Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

telarin ανοιγεις πολλα θεματα και πραγματικα για να απαντησω σε ολα πρεπει να γραψω σελιδες γιατι τα mmo ειναι μια απο τις αγαπημενες μου ασχολιες.

 

Με πολυ λιγα λογια να σου πω οτι αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει η δυνατοτητα ενα addon η ενα macro να κανει την δουλεια του παιχτη χωρις τη δικη του παρεμβαση. Μιλησες για τον dk και ερχεσαι ακριβως στα λογια μου.

Το addon που περιγραφεις για τον dk τι κανει; κοιταει ποια skills ειναι enabled και σου το πεταει στην οθονη οτι ειναι διαθεσιμο, ο παιχτης θα το πατησει ΑΝ θελει, αυτο υπαρχει εδω και χρονια το addon τωρα το πηρες χαμπαρι;

 

Μετα μιλησες για Aion και οτι δεν υποστιριζει το Aion macro και addons.. λες και το μετρο συγκρισης στα mmo εγινε ξαφνικα το.. Aion. Ας ζησει το Aion μεχρι να περασει η χρονια και βλεπουμε.

 

δεν ζήτησε κανείς να κάνεις διατριβή, τα ερωτήματα που έθεσα αν δεν το κατάλαβες είναι ρητορικά, δεν περιμένω να μου πεις φυσικά τι κάνει το face smasher απο την στιγμή που έπαιζα dk από την πρώτη μέρα του lich king μέχρι πρόσφατα και αν δεν κατάλαβες πόσο χρήσιμο είναι σε pvp τότε αστο καλύτερα, δεν έχει νόημα να συζητάμε για dk. Δεν είδα όμως να σχολιάζεις πχ το smartcast του healbot που ουσιαστικά σε αχρηστευει σαν παίχτη μιας και δεν χρειάζεται να ξέρεις αν ο target θέλει heal, decurse, ress και απλά σαν ρομποτάκι πατας το ίδιο κουμπί, ή το γεγονός ότι ο lead class designer του αγαπημένου σου mmo παραδέχεται ότι η κατάσταση με τα macros έχει ξεφύγει. ΑΝ βγάλεις τις παρωπίδες θα δεις ότι στην τελική η υπεραπλούστευση που έφεραν τα addons-macros τελικά σε πολλές περιπτώσεις μάλλον περισσότερο κακό έκανε παρά καλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ζήτησε κανείς να κάνεις διατριβή, τα ερωτήματα που έθεσα αν δεν το κατάλαβες είναι ρητορικά, δεν περιμένω να μου πεις φυσικά τι κάνει το face smasher απο την στιγμή που έπαιζα dk από την πρώτη μέρα του lich king μέχρι πρόσφατα και αν δεν κατάλαβες πόσο χρήσιμο είναι σε pvp τότε αστο καλύτερα, δεν έχει νόημα να συζητάμε για dk. Δεν είδα όμως να σχολιάζεις πχ το smartcast του healbot που ουσιαστικά σε αχρηστευει σαν παίχτη μιας και δεν χρειάζεται να ξέρεις αν ο target θέλει heal, decurse, ress και απλά σαν ρομποτάκι πατας το ίδιο κουμπί, ή το γεγονός ότι ο lead class designer του αγαπημένου σου mmo παραδέχεται ότι η κατάσταση με τα macros έχει ξεφύγει. ΑΝ βγάλεις τις παρωπίδες θα δεις ότι στην τελική η υπεραπλούστευση που έφεραν τα addons-macros τελικά σε πολλές περιπτώσεις μάλλον περισσότερο κακό έκαναν παρά καλό..

 

Εδω κανεις ενα λαθος. Ηθελαν να φερουν σε αυτο το επιπεδο το παιχνιδι απο την αρχη του expansion και καθε αλλαγη που εκαναν μαρτυρουσε αυτο ακριβως. Δεν εγινε στην τυχη και δεν εφτασε το παιχνιδι εδω που εφτασε (με την κακη εννοια) "κατα λαθος". Το οτι πλεον το παραδεχτηκε και ο ιδιος ο lead designer (ο οποιος πραγματικα για εμενα ως ο τριτος που περναει απο το παιχνιδι ειναι ασχετος και εχει καταστρεψει το παιχνιδι) ειναι απλα επιβεβαιωση αυτων που λεγονται τοσο καιρο απο κοσμο που ξερει τι γινεται "στην πιατσα".

