Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκτος απο multirama και fnac που θα κανουν ανοιγμα μετα τις 12.00, Πλαισιο και Παπ γιοκ?

παπ σιγουρα γιοκ πλαισιο δεν ξερω...για το ανοιγμα μετα τι 12 εχεις τπτ info παραπανω(εννοώ θα έχουν εκείνη την ώρα στοκ collectors?)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ειμαί human paladin sto blades edge exw parei gia proffession mining και blacksmithing αλλα και παλι δεν βγαζω πολλα απο εκει.AH μονο πουλαω,σπανια να αγορασω κατι.εχω δωσει καποια gold στο quild μου αλλα οχι πολλα..

 

Πρέπει να κάνεις σβούρες για να βρίσκεις minerals. Αλλά αν κάτσεις π.χ. μισή ώρα και ακολουθείς mining routes (δηλαδή τη νοητή γραμμή των τοποθεσιών όπου κάνουν spawn), αξίζει.

 

Όταν βγήκε το Jewelcrafting ήταν που έβγαζαν τα απίστευτα λεφτά με mining, τώρα (τις πρώτες εβδομάδες μετά το 3.0 ακόμη περισσότερο) τα πολλά λεφτά βγαίνουν με herbalism και inscription.

 

2 γνωστοί έβγαλαν 8.000 gold σε 2 εβδομάδες απλά πουλόντας minor/major glyphs και enchanting scrolls στο AH. Συγκριτικά, εγώ, με mining και engineering, στο ίδιο διάστημα από το AH έβγαλα 2.500g.

 

Αν βάλεις και τo αυξημένο money reward των quests στα lvl70, λεφτά στα 70 βγαίνουν *εύκολα*! Πριν τα 60 κοίτα μόνο να ανέβεις γρήγορα, δυστυχώς τα πάντα είναι χάσιμο χρόνου στην Azeroth, τα κάνεις μόνο για XP (ξέρω ότι σε ξενερώνω, κι εγώ έτσι νιώθω όταν ανεβάζω νέους χαρακτήρες και ξέρω ότι το 90% των πραγμάτων που μπορώ να κάνω δεν αξίζουν τον κόπο). Τα "προς το ζειν" για πριν τα 60 βγαίνουν εύκολα πάντως.

 

Να loot-άρεις τα πάντα, ακόμη και τα γκρίζα αντικείμενα. Βάλε το AutoProfitX addon για να πουλάς αυτόματα τη σαβούρα.

 

Να μην αγοράζεις τίποτα, το gear σου να το βγάζεις από instances και quests.

 

Βάλε το ItemPriceTooltip addon για να ξέρεις τι reward συμφέρει να διαλέξεις για να πουλήσεις, όταν καμία από τις επιλογές δεν πρόκειται να την φορέσεις.

 

"Show no mercy for you shall receive none". Δεν δανείζεις/χαρίζεις/πετάς οτιδήποτε. Δεν σου περισέυει οτιδήποτε πριν βγάλεις flying mount.

 

Μερικά πρακτικά tips για το AH (τα οποία βέβαια αν ακολουθούσαν όλοι θα χάναν την αξία τους :P):

 

  • Να πολεμάς τον ανταγωνισμό. Έλεγχε όσο πιο τακτικά μπορείς αν υπάρχουν πιο φθηνές προσφορές. Αν η διαφορά είναι μικρή απόσειρε τις δημοπρασίες σου και βάλε τις ξανά, έστω και 1 silver λιγότερο. Αν η διαφορά είναι μεγάλη, αγόρασέ τα και μεταπούλα τα. Μην δεχτείς να αφήσεις κάτι που άλλοι πουλάν φθηνότερα. Be a prick.
     
     
  • Να ελέγχεις την κατάσταση της αγοράς και να υπολογίζεις τις δυνατότητες. Τι πουλιέται ακριβά από τα αντικείμενα που μπορείς να κατασκευάσεις με τα professions σου, ή που μπορεί κάποιος άλλος να φτιάξει με υλικά που έχεις αφθονία, ή που πουλιούνται εκείνη τη στιγμή σε καλές τιμές; Εκμεταλεύσου τα professions άλλων για ένα κομμάτι ψωμί για να αποκτήσεις ό,τι χρειάζεσαι. Capitalism at it's best.
     
     
  • Το Auctioneer είναι πολύτιμο addon. Διευκολύνει τη δημιουργία δημοπρασιών με διάφορους τρόπους (mass post, stack size, set automatically price, κ.α.), κρατάει και επισημαίνει στοιχεία για τις τιμές των πάντων, και μπορεί να σε ειδοποιήσει αυτόματα για πράγματα που πουλιούνται σημαντικά φθηνότερα από το μέσο όρο, ώστε να τα αγοράσεις και να τα μεταπουλήσεις.
     
