Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπο ότι έχω διαβάσει κάπου (για την Η50 τουλάχιστον) είναι ότι δεν είναι το καλύτερό τους το s1366 με τους i7. Ίσως να ήταν καλύτερα για σένα (σίγουρα θα ήταν απο άποψη επιδόσεων) να επέλεγες την Noctua D14 αντί της H70, αν και προσωπικά δεν μου αρέσει. Στο κουτί αυτό όμως δεν θα είχες θέμα χώρου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περίεργη κατάσταση σε idle ειμαι 55,53.58.56C και μεσα σε παιχνίδια πιάνω 70αρες. Στο wprime 1024 ηταν στα 85 με 90 ......

 

Η διάταξη που έχω στην H70 ειναι να φυσάνε και οι 2 ανεμιστήρες προς τα έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κουμπώσει πολύ καλά οσο για την πάστα ειναι η πρώτη φόρα που άπλωσα ενα πολύ λεπτό στρώμα σε όλη την επιφάνεις και οχι την μια γραμμή που βάζω συνήθως σύμφωνα με την arctic silver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κουμπώσει πολύ καλά οσο για την πάστα ειναι η πρώτη φόρα που άπλωσα ενα πολύ λεπτό στρώμα σε όλη την επιφάνεις και οχι την μια γραμμή που βάζω συνήθως σύμφωνα με την arctic silver

 

Δοκίμασε να αλλάξεις φορά στους ανεμιστήρες του ψυγείου και απο exhaust να τους κάνεις intake. Δεν θα έχεις θέμα καθώς τον ζεστό αέρα θα τον ρουφάνε απευθείας για έξω τα 3 ανεμιστήρια της οροφής.

Έτσι μπορεί να κερδίσεις κάποιους βαθμούς, δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που άλαξα την διάταξη και φέρνει αέρα μέσα ειμαι idle 52,49 ,50,46. Επίσης αυτο που παρατηρώ ειναι οτι οι ανεμιστήρες της corsair ειναι απραάδεκτα θορυβώδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που άλαξα την διάταξη και φέρνει αέρα μέσα ειμαι idle 52,49 ,50,46. Επίσης αυτο που παρατηρώ ειναι οτι οι ανεμιστήρες της corsair ειναι απραάδεκτα θορυβώδης

 

Ωραίος φίλε, πράγματι έπεσε κάποιους βαθμούς. Για τους ανεμιστήρες θα συμφωνήσω άλλωστε όπως βλέπεις και στις φωτό έχουν αλλαχθεί (εξ αρχής) τόσο της H50 όσο και του κουτιού. :)

(Oι ανεμιστήρες όλοι τρέχουν στις 1000rpm (εντός απο τον pull του ψυγείου που τρέχει στις 1200), οι 14cm (κάτω εισαγωγής και πίσω) είναι 2 Xigmatek CLF-F1452 στις 1000rpm εντελώς αθόρυβοι και με καλή απόδοση σε σχέση με τους στόκ και οι 4 οροφής είναι Xigmatek XLF-F1253 τους οποίους έχω πάνω στο fan controller και τρέχουν στις 1000rpm εκτός του pull που τρεχει επίτηδες στις 1200rpm. Ο μόνος ανεμιστήρας που έμεινε ίδιος είναι ο 14cm που ψύχει τους δίσκους. Το κουτί μπορώ να πώ ότι είναι σχετικά αθόρυβο έτσι. :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την H70/H50 δεν το έχω ψάξει τι προτείνει ο κατασκευαστής αλλά υποθέτω ότι για να κάνεις δουλειά σχετικά αθόρυβη θα χρειαστείς ανεμιστήρια με υψηλό static pressure και cfm στις δυνατόν χαμηλότερες στροφές.

Αν θέλεις ησυχία ειδικά, πρέπει να ψάξεις κάποιους μέχρι τις ~1200rpm. Τώρα όσο αφορά τους NB που επέλεξες είναι σίγουρα καλή επιλογή αλλά θα μπορούσες να την βγάλεις φθηνότερα χωρίς να χάσεις κάτι αγοράζοντας τους NB PL2.

Εγώ τους PL2 θα αγόραζα για την οροφή και το ψυγείο απλά είχα πάρει ήδη 3 XLF-F1253 απο πρίν για άλλο project και τους είχα στην άκρη οπότε κινήθηκα σε Xigmatek για να είναι ομοιόμορφο. Δεν έχω παράπονο αλλά με τους NB θα ήταν καλύτερα αλλά και ακριβότερα συνάμμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτά.

Τις θερμοκρασίες σε full load πως τις βλέπεις ? Νομίζω οτι με την thermalright την πάλευανε πιο πολύ οι θερμοκρασίες σε full load

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να μου φαίνεται ότι έχεις αρκετά ανεβασμένες θερμοκρασίες σε full load σχεδόν σε όλα τα review που είδα με έναν i7 920 στα 4,2ghz δεν ανέβαιναν πάνω από 55.

Μήπως έχεις στραβώσει καταλάθος κανένα σωλήνα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...