 

Πιστευεις οτι τοσο damage που υπαρχει στο PvP αυτη τη στιγμη ειναι απο λαθος? Οτι εχουν κανει homogenize τις κλασεις? Οτι απλουστευσαν το playstyle ολων των specs k classes? Οτι ακομα και βλαμμενος να εισαι νομιζεις οτι κατι κανεις και μπορεις να εισαι στα ιδια σχεδον επιπεδα των "master"? Οτι πλεον σου ζητανε να δουν τα achievement σου πριν σε καλεσουν σε group? Να πω και αλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα όμως να σχολιάζεις πχ το smartcast του healbot που ουσιαστικά σε αχρηστευει σαν παίχτη μιας και δεν χρειάζεται να ξέρεις αν ο target θέλει heal, decurse, ress και απλά σαν ρομποτάκι πατας το ίδιο κουμπί

οκ να το σχολιασω λοιπον. κοιτα τι γραφει στο curse.com που πηγα να κατεβασω το healbot

"HealBot has a SmartCast out of combat option, this will cast a spell in the following order..

res

decurse

buff

heal

user setting

"

 

Out of combat βλεπεις που το εχω μαυρισει. Καταλαβαινεις λοιπον οτι δεν ειναι χαζοι οι dev της blizzard..

Επεισης να σου πω οτι τετοια χαζομακρο φτιαχνει ο καθενας με το /castsequence που το εχεις τοσο υπερτιμημενο, ενω στην ουσια δεν ειναι τιποτα παραπανω απο πατημα κουμπιων στην τυχη.

 

Edit: Παλια υπηρχε, για οσους το προλαβαν, το decursive. Αυτο λοιπον το addon το εβαζες keybind στο "1" και το παταγες. Εβρισκε μονο του ποιος εχει curse/poison/disease/magic, εκανε target μονο του τον παιχτη αυτον, και αναλογα το class που ησουν κασταρε το καταλληλο spell για να το κανει dispell !! Αυτο οπως εχω πει και εχω ξαναπει το εχουν διορθωσει εδω και πολλα patches.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε βγαινει το κανουργιο patch ?

 

Γουσταρω τρελλα Lich King, improved LFG & group matching, και inter-realm instances σε χρονο dt......!!!!

 

Eιναι απλα αλλου η Blizzard, θα μπορεις να κανεις join με παικτες απο αλλα realms...

 

Και ο καθε ενας need loot μονο το armor/weapon class που του ταιριαζει best...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και ένα χρόνο που γράφω σε αυτό το thread και ασχολούμαι με το WoW, πάντα υπάρχουν κάποιοι που θα διαμαρτύρονται για το πόσο casual έγινε το παιχνίδι.

Δεν ξέρω αν το καταλάβατε, αλλά το παιχνίδι έγινε noob friendly και casual freak για να επιβιώσει. Αλλιώς θα είχαν μείνει μέσα καμιά 1000αριά καμένοι και εξαρτημένοι να προσπαθούν να μαντέψουν ποιος έκανε overaggro, ποιος χρειάζεται heals, πότε κάνει aoe dmg το boss και πότε μπαίνει σε κάθε φάση το boss.

Ειλικρινά, δεν με νοιάζει καθόλου τι γινόταν στο vanilla και μην μου την πέσετε με αυτό το επιχείρημα, θα φάτε άκυρο.

Ακόμη κι εγώ που πρωτοάρχισα αυτό το παιχνίδι πέρυσι τον Νοέμβριο, το βλέπω εντελώς διαφορετικά αυτή τη στιγμή. Και ναι, με χαλάει που για να πάρω το head από Naxx 25 μου βγήκε ο κώλος και τώρα ο κάθε Pala που 80ρίζει τρέχει καμιά 10αριά HCs και έχει full set, αλλά κατ' αντιστοιχία χαλάει και τον άλλο που είχε Ulduar 25 full gear και τώρα στεκόμαστε δίπλα, δίπλα και αναθεματίζει την Blizzard.

