Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λίγα είναι, πριν από 2.5 χρόνια έπαιζα με υπερδιπλάσια :P

Και μετά θέλετε να γίνει και το παιχνίδι πιο δύσκολο. Μάθετε πρώτα να παίζετε χωρίς κουμπάκια και μπλιμπλίκια που σε ειδοποιούν πότε είναι ώρα να κλ@σεις και ποιο spell να πατήσεις (αν επιτρεπόταν από την blizzard θα το χρησιμοποιούσατε κι αυτό) και μετά τα QQ, noobαδες.

 

Αλήθεια αν υπήρχε ένα addon που να έκανε farming/raiding μόνο του, πόσα downloads θα είχε?

 

 

 

Για όποιον δεν ξέρει τι σχέση μου με το παιχνίδι, να τονίσω ότι το παραπάνω κείμενο είναι χιουμοριστικό, δεν έχει σκοπό το trolling και το flame.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικα αυτα τα add-ons και macro εχουν καταστρεψει το παιχνιδι και λογο αυτου και η Blizzard το γυρισε σε "retard friendly" game. Δεν αντεχω να εχω ενα UI που ειναι το 50% της οθονης πληροφοριες για το οτιδηποτε + bars + procs + οτιδηποτε που αφαιρει το graphic στοιχειο του παιχνιδιου και ειδικα αν εισαι healer ειναι τραγικη η κατασταση.

 

Απο εκει που ητα το παιχνιδι -play- εγινε απλα σαν ενα κακο ειδος bemani style game (αναβουν πραγματα στην οθονη και πατας το καταλληλο πληκτρο). Επισης ειναι και ενας σοβαρος λογος που θεωρειται "ευκολο" το παιχνιδι. Σβησε macros και add-ons και παιξε -κανονικα- οπως το εφτιαξε η Blizzard και ελa πες μου ποσο ευκολο ειναι.

 

Εδιτ: ΛΟΛ με προλαβε ο Praetorianos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Και μετά θέλετε να γίνει και το παιχνίδι πιο δύσκολο. Μάθετε πρώτα να παίζετε χωρίς κουμπάκια και μπλιμπλίκια που σε ειδοποιούν πότε είναι ώρα να κλ@σεις και ποιο spell να πατήσεις (αν επιτρεπόταν από την blizzard θα το χρησιμοποιούσατε κι αυτό) και μετά τα QQ, noobαδες.

 

Αλήθεια αν υπήρχε ένα addon που να έκανε farming/raiding μόνο του, πόσα downloads θα είχε?

 

 

 

Για όποιον δεν ξέρει τι σχέση μου με το παιχνίδι, να τονίσω ότι το παραπάνω κείμενο είναι χιουμοριστικό, δεν έχει σκοπό το trolling και το flame.

 

έλα ρε pro που παίζεις και blindfold για να έχεις chalenge :P

 

παίξε σε πραγματικά hardcore guild χωρίς addons και άμα σε κρατήσουν τα ξαναλέμε :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα ρε pro που παίζεις και blindfold για να έχεις chalenge :P

Μπα το παιγνίδι το έχω ψωμοτύρι τώρα και το παρέτηξα μέχρι να το ξανακάνουν δύσκολο.

 

παίξε σε πραγματικά hardcore guild χωρίς addons και άμα σε κρατήσουν τα ξαναλέμε :o

 

Μα το ξέρω ότι αν θέλω να παίξω το παιχνίδι λίγο σοβαρά όπως θέλω εγώ, κανένα hardcore guild ή και casual παίκτης δεν πρόκειται να κάτσει να ασχοληθεί με δουλειές που τώρα γίνονται αυτόματα. Γι' αυτό και κάθε πικραμένος έχει epic και την έχει δει raidάς. Κάθε nickname και από ένα title ή achievement δίπλα. Raider of the Ubersystem/Psolaras/Kyriarxos tou Kosmou/Ultimate Officer/UberRaider.

 

Σοβαρά τώρα όμως, η κατάσταση με τα addons προσωπικά για μένα δεν έχει κανένα νόημα. Ναι οκ γούσταρα κι εγώ όταν έκανα raid που μπορούσα ταυτόχρονα να βλέπω τηλεόραση και να μιλάω στο msn γιατί ήξερα ότι μόλις γίνει μια μαλακία ή το boss μπει σε άλλη φάση ή τελειώσει κάποιο spell από cooldown είχα καμιά 10αριά σειρήνες να με ειδοποιούν ηχητικά και οπτικά για το τι γίνεται.

