Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

stm00192 δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Απλά σκέψου γιατί δεν υπάρχουν πλαστικά κουτιά χωρίς σασί ;)

 

Are you sure?

http://www.xoxide.co...ryliccases.html

Think again...

 

Ακριβώς όπως τα λεω ειναι!!!

 

Εγω εκατσα και σου εξηγησα ακριβως τους λογους που ενα κουτι δεν αποτελει γειωση. Περιμενω λοιπον και απο εσενα να μου εξηγησεις πως ακριβως ένα κουτι αποτελει γειωση.

Αλλιως ενα ξερο ''δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες'' δεν μου λεει απολυτως τπτ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stm00192 δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες. Απλά σκέψου γιατί δεν υπάρχουν πλαστικά κουτιά χωρίς σασί ;)

 

και με τι γνωσεις τον ακυρωνεις?

γιατι ετσι ακριβως ειναι τα πραματα.

(μιλαω σαν ηλεκτρολογος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που το τροφοδοτικο ειναι ετσι και αλλιως συνδεδεμενο με όλα τα εξαρτηματα του υπολογιστη... το μηχανιμα ειναι γειωμένο ανεξαρτητως υλικου κατασκευης του κουτιου.... οσοι εχουν εστω και βασικες γνωσεις ηλεκτρολογιας το καταλαβαινουν αυτο.....

 

Η μοναδική περιπτωση να αποτελουσε το ιδιο το κουτι γείωση θα ήταν μονο αν δεν υπηρχε γειωση στην πρίζα και μονο εαν το κουτι ήταν συνδεδεμενο με καποιο τροπο (καλωδιακι) σε καποιο καλοριφερ πχ ή κατι μεταλλικο τελος παντων που έχει αμεση επαφή με το έδαφος......

 

Κοινως μια χαρα το ξυλοbenchoκουτι το οποιο εννοιειται δεν έχει απολυτως κανενα θεμα γείωσης!

Προφανώς έχεις ανοίξει τροφοδοτικό και ΔΕΝ είδες μσ σωστά?

Η προτελευταία παράγραφος δεν βγάζει κανένα νόημα έιναι το ένα και το αυτό γείωση !

Προφανέστατα ούτε εγω θα είχα πρόβλημα με ένα τέτοιο μηχανάκι, απλά σκέψου ότι μέχρι και ένα κομμάτι πλέξι σαν τα κέισις -μη **** - που έδειξες θα προσέφερε ασφάλεια.

 

Δεν σε έθειξα, απλά δεν μπήκα στο κόπο να αναπτύξω την σκέψη μου περαιτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχεις ανοίξει τροφοδοτικό και ΔΕΝ είδες μσ σωστά?

Η προτελευταία παράγραφος δεν βγάζει κανένα νόημα έιναι το ένα και το αυτό γείωση !

Προφανέστατα ούτε εγω θα είχα πρόβλημα με ένα τέτοιο μηχανάκι, απλά σκέψου ότι μέχρι και ένα κομμάτι πλέξι σαν τα κέισις -μη **** - που έδειξες θα προσέφερε ασφάλεια.

 

Δεν σε έθειξα, απλά δεν μπήκα στο κόπο να αναπτύξω την σκέψη μου περαιτέρω.

 

Δεν βγαζω νοημα απο αυτα που γραφεις, αλλα ελπιζω να μην καταλαβα καλα και να μην εννοεις ότι και το πλεξι μπορει να αποτελεσει καποιου ειδους γείωση γτ θα γελασει και το παρδαλο κατσικι!!

 

Ασε που παλι δεν μου εξηγεις πως ακριβως το κουτι αποτελει γειωση... για να είναι κατι γειωση ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να ειναι σε επαφή μεσο καποιου αγωγιμου υλικου με το εδαφος ...

 

Οσο για το σχολιο περι ανοιγματος τροφοδοτικων απλα το αφηνω να περασει ετσι.... οσοι με ξερουν καλα εδω μεσα ξερουν την ψωρα μου με τα τροφοδοτικα... και το ποσο εχω ασχοληθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγαζω νοημα απο αυτα που γραφεις, αλλα ελπιζω να μην καταλαβα καλα και να μην εννοεις ότι και το πλεξι μπορει να αποτελεσει καποιου ειδους γείωση γτ θα γελασει και το παρδαλο κατσικι!!