Προσαρμογή λέγεται και δεν είναι κάτι τραγικό. Το παιχνίδι εξελίχθηκε για να μπορούν να παίζουν και άνθρωποι που δουλεύουν, πηγαίνουν για καμιά μπύρα, πάνε γυμναστήριο και παίζουν κανά 2ωρο την ημέρα WoW. Χωρίς τα addons, ούτε 80 δεν θα ήμασταν μέχρι σήμερα. Και μη μου πει κανείς ότι θα καθίσει να ανεβάσει χαρακτήρα χωρίς QuestHelper.

Όταν προσπάθησα να ανεβάσω hunter χωρίς να ξέρω ότι υπάρχουν addons, το παράτησα το παιχνίδι. Πραγματικά πελάγωσα.

Τώρα αν κάποιοι πιστεύετε ότι το παιχνίδι δεν έπρεπε να έχει addons, σεβαστή η γνώμη σας, αλλά sorry, δεν θα πάρω.

Δεν μπορώ να διαθέσω μία ζωή ολόκληρη σε ένα παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε παιζεις λαθος παιχνιδι φιλε Erwdie. Το σκεφτηκες αυτο ποτε? Εσυ δηλαδη πιστευεις οτι ενα παιχνιδι πρεπει να ειναι χαμηλης ποιοτητας για να μπορεσει να παιζει και ο καθε ενας που λεει οτι "εχω δουλεια και αρα θελω ενα παιχνιδι που να μπορω να ειμαι ΤΟΠ με τη λιγοτερη δυνατη προσπαθεια"? Παιξε κατι αλλο τοτε και οχι ενα MMO που ξερεις απο την αρχη οτι απαιτει απο εσενα χρονο (και αν ειναι σοβαρο το MMO οχι μονο).

 

Δεν ειναι χαζη η Blizzard που πλεον εις γνωση της εχει ενα εξαιρετικα χαμηλης ποιοτητας MMO στα χερια της ακριβως για την ιδεολογια που περιγραφεις παραπανω? Δεν γινεται ενα MMO να ειναι υψηλης ποιοτητας και να εχει εκκατομυρια gamers να το παιζουν. Ειναι απλα δυσαναλογο. Εσυ ξεκινησες το παιχνιδι -ηδη- στα ασχημα του και δεν σου φανηκε. Ρωτα και αυτους που παιζουν απο παλια που ειδαν το παιχνιδι να βουλιαζει μπροστα στα ματια τους και η ποιοτητα να παιρνει την κατω βολτα για να εχουν ενα παιχνιδι που ακομα και βλαμμενοι να εχουν επιτυχια για να αισθανονται ομορφα.

 

Αφου ακομα και ο ιδιος (ανικανος) τωρινος lead designer ειδε και επαθε με την κατασταση των macros και add-ons (που για να παραδεχτει η Blizzard οτι εχει κανει λαθος πρεπει να σπασει διαολου ποδαρι) φαντασου τι λεγεται μεταξυ του community. Δεν μπορω να καταλαβω πως μερικοι γουσταρετε να παιζετε με "cheats" το παιχνιδι. Εχουμε φτασει σε σημειο να ειναι -απαραιτητα- για την οποιαδηποτε βιωσιμοτητα του καθε χαρακτηρα που 80ιζει αν θελει να βρισκει groups για αυτα που θελει. Ελεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε παιζεις λαθος παιχνιδι φιλε Erwdie. Το σκεφτηκες αυτο ποτε? Εσυ δηλαδη πιστευεις οτι ενα παιχνιδι πρεπει να ειναι χαμηλης ποιοτητας για να μπορεσει να παιζει και ο καθε ενας που λεει οτι "εχω δουλεια και αρα θελω ενα παιχνιδι που να μπορω να ειμαι ΤΟΠ με τη λιγοτερη δυνατη προσπαθεια"? Παιξε κατι αλλο τοτε και οχι ενα MMO που ξερεις απο την αρχη οτι απαιτει απο εσενα χρονο (και αν ειναι σοβαρο το MMO οχι μονο).

