουν τι λιωσιμο εριχνα το 2005 οταν επεσε στα χερια μου το WoW. Τωρα καταλαβαινω ποσο χασιμο χρονου ηταν ,αλλα τοτε ηταν καλυτερο και απο sex :P

 

Eιχα εθιστει με το παιχνιδι σε τρομερο βαθμο. Εγω σταματουσα στο 12ωρο για ξεκουραση ,αλλα ηξερα ατομα που επαιζαν 30 ωρες συνεχομενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη ηλικια τοτε, το παιχνιδι ηταν σαφως καλυτερο απο οτι σημερα, ειχε την τελεια ισσοροπια στο gameplay του (και οχι μεταξυ των class οπως μου ειχε πει καποιος πριν μερικες σελιδες) και μπορουσες να παιξεις οπως εσυ ηθελες, τα class στα BG ολα ηταν οπως επρεπε και οι οποιες unbalance δεν ηταν και τιποτα το σπουδαιο (σε αντιθεση με σημερα), το gear σου δεν επαιζε τοσο εξαιρετικα μεγαλο ρολο οσο σημερα, οι παικτες του ηταν επισης αρκετα ποιο ευγενικοι και ποιο "ωριμοι" ακομα και οι νεοτεροι και γενικα πολλα πολλα ακομα.

 

Ο ξεπεσμος παντως ειναι δυσκολο πραγμα ειδικα για μερικους απο εμας που "φαγαμε" τοσα χρονια με το παιχνιδι. Ξερεις τι ειναι 96 days /played (τετοιο τρελο νουμερο ειχα απο τον Μαιο του 2005 που εφτιαξα τον λογαριασμο μου ως τον Δεκεμβρη 2008 που το παρατησα) για ενα παιχνιδι? Πραγματικα μπορει να το αντιληφθει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη ηλικια τοτε, το παιχνιδι ηταν σαφως καλυτερο απο οτι σημερα, ειχε την τελεια ισσοροπια στο gameplay του (και οχι μεταξυ των class οπως μου ειχε πει καποιος πριν μερικες σελιδες) και μπορουσες να παιξεις οπως εσυ ηθελες, τα class στα BG ολα ηταν οπως επρεπε και οι οποιες unbalance δεν ηταν και τιποτα το σπουδαιο (σε αντιθεση με σημερα), το gear σου δεν επαιζε τοσο εξαιρετικα μεγαλο ρολο οσο σημερα, οι παικτες του ηταν επισης αρκετα ποιο ευγενικοι και ποιο "ωριμοι" ακομα και οι νεοτεροι και γενικα πολλα πολλα ακομα.

 

Ο ξεπεσμος παντως ειναι δυσκολο πραγμα ειδικα για μερικους απο εμας που "φαγαμε" τοσα χρονια με το παιχνιδι. Ξερεις τι ειναι 96 days /played (τετοιο τρελο νουμερο ειχα απο τον Μαιο του 2005 που εφτιαξα τον λογαριασμο μου ως τον Δεκεμβρη 2008 που το παρατησα) για ενα παιχνιδι? Πραγματικα μπορει να το αντιληφθει καποιος?

 

Καλό σας έκανε λοιπόν η Blizz που το έκαν casual friendly. Πήρατε τη ζωή σας πίσω. ;)

 

Ακόμα και τώρα πάντως, υπάρχουν καΐδια που παίζουν 10 και 15 ώρες την ημέρα. Εγώ μία φορά έπαιξα 12 ώρες σερί και μετά είχα έναν πονοκέφαλο και μία ανακατωσούρα, άγγιξα τα πρόθυρα επιληψίας. Hardcore gaming? Όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά...παίζεις όσο διασκεδάζεις.