     
  • Μην πουλάς κάτι που έχεις εναλλακτικούς τρόπους να το εκμεταλευτείς χωρίς να τους ελέγξεις. Π.χ. το netherweave cloth και τα 61+ πράσσινα αντικείμενα χωρίς καλά στατιστικά (π.χ. με spirit) συνήθως πουλιούνται εξευτελιστικά χαμηλά. Αντί να τα σκοτώσεις, μπορεί να σε συμφέρει να κάνεις disenchant και είτε να πουλήσεις τα υλικά (planar essense) είτε να κάνεις imbue τα cloth (με arcane dust). Εκατοντάδες τέτοια παραδείγματα.
     
     
  • Οι τιμές στο AH για οτιδήποτε μπορεί να τύχει να διαφοροποιηθούν *πολύ* από το συνηθισμένο, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω. Σχεδόν πάντα αυτό θα γίνει για μικρό χρονικό διάστημα, σύντομα θα επιστρέψουν κοντά στο μέσο όρο (τον οποίο πρέπει να ξέρεις είτε από εμπειρία είτε από τα audits του auctioneer). Εκμεταλλέυσου τέτοιες περιπτώσεις για να αγοράσεις ό,τι είναι σημαντικά φθηνότερο και να ξεφορτωθείς ποσότητες από πράγματα που έχεις, όταν είναι σημαντικά ακριβότερα. Να προσπαθείς να διατηρείς μια καλή ποσότητα από όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα για τέτοιες περιπτώσεις.
     
     
  • Μην αγνοείς το trade chat channel. Αν θέλεις να αγοράσεις κάτι που είναι ακριβότερο από το κανονικό στο AH, ψάξε στο Trade. Αν έχεις ποσότητα από κάτι που πουλιέται ακριβότερα από το κανονικό στο AH, προσπάθησε να το πουλήσεις πρώτα στο Trade.

 

ΥΣ. Για easy installation/update των addons:

http://www.wowmatrix.com/

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι οτι ειναι δυσκολοι καιροι για καποιον για να αρχισει new char αυτη την εποχη. Δε θα βρισκει group με τιποτα για κανα dungeon τωρα που ολοι θα λιωνουμε να μεγαλωσουμε τους 70αρηδες

 

Πλέον και χωρίς instances θα είσαι εντάξει όταν lvlάρεις. Έχει γίνει πάρα πολύ εύκολο.

 

Ειμαί human paladin sto blades edge exw parei gia proffession mining και blacksmithing αλλα και παλι δεν βγαζω πολλα απο εκει.AH μονο πουλαω,σπανια να αγορασω κατι.εχω δωσει καποια gold στο quild μου αλλα οχι πολλα..

 

Δυστηχώς δεν έχω κάποιο χαρακτήρα εκεί. Χμμ αν κάνεις τα ore που παίρνεις από το mining, smelt και πάλι δεν πουλάει? Όπου και αν πάω αυτό κάνω και πουλάνε την ίδια μέρα τα περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο να μη μπορεις να βγαλεις καθολου χρηματα.Ενας 49 που εφτιαξα για πλακα σε server που δε γνωριζω κανενα,με 2 gathering proff εχει στο 49lvl, 800g.Σημειωτεον οτι αγορασα και αρκετα πραγματακια απο ΑΗ αφου ειχα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρισα ξανά χθες για πλάκα mutilate και εχοντας απο θέμα gear 4 brutal + 4 t6 (belt boots bracers shoulders ) + shard of azzinoth + mutilator είπα να μπω στο av να περάσω λίγο την ώρα μου.

 

Αφού είχα να γυρίσω mutilate σοβαρά πάνω απο 1 χρόνο είπα να το λιώσω λίγο μιας και θα είναι το βασικό μου lvl up spec ( bb dual warglaives).

 

Απλα τα νούμερα που έβλεπα ήταν σε βαθμό αρρώστιας. Ναι είχα γυρίσει πολλές φορές mutilate αλλά ποτέ δεν έδινα και μεγάλη σημασία στο τι γίνονταν ούτε να κάτσω να κάνω μετρήσεις. Για να μην τα πολυλογώ η βραδιά είχε πολλά παραδείγματα απο 5k ambush + 5k mutilate + 1k crit instand poison = instand death in clothies όπως ακόμη να πιάνω warriors και να φεύγουν σε δευτερόλεπτα ακόμη και αν με είχαν ανοίξει πρώτοι (muti + kidney shot (dismandle)+ vanish + ambush + whatever = death 100% ).

 

Μόνο πρόβλημα ήταν οι μάγοι απο το θέμα kitting αλλά και αυτό με την χρήση clos , vanish , blind , trincket σε τυχαία σειρά έλυνε πολλά από τα προβλήματά μου.

 

Τέλος πήγα στις κούκλες για να δοκιμάσω το dps μου φορώντας 6 t6 + bt exalted trincket + dst + swp trash trown όπου με pvp - pve muti spec & rottation 5 slice and dice + 5 rapture ήμουν unbuffed 1720-1780 dps ( min 1680 - dps burst break 2k). Η μέτρηση έγινε έχοντας κάνει ( 1m dmg) στην κούκλα και έχοντας το glyph of slice and dice + vanish / remove stealth @ cd για το talent που μειώνει το energy αφού βγεις από stealth.

