Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε πολλα ζητας :P στειλε στο Support να βγαλουν αποκλειστικα για σενα το S340 AlbiLite Edition..πλακιζω φυσικα :)

Αυτο π μπορεις να κανεις κ μπορω να σε βοηθησω ειναι να φτιαξουμε μια γωνιακη καλυπτρα π θα ξεκινα απο το μηκος της μητρικης εως κ δεξια μπροστα ..ετσι θα καλυψεις αυτο το κενο δεξια απο την μη τοποθετηση ψυγειου ...και αν θες αερισμο στο κουτι στο μεσα κομματι της καλυπτρας του βαζουμε σητα και τοποθετεις κανονικα φανακια...οποτε βρω ευκαιρια θα σ στειλω φωτο απο ενα κουτι π το χα κανει κατι αντιστοιχο

Επεξ/σία από Dinosfan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε πολλα ζητας :P στειλε στο Support να βγαλουν αποκλειστικα για σενα το S340 AlbiLite Edition..πλακιζω φυσικα :)

Αυτο π μπορεις να κανεις κ μπορω να σε βοηθησω ειναι να φτιαξουμε μια γωνιακη καλυπτρα π θα ξεκινα απο το μηκος της μητρικης εως κ δεξια μπροστα ..ετσι θα καλυψεις αυτο το κενο δεξια απο την μη τοποθετηση ψυγειου ...και αν θες αερισμο στο κουτι στο μεσα κομματι της καλυπτρας του βαζουμε σητα και τοποθετεις κανονικα φανακια...οποτε βρω ευκαιρια θα σ στειλω φωτο απο ενα κουτι π το χα κανει κατι αντιστοιχο

χαχαχαχαχαχαχα thank you :) Σε πρόλαβα,έστειλα στην NZXT ερώτηση αλλά όχι για αυτό ακριβώς.Ρώτησα αν θα βγάλουν κάποιο updated μοντέλο βασισμένο σε 340.Περιμένω απάντηση.

 

Αυτό το 340 χάθηκε να το είχαν κάνει πιο στενό και αντί για μπροστά radiator support να έχει στο ταβάνι.Τουλάχιστον εκεί χώνεις φανάκια και γεμίζει ενώ μπροστά χωρίς ψυγείο τι σκατά να βάλεις 3πλά 140mm push-pull-pull για να γεμίσει :P?

καλύπτρα μου είναι το ίδιο με το να το αφήσω άδειο.ο Χώρος εκεί πιάνει το 1/3 κοντά οπότε τι άδειο τι με ένα μαύρο καπάκι δεν έχει διαφορά.

Σκέφτομαι επίσης το να βρώ ένα φτηνό κουτι να μοντάρω χωρίς να χαλάσω το 340,αλλά δεν εχω βρει ακόμα κάτι που δεν θα με κουράσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα case φτιάχνεται με βάση κάποια πρότυπα (standards) θορύβου-θερμοκρασιών. Αυτό που ζητάς εσύ είναι στην ουσία να αλλάξεις ένα μεγάλο μέρος του case. Ακόμα και αν έχεις όλα τα εργαλεία-υλικά για να το κάνεις (και την εμπειρία φυσικά) το αποτέλεσμα δεν θα είναι δεδομένο (μπορεί να είναι καλύτερο-μπορεί και χειρότερο). Προσωπικά έχω το S340 με αερόψυξη (CM 212 Εvo). Δείχνει άδειο αλλά δεν είναι τόσο  ενοχλητικό. Αντίθετα αυτό που έχεις φτιάξει δείχνει να ασφυκτιά από χώρο. Αν στο μέλλον θελήσεις να βάλεις σκληρό ή μεγαλύτερη κάρτα τι θα κάνεις ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα case φτιάχνεται με βάση κάποια πρότυπα (standards) θορύβου-θερμοκρασιών. Αυτό που ζητάς εσύ είναι στην ουσία να αλλάξεις ένα μεγάλο μέρος του case. Ακόμα και αν έχεις όλα τα εργαλεία-υλικά για να το κάνεις (και την εμπειρία φυσικά) το αποτέλεσμα δεν θα είναι δεδομένο (μπορεί να είναι καλύτερο-μπορεί και χειρότερο). Προσωπικά έχω το S340 με αερόψυξη (CM 212 Εvo). Δείχνει άδειο αλλά δεν είναι τόσο  ενοχλητικό. Αντίθετα αυτό που έχεις φτιάξει δείχνει να ασφυκτιά από χώρο. Αν στο μέλλον θελήσεις να βάλεις σκληρό ή μεγαλύτερη κάρτα τι θα κάνεις ?