Μια φορά μόνο έλιωσα χωρίς να διασκεδάζω, όταν πήγα τον priest από ρανκ 12 σε ρανκ 13 και αυτό το διάστημα ήταν το μοναδικό που μπορώ να αποκαλέσω "χαμένος χρόνος από την ζωή μου"

Αν περνάει κάποιος καλά με 12 ώρες παιχνίδι δεν είναι χαμένος χρόνος..αλλά αν το κάνει μόνο και μόνο για να αποκτήσει το τάδε ψηφιακό epic item που σε λίγο καιρό θα το πουλήσει στον vendor επειδή του έπεσε καλύτερο... εκεί αρχίχουν τα κλάματα για τον χαμένο χρόνο κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν πρόλαβα το vanilla wow ήμουν από αυτούς που μπήκαν στο παιχνίδι 3 μήνες μετά το expansion. Ακόμα και τότε πάντως το παιχνίδι ήταν playable και για μένα ευτυχώς με τα νέα raids δεν απαιτούνταν 40 άτομα για να κάτσεις να παίξεις end game content.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι έπαιξα το wow όταν ήταν στην κορυφή από άποψη gameplay. Μετά άρχισε να μου την σπάει η πολυπλοκότητα και ο επαγγελματισμός που απαιτούνταν για να παίξεις σαν τον άνθρωπο. Τώρα ακούω ότι το έκαναν υπερβολικά casual.

 

Πάντως αν ποτέ ξαναγύριζα θα έβρισκα 4/9/24 παιδιά να παίζουμε πολύ χαλαρά και να ανεβαίνουμε μαζί από την αρχή. Κι ας κάνω 2 χρόνια να πατήσω Black Temple. Το προτιμώ από το να το τιγκάρω στα addons και να το σκίσω στο alt tab για να ρίξω ένα boss. Μα είναι δυνατόν για ένα παιχνίδι να κάθονται μερικοί να ψάχνονται με δευτεροβάθμιες εξισώσεις ή να αναλύουν σε ατέλειωτα σεντόνια τα μαθηματικά που κρύβονται πίσω από τα spell?

 

Τέλος πάντων πολύ QQ για ένα παιχνίδι επίσης. Απλά με το ποστάρισμα των προηγούμενων θυμήθηκα κι εγώ τα νιάτα μου στο παιχνίδι, τότε που έβρισκα quest προσπαθώντας να καταλάβω τι λέει και όχι με ανεγκέφαλο alt tab και questhelper και με έπαιρναν σε raids χωρις να κάνω link το e-penis με τα achievement ή το καινούριο απιθανογαμάτο trinket που σου ανεβάζει το intellect 0,0001% :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά...παίζεις όσο διασκεδάζεις.

Μια φορά μόνο έλιωσα χωρίς να διασκεδάζω, όταν πήγα τον priest από ρανκ 12 σε ρανκ 13 και αυτό το διάστημα ήταν το μοναδικό που μπορώ να αποκαλέσω "χαμένος χρόνος από την ζωή μου"

Αν περνάει κάποιος καλά με 12 ώρες παιχνίδι δεν είναι χαμένος χρόνος..αλλά αν το κάνει μόνο και μόνο για να αποκτήσει το τάδε ψηφιακό epic item που σε λίγο καιρό θα το πουλήσει στον vendor επειδή του έπεσε καλύτερο... εκεί αρχίχουν τα κλάματα για τον χαμένο χρόνο κτλπ.

 

Eδω ακριβως ειναι που εχεις απιστευτο δικαιο και ειναι ο κυριος λογος γιατι το game πηρε την κατιουσα. Οταν το παιχνιδι εχει καταντησει ενα απεραντο gear hunt και ο -μοναδικος- λογος υπαρξης σου εκει μεσα εινα για να παρεις το επομενο level μωβ αντικειμενο τοτε κατι δεν παει καλα. Θυμασαι τι καλα που ηταν παλια που ησουν καλος και αρκετος με σχεδον οποιοδηποτε level gear και αν ειχες (μικρα μπλεδακια απο τα 5 man που σε πηγαιναν ανετα ως και AQ40?) αν ησουν καλος παικτης και ειχες ομαδα απο -οχι- καθυστερημενους?

