Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

PvP είναι ο neptulon, το θέμα όμως είναι ποιος ασχολείται με το outdoor pvp. Ο κόσμος θέλει να κάνει τα questάκια του nice and easy πολύ σπάνια θα δεις οι μεν να κάνουν ντου στους δε και το αντίστροφο.

 

3 χρόνια πριν, η ομάδα "avengers with rams" (lofl, μόλις τα είχαμε πάρει από το AV) αποτελούμενη από 5 Έλληνες όργωνε τα plaguelands καθημερινά και gankαρε ότι κόκκινο υπήρχε. Χαμός στο Tyr's Hand κάθε βράδυ και τρελά γέλια στο ventrilo. Τώρα...........το πολύ πολύ να γίνει καμία μάχη πάνω από κανένα herb. Ο καημένος μόνο μια φορά κατάφερα να υπερασπιστώ το herb μου :D, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις πήγα graveyard :P

 

Αντίθετα στον Venture Co ο οποίος δεν είναι και καθαρός PvP, πέφτουν κορμιά. Ελάχιστες φορές έχω καταφέρει να μην εμπλακώ σε PvP όταν πετυχαίνω Horde και φυσικά δεν είμαι εγώ ο πρώτος που κάνει το ντου...

Γενικά ο Pala πάντως αν και είναι imba λόγω bubble, θέλει πολύ εξάσκηση και είναι πολύ δύσκολος σε χειρισμό, όταν έχεις να κάνεις με άλλους παίχτες. Δεν έχω μάθει να παίζω και με τα hotkeys ακόμα και αναγκαστικά, βελάκια - ποντίκι για τα spells και τα buffs, με συνέπεια πολλές φορές, να μην προλαβαίνω να ανοίξω ούτε καν bubble...

Αντίθετα οι DKs είναι noob καραfriendly, αλλά δεν γουστάρω να ανεβάσω ακόμα τον δικό μου (τον άφησα στα 58, μετά τα αρχικά quests)επειδή αφενός θα nerfαριστεί πολύ σύντομα και αφετέρου κυκλοφορεί σε τραγική αφθονία στον realm μου και φαντάζομαι κ στους άλλους...

Προτιμώ να 80αρίσω τον Pala μου και να ανεβάσω σιγά σιγά έναν Night Elf Druid ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντίθετα στον Venture Co ο οποίος δεν είναι και καθαρός PvP, πέφτουν κορμιά.

 

Για πες, έχεις καιρό που παίζεις στον VentureCo? Αν είσαι παλιός και ασχολείσαι με pvp θα σε ξέρω σίγουρα...αν και σχεδόν όλοι οι παλιοί pvpers το έχουν παρατήσει.

Sovran undead shadowpriest <--- επί χρόνια rank 13 και πάντα μέσα στα bg's πριν τα cross realm αλλά και μετά.

Τώρα τον έχω για inscription και jewelcrafting lvl70 ακόμα και έχω ανεβάσει έναν DK με nick Sovreen lvl80 επειδή πάντα μου άρεσε το easy mode :P

 

Απορώ πάντως γιατί δυσκολεύεσαι με τον pala.

Στο 1 το HOW στο 2 το judgement, στο 3 crusader strike στο 4 divine strike.

Pvp, πάει 2,3,4 και μετά έχεις μια μικρή παύση μέχρι να ξαναέχεις judgement, στην οποία παύση μπορείς η να κάνεις heal, η το aoe. Πριν από το επόμενο judge καλά θα ήταν να ρίξεις το stun για 100% crit.

Αν πάει κάτω από 20% hp τον αποτελειώνεις με το 1, αν βρεις τα σκούρα, bubble και holy light.

Γενικά από τους 5 chars που έχω lvl70-80 ο παλα είναι με τεράστια διαφορά ο πιο εύκολος. Ο dk μπορεί να είναι OP αλλά στο pvp θέλει να προσέχεις runic power, unholy, blood, frost cooldowns, πότε θα ενεργοποιηθεί το runic strike και διαφορετικές τακτικές ανάλογα με τον αντίπαλο

 

 

edit: Οσο για τον server, είναι ο καλύτερος server με τα πιο σωστά ατομα τουλάχιστον από horde μεριά.

Στους άλλους servers που έχω alliance μερικές φορές νομίζω ότι είναι 100% δωδεκάχρονα που μετράνε το epenis τους όπως λέει και ο Chill.

Δεν ξέρω αν η διαφορά είναι στο horde-alliance η στο ότι είναι RP-PVP realm και όσο ναναι μαζεύει πιο υπομονετικά και σοβαρά άτομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε sorry που μπαινω σα σφηνοπ...α στη συζητηση σας αλλα εχω χεστει απτη χαρα μου.