Όλα τα κουτιά όμως έχουν ψεγάδια.Δεν νομίζω επειδή θα αλλάξει το μηκος να αλλάξει κάτι πέραν airflow που ίσα ίσα σε μικρότερο χώρο 2 βάζουν 2 βγάζουν χωρίς εμπόδια στη μέση ίσως είναι και καλύτερο,ειδικά με την αφαίρεση του μπροστινού ψυγείου που κόβει πολύ αέρα.Έχω αναγκαστεί να έχω πάνω και πίσω φανσ στις ελάχιστεσ στροφές γιατί όταν είναι τέρμα μαζέυει ππολύ παραπάνω σκόνη.Πράγμα που όταν είναι αέρα μόνο δεν ήταν πρόβλημα.

Εργαλεία δεν έχω,τουλάχιστον όχι όλα όσα χρειάζονται.προφανός η μισή δουλειά σκέφτομαι να γίνει σε κάποιο μαγαζί.

Εμένα θα με ενοχλούσε πάντος,όταν είχα αερόψυξη φαινόταν λες και κάτι δεν είχα βάλει στο κουτί.

Όσο για το μέλλον,δεν είμαι enthusiast gamer.Δεν με νοιάζουν καν τα γραφικά οπότε όταν χρειαστεί να αλλάξω gpu απλά πάω σε κάποια με 2πλά φαν και όχι 3πλά απλό :)

Σκληρό HDD δεν έχω σκοπό να ξαναβάλω,ακόμα και τώρα με το που έρθει ακόμα ένας 250ρης EVO θα φύγει ο HDD μαζί με το bracket του για να γίνει ευκολότερο το cable management εκεί κάτω.SSD μπορώ να βάλω πίσω απο την μητρική άλλους που δεν νομίζω να χρειαστούν ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Albi βάλτο για πούλημα και πάρε το beast http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/pccases/571225-corsair-900d/

Αστο Allday το τσιμπησα ειδη το τερας.. παει το 780Τ ερχομαι με dual louping θα βαλω καλυπτρα τροφοδοτικου ξηλωσα τα 5.25 tray και ολο το κομματι της μητρικης θα κλειστει απο plexi...θα μπει πολυ καλα ο χρονος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παλεύσαι ρε Κωνσταντίνε χαχαχαχα.Καλορίζικο.Ελπίζω να μην έχεις θέματα με μέση.Είναι ασήκωτο


Αντε να πάρω και καμιά ιδέα χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσε μόντα το 3ήμερο. Μιας και ο 200άρης ανεμιστήρας του 650D ήταν για τα μπάζα, έπεσε κόψε - ράψε και μπήκαν 2 SP 120άρηδες για να κρυώνουν τους 8 συνολικά δίσκους. Διορθώθηκε και το προηγούμενο χάος στα καλώδια και μπήκαν και τα Braided της Bitfenix. Περιμένω και την αντικατάσταση της υδρόψυξης απο την Corsair (H110 -> H110i GT) και τελειώσαμε...

 

post-127874-0-15564300-1451335609_thumb.jpg

 

post-127874-0-82446200-1451335661_thumb.jpg

 

post-127874-0-72418100-1451335678_thumb.jpg

 

post-127874-0-30535900-1451335697_thumb.jpg

 

post-127874-0-72528400-1451335715_thumb.jpg

 

post-127874-0-92941900-1451335731_thumb.jpg

 

post-127874-0-81826400-1451335745_thumb.jpg

 

post-127874-0-93452900-1451335759_thumb.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παλεύσαι ρε Κωνσταντίνε χαχαχαχα.Καλορίζικο.Ελπίζω να μην έχεις θέματα με μέση.Είναι ασήκωτο

 

Αντε να πάρω και καμιά ιδέα χαχαχα

Ερχονται ωραιες προτασεις πιστευω να σε βοηθησουν οι μοντες που θα κανω...εγω προσωπικα μια χαρα το σηκωνω μονος οταν θα μπουν τα νερα σιγουρα θα νε ασηκωτο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο Allday το τσιμπησα ειδη το τερας.. παει το 780Τ ερχομαι με dual louping θα βαλω καλυπτρα τροφοδοτικου ξηλωσα τα 5.25 tray και ολο το κομματι της μητρικης θα κλειστει απο plexi...θα μπει πολυ καλα ο χρονος

