Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

{TDi}Dj2k..infc με το pax-mate παρατήρησες καθόλου αύξηση της θερμοκρασίας?

 

περαν των fans των cpu - gpu (και τροφοδοτικου).... το κουτι φαινεται να εχει 5 fans (κι ισως αν εχει και μπροστινο 6)... θα ηταν περιεργο να δει και αυξημενες θερμοκρασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω επειδή το υλικό αυτό "εμποδίζει" την επαγωγή της θερμότητας απο το κουτί, σε αντίθεση με το μέταλλο ή το αλουμίνιο. Επίσης σε διάφορα reviews το αναφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω επειδή το υλικό αυτό "εμποδίζει" την επαγωγή της θερμότητας απο το κουτί, σε αντίθεση με το μέταλλο ή το αλουμίνιο. Επίσης σε διάφορα reviews το αναφέρουν.

 

ναι το καταλαβα οτι γι αυτο ρωτας...και μενα με ενδιαφερει...αλλα σε κουτι με τοσους ανεμιστηρες ειναι δυσκολο λογικα να δει αξιοσημειωτη διαφορα στη θερμοκρασια.

απο την αλλη...αν εχει μεγαλη διαφορα ως προς το θορυβο...παιζει και να αξιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hey thanx αλλα και εγώ από ένα άλλο παιδί την πείρα την ιδέα, δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα του. Τα μαύρα sata καλώδια όμως φαίνονται πιο ωραία θα έλεγα :-)

 

0000006zb4.jpg

 

Πολύ καλή δουλειά φιλε Tenshi, τι λέει έκανε καθόλου δουλειά το Pax-Mate?

 

p.s. μου αρέσει που έχεις 2 dvd! :-D

 

Hello again και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Έχω μερικά μαύρα sata και ίσως τα δοκιμάσω στις επόμενες μέρες.Κράτησα τα κόκκινα ελέω 4870, για να πάνε ασορτί :-D.

Το paxmate το έβαλα μόνο στα πλαϊνά,πιο πολύ για να αυξήσω την "στατικότητά" τους (είναι λίγο λεπτά και εύκαμπτα) και παράλληλα για να πατάνε καλύτερα στο χείλος του κουτιού,έτσι ώστε να μήν υπάρχει κραδασμοί/συντονισμοί απο ανεμιστήρες/σκληρούς δίσκους.Έκανα λίγο τσαπατσούλικη δουλεία και δέν ήθελα να βάλω κάποια φοτό.Επειδή περίσσεψε ένα κομμάτι (ένα απο τα μεγάλα),ενδέχεται μελλοντικά να "ντύσω" και το εσωτερικό.

Απο θερμοκρασίες τσίμπησε +3~4C σε cpu μόνο και αναγκάστηκα να βάλω +3 ανεμιστήρες (1 κάτω-2πάνω) για να επιστρέφουν σε πρό-maxpate επίπεδα.

 

ps.Καίω πολλές ταινίες γι'αυτό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{TDi}Dj2k..infc με το pax-mate παρατήρησες καθόλου αύξηση της θερμοκρασίας?

 

Ναι όπως είπε και ο Tenshi υπάρχει μια μικρή αύξηση θερμοκρασίας η οποια για μένα είναι ανούσια γιατί θέλω ησυχία. Δεν μπορώ να πω ακριβώς ποσο γιατί έχω και κανονικό ηχομονωτικό στο πλάι και μπροστά. Μέσα στο κουτί η θερμοκρασία είναι 37 βαθμοί.

 

Κρίμα Tenshi που δεν μπορείς να κρύψεις το 24pin καλώδιο..δεν πάει με τίποτα από πίσω eh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όπως είπε και ο Tenshi υπάρχει μια μικρή αύξηση θερμοκρασίας η οποια για μένα είναι ανούσια γιατί θέλω ησυχία. Δεν μπορώ να πω ακριβώς ποσο γιατί έχω και κανονικό ηχομονωτικό στο πλάι και μπροστά. Μέσα στο κουτί η θερμοκρασία είναι 37 βαθμοί.

 

Κρίμα Tenshi που δεν μπορείς να κρύψεις το 24pin καλώδιο..δεν πάει με τίποτα από πίσω eh?

