Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν το βαψεις μονο με spray , σιγουρα μετα απο λιγο καιρο θα αρχισουν μερικα παρατραγουδα...:fear:

 

το σωστο αλλα και μπελαλιδικο ειναι να το τριψεις καλα, μετα περνα το ενα ( μη σου πω και 2 ) χερια ασταρι , μετα βαψιμο με spray για μεταλλο ή πλαστικο (οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω) και τελος ενα spray βερνικι για να προστατεψεις και λιγο το χρωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με τι το τριβω?:-D

και μια αλλη ερωτηση..θελω να βαψω ασπρο το γυρω γυρω του πλαινου παραθυρου και το κεντρικο μερος μπλε...αλλα το κεντρικο μερος εχει μικρες τρυπουλες..με τι μπορω να το βαψω ωστε να μην βουλωσουν αυτεσ οι τρυπες?

 

ευχαριστώ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς τρίβεις το κουτί με γιαλόχαρτο(ξηρό ή υγρό)αναλόγος τι σε βολεύει.(όχι πιο χοντρό από 180,γιατί αφήνει "χαρακιές",εγώ προτείνω ξηρό 240/320)

Μετά ασταρώνεις(1-2 χέρια)και ξανα τρίβεις με 400 ή 800 γυαλόχαρτο(στο 800 θα χρειαστείς νερό)

Μετά βάφεις 1-2 χέρια με χρώμα τις επιλογής σου(σπρευ για μετταλικές επιφάνιες όμως) και τέλος αν θες περνάς και 1-2 χέρια βερνήκι για παραπάνω γυαλάδα και προστασία.

 

Γιαυτό με τις τρύπες,ένας τρόπος είναι να βάλεις χαρτί μέσα και αφού τελιώσεις το βάψημο να το βγάλεις.

 

Αν έχεις καμιά άλλη απορία,εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλα φιλε:-)

μια τελευταια απορια..στο δευτερο χερι τριψιματος λες γιαλοχαρτο 400 ή 800..πιο απο τα 2 ειναι καλύτερο?

να σημειώσω πως το πλαινό παράθυρο που θέλω να βάψω εχει βαφτεί με ηλέκτροστατική βαφή και μετά εχει μπει σε φούρνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 400 πρέπει να είσαι λίγο πιο προσεκτικός(για να μην φας όλο το αστάρι και βγάλεις χρώμα από κάτω),αλλά κάνεις πιο γρήγορα την δουλειά.

Με το 800 θα σου πάρει περισσότερο χρόνο αλλά δεν θα ανυσηχείς τόσο για το πόσο αστάρι "τρως".(και δίνει και πιο smooth look)

 

Γενικά προσοχή στις γωνίες όμως.

 

Για το πλαϊνό δεν νομίζω να παίζει τπτ,γιατί αυτή την διαδικασία ακολουθούμε και στα αυτοκίνητα πριν τα βάψουμε(οκ..με λίγες παραπάνω λεπτομέριες,αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ σευχαριστώ πολυ..και κατι τελευταιο(αυτη τη φορα το υποσχομαι:P:p)

ολα αυτα πόσο θα κοστίσουν στο περίπου?:-D

 

Επίσης δν πολυκατάλαβα αυτο με τις τρύπες που είπες..θα πρεπει να βαλω χαρτι στο εσωτερικό του πα΄ραθυρου ή μεσα σε κάθε τρυπίτσα?

Επεξ/σία από freestyoler93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς και απλά να πλείνεις το κουτί με βέτεξ και να το ψεκάσεις/

Όλα τα άλλα μου φαίνονται περιτές καλλiτεχνίες.

Σε μένα μάλιστα που το προηγούμενο χρώμα είχε κυμματοειδή μορφή κράτησε αυτό το ωραίο εφέ και βαμένο.

Με γυαλόχαρτο θα είχα χάσει αυτή την υφή...

Αντε να το περάσεις και ενα αστάρι (πάλι σε σπρέυ) πιο πριν και είσαι κομπλαν.:lol:

Πολλά χέρια. Τουλάχιστον 2 μικρά σπεύ για ενα midi tower υπομονή και λεπτές κινήσεις.

