Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιο παλιές φώτο. Τώρα έχω βελτώσει αρκετά το cable management. Άυριο θα τραβήξω φώτο με το βελτωμένο (και σε σκοτάδι) και θα ανεβάσω.

img2212cn.jpgimg2214lp.jpgimg2217d.jpgimg2213sc.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Retromaniac

μου αρεσει πολυ που εχεις βαλει be quiet ανεμιστηρες(ποιο μοντελο ακριβως? usc?).τους εχεις και στην h100?

 

απο θορυβο πως πας?σε ενοχλει καθολου?

 

το κουτακι σου μου αρεσει πολυ.απλο και τακτοποιημενο.

μια καρτα ηχου λειπει,να γεμισει και λιγο.πολυ αδειο ειναι ετσι :-) :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να κάνω, αλλά δεν έχω χρήματα αυτή την στιγμή, είναι να αλλάξω τα καλώδια με sleeved.

 

Δεν βάζω κάρτα ήχου γιατί δεν χρησιμοποιώ ούτε κάν αυτή που έχει το MB. Χρησιμοποιώ την κάρτα γραφικών για ήχο. Επειδή είναι συνδεδεμένη με HDMI στην οθόνη, πάει το ήχο μέσω HDMI εκεί, και έπειτα από την οθόνη με οπτική ίνα πάει στο logitech. Έτσι έχω και απόλυτα ψηφιακό ήχο, αφού δεν γίνεται μετατροπή σε analog μέχρι να φτάσει στο αποκωδικοποιητή.

 

Ανεμιστήρια έχω βάλει τους USC. Είναι πραγματικά πάρα πολύ αθόρυβοι, χωρίς φθορά στο χρόνο λόγω fluid bearing, και έχουν τα καλύτερα antivibration screws που έχω δει. 10.000 φορές να τα βγάλεις και να τα βάλεις δεν θα πάθουν τίποτε. Και τα βγάζεις και βάζεις σε δευτερόλεπτα.

 

Για την Η100 δυστυχώς δεν χώραγαν τα USC στο πάνω μέρος του κουτιού εξαιτίας των antivibration screws. Αλλά εκεί έχω βάλει από το corsair Α70 τους ανεμιστήρες που είναι dual ball bearing αντί για αυτούς που είχε και ήταν sleeve bearing. Επίσης δεν έχω συνδέσει του ανεμιστήρες πάνω στην αντλία γιατί ήθελα μεταβλητή ταχύτητα ανάλογα με το load. Οπότε τους έχω συνδέσει πάνω σε fan connector του motherboard. Στον μέλλον θα πάρω PWM ανεμιστήρια για να τα συνδέσω στο cpu fan connector.

 

Επίσης για την H100, είναι γνωστό το πρόβλημα του θορύβου της αντλίας. Αν ρίξεις τις στροφές από 2150 στις 2000 σταματά. Εγώ έβαλα ένα μετατροπέα ανάμεσα από 12V σε 9.5V και το έριξα στις 1900 στροφές με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου θόρυβο.

 

Χρησιμοποιώ το Fan Expert 2 της ASUS που είναι πραγματικά καταπληκτικό πρόγραμμα για διαχείρηση της ταχύτητας των fans. Οπότε όταν απλά σερφάρω, έχω passive cooling. Όλα τα ανεμηστήρια σταματημένα (εκτός από καρτά γραφικών στο 30%). Και η θερμοκρασία στην cpu μόλις 42 βαθμούς με 29-30 εξωτερική. Απόλυτα αθόρυβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγες φωτογραφίες και από το δικό μου κουτί (Sharkoon MS140).

 

Για αρχή, το κουτί εξωτερικά:

 

IMG_1475.JPG

 

 

Έχει γίνει μια "τρύπα" στην πίσω μεριά, πάνω από το τροφοδοτικό για να βγεί το USB3 καλώδιο:

 

IMG_1473.JPG

 

 

Έχει κοπεί το honeycomb στο σημείο που τοποθετείται ο ανεμιστήρας στην μπροστινή μεριά του κουτιού:

 

IMG_1472.JPG

 

 

Έχει γίνει μια τρύπα χαμηλά στο μπροστινό μέρος ώστε να περάσουν τα καλώδια του front panel (power, reset, leds):

 

IMG_1479.JPG

 

 

Το κουτί δεν έχει επιλογές για cable management οπότε έκανα ό,τι μπορούσα:

 

IMG_1491.jpg

 

 

IMG_1489.jpg

 

 

 

IMG_1487.jpg

 

 

Τέλος τοποθετήθηκε και η κάρτα γραφικών...:

 

IMG_1493.jpg

 

 

...η οποία χώρεσε ίσα ίσα:

 

IMG_1495.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι μου καλησπερα

 

Δεν θα ελεγα οτι εχω ενα σουπερ κουτι αλλα λογω οτι εχω μια αγαπη απο πολυ παλια εψαχνα εδω και αρκετο καιρο να βρω ενα κουτι που να μοιαζει με MAC PRO, Εψαχνα στο εξωτερικο να βρω ενα μεταχειρισμνεο αλλα MAC να του βγαλω τα σωθικα του και να το φερω στα μετρα του PC αλλα τελικα η υπομονη αξιζε και μαλιστα μου ηρθε δωρεαν απο ενα πολυ καλο φιλο οικογενειακο που εχει μαγαζι Η/Υ

 

Παλιoτερα η Interset Εφερνε ενα κουτι για PENTIUM 4 που εμοιαζε με MAC PRO το μειωνεκτημα του ειναι οτι ειναι μαυρο

και οχι γκρι αλλα νομιζω με μια δουλιτσα παραπανω απο μαυρο μπορει να γινει γκρι.

 

το συστημα μου αποτελειται απο τα εξεις περιφεριακα

 

Motherboard : Z68X-UD3H-B3 1.3 Bios Version F10

CPU : Intel 2700K I7

CPU Cooler : Corsair Hydro Series H80

RAM : 4 X 4 GB Corsair Vengeance DDR3 1600MHz (PC3-12800) CMZ4GX3M2A1600C9B

Boot HDD : Intel 510 Series SSD SATA 3

DATA HDD's 2 X Western Digital 500GB Blue Edition

VGA Card : Gigabyte HD 6850 1GB GDDR5 OC Edition

 

μεχρι πριν ειχα το Thermaltake Black V3 Που εμπαζε απο παντου και απο μεριας Cable Management ηταν αστα να πανε οχι

οτι το κουτι που εχω τωρα ειχε προβλεφθει ποτε οτι θα στεγαζε Ολα τα παραπανω περιφεριακα που αναφερω αλλα τωρα το

Συστημα μου στεγαζει στον SSD Hackintosh Mountain Lion Vanilla Installation - Windows 7 Pro EN x64

& Windows 8 Pro 2900 Final Release X64 MSDN.

 

Επειδη ειχα βαλει αρκετες φορες χερι στο κουτι θα το δειτε λιγο ψιλομπαχαλο μεσα στο κουτι αλλα το καινουργιο κουτι θα

το δειτε καλοφτιαγμενο τουλαχιστον για τα δικα μου κριτηρια.

 

Πριν με Thermaltake CASE

http://imageshack.us/a/img685/1842/002rpv.jpg

 

http://imageshack.us/photo/my-images/194/004efz.jpg/

 

Μετα με το καινουργιο κουτι την υδροψυξη και επιπλεων αλλα 8 GB RAM

Φωτο 1 απο το πλαι κοντινη

http://imageshack.us/photo/my-images/94/012hnm.jpg/

Φωτο 2 απο το πλαι μακρινη

http://imageshack.us/photo/my-images/801/013ob.jpg/

Φωτο 3 πως εβαλα το ψυγειο της υδροψυξης

http://imageshack.us/photo/my-images/823/019pfg.jpg/

Φωτο 4 εχω βαλει τους δισκους αναποδα δηλαδη υποδοχει για ρευμα & δεδομενων προς την προσοψη.

http://imageshack.us/photo/my-images/21/024qrt.jpg/

Φωτο 5 μια εξωτερικη Φωτο εν ωρα λειτουργιας.

http://imageshack.us/photo/my-images/832/029dq.jpg/

Φωτο 6 απο πανω διακρινονται οι 4 τρυπες που χρειαστικε να ανοιξω για να στηριξω την υδροψυξη

http://imageshack.us/photo/my-images/809/017vou.jpg/

 

Το μηχανημα ειναι πληρως αθορυβο και τα καλωδια ειναι απο την πισω μερια του κουτιου με δεματικα φτιαγμενα σωστα και περιποιημενα.

το να δωσεις 150 με 300 ευρω αυτην την εποχη νομιζω οτι ειναι τραγικο για ενα κουτι το μονο που χρειαζεται ειναι φαντασια και μερακι.

εσεις τι λετε.

 

να εχετε ενα καλο απογεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχανημα ειναι πληρως αθορυβο και τα καλωδια ειναι απο την πισω μερια του κουτιου με δεματικα φτιαγμενα σωστα και περιποιημενα.