 

Δεν ειναι χαζη η Blizzard που πλεον εις γνωση της εχει ενα εξαιρετικα χαμηλης ποιοτητας MMO στα χερια της ακριβως για την ιδεολογια που περιγραφεις παραπανω? Δεν γινεται ενα MMO να ειναι υψηλης ποιοτητας και να εχει εκκατομυρια gamers να το παιζουν. Ειναι απλα δυσαναλογο. Εσυ ξεκινησες το παιχνιδι -ηδη- στα ασχημα του και δεν σου φανηκε. Ρωτα και αυτους που παιζουν απο παλια που ειδαν το παιχνιδι να βουλιαζει μπροστα στα ματια τους και η ποιοτητα να παιρνει την κατω βολτα για να εχουν ενα παιχνιδι που ακομα και βλαμμενοι να εχουν επιτυχια για να αισθανονται ομορφα.

 

Αφου ακομα και ο ιδιος (ανικανος) τωρινος lead designer ειδε και επαθε με την κατασταση των macros και add-ons (που για να παραδεχτει η Blizzard οτι εχει κανει λαθος πρεπει να σπασει διαολου ποδαρι) φαντασου τι λεγεται μεταξυ του community. Δεν μπορω να καταλαβω πως μερικοι γουσταρετε να παιζετε με "cheats" το παιχνιδι. Εχουμε φτασει σε σημειο να ειναι -απαραιτητα- για την οποιαδηποτε βιωσιμοτητα του καθε χαρακτηρα που 80ιζει αν θελει να βρισκει groups για αυτα που θελει. Ελεος.

 

Λάθος παιχνίδι παίζετε όλοι εσείς που το κράζετε. Δεν σου φαίνεται πιο λογικό? Δεν σας αρέσει το game, να φύγετε κύριοι, να πάτε αλλού.

Στα υπόλοιπα 10 μύρια που παίζουν, προφανώς αρέσει και προφανώς δεν παίζουν όλοι αυτοί το λάθος παιχνίδι. Και όχι, δεν λέει κανένας ότι τα mmo απαιτούν μία δεύτερη ζωή για να τα παίξεις. Αν κάποτε ήταν έτσι, δεν σημαίνει ότι αυτό ήταν σωστό.

Θα πεθάνουμε δηλαδή πάνω σε ένα πληκτρολόγιο ή θα παραιτηθούμε από τις δουλειές μας για να κατεβάσουμε 4 horsemen? Προφανώς αυτά τα είδε η Blizzard και άλλαξε το παιχνίδι. Θέλεις hardcorila?

Παίξε Ulduar και ToTC se hard mode, αφού είσαι τόσο pro και άσε τους υπόλοιπους να κάνουν κανένα normal raid τη βδομάδα και να μλκίζονται στην Onyxia, η οποία BTW είναι το ίδιο δύσκολη με το Vanilla. Ακριβώς η ίδια μάχη.

 

Η ποιότητα είναι υποκειμενική. Εγώ ποιοτικότατο το βρίσκω το παιχνιδάκι, με ωραίο pve περιβάλλον, με έξυπνες μάχες, με ένα τρομερό PvP system το οποίο σε κάνει να κολλάς πραγματικά και άψογα δομημένο οικονομικό σύστημα. Ίσως τα profs να πάσχουν λίγο σε balance, αλλά σε κάθε patch προστίθενται και νέα πράγματα για το κάθε prof. Το WoW είναι σαν την καλή ταβέρνα. Έχεις καλή παρέα (guild)? Πας και πίνεις μέχρι να μεθύσεις. Δεν έχεις? Κάτσε σπίτι σου ή πήγαινε σε καμία καφετέρια. Γιατί όλα τα υπόλοιπα mmo που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή, είναι καφετέριες, μη σου πω καφενεία μπροστά στο club.

 

Όσο για τα addons, όχι δεν θεωρώ ότι είναι cheats. Είναι tutorials για το παιχνίδι τα οποία σε βελτιώνουν συνεχώς. Αν δεν νιώθεις γρι, δεν σε σώζει κανένα addon.

Ούτε bot δεν σε σώζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος παιχνίδι παίζετε όλοι εσείς που το κράζετε. Δεν σου φαίνεται πιο λογικό? Δεν σας αρέσει το game, να φύγετε κύριοι, να πάτε αλλού.