 

Ασε που παλι δεν μου εξηγεις πως ακριβως το κουτι αποτελει γειωση... για να είναι κατι γειωση ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να ειναι σε επαφή μεσο καποιου αγωγιμου υλικου με το εδαφος ...

 

Οσο για το σχολιο περι ανοιγματος τροφοδοτικων απλα το αφηνω να περασει ετσι.... οσοι με ξερουν καλα εδω μεσα ξερουν την ψωρα μου με τα τροφοδοτικα... και το ποσο εχω ασχοληθει!

 

 

Ε ωραία αφού έχεις ανοίξει, ξές λοιπόν ότι ο μσ χρησιμοποιείται για απομόνωση του psu από το δίκτυο οπότε πάπαλα γείωση μετα απο αυτόν, για αυτόν τον λόγο γειώνουμε και το σασί του ύπο. Ενδεχομένως υπό κάποιες συνθήκες να δημιουργηθεί spike σε κάποιο board/εξάρτημα/κουτί, αυτό υποστηρίζεις ότι θα γειωθεί μέσω του psu, αμ δέ... Για το πλέξι και το αν μπορεί να γίνει αγωγός το προσπερνάω απλά, γιατί νομίζω ότι έχω να κάνω με ανθρώπους που αν μη τι άλλο έχουν τέλειωσει το γυμνάσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική θα έπρεπε να μας χτυπάει το ρεύμα από όλες τι οικιακές συσκευές

τηλεοράσεις , ψυγεία ... τα οποία ακουμπάνε στο έδαφος με πλαστικές βάσεις .

Εμένα πάντως δεν με έχει χτυπήσει ο φούρνος μικροκυμάτων που βρίσκεσαι επάνω σε ξύλινη επιφάνεια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική θα έπρεπε να μας χτυπάει το ρεύμα από όλες τι οικιακές συσκευές

τηλεοράσεις , ψυγεία ... τα οποία ακουμπάνε στο έδαφος με πλαστικές βάσεις .

Εμένα πάντως δεν με έχει χτυπήσει ο φούρνος μικροκυμάτων που βρίσκεσαι επάνω σε ξύλινη επιφάνεια ..

 

Ειπε κανεις κατι τετοιο?.... αν ειναι γειωμενες κανονικα μεσω τις πρίζας σε ουδεμια περιπτωση δεν πρεπει να σε χτυπανε... αν παλι υπαρχει προβλημα γειωσεις τοτε ναι μπορει και να σε χτυπησουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με καταμπερδεψατε, γινεται να μου εξηγησει κανενας τι ειναι η γειωση ακριβως, πρακτικα, και να μου εξηγησει ακομα τι σχεση εχουν τα ποδαρακια του κουτιου και το υλικο που ειναι φτιαγμενα ?

Γιατι ειναι κατι που πρεπει να ξερει ο οποιοσδηποτε ασχολειται με pc και ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με καταμπερδεψατε, γινεται να μου εξηγησει κανενας τι ειναι η γειωση ακριβως, πρακτικα, και να μου εξηγησει ακομα τι σχεση εχουν τα ποδαρακια του κουτιου και το υλικο που ειναι φτιαγμενα ?

Γιατι ειναι κατι που πρεπει να ξερει ο οποιοσδηποτε ασχολειται με pc και ετσι.

δες στην προηγουμενη σελιδα το λινκ απο την wikipedia για το τι ειναι η γειωση.

γενικα δεν ειναι κατι που πρεπει να σε ανυσηχει αν ειναι οκ το τροφοδοτικο σου και η ηλεκτρικη εγκατασταση του σπιτιου σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες στην προηγουμενη σελιδα το λινκ απο την wikipedia για το τι ειναι η γειωση.

γενικα δεν ειναι κατι που πρεπει να σε ανυσηχει αν ειναι οκ το τροφοδοτικο σου και η ηλεκτρικη εγκατασταση του σπιτιου σου

Ναι αυτο το επιασα. Τα ποδαρακια και το υλικο του κουτιου τι ρολο παιζουν σε περιπτωση διαροης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχεις γειωση η εχει προβλημα η γειωση της ηελκτρολογικης εγκαταστασης θα δεις οτι οταν ακουμπας μεταλικο σημειο του pc πχ. καποια καρτα γραφεικων που δεν ειναι περασμενει με βαφη θα σε χτυπαει το ρευμα.οχι οτι θα παθεις κατι αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γηνει.αν εχεις τετοιο προβλημα το ποιο πηθανο ειναι καποια στηγμι να παρεις το χερι το pc λογο οτι τα ηλεκτρονικα ειναι πολυ εβαλοτα στο ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτι δεν παιζει κανενα ρολο στο θεμα τις γειωσης.

