Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα αγνοήσω όλο αυτό το debate και θα πώ κάτι στους mages. Δοκίμασα arcane spec σε raid, έχοντας αρκετά καλό gear. Είχα απογοητευτεί από τα dummies γιατί δεν έβλεπα καμία διαφορά με FFB. Έφτασα τα 5,2k dps ενώ με FFB ήμουν στα 4k μετά βίας. Απ'ότι φαίνεται είναι μονόδρομος ακόμα και στο επόμενο patch. Τώρα σιγά σιγά αντικαθιστώ τα spell power gems με haste gems.

 

Να και το log για το e-penis :P http://www.worldoflogs.com/reports/rt-1hj9rlxncns1txbq/sum/damageDone/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερωδιε θα σου πω κατι φιλε.

 

Μετα και το kill του anub25HM και μετα και το χαρτι καταταξης του στρατου που μου ηρθε αποφασισα να το παιξω casual ( Κατι που ποτε στα 4,5 χρονια που παιζω δεν ημουν).

Πλεον παιζω τις 2 ωριτσες μου την ημερα, ηρεμα και απλα, κανω κανα daily, και γενικα μπαινω για να μου περασει η ωρα.

Λοιπον, τι εχω παρατηρησει.

Σε διαφορα heroics που κανω atm δεν υπαρχει ουτε καποιο tactic, ουτε ενα cc, ουτε τιποτα. Θυμαμαι ρε παιδι μου οτι στο tbc οι mages εκαναν προβατα, οι rogues sap και οι warlocks banish. Τωρα δε παιζουν αυτα. Τωρα ωρμαει το τανκ ( ειδικα αν ειναι κανας τσακαλος, ουτε που νοιαζεται, τα μαζευει 3-3 τα γκρουπακια ) τα dps κανουν aoe και ο healer τον παιζει.

Πιστευω συμφωνουμε οτι αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα. Και προσεξε, δε λεω οτι ξενερωνω επειδη τωρα ειναι πανευκολο και τετοια. Απλα ειναι χειροτερο παιχνιδι ρε παιδι μου, αλλο το να υπαρχει ενα πλανο με τους αλλους 4 φιλους σου για το τι θα κανετε στο fight και αλλο απλα να προχωρατε μεχρι το τελευταιο boss και ενδιαμεσα να κανουν aoe τα dps.

 

ΥΓ - Καμια σχεση η μαχη της onyxia τοτε με τωρα mate, για ενα απλο λογο.

Μπορει τα abilities να ειναι ιδια, αλλα πχ το hp του 60αρη warrior με το hp του 80αρη warrior δεν χωραει συγκριση. ( Αναλογικα παντα, ετσι?)

 

Αυτα, καλη μου θητεια :P

 

 

edit : ααα και cthun > all thresh :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι είναι accessible και casual γιατί αυτό είναι πια και το target group της εταιρίας. Υπάρχουν και άλλα MMO που είναι πιο δύσκολα στα raids και θέλουν να αφιερώσεις πιο πολύ χρόνο στο να φτιάξεις τον χαρακτήρα σου, τα group dynamics, στρατηγικές κλπ κλπ. Πολλοί παίχτες ξεκίνησαν να παίζουν mmo με το wow, και τους ξενίζει η δυσκολία π.χ. του everquest που πολλές zones θέλουν ολόκληρα group για να σκοτώσεις ένα mob γιατί το mob έχει συμπεριφορές πιο απρόβλεπτες. Είναι τυχαίο που το wow δεν είχε ποτέ pure crowd control class, εκτός κάποιες κλάσεις με λίγο cc 1-2 spells. Ο enchanter και o magician στο everquest είχαν 10 cc spells για charm, mez, stun, stifle, disorient κοκ. Παλιοί έλληνες παίχτες θυμούνται π.χ. στο daoc για να κάνεις κάτι όπως grinding ήθελες οπωσδήποτε γκρούπ με healer και crowd controller, κλπ. Ο κόσμος τώρα θέλει instant gratification, γρήγορο leveling, και εντυπωσιακά epic endgame σετάκια, επίσης θέλει να παίζει solo σε ένα mmo και να κάνει γκρούπ μόνο όταν είναι απολύτως απαραίτητο. Γι'αυτό και η blizzard προσάρμοσε την φιλοσοφία του παιχνιδιού.