Στα υπόλοιπα 10 μύρια που παίζουν, προφανώς αρέσει και προφανώς δεν παίζουν όλοι αυτοί το λάθος παιχνίδι. Και όχι, δεν λέει κανένας ότι τα mmo απαιτούν μία δεύτερη ζωή για να τα παίξεις. Αν κάποτε ήταν έτσι, δεν σημαίνει ότι αυτό ήταν σωστό.

Θα πεθάνουμε δηλαδή πάνω σε ένα πληκτρολόγιο ή θα παραιτηθούμε από τις δουλειές μας για να κατεβάσουμε 4 horsemen? Προφανώς αυτά τα είδε η Blizzard και άλλαξε το παιχνίδι.

 

Πλακα εχεις. Εγω που επαιζα το παιχνιδι επι 3.5 χρονια και το ηξερα καπως "ξαφνικα" αλλαξε και πρεπει να το δεχτω κιολας και "να παω και αλλου"? Το οτι παιζουν 10 μυρια σε καμια περιπτωση δεν μας λεει τιποτα για την ποιοτητα του παιχνιδιου. Το οτι το παιχνιδι τωρα ειναι "ετσι" ουτε παλι σημαινει οτι ειναι σωστο καθως μιλαμε για MMO και τα MMO εχουν εναν συγκεκριμενο τυπο gameplay οπου αυτος ειναι η σπαταλη μπολικου χρονου για να εισαι κορυφαιος αλλα δεν ειναι σε καμια περιπτωση απαραιτητο για να γουσταρεις το παιχνιδι αν εχει μια ισοροπια (οπως παλια).

 

Η ποιότητα είναι υποκειμενική. Εγώ ποιοτικότατο το βρίσκω το παιχνιδάκι, με ωραίο pve περιβάλλον, με έξυπνες μάχες, με ένα τρομερό PvP system το οποίο σε κάνει να κολλάς πραγματικά και άψογα δομημένο οικονομικό σύστημα. Ίσως τα profs να πάσχουν λίγο σε balance, αλλά σε κάθε patch προστίθενται και νέα πράγματα για το κάθε prof. Το WoW είναι σαν την καλή ταβέρνα. Έχεις καλή παρέα (guild)? Πας και πίνεις μέχρι να μεθύσεις. Δεν έχεις? Κάτσε σπίτι σου ή πήγαινε σε καμία καφετέρια. Γιατί όλα τα υπόλοιπα mmo που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή, είναι καφετέριες, μη σου πω καφενεία μπροστά στο club.

 

Η ποιοτητα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι καθολου υποκειμενικη γιατι υπηρχαν και υπαρχουν ηδη πολλα παιχνιδια του ειδους για να γινει συγκριση. Το πραγματικα αθλιοτατο PvP system του WoW (μπροστα σε -οποιοδηποτε- αλλο MMO) απο καθε αποψη που θελουν να το αναγαγουν και σε E-sport (:lol::lol:), τα τραγελαφικα PvE fights, η χρηση απειρων add-ons και βοηθηματων για να φτασεις στα 80 "γρηγορα" (και μετα μου λες οτι παιζεις και καλα το παιχνιδι :lol::lol::lol:). Απο που να αρχισω και που να τελειωσω? Ισως με το να κατσεις και να ασχοληθεις με αλλα MMO (και οχι να παιξεις λιγες ορες και να βγαλεις πορισμα) σου ανοιξει λιγο περισσοτερο τα ματια στην τωρινη αθλιοτητα που εχει καταντησει το WoW.

 

Και αυτα δεν τα λεω για να κραξω, παρατηρηση κανω με αμεση συγκριση τις "παλιες" και "χρυσες" εποχες του ιδιου παιχνιδιου που παιζεις τωρα εσυ και εγω εχω φαει ηδη με το κουταλι.

 

Όσο για τα addons, όχι δεν θεωρώ ότι είναι cheats. Είναι tutorials για το παιχνίδι τα οποία σε βελτιώνουν συνεχώς. Αν δεν νιώθεις γρι, δεν σε σώζει κανένα addon.

Ούτε bot δεν σε σώζει.

