Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιο divine spirit βρε chisxxx? Ποιο spell ήθελες να βάλεις στην θέση του γιατί μάλλον έχεις κάνει λάθος?

 

Αν έδινε 4-5k instant το lightwell θα ήταν imbalance......Η σωστή μορφή υπάρχει ήδη ingame και είναι αυτή που έδωσα στο προηγούμενο post. Κάποια στιγμή θα μας την δώσουν δεν μπορεί!

 

Το disc έχει το renewed hope....Κορυφαίο support. Δεν με χαλάει ως spec αλλά προτιμώ holy μακράν.

 

Το macro για την lightwell δεν πρόκειται να δουλέψει. Έχω δοκιμάσει topics και topics επεξήγησης του spell στο guild όταν raidαρα. Φώναζα σαν τρελός στο ventrilo " use the fcking lightwell μαλάκες" :lol:. Στου dps την πόρτα όσο θέλεις βρόντα. Δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστύχως ή ευτυχώς το είχα συνηθίσει και δεν "ένοιωθα ασφαλής" αν healαρε κάποιος άλλος...

 

Ότι ακριβώς έχω πάθει εγώ τώρα με τον mage. Τανκάρει άλλος και δεν νιώθω καθόλου ασφαλής με το aggro. Ενώ, όπως και να το κάνουμε, με τον Pala δεν έχω να υπολογίζω τπτ, παρά μόνο αν είναι έτοιμος ο healer. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι στην περιτπωση του druid χρειαζεται διπλη δουλεια για να πετυχεις dual spec. Ο druid ειναι απο τις λιγες class που κανουν dual spec το -ιδιο- spec (PvP και PvE version) γιατι τα specs του ειναι τοσο διαφορετικα μεταξυ τους οσο και αν συγκρινουμε εναν rogue με εναν mage.

 

Παρα πολυ σπανια θα βρεις druid που ειναι (παραδειγμα) Feral / Resto. Θα ειναι Feral / Feral (tank / DPS), Resto / Resto (PvE resto / PvP resto), Balance / Balance (PvP, PvE version) και παει λεγοντας. Αυτο συμβαινει και γιατι χρειαζεσαι εξαιρετικα διαφορετικο εξοπλισμο μεταξυ specs και specializations αλλα και το playstyle ειναι εντελος διαφορετικο μεταξυ τους.

 

Ενας mage μπορει να παιξει το -ιδιο- καλα ολα του τα specs αν μαθει την class του. Ενας Priest το ιδιο. Ο druid ομως οπως σιγουρα θα εχετε παρατηρησει δεν παιζει το ιδιο καλα ολα του τα specs. Υπαρχει λογος γι αυτο.

 

Για το gear που λες κάνεις λάθος. Μπορούσα να πάρω gear και με 0 dkp. Και αυτό λόγο ότι δεν θέλει κανένας leather με spellpower. Αν είσαι και σε ψιλό hardcore guild και φαρμάρεις τα instance μπορείς να πάρεις gear και για τα 4 spec.

 

Έπαιζα resto/balance στο Wotlk και resto/feral στο tbc

 

Balance:

To rotation του balance το έκαναν εντελώς παιδικό.Το Solar με το Lunar Eclipse είναι σε διαφορετικό cooldown. Απο Solar σε Solar και απο Lunar σε Lunar έχει 10sec cd. Ενδεικτικά 3 3 3 (proc eclipse) 4 4 4 4 (proc eclipse) 3 3 3 3 1 2 και πάλι από την αρχή. Και να θες να κάνεις τα δικά σου (δλδ χωρις rotation) δεν γίνεται. Είναι φοβερά βαρετό.

 

 

Resto:

Πρέπει να παίξεις πολύ καιρό για να νιώσεις τον resto(pve). Στο wotlk έχω αλλάξει 2-3 φορές και τον τρόπο που παίζω αλλά και την κατανομή τον stats λόγω ότι αλλάζουν συνέχεια τα stats - telents - spells. (Ενδεικτικά για να έχεις 1sec gcd στα hots θες περιπου 850hr στο 3.3 ενώ στο 3.2 356hr αν θυμάμαι καλά.)

 

Γενικά πρέπει να χρησιμοποιείς όλα τα spells αν θες να healareis σωστά. 1) Πρέπει να ξέρεις το fight ώστε να κάνεις precast τα hots οπου χρειάζονται. (Rejuv - wg- lb - regrowth(hot part))

2) Πρέπει να ξέρεις που και πότε θα ρίξεις τα hots ώστε να βελτιώσεις το nourish.