Αυτό που θέλω να πώ, χωρίς να την 'πω' σε κανέναν, είναι ότι υπάρχουν και mmos εκτός του wow.

 

ΥΓ. Εμένα η μάχη με την Vashj μου έχει μείνει γιατί τότε pre-nerf είχαμε φάει 3 βδομάδες να το μάθουμε το fight, και ήταν πραγματικά τρέλα όταν την σκοτώσαμε πρώτη φορά. Όλοι ήμασταν ενήλικες με δουλειές, αλλά αυτό δεν σήμαινε ότι τα θέλαμε και όλα στο πιάτο, δεν βιαζόμασταν να γίνουμε uber και το raiding είχε την social πλευρά του και το χαβαλέ του, και ας μην γινόταν γρήγορο progress. Εγώ είμουν το mt με έναν paladin τότε που θεωρούμασταν και λίγο του πεταμού σε σχέση με τους warriors για δύσκολα boss fights, αλλά το guild δεν το ένοιαζε που μπορεί να ήταν και πιο δύσκολα τα πράγματα με εμένα σε σχέση με έναν warrior, λόγω του παρείστικου κλίματος. Τώρα όλοι κοιτούν gearscores έτσι ώστε να zergarun τα πάντα με minimum effort, τέλος πάντων.

 

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναφορα στους μαγους....

 

 

Ναι Arcane DPS αυτη τη στιγμη οwns..... Και εγω βγαινω συνεχεια πρωτος στα instances...και ειμαι ακομα 76 χωρις gear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αγνοήσω όλο αυτό το debate και θα πώ κάτι στους mages. Δοκίμασα arcane spec σε raid, έχοντας αρκετά καλό gear. Είχα απογοητευτεί από τα dummies γιατί δεν έβλεπα καμία διαφορά με FFB. Έφτασα τα 5,2k dps ενώ με FFB ήμουν στα 4k μετά βίας. Απ'ότι φαίνεται είναι μονόδρομος ακόμα και στο επόμενο patch. Τώρα σιγά σιγά αντικαθιστώ τα spell power gems με haste gems.

 

Να και το log για το e-penis :P http://www.worldoflogs.com/reports/rt-1hj9rlxncns1txbq/sum/damageDone/

 

Είδα λίγο και το gear σου στο Armory. Πραγματικά τα σπάει, gz.

Και κλασικά πρώτοι mages και δεύτεροι οι huntards σε dps. Πάντως εκεί που έπαθα πλάκα ήταν με mage σε VoA που έβγαζε κοντά στα 8k dps. :confused:

Πραγματικά τον ζήλεψα τον τύπο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά πάει το παιχνίδι , τι έχει δηλαδή , μπαίνουμε , κάνουμε την πλάκα μας , παίρνουμε κανα ψευτοέπικ , βγάζουμε και 6κ dps και είμαστε όλοι ευαχαριστημένοι .

Η παντοδυναμία των guild , ο μεγάλος καρκίνος του παιχνιδιού , έχει σπάσει προ πολλού , οι κλίκες των guild εξαφανίστηκαν και δεν έχουν νόημα πλέον (τόπε και τόκανε η blizz με τα guilds , μπράβο της ) , τι να λέμε τώρα , όλοι είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα .

όσοι βαρεμένοι θέλουν να το παίξουν ήρωες ας κάνουν τα hc και ....καλά ξενύχτια .

Για να θυμόμαστε και τα αρνητικά του vanilla , γιατί πολλοί τα έχουν ξεχάσει και τοχουν αγιοποιήσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίναι αηδία αυτό το πράγμα με 10man, 25man, hard mode, easy mode, 2 drakes, with adds alive, heroic και ό,τι απάτη τους έρθει στο κεφάλι. ΤΟ BOSS ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ! Μπορείς κύριε; Έχεις αυτό που προανέφερα πως χρειάζεται; Ρίξτο. Δεν μπορείς; Who cares? Υπάρχουν τόσα και τόσα να κάνεις. Γιατί πρέπει ΟΛΟΙ να κάνουν τα πάντα; Μέχρι το TBC έμπαινες στο raid και ένιωθες ένα thrill. Σου έδινε αυτήν την, ψευδή βέβαια, αίσθηση του επιτεύγματος. Αν πάρεις το sense of achievement από ένα MMO τι μένει;