 

Τι να λεμε τωρα. Καμια σχεση το παλιο παιχνιδι με αυτο που ειναι τωρα. Οσο για το αν πηραμε τη ζωη μας πισω οπως λεει και ο φιλος πανω, να πω οτι με το παλιο παιχνιδι δεν αισθανθηκα ποτε οτι χαραμιζω το χρονο μου γιατι το -γουσταρα- ασχετα αν δεν επαιζα πανω απο 2 ωρες την ημερα. Δεν την ειχα χασει κιολας με το παλιο παιχνιδι γιατι δεν ειχα τον καθε ηλιθιο να με κοροιδευει επειδη εχω μπλε items απο BG και μερικα μωβ απο MC, ΒWL και AQ40 oυτε το παιχνιδι αυτοματα σε αποκλειε αν εμπαινες σε high level dungeon με αυτα τα items (main druid tank με αυτα τα items σχεδον σε ολα τα boss μεχρι και ΑQ40).

 

Ποσα dungeon κανω tank τωρα με τα μπλεδακια απο BG? Ποσο καλος μπορεις να εισαι στο PvP με αυτα τα items? Ακριβως....

 

ΕΔΙΤ: Και επιτελους η ανακοινωση απο την ιδια την Blizzard γι αυτο που φωναζουμε τοσο καιρο. ARENA WAS A VERY BIG MISTAKE

 

http://www.wow.com/2009/11/13/blizzard-arenas-were-a-mistake/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Οσο για το αν πηραμε τη ζωη μας πισω οπως λεει και ο φιλος πανω, να πω οτι με το παλιο παιχνιδι δεν αισθανθηκα ποτε οτι χαραμιζω το χρονο μου γιατι το -γουσταρα- ασχετα αν δεν επαιζα πανω απο 2 ωρες την ημερα. Δεν την ειχα χασει κιολας με το παλιο παιχνιδι γιατι δεν ειχα τον καθε ηλιθιο να με κοροιδευει επειδη εχω μπλε items απο BG και μερικα μωβ απο MC, ΒWL και AQ40 oυτε το παιχνιδι αυτοματα σε αποκλειε αν εμπαινες σε high level dungeon με αυτα τα items (main druid tank με αυτα τα items σχεδον σε ολα τα boss μεχρι και ΑQ40).

 

Κοίτα, όλο το ζουμί είναι στο bold. Τα mmo είναι από τη φύση τους competitive games και δεν θα μπορούσε το κορυφαίο στο είδος του να αποσπαστεί από αυτή τη φιλοσοφία. Αυτό προϋποθέτει αφοσίωση και πάρα πολύ χρόνο στο παιχνίδι. Το θέμα είναι, ότι το παιχνίδι μπορεί εσύ να το έπαιζες για 2 ώρες την ημέρα, αλλά άλλοι το έπαιζαν 20 και 30 ώρες σερί. Αρρώστια δηλαδή.

Ειδικά για τα 40-man raids, πραγματικά απορώ. Εδώ για να βρούμε 25 για Onyxia φτύνουμε αίμα και μάλιστα όλοι με dual-spec, στο 40-άρι πόση ώρα ψάχνατε κόσμο? Και αλήθεια, πόσο τραγικό είναι η επιτυχία ενός raid να εξαρτάται από 40 άτομα? Οι 10 να μην ένιωθαν, bb.

Από την άλλη, το γεγονός ότι πέφτουν μωβιές από εύκολα instances, εμένα με βολεύει ιδιαίτερα. Λόγω δουλειάς, πολλές φορές παίζω αργά το βράδυ και που να βρείς κόσμο για raids εκείνη την ώρα? Μπαίνεις σε ένα ToTC και τσιμπάς και κανένα μωβάκι, που σου δίνει πρόσβαση σε raids όπως το ToTCrusader. Κακά τα ψέμματα, Ναχχ και ειδικά Malygos, δεν πατάει κανείς, από τότε που βγήκε το ToTC.

