Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικως το haf x σε αφησε ευχαριστημενο,γιατι αυτο το κουτι λεω να το παρω μετα το καλοκαιρι :wub: ειναι το αγαπημενο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω 5 hdd (δες signature)

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτό το σκέφτηκα αφού τις τοποθέτησα αλά μάλλον από τον άλλο μήνα που θα αλλάξω τροφοδοτικό θα πάρω άλλο ένα kit και θα βάλω και μια έξτρα στο side panel πάνω από το παράθυρο. Η πλάκα είναι ότι πλέων το βραδύ αν αφήνω το pc αναμμένο δεν χρειάζεται να ανάβω το φωτιστικό για να έχει φως το δωμάτιο χε χε.

 

Έψαξα στο site της εταιρίας για το εν λόγω κουτί μόνο και μόνο για να δω εαν οι υποδοχές για HD υποστηρίζουν λειτουργία hot swap αλλά δεν έβγαλα άκρη.Μπορείς να το επιβεβαιώσεις;

Πάντως γνώμη μου είναι οτι 5 δίσκοι φορτωμένοι και μάλιστα να θες να βάλεις και περισσότερους, εκτός από υπερβολή είναι και θέμα κατανάλωσης.Επίσης το θεωρώ τραγικό να πας να αλλάξεις ολόκληρο τροφοδοτικό μόνο και μόνο για να σηκώνει περισσότερους δίσκους το σύστημά σου...Είναι απαραίτητοι όλοι ταυτόχρονα;

Εγώ στο δικό μου κουτί έβαλα ένα 3-bay hot-swap της sharkoon και κυριολεκτικά σώθηκα.Έχω 6 δίσκους συνολικά αλλά μόνο ο ένας με το λειτουργικό είναι πάνω συνδεδεμένος.Όποτε χρειάζομαι κάποιον άλλο τον κουμπώνω σε δευτερόλεπτα.Αυτό το θεωρώ πολύ πιο πρακτικό και λιγότερο ενεργοβόρο από αυτό που κάνεις εσύ.

Πάντως το κουτί αν και ακριβούτσικο είναι όμορφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα στο site της εταιρίας για το εν λόγω κουτί μόνο και μόνο για να δω εαν οι υποδοχές για HD υποστηρίζουν λειτουργία hot swap αλλά δεν έβγαλα άκρη.Μπορείς να το επιβεβαιώσεις;

Πάντως γνώμη μου είναι οτι 5 δίσκοι φορτωμένοι και μάλιστα να θες να βάλεις και περισσότερους, εκτός από υπερβολή είναι και θέμα κατανάλωσης.Επίσης το θεωρώ τραγικό να πας να αλλάξεις ολόκληρο τροφοδοτικό μόνο και μόνο για να σηκώνει περισσότερους δίσκους το σύστημά σου...Είναι απαραίτητοι όλοι ταυτόχρονα;

Εγώ στο δικό μου κουτί έβαλα ένα 3-bay hot-swap της sharkoon και κυριολεκτικά σώθηκα.Έχω 6 δίσκους συνολικά αλλά μόνο ο ένας με το λειτουργικό είναι πάνω συνδεδεμένος.Όποτε χρειάζομαι κάποιον άλλο τον κουμπώνω σε δευτερόλεπτα.Αυτό το θεωρώ πολύ πιο πρακτικό και λιγότερο ενεργοβόρο από αυτό που κάνεις εσύ.

Πάντως το κουτί αν και ακριβούτσικο είναι όμορφο

 

το κουτι διαθετει 2 hot swappable drive bays. στα διχνω και στην φωτο για να καταλαβεις και σου βαζω και βιντεο review

οι 5 δισκοι για εμενα ειναι απαρετιτοι καθος μετα απο χρονια καταλαβα οτι δεν μπορω να βασιζομαι σε εναν οποτε εχω εναν ως backup εναν για το λειτουρικο εναν για downloads εναν για games και εναν για αποθηκη/mirror application data & documents κτλπ. σκεφτηκα καποτε να παρω εναν τεραστιο να τον σπασω σε partitions αλα αν παθει κατι τοτε πανε περιπατο ολα.

το τροφοδοτικο θα το αλλαξω απλα για να κανω αναβαθμηση εχω το 560 4 χρονια και απλα θελω να παω σε ενα μεγαλυτερο για να αλλαξω καρτα γραφικων στο μελλον.

 

pict0219w.jpg

 

τα hot swappable drive ειναι πολυ ευκολα στην χρηση

 

pict0221g.jpg

 

pict0222a.jpg

 

pict0223m.jpg

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=jLFbjR97moM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τις λαμπες φθοριου που τις βρησκετε? και αν τις βρισκετε απο ενα απλο μαγαζι,πως τις ζητατε? με αυτοκολλητο κολλανε στο κουτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεματικά τις πιάνεις εσύ όπου θές και λέγονται καθοδικές λάμπες : http://eworld.com.gr/front/search/cathode/0/page:1

Εdit: Περιλαμβάνουν και αυτοκόλλητο στήριξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τις λαμπες φθοριου που τις βρησκετε? και αν τις βρισκετε απο ενα απλο μαγαζι,πως τις ζητατε? με αυτοκολλητο κολλανε στο κουτι?

 

Έχει Velcro μέσα αυτοκόλλητα. Τα κόλας στην λάμπα και στο κουτί επάνω και τις τοποθετείς/αφαιρείς όποτε θες. Velcro tape είναι αυτό που λέμε “Σκρατς” για όσους δεν ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε καταστηματα υπολογιστων μπορω να τις βρω μονο? ή και σε ενα απλο μαγαζι που να πουλαει διαφορα ειδη λαμπων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε καταστηματα υπολογιστων μπορω να τις βρω μονο? ή και σε ενα απλο μαγαζι που να πουλαει διαφορα ειδη λαμπων?

Μονο απο καταστήματα υπολογιστών γιατί δεν είναι λάμπες φθορίου και επιπλέον θέλουν και ένα inverter για να δουλέψουν παίρνουν ρεύμα από Molex 4pin 12v και είναι 3watt και οι 2. Μπορείς να βρεις στο skroutz σαν "Cold Cathode" εγώ αυτές τις πήρα από Hacshop 10€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ενα σημαζεμα σημερα στο κουτι

 

πριν: post-218472-0-14223500-1305391749_thumb.jpg

 

μετα: post-218472-0-74535600-1305391879_thumb.jpg

 

απο τα πλαγια post-218472-0-67516000-1305391907_thumb.jpg

 

το εξωτερικο μερος post-218472-0-30052000-1305391932_thumb.jpg

 

το πλαινο θα βαφει κοκκινο απλα δεν ειχα χρονο σημερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...