 

Όμως είναι και ένας λόγος που το παράτησα και δεν μου κάνει όρεξη να το ξεκινήσω. Κάποια στιγμή βαρέθηκα το στο επόμενο τέρας ανοίγουμε αυτό το addon που λέει τι κάνει στο κάθε phase, που πρέπει να σταθούμε, ποιος πεθαίνει, ποιος θέλει heal κτλ. Το γαμημένο το heal το έκανα όποτε και σε όποιον ήθελα εγώ, ανάπηρος δεν είμαι ξέρω ποιο spell πρέπει να χρησιμοποιήσω στην τάδε φάση, το ποιος έκανε την μαλακία και ποιος δεν έχει potions και flasks θα φανεί μετά από γαμωσταυρίδια και όχι από ένα ρουφιανοaddon.

 

Αυτά στα raids, που εν γνώσει μου έχω παραλείψει δεκάδες άλλες λειτουργίες που υποτίθεται ότι ήταν να τις κάνουν παίκτες αλλά καταλήγουν να τις κάνουν τα προγράμματα για να αφήνεται στον παίκτη η pure διασκέδαση (??!) να πατάει 1-2-1-4. Το τι γίνεται σε pvp, quests, herb tracking, auction house, drops κτλ κτλ είναι άλλο κεφάλαιο.

 

Οκ τις ιστοσελίδες που έμπαινες κι έβλεπες τι παιζόταν ήταν οκ, αλλά όλα αυτά ingame helpers κατά την γνώμη μου το γάμησαν το παιχνίδι. Τα νούμερα με διαψεύδουν βέβαια, αλλά τι να γίνει, γούστα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελα παιδια υπερβολες, τα macro και τα addonns σας πειραξανε τωρα. Δεν νομιζω...

 

Οποιος δεν τα θελει δεν τα βαζει...Εγω μερικα που δεν τα θελω τα εχω βγαλει...

 

Auctioneer , Carbonite με βοηθησαν πολυ στο leveling και εβγαλα και τρελλο χρημα.

 

Sorry αλλα εγω ηθελα σε 2 μηνες να παω 80 απο 0. Οχι σε 1 χρονο.

 

ΕΙναι σιγουρα διευκολυνση, αλλα δεν θα ελεγα οτι ειναι αλλιωση. εγω ειμαι υπερ.

 

Τα macros δεν κανουν keystroke sequence, αυτο θα ηταν προβλημα και απαγορευται... ΑΝ και υπαρχουν keyboards (Logitech G11) που το κανουν και αυτο.

 

Οποιος ειναι καλος με macros ειναι καλος και χωρις.

 

υπαρχουν και χειροτερα....:)

 

Εγω πχ εχω αγορασει το Steel Series Warcraft Mouse με 15 κουμπια πανω στο ποντικι, supported by Blizzard και configurable in-game + macros βεβαια.

 

Ok, ειμαι σιγουρα καλυτερος στο PvP με αυτο το ποντικι...το βλεπω.

 

Αλλα και πριν δεν ειμουν 90% χειροτερος... Και τα μαcros θελουν χρονο και κοπο αν τα κανεις μονος σου αναλογα με τις αναγκες σου...

 

Ειναι εξυπνη η Blizzard εδω .. Οne word = Customization. To παιχνιδι ερχεται στα μετρα του καθε user. >>>TΡΕΛΛΑ ΦΡΑΓΚΑ

Επεξ/σία από stefanos9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

έχεις δίκιο δεν διαφωνώ αλλά υπάρχουν περιπτώσεις όπως αυτή που ανέφερα στην οποία τα addons είναι απαραίτητα αν θες να μείνεις στο guild...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα παιδια υπερβολες, τα macro και τα addonns σας πειραξανε τωρα. Δεν νομιζω...

 

Οποιος δεν τα θελει δεν τα βαζει...Εγω μερικα που δεν τα θελω τα εχω βγαλει...

 

Εδω κανεις μεγα λαθος. Αν δεν τα χρησιμοποιησεις εισαι και εκτος group (σε raids δεν παιζει να πας χωρις αυτα) αμεσως αλλα εισαι και πολλα μειονεκτηματα απεναντι σε αυτους που τα εχουν.

 

Επισης υπαρχουν μπολικα sequence macros (το ποιο απλο που θα σου πω ειναι το NS + mega heal) και υπαρχουν πολλα τα οποια κανουν check για το τι υπαρχει και τι δεν υπαρχει (και το βαζει μονο του) πανω στο στοχο.

 

Ειναι εμετικο γιατι στην ουσια ΔΕΝ παιζεις οπως θελεις εσυ αλλα οπως οριζουν οι αλλοι (αν θελεις να βρεις group η ομαδα για Arena). Τωρα καποια add-on NON-gameplay (οπως το auctioneer) σιγουρα δεν πειραζει να τα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super ...

 

κατεβασα το Simple Marker....

 

και το perfect Raid για λιγο αργοτερα.