Από την άλλη, ούτε εγώ θεωρώ ότι χαραμίζω το χρόνο μου κι ας κάνω 2 daily HCs την ημέρα (με Pala και mage) κι ας κάνω 30 daily quests συνολικά και με τους 2 + κανένα raid όποτε προκύψει (3 ώρες την ημέρα μ.ο. gaming). Αν το δεις όμως εκτός παιχνιδιού και χαλαρώσεις, θα καταλάβεις ότι είναι ανούσιο. Τρεις ώρες την ημέρα + κανένα 3ώρο επιπλέον για τα raids την εβδομάδα είναι 42 ώρες. Σχεδόν 2 μερόνυχτα να παίζεις ένα παιχνίδι. Μιλάμε πραγματικά για τραγική κατάσταση, αν αναλογιστεί κανείς ότι σε αυτές τις ώρες θα μπορούσες π.χ. να δουλεύεις ή να τελειώσεις κάποιο βιβλίο.

Τεσπα, ο καθένας διαχειρίζεται όπως νομίζει το χρόνο του. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριως εμενα μου αρεσε ,γιατι οπως ειπε και ενα παληκαρι η community ηταν friendly. Ο ενας βοηθουσε τον αλλο και υπηρχε πραγματικα η κοντρα alliance-horde. Το τι ξυλο επεφτε παντου δεν λεγεται. Επισης ερχοταν ενας hordas και gankare ατομα και αμεσως οταν φωναζα βοηθεια ερχονταν 60αρηδες και γινοταν μακελιο.

 

Παντως ειναι φυσιολογικο ενα παιχνιδι μετα απο 5 χρονια να εχει πτωτικη πορεια και να γινεται βαρετο ιδιαιτερα για καποιους που το παιζουν χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, όλο το ζουμί είναι στο bold. Τα mmo είναι από τη φύση τους competitive games και δεν θα μπορούσε το κορυφαίο στο είδος του να αποσπαστεί από αυτή τη φιλοσοφία. Αυτό προϋποθέτει αφοσίωση και πάρα πολύ χρόνο στο παιχνίδι. Το θέμα είναι, ότι το παιχνίδι μπορεί εσύ να το έπαιζες για 2 ώρες την ημέρα, αλλά άλλοι το έπαιζαν 20 και 30 ώρες σερί. Αρρώστια δηλαδή.

Ειδικά για τα 40-man raids, πραγματικά απορώ. Εδώ για να βρούμε 25 για Onyxia φτύνουμε αίμα και μάλιστα όλοι με dual-spec, στο 40-άρι πόση ώρα ψάχνατε κόσμο? Και αλήθεια, πόσο τραγικό είναι η επιτυχία ενός raid να εξαρτάται από 40 άτομα? Οι 10 να μην ένιωθαν, bb.

Από την άλλη, το γεγονός ότι πέφτουν μωβιές από εύκολα instances, εμένα με βολεύει ιδιαίτερα. Λόγω δουλειάς, πολλές φορές παίζω αργά το βράδυ και που να βρείς κόσμο για raids εκείνη την ώρα? Μπαίνεις σε ένα ToTC και τσιμπάς και κανένα μωβάκι, που σου δίνει πρόσβαση σε raids όπως το ToTCrusader. Κακά τα ψέμματα, Ναχχ και ειδικά Malygos, δεν πατάει κανείς, από τότε που βγήκε το ToTC.

Από την άλλη, ούτε εγώ θεωρώ ότι χαραμίζω το χρόνο μου κι ας κάνω 2 daily HCs την ημέρα (με Pala και mage) κι ας κάνω 30 daily quests συνολικά και με τους 2 + κανένα raid όποτε προκύψει (3 ώρες την ημέρα μ.ο. gaming). Αν το δεις όμως εκτός παιχνιδιού και χαλαρώσεις, θα καταλάβεις ότι είναι ανούσιο. Τρεις ώρες την ημέρα + κανένα 3ώρο επιπλέον για τα raids την εβδομάδα είναι 42 ώρες. Σχεδόν 2 μερόνυχτα να παίζεις ένα παιχνίδι. Μιλάμε πραγματικά για τραγική κατάσταση, αν αναλογιστεί κανείς ότι σε αυτές τις ώρες θα μπορούσες π.χ. να δουλεύεις ή να τελειώσεις κάποιο βιβλίο.