 

Αν υπαρχει ενας τροπος να φας ενα boss, απλα θα το κανεις (ευκολα η δυσκολα). Αν υπαρχουν πολλοι τροποι να φας ενα boss... παλι θα το κανεις (ευκολα η δυσκολα). Το αποτελεσμα πιο ειναι? αφιερωνεις 5πλασιο χρονο για το ιδιο πραγμα, και αυτο ειναι σποντα προς τα achievment freaks :P ισως η πιο κερδοφορα και πονηρη εξυπνη κινηση της blizzard.

 

Μην ακουω τετοιες ερωτησεις.... γιατι βαλαν hard mode, ez mode, φαε το boss με 6 minions, φαε το boss ενω μιλας με το αριστερο χερι στο τηλεφωνο, φαε το boss χωρις mouse... φαε το boss χωρις να το ξερει και τετοιες γελοιοτητες!!!! (%@μω τα achievments)

 

ειναι τοσο ανοητος ο κοσμος, που αν υπηρχε achievment "Complete all achievments and then delete your character as an ultimate achievment" θα το καναν ολοι ρε... αμα σου λεωωωω!!

 

Να συπληρωσω πως αν το game ηταν εδω και 3 χρονια σα το vanilla... ερχμμμμ δε θα παιζες ;) ουτε εσυ, ουτε εγω, ουτε κανεις...! Θα ειχες βαρεθει τα ιδια και τα ιδια, ειναι απλα η εξελιξη του παιχνιδιου, απλα ακολουθα τη or die trying. Δεν εχει νοημα να θες το "παλιο", γιατι ειναι παλιο... παει... περασε... καλα ηταν αλλα προχωραμε, να μη βαριομαστε. Για δες lineage, τοσα χρονια περασαν που παιζανε ολοι (inlcuding me) αυτο το παιχνιδι, ολα τα items ιδια ηταν μια ζωη, το lvling ατελειωτο, ιδιο, επαναλαμβανομενο... ολα ιδια! εκει κολλημααα... TBH κανεναν μας δε μας χαλαει ως εχει το game απλα μας αρεσει να γκρινιαζουμε :P

 

αλλωστε ολοι καποια στιγμη θελουν να εχουν ενα αλλωθι για να "ξεφυγουν" απο το "ναρκωτικο" που λεγεται World of Warcraft ;) μη λεμε μλκιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Αν και σχετικα αργα, σκεφτομαι να μπω στον κοσμο του WOW! Βεβαια τα εχω λιγο χαμενα με τα τοσα expansions που υπαρχουν. Θα μπορουσε καποιος φιλος να με κατατοπισει και να μου πει απο που να αρχισω: τι εκδοση αγοραζω, πως παιζω online, τι αλλο χρειαζεται;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Αν και σχετικα αργα, σκεφτομαι να μπω στον κοσμο του WOW! Βεβαια τα εχω λιγο χαμενα με τα τοσα expansions που υπαρχουν. Θα μπορουσε καποιος φιλος να με κατατοπισει και να μου πει απο που να αρχισω: τι εκδοση αγοραζω, πως παιζω online, τι αλλο χρειαζεται;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Ξεκινάς αγοράζοντας αυτό το πακέτο.

 

Εγκαθιστάς το πρώτο μέρος και αν θέλεις να μην ξαναανακατευτείς ή να παίξεις με τους Draenei/Blood Elves (φυλές στο WoW) εγκαθιστάς και το expansion The Burning Crusade. Προσωπικά θα σου έλεγα να τα εγκαταστήσεις όλα με τη μια να τελειώνεις και να μην χρειαστεί να κατεβάζεις τα δεκάδες patch του αρχικού παιχνιδιού.

 

Μετά αρκεί να έχεις μια αξιοπρεπή σύνδεση στο ίντερνετ, να κάνεις λογαριασμό στο site της Blizzard, να κατεβάσεις τα απαιτούμενα patch (θα το κάνει μόνο του το παιχνίδι, πρόσεχε γιατί θα σου φάει αρκετές ώρες αλλά μόνο την πρώτη φορά) και μπαίνεις στο παιχνίδι.Είσαι έτοιμος να παίξεις!