Δες εδω και πως θα ψεκάζεις. (Στη μέση του video) Και μάλιστα απο πιο μακρυά θα ψεκάζεις να μην κάνει σταγόνες το χρώμα.

Απορώ τόσο κοντά που ψεκάζει ο καλλιτέχνης πως δεν του χει γίνει λίμνη το χρώμα της chevrolet???

http://www.youtube.com/watch?v=Zo9U33IIy_c&feature=related

Κάθε τι που θα βάφεις θα το στηρίζεις πρώτα κάπου κάθετα.

Το γυαλόχαρτο επιμένω πως δε χρειάζεται.

Άλλα είναι τα δύσκολα.

Βάψιμο κουμπιών και ξεκόλημα τον led μην τα πάρει και αυτά μπάλα το σπρέυ.

Επίσης προσοχή στις γωνίες που νομίζεις αρχικά ότι δε θα φαίνονται και αν τις βάψεις πλημμελός κάνει μπάμ το παλιό χρώμα.

Δες τι εννοώ.

3386422100_9257fa13f8_o.jpg

Οι τρύπες εξαερισμού δεν θα βουλώσουν απο το σπρέυ εκτός τι να πω αν είναι τρύπες στο μέγεθος καρφίτσας.

Βάψτο ματ και όχι γυαλιστερό δίνει πιο ακριβή αίσθηση στρώνει ωραία και μoιάζει το κουτί jet.

Αυτό εδω ήταν ενα στα γρήγορα περίπου μια ώρα πήρε ηταν η πρώτη μου φορά και ημουν και λίγο τσιγκούνης στο spray.

Στο επόμενο θα είμαι πιο υπομονετικός και θα κάνω τουλάχιστον 2 ωρες.

Έχοντας πλέον μια κάποια εμπειρία πιστεύω πως θα βγει ακόμα πιο Jet.

Καλή διασκέδαση.:-)

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θες να απαντήσω?

Σε φαναρτζή πήγα και μου ειπε κατά λέξη.

-Δεν αξίζει τον κόπο.

-Άτιμο πράγμα το γυαλόχαρτο.

 

Αν δεν εχεις μηχάνημα για το τρίψιμο θα τρίβεις 1 μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά δε θα τσακωθούμε κιόλας.

Αμε θες να τρίβεις τρίβε.

Εγω και πολλοί άλλοι μια χαρά αποτέλεσμα εχουμε και απλά με καλό καθάρισμα.

Ότι θέλει ο καθένας.

 

Τι νόημα εχει το τρίψιμο εχεις καμιά ιδέα ή απλά επειδή το είδες κάπου τρίβεις...

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yiannis μην λες μαλακίες όταν τρίβεις πιάνει πολύ καλύτερα το αστάρι πάνω στην επιφάνεια και όταν το περάσεις με αστάρι θέλει πάλι τρίψιμο και μετά χρώμα δεν είναι το ίδιο πράγμα το καθάρισμα με το τρίψιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοοοοοό τοοοο νόηηηημα.

Έχω βαμένο mountain με spay 6 χρόνια σε εξωτερικό χώρο στον Αγ. Στέφανο μες στην υγρασία.

Εχουν σκουριάσει τα πάντα εκτος απο τον σκελετό που εχω βάψει.

Δεν εχει πετάξει ούτε φουσκάλα ούτε τπτ.

Μόνο στο σημεία που το εχω γδάρει φαίνεται απο κάτω το παλιό χρώμα.

Κάθε spray σήμερα που σέβεται τον εαυτό του στρώνει σαν λάδι και γίνεται βεντούζα στο παλιό χρώμα ακόμα και βερνικομένο φούλ να ναι αυτό.

Να πεις πως με το γυαλόχαρτο αφαιρείς όλο το προηγούμενο χρώμα ώστε σε περίπτωση ατυχήματος να μην σκάει το παλιό χρώμα το καταλαβαίνω.

Αλλά παίζει να καταφέρεις κάτι τέτοιο με γυαλόχαρτο ειδικά με 800αρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν έχω να σου εξηγήσω πολλά γιατί βαριέμαι να γράφω απλά δες δουλειές σωστές και τσαπατσουλιές σαν αυτές που λες και θα καταλάβεις ποιος ο λόγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...