3) Δεν πρέπει να αποσπάσεις την προσοχή σου ούτε ένα λεπτό. Το μόνο έξυπνο heal που έχεις είναι το 6sec cd wg που κάνεις το οποίο συγκρίνεται με bandage.

4) Πρέπει να βγάζεις curse - poison όποτε χρειάζεται.

5) Macro ns - ht

6) Και όχι κάτι τόσο προφανές: Πρέπει να έχεις μια γενική άποψη για το που είναι ο καθένας μέσα στο raid. Για να μην τρέχεις σαν χαμένος όταν χρειαστεί να κάνεις cr.

7) To 1 lb γυρνάει 500mana πίσω. Κάντο στο clearcast και παίρνεις 500mana. Αν το κάνεις πετυχημένα πες μ πως .

 

Γενικά είσαι συνεχώς σε υπερένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπον αυτο ειναι το δικο μου http://armory.wow-europe.com/talent-calc.xml?cid=5&tal=0513203100300000000000000000205050032302152530005301051000000000000000000000000000

 

Δε ξερω αν ειμαι περιεργος η οχι αλλα δε χρησημοποιω ποτε renew γιαυτο και εχω βγαλει ολα τα talents απο εκει. Επεισης το test of faith το βρισκω χαμενα ταλεντς, γιατι το +12% στο healing αν φτασει το health του αλλου κατω απο 50% ειναι πολυ λιγο.

 

Επεισης δεν εχεις παρει surge of light...

Το desperate prayer που πηρες ειναι μονο για pvp.

 

Σε γενικες γραμμες εγω χρησημοποιω flash heal x3. Λογω του serendipity με 3 flash heals μπορω να ριξω poh σε 1.5 sec ή greater heal σε 1.5 sec. και ριχνω και ενα coh οταν ειναι ετοιμο.

Και guardian spirit αμα λαχει, εχω το glyph.

Και φυσικα prayer of mending να γυρναει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Resto:

Πρέπει να παίξεις πολύ καιρό για να νιώσεις τον resto(pve). Στο wotlk έχω αλλάξει 2-3 φορές και τον τρόπο που παίζω αλλά και την κατανομή τον stats λόγω ότι αλλάζουν συνέχεια τα stats - telents - spells. (Ενδεικτικά για να έχεις 1sec gcd στα hots θες περιπου 850hr στο 3.3 ενώ στο 3.2 356hr αν θυμάμαι καλά.)

 

Γενικά πρέπει να χρησιμοποιείς όλα τα spells αν θες να healareis σωστά. 1) Πρέπει να ξέρεις το fight ώστε να κάνεις precast τα hots οπου χρειάζονται. (Rejuv - wg- lb - regrowth(hot part))

2) Πρέπει να ξέρεις που και πότε θα ρίξεις τα hots ώστε να βελτιώσεις το nourish.

3) Δεν πρέπει να αποσπάσεις την προσοχή σου ούτε ένα λεπτό.

4) Πρέπει να βγάζεις curse - poison όποτε χρειάζεται.

5) Macro ns - ht

6) Πρέπει να έχεις μια γενική άποψη για το που είναι ο καθένας μέσα στο raid.

7) To 1 lb γυρνάει 500mana πίσω. Κάντο στο clearcast και παίρνεις 500mana. Αν το κάνεις πετυχημένα πες μ πως .

 

Γενικά είσαι συνεχώς σε υπερένταση.

Χωρίς παρεξήγηση έχεις παίξει priest και ονομάζεις αυτή την κατάσταση υπερένταση?

Το 1, 3, 4, 6 τα έχει και ο priest και αν αρχίσω να παραθέτω τι επιπλέον χρειάζεται να ξέρεις σε αυτή την class θα ξημερώσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση έχεις παίξει priest και ονομάζεις αυτή την κατάσταση υπερένταση?

Το 1, 3, 4, 6 τα έχει και ο priest και αν αρχίσω να παραθέτω τι επιπλέον χρειάζεται να ξέρεις σε αυτή την class θα ξημερώσουμε.

 

Δεν με ενδιαφέρει ο priest. Δεν είναι priest vs druid αυτά που έγραψα παραπάνω. Απλά γράφτηκε ότι είναι easy mode o druid.

Πχ. Έχω έναν DK και έναν lock και είναι ζήτημα αν έχω πάει σε 2-3 raid. Bλέπω πως healaroun τα άλλα class πχ τι castaroun στο recount. Πρέπει να έχω άποψη και γι' αυτα τα class? Έχεις druid και κάνεις progress με αυτό το class? Έχει χρειαστεί να heareis μόνος tank?