 

OK! Σ'ευχαριστώ! Κ εγώ περισσότερο για το λόγο που αναφέρει κ ο Tenshi θέλω να τα βάλω. Κ δυστυχώς ούτε εμένα γίνεται να κρυφτεί το 24pin :-( Θέλει επέμβαση με dremel που δεν έχω... Όταν το φτιάξω(μάλλον μετά απο εξεταστική) θα ανεβάσω fotos!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αυτό το 24άρι είναι μαρτύριο...

Δεν μπορώ να το περάσω απο την μικρή οπή που έχει το Cm690 χαμηλά γιατί περνάνε ήδη 2 τροφοδοσίες Sata,1 τροφοδοσίας 3x4pin,1 thermal sensor και όλα τα βύσματα τους front panel Usb/firewire/e-sata/Mic/Audio/IO.Ακόμα και να μπορούσε να περάσει,θα πρέπει να το φέρω απο πλάγια (όπως το έκανες και σύ) ή απο πάνω, και απο εκεί με 24-pin ATX extension στην μητρική.

Και στις δύο περιπτώσεις θα τσακίσει το airflow του κουτιού.

Απο πλάγια το extension cable θα καλύπτει το ΝΒ της μητρικής (+3C) και απο πάνω θα βρίσκεται μεταξύ Thermalright και exhaust fan.Θα προσπαθήσω να το περάσω όσο πιο κοντά γίνεται στο "χείλος" του κουτιού απο κάτω μέχρι την κορυφή έτσι ώστε να μήν φαίνεται τόσο.

dsc00545et9yt8.jpg

w1632.png

Η θέση τροφοδοσίας θα είναι σίγουρα στα κριτήρια της επόμενης μητρικής που θα επιλέξω.

 

 

-----Προστέθηκε 15/1/2009 στις 10 : 23 : 53-----

 

 

Εν' τέλη ισχύει αυτό που λένε, "Δέν υπάρχει δέν μπορώ...υπάρχει δέν θέλω!".Αν και μετα βίας,κατάφερα να σφηνώσω και το 24αρι.Οσοι πέρασαν πέρασαν.Παράλληλα έκοψα ένα κομμάτι paxmate και τύλιξα το extension για να μήν πετάνε τα μικρά καλώδια δεξιά και αριστερά και να βελτιστοποιήσω το airflow σε εκείνο το σημείο.

Yet another clopyright by {TDi}Dj2k..infc :lol:

 

Δοκίμασα και τα μαύρα καλώδια,άλλα γκαντεμιά,τα AC RYAN έχουν ένα "πιαστράκι" ασφαλείας το οποίο κάνει την αποσύνδεση απο την Sata θύρα τρομερά δύσκολη,οπότε τύλιξα λίγο καλύτερα τα παλιά κόκκινα και παρέμεινα με αυτά.

dsc00554cd5.jpg

w2592.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tenshi: Δεν ξέρω άν στο είπε κι άλλος αλλά γιατί δεν βάζεις την μαύρη πρόσοψη στο Kama Meter; Ή σου αρέσει το ασημί για να σπάει την μαυρίλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος φιλε Tenshi, καλά με πια λογική βάλανε εκεί το 24 ρεύμα επάνω στην mobo? Πιο άβολο σημείο δεν υπάρχει, καλή δουλειά πάντως Tenshi, άντε καλοδούλευτο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tenshi: Δεν ξέρω άν στο είπε κι άλλος αλλά γιατί δεν βάζεις την μαύρη πρόσοψη στο Kama Meter; Ή σου αρέσει το ασημί για να σπάει την μαυρίλα;

 

Άλλη πονεμένη ιστορία η πρόσοψη.Μάλλον την έστειλα με συνοπτικές διαδικασίες σε κάποια "εκκαθάριση":-(.

Έβαλα αγγελία μπάς και βρεθεί τίποτα,άλλα δέν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν τα εχεις στα 12volt ναι καιγονται.....και στα 5... δοκιμασε να τα βαλεις 4-4 εν σειρα γιατι 3/12=4 (το 3 ειναι τα volt απο το καθε led και το 12 τα volt απο τη 12ρα γραμμη του psu...)

 

π.χ. στο fan που εχεις στο πλαι βαλε το ενα να διαδεχεται το αλλο και μετα στη μια ακρη το + απο τη 12ρα και στην αλλη το -....εχω ετσι τα εχω στην προσοψη του pc μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...