 

Ειναι cheats, απο τη στιγμη που κανεις "μοντα" στο παιχνιδι με 3rd party και player made στοιχεια για να κανεις τη ζωη σου "ευκολοτερη" και "γρηγοροτερη" σε οποιοδηποτε παιχνιδι (συμπεριλαμβανομενου του WoW) τοτε απλα "κλεβεις" και μην εχεις καμια αυταπατη γι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα είναι υποκειμενική. Εγώ ποιοτικότατο το βρίσκω το παιχνιδάκι, με ωραίο pve περιβάλλον, με έξυπνες μάχες, με ένα τρομερό PvP system το οποίο σε κάνει να κολλάς πραγματικά και άψογα δομημένο οικονομικό σύστημα.

 

Μπορείς να προσδιορήσεις μια έξυπνη μάχη στο wotlk?

Έχεις πάει ποτε Kael'thas(δεν γίνετε να πω για boss fights και να μην τον αναφέρω :P )

ή Twin Emperors να δεις έξυπνες μάχες?

 

Μπορώ να μιλάω ώρες για vanilla wow αλλά δεν έχει νόημα αν δεν έκανες τα fight τότε με την τότε "δυσκολία"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Πλακα εχεις. Εγω που επαιζα το παιχνιδι επι 3.5 χρονια και το ηξερα καπως "ξαφνικα" αλλαξε και πρεπει να το δεχτω κιολας και "να παω και αλλου"? Το οτι παιζουν 10 μυρια σε καμια περιπτωση δεν μας λεει τιποτα για την ποιοτητα του παιχνιδιου. Το οτι το παιχνιδι τωρα ειναι "ετσι" ουτε παλι σημαινει οτι ειναι σωστο καθως μιλαμε για MMO και τα MMO εχουν εναν συγκεκριμενο τυπο gameplay οπου αυτος ειναι η σπαταλη μπολικου χρονου για να εισαι κορυφαιος αλλα δεν ειναι σε καμια περιπτωση απαραιτητο για να γουσταρεις το παιχνιδι αν εχει μια ισοροπια (οπως παλια).

 

Εγώ έχω πλάκα ή εσύ που συνεχίζεις να ασχολείσαι με ένα παιχνίδι που δεν σου αρέσει?

Δεν θέλω να είμαι κορυφαίος. Δεν θα κερδίσω το πρώτο βραβείο αν η guild μου είναι πρώτη στον μου. Το βραβείο της ανοιχτής παλάμης θα κερδίσω, που χάνω πολύτιμο χρόνο από τη ζωή μου, για να γίνω πρώτος σε ένα... game? :confused: OMFG

Και όταν λέμε ισορροπία, τί εννοούμε? Να είναι op ο χαρακτήρας σου και όλοι οι άλλοι από κάτω?

 

 

 

Η ποιοτητα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι καθολου υποκειμενικη γιατι υπηρχαν και υπαρχουν ηδη πολλα παιχνιδια του ειδους για να γινει συγκριση. Το πραγματικα αθλιοτατο PvP system του WoW (μπροστα σε -οποιοδηποτε- αλλο MMO) απο καθε αποψη που θελουν να το αναγαγουν και σε E-sport (:lol::lol:), τα τραγελαφικα PvE fights, η χρηση απειρων add-ons και βοηθηματων για να φτασεις στα 80 "γρηγορα" (και μετα μου λες οτι παιζεις και καλα το παιχνιδι :lol::lol::lol:). Απο που να αρχισω και που να τελειωσω? Ισως με το να κατσεις και να ασχοληθεις με αλλα MMO (και οχι να παιξεις λιγες ορες και να βγαλεις πορισμα) σου ανοιξει λιγο περισσοτερο τα ματια στην τωρινη αθλιοτητα που εχει καταντησει το WoW.

 

Και αυτα δεν τα λεω για να κραξω, παρατηρηση κανω με αμεση συγκριση τις "παλιες" και "χρυσες" εποχες του ιδιου παιχνιδιου που παιζεις τωρα εσυ και εγω εχω φαει ηδη με το κουταλι.

 

Έτσι είναι τα παιχνίδια. Τα τρως με το κουτάλι κι αν τα βαρεθείς, μετά σου μυρίζουν και σου βρωμάνε. Και όχι, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με 100 mmo, αφού το wow προσωπικά με καλύπτει. Και το PvP του γουστάρω και το PvE του γουστάρω και το γεγονός ότι οι locks και οι Palas είναι op γουστάρω, επειδή βλέπω το πόσο με βελτιώνει η μάχη μαζί τους στο PvP. Και είναι μεγάλη ικανοποίηση να κατεβάζεις έναν op character.