 

Έχεις δει resto με skill και gear? Γιατί οι περισσότεροι έχουν κάνει reroll πχ απο hunter με σκοπό να πάνε σε end game guild. Στην καλύτερη να έχουν ilvl200 μαζί με pvp gear , λείπουν τα μισά enchant από το gear (Τα γνωστά SP -resil στους ώμους). Φυσικά το μόνο addon που έχουν είναι το recount.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αυτο ειναι το δικο μου http://armory.wow-europe.com/talent-calc.xml?cid=5&tal=0513203100300000000000000000205050032302152530005301051000000000000000000000000000

 

Δε ξερω αν ειμαι περιεργος η οχι αλλα δε χρησημοποιω ποτε renew γιαυτο και εχω βγαλει ολα τα talents απο εκει. Επεισης το test of faith το βρισκω χαμενα ταλεντς, γιατι το +12% στο healing αν φτασει το health του αλλου κατω απο 50% ειναι πολυ λιγο.

 

Επεισης δεν εχεις παρει surge of light...

Το desperate prayer που πηρες ειναι μονο για pvp.

 

Σε γενικες γραμμες εγω χρησημοποιω flash heal x3. Λογω του serendipity με 3 flash heals μπορω να ριξω poh σε 1.5 sec ή greater heal σε 1.5 sec. και ριχνω και ενα coh οταν ειναι ετοιμο.

Και guardian spirit αμα λαχει, εχω το glyph.

Και φυσικα prayer of mending να γυρναει..

 

To renew το χρησιμοποιώ συχνά ειδικά πάνω στα τανκς με shield και mending. Επίσης σε fights όπως ο Αnub Arak είναι must όπως και όταν θέλεις να healareis κάποιο dps που δεν κινδυνεύει αλλά ψάχνεις instant spell για να μην χανεις χρόνο.

 

Surge of light μου φαίνεται άχρηστο αφού flash heal και χωρίς crit δεν κάνει το τρελό healing.. Αν και το test of faith δεν μου λέει πολλά γιατί αν δω ΜΤ κάτω από 50% παίρνει GS με τη 1 (έχω κ το glyph).

 

Για το desperate prayer διαφωνώ σώζει ζωές και στο pve.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Surge of light μου φαίνεται άχρηστο αφού flash heal και χωρίς crit δεν κάνει το τρελό healing..

 

Το surge of light παρτο, και μη σκεφτεσαι πολυ.

Καταρχην προκαρει απο ΟΛΑ τα crits δηλαδη πετας cyrcle of healing προκαρει.. prayer of healing προκαρει.. player of mending προκαρει..

Και ειναι τσαμπα, instant, flash heal που σου ανεβαζει και τα counts στο serendipity..

 

Δε καταλαβαινω πως ενας holy priest παιζει χωρις αυτο

 

Επεισης γραφεις οτι χρησημοποιεις το renew "όταν θέλεις να healareis κάποιο dps που δεν κινδυνεύει αλλά ψάχνεις instant spell για να μην χανεις χρόνο".

Δηλαδη βλεπεις ενα DPS που δε κινδυνευει και του ριχνεις hot? Αυτη ειναι η δουλεια του druid οχι δικια μας. Εμεις αυτο που κανουμε στα DPS που δε κινδυνευουν ειναι CoH οταν ειναι ετοιμο και mending.

 

Επεισης ουτε shield χρησημοποιω οταν ειμαι holy, ειναι πανακριβη. Μονο ο disc δικαιουται να χρησημοποιει shield

Επεξ/σία από Radiatedsoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το surge of light παρτο, και μη σκεφτεσαι πολυ.

Καταρχην προκαρει απο ΟΛΑ τα crits δηλαδη πετας cyrcle of healing προκαρει.. prayer of healing προκαρει.. player of mending προκαρει..

Και ειναι τσαμπα, instant, flash heal που σου ανεβαζει και τα counts στο serendipity..

 

Δε καταλαβαινω πως ενας holy priest παιζει χωρις αυτο

 

Επεισης γραφεις οτι χρησημοποιεις το renew "όταν θέλεις να healareis κάποιο dps που δεν κινδυνεύει αλλά ψάχνεις instant spell για να μην χανεις χρόνο".

Δηλαδη βλεπεις ενα DPS που δε κινδυνευει και του ριχνεις hot? Αυτη ειναι η δουλεια του druid οχι δικια μας. Εμεις αυτο που κανουμε στα DPS που δε κινδυνευουν ειναι CoH οταν ειναι ετοιμο και mending.