Κάπου εδώ είναι που δεν θα κρατηθώ και θα κάνω την εύλογη ερώτηση που περνάει καιρό απο το μυαλό.Με τόσες αλλαγές που σε βλέπω να κάνεις σχεδόν κάθε μήνα , παίζεις ποτέ με αυτό το pc.? :P Έχεις χρόνο με τόσες μόντες και αλλαγές.?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την απορία έχω και εγώ και μόνο το παίδεμα φτάνει.Αλλα από την άλλη φαντάζομαι είναι κάτι που του αρέσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχονται ωραιες προτασεις πιστευω να σε βοηθησουν οι μοντες που θα κανω...εγω προσωπικα μια χαρα το σηκωνω μονος οταν θα μπουν τα νερα σιγουρα θα νε ασηκωτο

βαλε ροδακια απο κατω και εισαι οκ    https://www.google.gr/search?q=%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1&safe=active&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjL6pSQgYHKAhUJGCwKHVMvATgQsAQIHQ&biw=1536&bih=860

Kαλησπέρα παιδιά.Σκέφτομαι εδώ και καιρό να κάνω μια μεγάλη μόντα..Δεν ξέρω αν το έχει κάνει κάποιος άλλος και φαντάζομαι το επίπεδο δυσκολίας θα είναι τεράστιο όπως και το κόστος.Έχω ένα NZXT S340 το οποίο σκέφτομαι κυριολεκτικά να το κόψω στο μπροστινό κομμάτι,να το κοντίνω ως προς το μήκος,να αφαιρέσω τα HDD brackets και να το ξανακολλήσω κλπ.

 

Ο λόγος.?

Θέλω να φύγω απο υδρόψυξη μια για πάντα...Δεν είχα κάποιο ατύχημα ή κάτι τέτοιο απλά δεν μου αρέσει ούτε μου προσφέρει κάτι.Συν ότι στο μέλλον κάποια στιγμή θα χαλάσει.Τώρα έχω μια H100i μόνο και μόνο για να γεμίσει το κουτί και για εμφάνηση.Πριν είχα μια H75.

Χωρίς την υδρόψυξη το κουτί μοιάζει άδειο απλά και μου την σπάει να βλέπω κουτιά που είναι άδεια μέσα.Mοιάζει σαν να λείπει hardware.

Δεν βρίσκω άλλο κουτί που να μου αρέσει σαν to 340 και θα ήθελα ένα κουτί ακριβός ίδιο αλλά σε μικρότερες διαστάσεις που να πέρνει ωστόσο standard atx mobo και να ΄΄γεμίζει΄΄ μόνο με fans.

Να πω επίσης πως στο κουτί που σκέφτομαι δεν θα υπάρχουν καθόλου HDD και τα fans θα αντικατασταθούν με ότι πιο αθόρυβο υπάρχει που να ακολουθεί το λευκό θέμα πάντα.Οχι ότι τώρα είναι θορυβώδες αλλά το έχω δοκιμάσει χωρίς αντλία και hdd και πραγματικά ήταν άλλο πράγμα.

 

Θα ήθελα να μου πει κάποιος μια γνώμη για το πόσο μπορεί να κοστίσει όλο αυτό.Κόψιμο,κόντεμα,κόλλημα και βάψιμο.

 

Σήμερα έκανα μερικά πρόχειρα το τονίζω σχέδια για το πως φαντάζομαι πως θα είναι οπότε μην κολλήσει κανείς σε λεπτομέρειες.

Να ξεκαθαρήσω πως έχω λάβει υπόψην μέγεθος gpu.Αυτό είναι το κουτί τώρα και κάτω το πως το φαντάζομαι.Θα μπει μια cooler master geminii m4 λογικά σαν ψύκτρα.Συγνώμη για το πρόχειρο σκίτσο αλλά απλά για να δω το έκανα.

 

 

S340_Project_Comp.jpg

 

 

 

 

μια χαρα ειναι η υδροψυξη φιλε καμια σχεση με αερα μεγαλη διαφορα σε temp και σκονη 8 χρονια ειμαι με νερα !  βγαλε το διπλο απο τα πλαγια που το εχεις και βαλτο στην οροφη και εισαι μια χαρα με αυτο το κουτι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την απορία έχω και εγώ και μόνο το παίδεμα φτάνει.Αλλα από την άλλη φαντάζομαι είναι κάτι που του αρέσει

 

δες το σαν μια απασχοληση αλλα πρεπει να καταληξω καπου...ειχα σκοπο να παραμεινω με το 780Τ αλλα φταιει και λιγο ο φιλος μ ο Μητσος που με μπριζωσε γτ οταν ειδα 250€ το 900D μαζι με τετραπλο δεν χανεις ευκαιρια και το τσιμπας!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...