 

Εχω πηξει στα add ons lol, ...

 

recount, ShieldMon, Schorchio, Carbonite, Atlas, Arena, Bars, ah vax !

 

πλέον δεν παίζει να μην έχεις addons και macros από την στιγμή που το παιχνίδι είναι φουλ ανταγωνιστικό και τα χρησιμοποιούν οι άλλοι. Τα παιδιά σου λένε ουσιαστικά ότι ΔΕΝ είναι πλέον προαιρετικά αλλά υποχρεωτικά σε όλες τις εκφάνσεις του WoW και η πλήρης ελευθερία-ασυδοσία που επιτρέπει η ανυπαρξία κανόνων από την πλευρά της activision-blizzard οδήγησε σε εκτρώματα του στυλ /castsequence ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εμετικο γιατι στην ουσια ΔΕΝ παιζεις οπως θελεις εσυ αλλα οπως οριζουν οι αλλοι (αν θελεις να βρεις group η ομαδα για Arena)

τι addons δηλαδη χρησημοποιεις εσυ για arena?

Γιατι εχω την εντυπωση οτι το παλιο proximo ειναι ενσωματομενο στο παιχνιδι απο την ιδια την blizzard, και πλεον δε χριαζεται τιποτα επιπλεον η αρενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στα BGs χρησιμοποιώ το Crystal για τα timers, ενώ σε raids, χωρίς Pallypower, ο Pala παίρνει πόδι ή χάνει dkps.

 

Από εκεί και πέρα, omen, grid, recount, mappy, dbm, questhelper είναι must και το MikScrollingBattleText τελευταία ανακάλυψη που σκοτώνει.

 

Bartender και Pitbull επίσης, άκρως απαραίτητα.

 

Η αλήθεια είναι ότι χωρίς αυτά τα addons το παιχνίδι είναι πάρα πολύ δύσκολο και ειδικά σε κάποια quests σου βγαίνει ο κώλος να βρείς τι πρέπει να κάνεις, ακόμα και με το questhelper.

 

Θυμάμαι να ξεκινάω το παιχνίδι στο TBC, να παίζω μόλις 2-3 μέρες, να μην καταλαβαίνω τι μου γίνεται και να το παρατάω. 1 χρονό μετά, με τα addons κατανόησα το παιχνίδι, μιάς και ήμουν πάντα φανατικός των strategy και δεν είχα καμία επαφή με rpg (είχα παίξει ελάχιστα το diablo)

 

Addons FTW λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι addons δηλαδη χρησημοποιεις εσυ για arena?

Γιατι εχω την εντυπωση οτι το παλιο proximo ειναι ενσωματομενο στο παιχνιδι απο την ιδια την blizzard, και πλεον δε χριαζεται τιποτα επιπλεον η αρενα

 

Εχω (ειχα μαλλον) μια τεραστια λιστα απο εδω

 

http://www.arenajunkies.com/showthread.php?t=61311

 

Αυτα που εχει η ιδια η Blizzard στο UI της ειναι απλα "λιγα" μπροστα στα player made. Ειδικα η εκδοση Proximo της Blizzard ειναι για γελια μπροστα στο κανονικο proximo (το οποιο γραφει και spec του αντιπαλου και κανει και θορυβους αν καποιος δικος σου η αντιπαλος ειναι σε low health μαζι με αλλα ωραια καλα).

 

Τελος παντων, ειναι ολοκληρη περιπτωση. Δεν ειναι δυνατον να παιξεις το game χωρις αυτα εκτος και αν σκοπευεις να το πας αποκλειστικα solo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα θυμάμαι την εποχή που δεν υπήρχε καν το thread meter,για όσους θυμούνται ktm.

Εκεί να δεις βρισίδια που τρώγανε όσοι πέρναν aggro!

και περίμενα να ποστάρει ο leader το dps meter για να δω αν βγήκα πρωτος :P

WTB vannila wow :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι πολυ outdated. Δε ξερω ποτε σταματησες να παιζεις αλλα αυτα που λες δεν ισχυουν σημερα. Δεν ειναι μονο αυτα που λες για τα addons αλλα τα περισσοτερα που λες για το παιχνιδι ειναι outdated.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι πολυ outdated. Δε ξερω ποτε σταματησες να παιζεις αλλα αυτα που λες δεν ισχυουν σημερα. Δεν ειναι μονο αυτα που λες για τα addons αλλα τα περισσοτερα που λες για το παιχνιδι ειναι outdated.

 

Το παιχνιδι σταματησα να το παιζω τον Δεκεμβριο αλλα παιζω κανονικα PTR οποτε εχω ορεξη για οταν γινονται μεγαλες αλλαγες. Τι εννοεις outdated?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...