Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φτιαγμενο απο Kopritis Ιουλιος 2011, με εχει βγαλει ασπροπρωσοπο μεχρι και τωρα που ξεκιναω καινουριο build.

 

HAF_Xdeepblue2.jpg

Επεξ/σία από pdiomidis
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-200402-0-21324900-1463322802_thumb.jpg

Εχω το παραπάνω κουτί (thermaltake armor a30) που αν και μικρό χωράει πράγματα και μεγάλες κάρτες γραφικών ( είναι ότι πρέπει για htpc/mini gaming pc) ΑΛΛΆ είναι άσχημο και έχει κακό airflow (το οποίο θα χειροτερέψει αφού βάλω μια 7950 μέσα) .

Σκεφτόμουνα για άλλο κουτί αλλά μιας και έχω την όρεξη αυτό τον καιρό λέω να μοντάρω αυτό.

Στόχος μου είναι να φύγουν mesh , πλαστικά,  περίεργες γωνίες και να βελτιώσω το airflow

 

Στο μπροστινό μέρος έφυγε το πλαστικό και μένει ότι βλέπουμε στην φωτογραφία .

Θα κοπεί κομμάτι λαμαρίνας (1+1/4mm με 1+1/2mm πάχος)  στην διάσταση της μούρης , θα κολληθεί , θα σημαδευτεί στα κόκκινα/μπλε σημεία και θα τρυπηθεί για να μπουν pw,reset , leds δεξια και usb ,audio αριστερά.

Στην περίπτωση που θέλω να βάλω dvd ή κάποιο front panel θα το μοντάρω επι τόπου με το dremel αργότερα

 

post-200402-0-71172200-1463322688_thumb.jpg

 

 

Στο πάνω μέρος κρατάω το σιδερένιο κομμάτι , φεύγει το πλαστικό/mesh και μένει ότι βλέπουμε . Θα κοπούν τα stand του παλιού 200αρι ανεμιστήρα όπως και κάτι άλλες μλκιες που είχε.  Γενικότερα θα γίνει flat όλο.

Από πάνω θα πέσει λαμαρίνα στην ίδια διάσταση για να κλείσει όλα τα κενά.  Μετά  θα σημαδευτεί προσεκτικά και θα γίνουν τρύπες στο σημείο που  βρίσκεται το τροφοδοτικό για να τραβάει κρύο αέρα από εξω

 post-200402-0-72795100-1463322729_thumb.jpg

 

 

Στο δεξι και αριστερό μέρος θα κοπεί και θα φύγει ότι είναι μέσα στο κόκκινο ορθογώνιο και θα μπει διάτρητη λαμαρίνα με πολύ μικρές τρύπες η οποία θα έρθει πρόσωπο με ότι έχει απομείνει από τα πλαινά . Από την μέσα μεριά και πάνω στα πλέον ενιαία πλαϊνά θα μπούνε ανεμιστήρες  (αριστερά που θα είναι και η καρτα γραφικών θα βάζουν και δεξιά θα βγάζουν )

 post-200402-0-03360700-1463322763_thumb.jpg

 

 

Στο πίσω μέρος μάλλον θα κλείσω τα honeycomb  . δεν νομίζω να κάνω κάποια άλλη αλλαγή .

 post-200402-0-17602500-1463322799_thumb.jpg

 

 

Αυταααα…. Πως σας φαίνεται? Σχόλια? Παρατηρήσεις ?

και μια ερώτηση . για τα κουμπια power και reset τι προτείνετε να βάλω? μόνο κάποια της phobya βρίσκωLink.png Site: phobyae-world . Υπάρχουν εναλλακτικές ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση αλλά πόσο θα κοστίσει όλο αυτό.? Αξίζει.?

Γιατι δεν μιλάμε για μόντα,έβαλα μια καλύπτρα ή άνοιξα μπροστά τρύπα να πάρει ένα φανάκι.Εσύ θα αλλάξεις όλο το εξωτερικό του κουτιού σχεδόν απο κάθε πλευρά.Λαμαρίνες,συγκόλληση,βάψιμο...Σκέψου το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή φάση αλλά πόσο θα κοστίσει όλο αυτό.? Αξίζει.?

Γιατι δεν μιλάμε για μόντα,έβαλα μια καλύπτρα ή άνοιξα μπροστά τρύπα να πάρει ένα φανάκι.Εσύ θα αλλάξεις όλο το εξωτερικό του κουτιού σχεδόν απο κάθε πλευρά.Λαμαρίνες,συγκόλληση,βάψιμο...Σκέψου το.

Αν τα βάλεις κάτω δεν αξίζει ιδιαίτερα . Θα μπορούσα να πάρω ένα κουτάκι Micro atx και να ξεμπερδευω χωρίς ταλαιπωρία ΑΛΛΆ

1- λόγω δουλειάς έχω πρόσβαση σε απεριόριστες ποσότητες υλικών και εργαλείων

2- θέλω να βελτιωσω λίγο τις δεξιότητες μου γενικότερα στις ψιλοδουλειες.

 

Σαν τελική εικόνα το κουτί θα μοιάζει αρκετα με το fractal node 804 αν και θα είναι αρκετά πιο μαζεμένο από άποψη διαστάσεων. 

 

υγ1.Τα πλαινά και το πάνω καπάκι είναι έτοιμα . Μένει να διαμορφωθεί η φάτσα , να μπει πάνω στο κουτί , να γίνουν τα τελικά στοκαρίσματα και να βαφτεί .

υγ2.build log έπρεπε να είχα κάνει :unsure: .

υγ3.θα το κάνω. μιας και θέλει δουλειά ακόμα   :-D .

Επεξ/σία από grouspen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Φτιαγμενο απο Kopritis Ιουλιος 2011, με εχει βγαλει ασπροπρωσοπο μεχρι και τωρα που ξεκιναω καινουριο build.

 

HAF_Xdeepblue2.jpg

 

Το καινουριο upgrade: το pc ειναι της υπογραφης.

 

IMG_0491.jpgprint screen windows xp

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια εχει βγαλει κανεις το hdd cage απο nzxt s340.?

Μιας και δεν χρησημοποιω hdd και πιανουν απλα χωρο λεω να τα βγαλω.

Δεν ειναι ομως βιδοτο οποτε πρεπει να φαω τα πιρτσινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...