 

Θα σου πρότεινα αν έχει κανείς φίλος σου εγκατεστημένο το παιχνίδι να πάρεις τα game files από αυτόν σε dvd ή κανα φορητό σκληρό για να παίξεις αμέσως. Αν όχι, εγκατέστησε το παιχνίδι και άστο να κατεβάζει όταν κοιμάσαι ή όταν δεν μπορείς να είσαι μπροστά στον υπολογιστή. Στο λέω για να μην φας ξενέρα βλέποντας μπάρες να ανεβοκατεβαίνουν επί ώρες.

 

Μετά όταν θα έχεις κάνει όλα αυτά, θα έχεις μάθει μόνος σου τα επόμενα expansion και τι πρέπει να κάνεις. Εξάλλου υπάρχει άπειρο υλικό στο διαδίκτυο.

 

Καλή αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αποψη χρηματων...τι απαιτειται;

 

Ξεκινάς αγοράζοντας αυτό το πακέτο.

 

Εγκαθιστάς το πρώτο μέρος και αν θέλεις να μην ξαναανακατευτείς ή να παίξεις με τους Draenei/Blood Elves (φυλές στο WoW) εγκαθιστάς και το expansion The Burning Crusade. Προσωπικά θα σου έλεγα να τα εγκαταστήσεις όλα με τη μια να τελειώνεις και να μην χρειαστεί να κατεβάζεις τα δεκάδες patch του αρχικού παιχνιδιού.

 

Μετά αρκεί να έχεις μια αξιοπρεπή σύνδεση στο ίντερνετ, να κάνεις λογαριασμό στο site της Blizzard, να κατεβάσεις τα απαιτούμενα patch (θα το κάνει μόνο του το παιχνίδι, πρόσεχε γιατί θα σου φάει αρκετές ώρες αλλά μόνο την πρώτη φορά) και μπαίνεις στο παιχνίδι.Είσαι έτοιμος να παίξεις!

 

Θα σου πρότεινα αν έχει κανείς φίλος σου εγκατεστημένο το παιχνίδι να πάρεις τα game files από αυτόν σε dvd ή κανα φορητό σκληρό για να παίξεις αμέσως. Αν όχι, εγκατέστησε το παιχνίδι και άστο να κατεβάζει όταν κοιμάσαι ή όταν δεν μπορείς να είσαι μπροστά στον υπολογιστή. Στο λέω για να μην φας ξενέρα βλέποντας μπάρες να ανεβοκατεβαίνουν επί ώρες.

 

Μετά όταν θα έχεις κάνει όλα αυτά, θα έχεις μάθει μόνος σου τα επόμενα expansion και τι πρέπει να κάνεις. Εξάλλου υπάρχει άπειρο υλικό στο διαδίκτυο.

 

Καλή αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Αν και σχετικα αργα, σκεφτομαι να μπω στον κοσμο του WOW! Βεβαια τα εχω λιγο χαμενα με τα τοσα expansions που υπαρχουν. Θα μπορουσε καποιος φιλος να με κατατοπισει και να μου πει απο που να αρχισω: τι εκδοση αγοραζω, πως παιζω online, τι αλλο χρειαζεται;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Aντε βρε Σου ευχομαι καλο καψιμο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τον Μάιο είχα κανει battlenet account για να κάνω "application" για την beta του Starcraft 2 στο οποίο είχα κάνει register και τα υπόλοιπα games που έχω από Blizzard...

 

χθες δοκίμασα να μπω, είχα ξεχάσει password και secret question answer με αποτέλεσμα να φτιάξω άλλο account για να το κάνω merge με το παλιό μου WoW account...

 

σήμερα βρήκα το password (μετά από κάμποσες προσπάθειες) του πρώτου battlenet account που είχα κάνει τον Μάιο...

 

πλέον έχω 2 accounts ένα με το WoW και το άλλο με τα υπόλοιπα games...

 

ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΗΓΑ! (υπάρχει περίπτωση να γίνουν merge αυτά ή τουλάχιστον να κάνω unregister τα games από το πρώτο account και να το βάλω στο νέο? :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...