 

 

 

Ειναι cheats, απο τη στιγμη που κανεις "μοντα" στο παιχνιδι με 3rd party και player made στοιχεια για να κανεις τη ζωη σου "ευκολοτερη" και "γρηγοροτερη" σε οποιοδηποτε παιχνιδι (συμπεριλαμβανομενου του WoW) τοτε απλα "κλεβεις" και μην εχεις καμια αυταπατη γι αυτο.

 

Επειδή δεν βγάζουμε άκρη... ναι, γουστάρω να κλέβω. Εγώ και ακόμη 10.000.000 παίχτες. Οι τίμιοι και άσπιλοι να πάτε να παίξετε Aion με τα botakia. :devil:

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:55 ----------

 

Μπορείς να προσδιορήσεις μια έξυπνη μάχη στο wotlk?

Έχεις πάει ποτε Kael'thas(δεν γίνετε να πω για boss fights και να μην τον αναφέρω :P )

ή Twin Emperors να δεις έξυπνες μάχες?

 

Μπορώ να μιλάω ώρες για vanilla wow αλλά δεν έχει νόημα αν δεν έκανες τα fight τότε με την τότε "δυσκολία"

 

Έχω πάει Kael'thas αλλά στα 80, οπότε δεν μετράει. Και απ' όσο ξέρω το Vanilla ήταν μέχρι 60, ενώ ο Kael'thas είναι στο TBC. Δεν θεωρώ ότι είναι εξυπνότερες οι μάχες στο WOTLK από το TBC, θεωρώ όμως ότι οι μάχες στο hard mode του WOTLK είναι πραγματικά ενδιαφέρουσες.

 

Επίσης έμεινα μλκας με την μάχη στο Karazhan στην Julianne. Πραγματικά epic και στο τέλος βαρούσα και παλαμάκια.

Επεξ/σία από Erwdios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πλάκα ή εσύ που συνεχίζεις να ασχολείσαι με ένα παιχνίδι που δεν σου αρέσει?

 

Ασχολουμαι σε PTR επιπεδο αποκλειστικα για να μην χανομαι και κοιταω τους φιλους σαν χανος οταν αποφασιζουν να τσακωθουν μεταξυ τους οταν μιλανε για το παιχνιδι.

 

Δεν θέλω να είμαι κορυφαίος. Δεν θα κερδίσω το πρώτο βραβείο αν η guild μου είναι πρώτη στον μου. Το βραβείο της ανοιχτής παλάμης θα κερδίσω, που χάνω πολύτιμο χρόνο από τη ζωή μου, για να γίνω πρώτος σε ένα... game? :confused: OMFG

Και όταν λέμε ισορροπία, τί εννοούμε? Να είναι op ο χαρακτήρας σου και όλοι οι άλλοι από κάτω?

 

ΔΕΝ ειναι -αναγκη- να εισαι πρωτος για να περνας καλα σε ενα παιχνιδι. Το οτι θεωρεις οτι πρεπει να εισαι πρωτος για να περασεις καλα σε ενα παιχνιδι μαλλον λεει περισσοτερα για εσενα παρα για εμενα που εζησα τις "χρυσες" εποχες που περνουσα τελεια εχωντας μονο κατι PvP μπλεδακια και 2-3 epic απο AQ40. Αυτο εννοω ισοροπια και οχι οπως το εκλαμβανετε εσεις οι "νεοι" (του παιχνιδιου).

 

Οταν λοιπον εγω πηγαινα με μπλεδακια σαν druid να τανκαρω emperors ηταν -σιγουρο- οτι ημουν και γαμω τους παικτες και ολοι αναγνωριζαν το ταλεντο μου. Δεν ηταν απαραιτητο να εισαι πιτα στο super gear για να εισαι "μαεστρος". Μετρουσαν αλλα πραγματα τοτε και δινανε οι παικτες αξια αλλου. Αυτα σε μια εποχη που το παιχνιδι ηταν ποιοτητα και οχι το σημερινο "δειξε μου τα achievement σου και μετα να σε βαλω στο group". Παλια αν ησουν καλος σε καναν "διαφημηση" ολοι οι παικτες του server και δεν τους εννοιαζε σχεδον καθολου για το gear σου. Απλα σου εκαναν invite, τελος.