Τεσπα, ο καθένας διαχειρίζεται όπως νομίζει το χρόνο του. ;)

 

Εσυ δηλαδη τωρα πιστευεις οτι δεν υπαρχουν ατομα που λιωνουν 20 και 30 ωρες συνεχομενα? Απλα παλιοτερα ειτε επαιζες λιγες ωρες ή ειχες "κακο" εξοπλισμο (δεν υπηρχε κακος εξοπλισμος παλια ακομα και απο μπλεδακια) δεν σε σνομπαραν αμεσως οι ενδιαφερομενοι που θελουν τις υπηρεσιες σου. Παλιοτερα ολος ο κοσμος ανεβαζε ή κατεβαζε καποιον καλο παιχτη με την φημη του λογου και οχι με ηλιθιοτητες "δειξε μου το gear σου και τα achievement σου" οπως τωρα. Εγω ειχα εξοπλισμο 5 man και ημουν εξισου καλος με καποιος που ειχε μεγαλου 40 man instance αφου τα skills μου ξεπερνουν τα δικα του.

 

Υπηρχε φυσικα διαφορα στο gear αλλα οχι σε σημειο ωστε να τρωνε Χ οι παικτες που ειχαν χειροτερο εξοπλισμο ή πολυ χειροτερο εξοπλισμο. Παλια επαιζε πολυ καλυτερος κοσμος επισης, και σε skills αλλα και σε χαρακτηρα γιατι το παιχνιδι ειχε την ιδεολογια πραγματικου game. Τωρα το μονο που εχει το παιχνιδι ειναι "ο σκοπος αγιαζει τα μεσα". Βαζουν gear, gear, gear, γατακια, σκυλακια και περισσοτερα αντικειμενακια για να κυνηγανε με εναν ανιαρο τροπο οι "παικτες" (ο Θεος να τους κανει, ειδικα αυτους που το εχουν γεματο μεχρι τα μπουνια με add-ons και macro).

 

Τι να λεμε τωρα. Αυτα ειναι πραγματα που δεν μπορει να καταλαβει με τιποτα καποιος που δεν επαιξε το παιχνιδι απο την αρχη. Το μονο κακο που ειχε το παλιο παιχνιδι ηταν οτι ειχε πραγματικα κακο τροπο για να φτασεις Rank 11 και μετα αλλα αν εφτανες σε εκεινο το σημειο ουτως η αλλως ηθελες σιγουρα καποια βοηθεια (γιατι ηδη εσπαγες το φραγμα των 15 ωρων την ημερα σε εκεινο το σημειο). Βεβαια, ηταν κατι που δεν ηταν απαραιτητο να κανεις και που δεν χρειαζοσουν και καθολου. Απλα ηταν θεμα in game "prestige" το οποιο τοτε ειχε καποια μικρη αξια (παντα in game).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γατακια, σκυλακια

 

Officially nao είσαι kos :lol:

 

Τα γατάκια και τα σκυλάκια είναι ο μόνος λόγος που παίζω

 

Τα pets τουλάχιστον τα χρησιμοποιείς για πάντα, το gear το αλλάζεις μέσα σε έναν μήνα.

 

Αν είχα δει το post νωρίτερα θα postαρα και epic screeny, ingame με τον κάτωθι διάλογο πάνω κάτω

 

- Πάμε ToTC μόνο Έλληνες θες να έρθεις?

- Κανένα pet/mount πέφτει?

- Μπα δεν νομίζω lol

- Τότε όχι

- ..........

 

:o

 

Σκυλάκια, γατάκια rulezzzz

 

Τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί μπορεί να τα μπέρδεψα στην ονομασία μιας και δεν είμαι familiar με τις συντμήσεις των ονομασιών του συγκεκριμένου instance αφού δεν έχω πάει ποτέ (ναι λιώνω το κορμί μου στο wow όπως καταλαβαίνετε παρόλο που έχω ανοιχτό το account :P). Το 10άρι το απλό εννοώ το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι έτσι κι αλλιώς gtp από πλευράς δυσκολίας.

 

Μια χαρά είναι η πλειοψηφία των Ελλήνων στον Neptulon :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...