Ολα ειναι στο τροφοδοτικο και στην εγκατασταση του σπιτιου.

 

Για τον φιλου πιο πριν που λεει κατι για Μ/Σ και ιστοριες.

Απο ποτε περναει η γειωση απο το Μ/Σ και μετα γιοκ?

 

Αμα εχει προβλημα ειτε η γειωση του σπιτιου ειτε εχει θεμα το τροφοδοτικο και ακουμπαει καπου στο κουτι το αποτελεσμα θα ειναι αν ακουμπησεις εσυ το κουτι να νιωσεις ενα μικρο ερεθισμα και αυτο σε συγκεκριμενα σημεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας ,ας πω λιγα λογια για το δικο μου ;)

βαψιμο του σκελετου απο το βαρετο γκρι χρωμα του αλουμιου σε ροζ με απλο σπρευ για σιδερο

post-202511-0-16517200-1344265569_thumb.jpg

βαψιμο του εξωτερικου (το πανω και το δεξι ) σε πρασινο χρωμα αλλα πρωτα τα περασα ασπρο χρωμα για να φενεται καλα το πρασινο .

post-202511-0-51367800-1344265710_thumb.jpg

post-202511-0-61177200-1344265724_thumb.jpg

μετα βαφτηκε το τροφοδοτικο ,το dvd και αυτα που κρατανε τις καρτες pci και για τις τρυπες της μητρικης απο πισω

post-202511-0-17786000-1344265853_thumb.jpg

και μετα δν μου αρεσε ο μαυρος διακοπτης του τροφοδοτικου και η φησα του ρευμα που ηταν μαυρα οποτε εκατσα και τα εβαψα ασπρα

post-202511-0-14931600-1344265921_thumb.jpg

ετσι μου εμεινε ενα σπρευ ασπρο σχεδον γεματο και σκεφτηκα να βαψω ολες τις βιδες ασπρες

post-202511-0-56242800-1344265999_thumb.jpg

και επειδη ηθελα να φενεται το εσωτερικο του υπολιγιστη πηγα και αγορασα εναν τζαμι 6 χιλιοστων το οποιο το εβαλα συρταρωτο απο πανω με το αποτελεσμα τωρα να ηταν ετσι (αλλα χωρις τα λεδακια απο πανω)

post-202511-0-87942500-1344266154_thumb.jpg

αλλα και παλι δεν μαρεσε επειδη δεν ειχε φωτισμο και του εβαλα μια led-ταινια στην αρχη απανω

και το αποτελεσμα ηταν αυτο

post-202511-0-37773500-1344266406_thumb.jpg

αλλα μονο λευκο ?? του βαλα και απο την αλλη μερια αλλα 30 εκατοστα κοκκινο

post-202511-0-41774800-1344266472_thumb.jpg

και τωρα το κοκκινο ηταν πιο δυνατο απο το λευκο και δεν μου αρεσε ετσι εβαλα και κατω και δεξια led ασπρο για να ισοροπουν τα χρωματα (φωτο δεν εχω )

στο τροφοδοτικο εφυγε ο βαρετος μαυρος ανεμηστηρας και μπηκε ενας με πρασινα led

post-202511-0-30250500-1344266686_thumb.jpg

απο μπροστα ειναι ετσι εχω προσθεσει και ενα αυτοκολλητο monster πανω απο τις θολαδες

post-202511-0-24102700-1344266771_thumb.jpg

αυτοο ;) μια βδομαδα δουλεια ηταν και το αποτελεσματα καλο για το πρωτο μου mod

 

να και μια καλλιτεχνικη φωτογραφια χωρις τα κοκκινα led και τα λευκα απο κατω και δεξια ;)post-202511-0-73705200-1344266927_thumb.jpg

post-202511-0-67097500-1344265105_thumb.jpg

post-202511-0-68237400-1344265152_thumb.jpg

post-202511-0-99394600-1344265241_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...