 

Επεισης ουτε shield χρησημοποιω οταν ειμαι holy, ειναι πανακριβη. Μονο ο disc δικαιουται να χρησημοποιει shield

 

To surge το σκεφτομαι γι'αυτο ποσταρα και τα ταλεντς για να γίνει συζήτηση. Το είχα παλιότερα αλλά το έβγαλα.. βλέποντας ότι το test of faith δεν λέει και πολλά μαλλον θα το αλλάξω.

Σχετικά με το renew εμείς στο guild κάθε healer παίρνει 1 group ή 6-7 άτομα να healάρει οπότε είναι δική μου ευθύνη να πάρει heal.. όχι ότι δεν τυχαίνει να το healάρει άλλος ή εγώ να healάρω κάποιον εκτός από αυτους που έχω ευθύνη. Συμφωνώ ότι πρώτη επιλογή είναι CoH ή mending.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμείς στο guild κάθε healer παίρνει 1 group ή 6-7 άτομα να healάρει οπότε είναι δική μου ευθύνη να πάρει heal

 

Δε γινεται το healing ετσι πες του raid leader σου (κανενας dps ειναι?), ολοι οι healers ειναι για ολο το raid, αλλο heal θελει ο ετοιμοθανατος και αλλο ο τραυματισμενος.

 

Μονο τα τανκς τα healareis με assigment επειδη υπαρχουν συγκεκριμενα healing speqs που ειναι μονο για single target.

Ο disc priest π.χ ειναι ο καλυτερος για single target, του λες παρε το τανκ και να μη πεθανει ποτε, και δε πεθαινει, ουτε τελειωνει ποτε το μανα οσο και να κρατησει η μαχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το renew το χρησιμοποιώ και εγώ αρκετά. Imp renew + glyph και γίνεται ένα πάρα πολύ καλό spell.

 

Για το SoL συμφωνώ, το ανέφερα και εγώ μερικές σελίδες πίσω.

 

Είναι εντελώς λάθος κάθε healer να παίρνει ένα group. Για να πω την αλήθεια αυτό που φαίνεται βγαλμένο από το vanilla. Τότε ναι :-), τώρα........

 

Τέλος το divine hymn είναι πολύ situational spell και με τέτοιο cd....... Άσε που η χρησιμότητα του έχει μικρύνει μετά από τα αλλεπάλληλα nerfs. Η εξέλιξη της lightwell στην μορφή που περιγράφω από την άλλη είναι αναγκαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

heal to group με priority... π.χ. Hodir.. Eχω assign να healaρω το g2. προφανως το 1o prayer και το CoH θα το κανω στο g2 και μετα θα βοηθησω όπου χρειαστει.. To ίδιο κάνουν και οι αλλοι πρώτα heal το group που τους εχει ανατεθει και μετα όπου χρειαστει.. Αυτο γίνεται για να μη healarei o καθενας ότι βρει και δωθει κάπου οverhealing και κάπου καθόλου.

Φυσικά τα groups είναι χωρισμένα ανάλογα τον healer.. π.χ. ο shaman θα παρει melee για chain heal Κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει ο priest. Δεν είναι priest vs druid αυτά που έγραψα παραπάνω. Απλά γράφτηκε ότι είναι easy mode o druid.

Ναι γιατί διάβασα ότι για να κάνεις heal με τον druid έρχεσαι σε υπερένταση και απλά έχω τις αμφιβολίες μου.

 

Bλέπω πως healaroun τα άλλα class πχ τι castaroun στο recount. Πρέπει να έχω άποψη και γι' αυτα τα class?

Βλέποντας τι καστάρουν και έχοντας μια ιδέα για το παιχνίδι μπορείς να καταλάβεις ποιος healer είναι απαραίτητος για ποια δουλειά. Και ναι καλό είναι να έχεις μια άποψη για το τι κάνει το κάθε ομοειδές class σου για να ξέρεις τι ρόλο μπορεί να υποστηρίξει, μη πα να βάλεις πχ pala να healαρει group όταν έχεις priest στο raid σου.

 

 

Έχει χρειαστεί να heareis μόνος tank?

Άπειρες φορές. Υπονοείς ότι μόνο druids μπορούν να το κάνουν?

 

Έχεις δει resto με skill και gear? Γιατί οι περισσότεροι έχουν κάνει reroll πχ απο hunter με σκοπό να πάνε σε end game guild.

Δεν είπα ούτε ότι είναι άχρηστοι, ούτε ότι είναι αχρείαστοι. Απλά όταν μιλάμε για complicated healing καταστάσεις και για μεγάλη γκάμα spells/συνδυασμών ο priest είναι στην κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...