Χτες ριξαμε και μεις με τη guild το sarth3D μετα απο 2 5ωρες νυχτες προσπαθειων, ατελειωτων wipes και repairs, αφθονου blaming γιατι τα melee παντα στουκαραν στα waves αλλα τελικα ολα ωραια.(server's horde 1 :D )

Ειναι μακραν η πιο δυσκολη και η πιο challenging μαχη του wotlk,το μονο boss για το οποιο αλλαξα το πολυαγαπημενο μου Ηoly σε Dis, ειδικα για healing sto MT,και οταν πλεον ειχαν περασει τα δυσκολα(2 drakes down) ειμασταν ολοι στο στυλ " wtf, we are gonna do it this time"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες, έχεις καιρό που παίζεις στον VentureCo? Αν είσαι παλιός και ασχολείσαι με pvp θα σε ξέρω σίγουρα...αν και σχεδόν όλοι οι παλιοί pvpers το έχουν παρατήσει.

Sovran undead shadowpriest <--- επί χρόνια rank 13 και πάντα μέσα στα bg's πριν τα cross realm αλλά και μετά.

Τώρα τον έχω για inscription και jewelcrafting lvl70 ακόμα και έχω ανεβάσει έναν DK με nick Sovreen lvl80 επειδή πάντα μου άρεσε το easy mode :P

 

Έχω 2 μήνες παρά κάτι, όχι μόνο VentureCo αλλά και WoW γενικά, οπότε δύσκολο να σε ξέρω, πόσο μάλλον όταν είσαι και Hordas (Alliance FTW :P).

Το είχα ξεκινήσει το game πέρυσι με έναν Elf Hunter στον Anachronos, επειδή ήταν PvE κι επειδή παλιότερα έπαιζα Lineage σε craked server (bluebytes νομίζω) και στo PvP δεν με άφηναν σε χλωρό κλαρί.

Έμπαιναν άτομα μέσα μόνο και μόνο για να σου μαμήσουν το lvling και τα νεύρα και δοκίμασα αποκλειστικά σε PvΕ για να αποφύγω αυτό ακριβώς. Το παράτησα μετά από 2 μήνες το WoW, έχοντας φτάσει μόλις 23 lvl, καθώς είχαν ασπρίσει τα μαλλιά μου να ψάχνω να λύσω τα quests.

Φέτος ξαναψήθηκα και λόγω Lich King κι επειδή ανακάλυψα τα add ons (quest helper κυρίως), που κάνουν το lvling παιχνιδάκι. Επίσης βρήκα κόσμο στον VentureCo που ήταν πρόθυμος να με βοηθήσει, χωρίς καν να με ξέρει και ακόμα και να με boostάρει χωρίς καν να ζητούν g και αυτό με έκανε και κόλλησα.

Τα glyphs για να καταλάβεις μου τα έφτιαξε ένα guild member, βρίσκοντας μου και τα mats. Με χρέωσε 10 g μόνο για τα mats για 3 glyphs, όταν το καθένα το έβρισκα AH προς 40 g minimum.

 

Απορώ πάντως γιατί δυσκολεύεσαι με τον pala.

Στο 1 το HOW στο 2 το judgement, στο 3 crusader strike στο 4 divine strike.

Pvp, πάει 2,3,4 και μετά έχεις μια μικρή παύση μέχρι να ξαναέχεις judgement, στην οποία παύση μπορείς η να κάνεις heal, η το aoe. Πριν από το επόμενο judge καλά θα ήταν να ρίξεις το stun για 100% crit.

Αν πάει κάτω από 20% hp τον αποτελειώνεις με το 1, αν βρεις τα σκούρα, bubble και holy light.

 

Ευχαριστώ για τα hotkeys, θα το δοκιμάσω. Καμία βοήθεια και με macros?

Το πρόβλημα που έχω στο χειρισμό, έχει να κάνει με τη συνήθειά μου και μόνο. Παίζοντας πολλά FPS έχω συνηθίσει WASD για κίνηση και ποντίκι για να μετακινώ την κάμερα και μου είναι δύσκολο να παίξω με βελάκια στο δεξί και αριθμούς στο αριστερό στο WoW. Θα προπονηθώ όμως ;)

 

 

Γενικά από τους 5 chars που έχω lvl70-80 ο παλα είναι με τεράστια διαφορά ο πιο εύκολος. Ο dk μπορεί να είναι OP αλλά στο pvp θέλει να προσέχεις runic power, unholy, blood, frost cooldowns, πότε θα ενεργοποιηθεί το runic strike και διαφορετικές τακτικές ανάλογα με τον αντίπαλο

 

Χθες πάντως με σακάτεψε ένας Blood Elf Pala lvl 61 (εγώ είμαι 63).