το να δωσεις 150 με 300 ευρω αυτην την εποχη νομιζω οτι ειναι τραγικο για ενα κουτι το μονο που χρειαζεται ειναι φαντασια και μερακι.

εσεις τι λετε.

Για τις δυνατότητες του κουτιού φίλε μου έχεις κάνει πολύ καλό cable management! Συγχαρητήρια!

Μια εύκολη και φθηνή modifia θα ήταν να το βάψεις με ένα σπρέι των 4 ευρώ μαύρο μέσα. Αλλά που να τα ξηλώνεις όλα πάλι; :-D

 

Όσο για το κουτί που λες θα διαφωνήσω. Υπάρχουν και φθηνότερα κουτιά με τρομερές δυνατότητες. Το κουτί που έχω φώτο παραπάνω το είχα πάρει 89 ευρώ από το πλαίσιο όταν πρωτοβγήκε. Τώρα έχει 108 ευρώ! Και σίγουρα υπάρχουν και καλύτερες λύσεις σε αυτά τα λεφτά(90ευρώ) από το δικό μου!

Θα συμφωνήσω όμως ότι με φαντασία και μεράκι κάνεις θαύματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις δυνατότητες του κουτιού φίλε μου έχεις κάνει πολύ καλό cable management! Συγχαρητήρια!

Μια εύκολη και φθηνή modifia θα ήταν να το βάψεις με ένα σπρέι των 4 ευρώ μαύρο μέσα. Αλλά που να τα ξηλώνεις όλα πάλι; :-D

 

Όσο για το κουτί που λες θα διαφωνήσω. Υπάρχουν και φθηνότερα κουτιά με τρομερές δυνατότητες. Το κουτί που έχω φώτο παραπάνω το είχα πάρει 89 ευρώ από το πλαίσιο όταν πρωτοβγήκε. Τώρα έχει 108 ευρώ! Και σίγουρα υπάρχουν και καλύτερες λύσεις σε αυτά τα λεφτά(90ευρώ) από το δικό μου!

Θα συμφωνήσω όμως ότι με φαντασία και μεράκι κάνεις θαύματα!

 

εχεις δικιο σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια καταρχας το εχω σκοπο να το βαψω στα χρωματα του mac pro γιαυτο δεν το αγγιξα ακομα απλα ηθελα να δω πως θα με παρει απο θεμα χορου.

εχω παραγγηλει τωρα 4 DIMM Χ 8 GB για να παω στα 32GB Ram και επισης θελω να βρω ενα καλο οικονομικο μεχρι 100 ευρω τροφοδοτικο modular οπως επισης και να του βαλω αλλη μια Gigabyte HD 6850 αλλα σειρα εχει εχουν οι μνημες πρωτα

οταν ολοκληρωθει το σετ θα παμε στην κατασταση "DEFKON 1" δηλαδη Βαφης :) και παλι σε ευχαριστω για την απαντηση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο παλιές φώτο. Τώρα έχω βελτώσει αρκετά το cable management. Άυριο θα τραβήξω φώτο με το βελτωμένο (και σε σκοτάδι) και θα ανεβάσω.

img2212cn.jpgimg2214lp.jpgimg2217d.jpgimg2213sc.jpg

Μπράβο! Πολύ καλή δουλειά!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα τι να κάνω σήμερα :D η νεα μου μπέμπα!

Στο φωτιζόμενο πλέξιγκλας θελω να χαράξω το μπέμπα κάποια στιγμή.. :P

 

 

545700_4606421916319_1747847062_n.jpg

 

384108_4606420996296_2057492192_n.jpg

 

228871_4606423076348_434770621_n.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ποστάρω αργότερα φωτό απο μονταρισμένη nvidia quadro fx1500. Το υπερπρόβλημα που είχε ήτανε ότι καθότι 40 mm o ανεμηστήρας ακόμα και σε Browsing έκανε σαν τρελός. Αντικαθαστάθηκε από 80 mm φαν (βγαλμένος από τροφοδοτικό και είχανε το ίδιο βύσμα) και πέσιμο 6 βαθμών σε full load(Τώρα μόνοι οι δίσκοι ακούγονται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα τι να κάνω σήμερα :D η νεα μου μπέμπα!

Στο φωτιζόμενο πλέξιγκλας θελω να χαράξω το μπέμπα κάποια στιγμή.. :P

 

 

545700_4606421916319_1747847062_n.jpg

 

384108_4606420996296_2057492192_n.jpg

 

228871_4606423076348_434770621_n.jpg

 

Βγάλε και μία απο τα πλάγια να το δούμε ολόκληρο το pc και το εσωτερικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...