 

Πάντα χωρίς hunger for blood & imp slice and dice όπου θα άλλαζε δραματικά το rottation μου και το dps.

 

Σημείωση με περίπου ίδιο gear + dual glaives είμαι στα 1550 με 1700 στην ίδια κούκλα.

 

Για να κλείσω κάπου αυτά που λέω, το mutilate είναι απο ότι φαίνεται και απο ότι έχει πει άλλωστε η blizzard το spec του μέλλοντος και μάλιστα είναι Νο1 σε single target dps / burst.

 

Αυτή ήταν η εμπειρία μου έως τώρα απο ότι δοκίμασα και προσπάθησα να εμβαθύνω όσο γίνονταν στο mutilate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chill help!!!

 

Μόλις 70άρισα τον priest μου και τον γυρισα holy. Πως στο καλό healάρω για ώρα όταν τα spell κοστίζουν 450 και 750mana; Έχω κάνει λάθος που έβαλα full holy?

 

Δώσε κανα tip ρε φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα με τα achievements ομως ολα μετρανε.

 

Ναι... αν είσαι τελείως καμένος...

 

Προσωπικά η όλη ιστορία με τα achievements μου φαίνεται πολύ πατάτα. Ενα απλό trick της Blizzard για να ασχολούμαστε ακόμα περισσότερο.

 

Είναι το λιγότερο γελοίο, να βλέπεις παίχτη full T6 να πηγαίνει Gnomeregan για να σκοτώσει το last boss ή να "ανακαλύπτει" την Westfall!!! :shock:

 

Όπως είπα στην αρχή, αν δεν έχεις τι άλλο να κάνεις στο wow, αρχίζεις να εκπληρώνεις και achievements.......

 

.... δεν πάω για κανα καφέ καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... αν είσαι τελείως καμένος...

 

Προσωπικά η όλη ιστορία με τα achievements μου φαίνεται πολύ πατάτα. Ενα απλό trick της Blizzard για να ασχολούμαστε ακόμα περισσότερο.

 

Είναι το λιγότερο γελοίο, να βλέπεις παίχτη full T6 να πηγαίνει Gnomeregan για να σκοτώσει το last boss ή να "ανακαλύπτει" την Westfall!!! :shock:

 

Όπως είπα στην αρχή, αν δεν έχεις τι άλλο να κάνεις στο wow, αρχίζεις να εκπληρώνεις και achievements.......

 

.... δεν πάω για κανα καφέ καλύτερα;

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Σε δουλειά να βρισκόμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chill help!!!

 

Μόλις 70άρισα τον priest μου και τον γυρισα holy. Πως στο καλό healάρω για ώρα όταν τα spell κοστίζουν 450 και 750mana; Έχω κάνει λάθος που έβαλα full holy?

 

Δώσε κανα tip ρε φίλε.

 

Meditation/serendipity/(imp) holy concentration έβαλες? Flash heal/renew glyph? Spirit gear?

 

Αν έχεις προβλήματα mana μην πας για guardian spirit για την ώρα. Επένδυσε 3/3 meditation. Αν τώρα γουστάρεις να wipαρεις raids για faction bosses όπως εγώ (στο 30-40% του faction boss cast GS and have fun :D - ελπίζω να μην το άλλαξαν το spell έχω να μπω και κανένα 15ήμερο περιμένω το wrath) δύσκολη επιλογή. Να ξέρεις πάντως το mediation πάντα μα πάντα no matter the spec είναι το talent που αφού το fullάρουμε ξεκινάμε να επενδύουμε talents εκεί που γουστάρουμε. Μας έδωσαν base talent την holy LOLa και όχι το Α και το Ω meditaion. Blizz says : "Priests i want at least 13 points at disc tree"........k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ναι... αν είσαι τελείως καμένος...

 

Προσωπικά η όλη ιστορία με τα achievements μου φαίνεται πολύ πατάτα. Ενα απλό trick της Blizzard για να ασχολούμαστε ακόμα περισσότερο.

 

αν υπήρχαν αυτά πέρσυ δεν θα είχα σταματήσει το game πάντως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγει σιγουρα και θα πουλανε μετα τις 00.01 Fnac Γλυφαδα, Multidrama 3 stores (τα 2 Αθηνα και 1 Θεσσαλονικη)....

Ε πανικος γινεται τι να γινει....Ναι το game πωλειται κανονικα.....και λογικα θα εχουν και collectors......

 

παραθετω link με αναλογα events απο multidrama και Παπ για το TBC.

 

http://www.digitalimages.gr/EVENTS_IN_ATHENS/BURNING_CRUSASDE_IN_ATHENS/category.aspx?id=255

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...