Όσο καλός κι αν είσαι, ειδικά οι twinks δεν παλεύονται...:mad:

Ο DK μου αρέσει πολύ, αλλά δεν παλεύεται να μπαίνεις BG και να είστε 10 DK Alliance vs 10 DK Hordes. Κάποια στιγμή αργότερα που θα nerfarιστει και θα δούμε και τις πραγματικές του δυνατότητες, μπορεί να τον ανεβάσω. Προς το παρόν είναι παρκαρισμένος στο Inn του SW στα 58. :-)

 

 

 

edit: Οσο για τον server, είναι ο καλύτερος server με τα πιο σωστά ατομα τουλάχιστον από horde μεριά.

Στους άλλους servers που έχω alliance μερικές φορές νομίζω ότι είναι 100% δωδεκάχρονα που μετράνε το epenis τους όπως λέει και ο Chill.

Δεν ξέρω αν η διαφορά είναι στο horde-alliance η στο ότι είναι RP-PVP realm και όσο ναναι μαζεύει πιο υπομονετικά και σοβαρά άτομα

 

Μαζεύει μεγαλύτερης ηλικίας άτομα, πρόθυμα να βοηθήσουν. Δύο από τα παιδιά από την guild με τα οποία κάνουμε raids είναι 35 (έτσι λένε και δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω, κρίνοντας και από τη συμπεριφορά τους) ενώ η Draenei που μου δάνεισε 300 g για το Epic mount μου είπε ότι είναι 38 :confused:

Έχει και αρκετούς Έλληνες ο VentureCo. Μέχρι στιγμής έχω γνωρίσει 7 οι οποίοι ξέρουν άλλους τόσους ο καθένας. Για μένα, ο καλύτερος realm μακράν.

Δεν νομίζω να είχα συνεχίσει το game σε άλλο server. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν η διαφορά είναι στο horde-alliance η στο ότι είναι RP-PVP realm και όσο ναναι μαζεύει πιο υπομονετικά και σοβαρά άτομα

 

Οι RP-PVP servers μαζεύουν πάντα πιο "ώριμους" παίχτες. Η πιτσιρικαρία προτιμά γενικά τους normal servers για να μπορούν να σπαμάρουν άνετα στο /2 channel και να μας σπάνε τα νεύρα.

Οι RP-PVP αξίζουν αρκετά εάν έχεις όρεξη και υπομονή να ακολουθείς τους κανόνες. Αλλιώς χάνει το νοημά του. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε sorry που μπαινω σα σφηνοπ...α στη συζητηση σας αλλα εχω χεστει απτη χαρα μου.

Χτες ριξαμε και μεις με τη guild το sarth3D μετα απο 2 5ωρες νυχτες προσπαθειων, ατελειωτων wipes και repairs, αφθονου blaming γιατι τα melee παντα στουκαραν στα waves αλλα τελικα ολα ωραια.(server's horde 1 :D )

Ειναι μακραν η πιο δυσκολη και η πιο challenging μαχη του wotlk,το μονο boss για το οποιο αλλαξα το πολυαγαπημενο μου Ηoly σε Dis, ειδικα για healing sto MT,και οταν πλεον ειχαν περασει τα δυσκολα(2 drakes down) ειμασταν ολοι στο στυλ " wtf, we are gonna do it this time"

 

Gz. Με τι tank αν επιτρέπεται? Εμείς το ρίξαμε με warrior αλλά θέλει άψογο rotation από πλευράς pala και priest :/. Δοκιμάσαμε με DK και lol έπεσε σαν κουνούπι, easy, Tου βάζαμε Guardian Spirit χωρίς χειρουργική ακρίβεια, αλλά χάρη στα abilities του δεν νομίζω να το είχε ανάγκη, το τάνκαρε πολύ εύκολα το boss. Με τον warrior 0,1 sec να ήσουν αργοπορημένος λόγω lag, λόγω lava wall και game over. Κατά τα άλλα η blizz λέει "bring the player not the class".......k χωρίς paladins και χωρίς priests GL στον Sarth 3D αγαπητή blizz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχα με DK tank chill :P

Αν θες σου στελνω κ το αρμορυ του, full buffed 39κ.

 

 

edit : Το θεμα ομως που τον πιναμε γενικα δεν ηταν το ΜΤ αλλα ολα τα νεκρα melee. Για παραδειγμα ο pala που τανκαρε τα adds ειχε περιπου 12 fails per night.

Επεξ/σία από dismemberer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...