 

Έτσι είναι τα παιχνίδια. Τα τρως με το κουτάλι κι αν τα βαρεθείς, μετά σου μυρίζουν και σου βρωμάνε. Και όχι, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με 100 mmo, αφού το wow προσωπικά με καλύπτει. Και το PvP του γουστάρω και το PvE του γουστάρω και το γεγονός ότι οι locks και οι Palas είναι op γουστάρω, επειδή βλέπω το πόσο με βελτιώνει η μάχη μαζί τους στο PvP. Και είναι μεγάλη ικανοποίηση να κατεβάζεις έναν op character.

 

Κανεις λαθος, το παιχνιδι το επαιζα επι 3.5 χρονια γιατι το -γουσταρα-, γιατι ειχε μια Α ποιοτητα. Πως ειναι δυνατον λοιπον μεσα σε μολις 1 μηνα κυκλοφοριας του τελευταιου expansion να μου "βρωμισει" τοσο? ΑΑΑ ναι ισως γιατι δεν μου "βρωμαει" εμενα αλλα πραγματι εχει αλλαξει κατι στο παιχνιδι.

 

Το οτι σου αρεσει εσενα δεν σημαινει οτι με αντικειμενικα κρητηρια το παιχνιδι δεν βρωμαει και ζεχνει πλεον. Ειδικα οταν μπαινουν στη μεση με αναλογες σποντες οι ιδιοι οι καταστευαστες....

 

Επειδή δεν βγάζουμε άκρη... ναι, γουστάρω να κλέβω. Εγώ και ακόμη 10.000.000 παίχτες. Οι τίμιοι και άσπιλοι να πάτε να παίξετε Aion με τα botakia. :devil:

 

Ετσι θα λες. Γιατι ετσι ειναι. Ειπαμε, οταν κατι ΔΕΝ ειναι ποιοτικο δεν μπορεις να περιμενεις ποιοτητα και απο αυτους που το παιζουν (σε γενικες γραμμες) γι αυτο και ειναι τοσο "αποδεκτο" απο την κοινοτητα τοσο κλεψιμο. Γιατι τους κανει ολους "μαμαω και δερνω" (οπου αυτος ειναι και ο σκοπος του παιχνιδιου πλεον ετσι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ταλέντο ρε παιδιά τι λέτε :P Ένα παιχνίδι είναι που με τη στοιχειώδη αφοσίωση μπορεί να γίνει οποιοσδήποτε καλός σε ένα μήνα. Αν έχει εγκέφαλο, χρόνο και την όρεξη να ασχοληθεί σοβαρά.

 

Ό,τι σοβαρό διαλέξεις να κάνεις στη ζωή σου θέλει χρόνια δουλειάς και αφοσίωσης για να το κάνεις καλά. Όπως και να χει όμως θα συμφωνήσω ειδικά στο κομμάτι των boss fights. To pvp και το casual gaming γενικότερα ομολογώ πως δε με χαλάει.

 

Είναι αηδία αυτό το πράγμα με 10man, 25man, hard mode, easy mode, 2 drakes, with adds alive, heroic και ό,τι απάτη τους έρθει στο κεφάλι. ΤΟ BOSS ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ! Μπορείς κύριε; Έχεις αυτό που προανέφερα πως χρειάζεται; Ρίξτο. Δεν μπορείς; Who cares? Υπάρχουν τόσα και τόσα να κάνεις. Γιατί πρέπει ΟΛΟΙ να κάνουν τα πάντα; Μέχρι το TBC έμπαινες στο raid και ένιωθες ένα thrill. Σου έδινε αυτήν την, ψευδή βέβαια, αίσθηση του επιτεύγματος. Αν πάρεις το sense of achievement από ένα MMO τι μένει;

 

Αυτά από μένα. Τα λέω πάντως χωρίς να έχω χρόνο πια για raids έτσι κι αλλιώς, αλλά δε με χαλάει. Ας μπορούσα απλά να έκανα inspect ενα τύπο στη Dalaran με tier 9 και να τον παραδεχόμουνα. Αυτό θα μου έφτανε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...