Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

photo havoc...πολύ ωραίο αποτελεσμα!2 πράγματα...ίσως άτοπα οπότε χωρίς παρεξήγηση...τον ssd γιατί δεν τον χώνεις κάπου πιό κοντά στο psu?να γλυτώσεις κανένα καλώδιο?πχ στο μέταλλο κάτω από την κάρτα ήχου...ή στο ίδιο μέταλλο μπροστά απο το intake...δεν γνωρίζω αν θέλουν ψύξη αυτοί!επίσης μήπως ο 14αρης πνίγει λίγο τον 12αρη push?δοκίμασε με ένα χαρτονάκι για αρχή,να το παρεμβάλεις ώστε να μην βλέπουν ο ένας τον άλλο!

P.S : έχω κάπου ένα 4πιν που είμαι σίγουρος οτι το καλώδιο αυτό τώρα παίζει με την ψυχική σου ηρεμία...κ ένα παλιό Psu αν θες 1 καλώδιο για το dvd rom στο μοντάρω μια στιγμή!

 

mavlamenos ωραίο χρώμα,δύσκολη επιλογή!!έμπλεξες με πολύ δουλειά αλλά αξιοποιήθηκε πανάξια το κουτί!

ποιό plexi?τι έχει τώρα το καπάκι?

 

Nα σαι καλά φίλε μου και γείτονα και ευχαριστώ για την πρόταση. :)

Σωστές οι παρατηρήσεις σου, τις σκέφτηκα και εδώ αλλά δυστυχώς τα hdd trays του antec είναι με τέτοιον τροπο φτιαγμένα που δέχονται μόνο 3,5" σκληρούς και όχι bracket με 2,5" ssd (έχω βάλει εκεί μπροστά απο το psu τον black). Δηλαδή τα δύο λαμάκια του hdd tray βιδώνουν απευθείας πάνω στους σκληρούς και έχουν και παρεμβύσματα για τους κραδασμούς. Δηλαδή δεν υπάρχει βάση για να βιδώσει το bracket του ssd. Αν τον έβαζα εκεί δεν θα ήταν σταθερός ο ssd. Τώρα θα μπορούσα βέβαια να τον χώσω κάπου μπροστά (στο σημείο που είναι το πλαστικό κάλλυμα του intake fan) αλλά πιστεύω θα ήταν πιο δύσκολο να πατήσει σταθερά το bracket με αυτοκόλλητη ταινία διπλής. Αναγκαστικά πιστεύω το πάνω μέρος του dvd/rw που είναι επίπεδο ήταν το πιο κατάλληλο για να κάτσει σταθερά το bracket με την ταινία

Θέμα με καλώδια δεν έχω. Όλα τα parts τροφοδοτούνται κανονικά και το dvd/rw που βρίσκετε κάτω απο τον ssd απλά οι φωτό δεν έχουν καλή ανάλυση και μπορεί να σε μπέρδεψαν. Τα sata cables τα έβαλα έτσι για να μαζευτούν τα καλώδια και για πιο όμορφα.

Όσο αφορά τον push με τον 14άρη fan (που είναι exhaust) πιθανόν να έχεις δίκιο αλλά έτσι και αλλιώς ο 14άρης τρέχει απο το διακοπτάκι σε low (~800-1000rpm) υπολογίζω οπότε δεν νομίζω να τον επηρεάζει πολύ τον push.

Για το 4πινο δεν έχω καταλάβει τι εννοείς. :P :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lionheart75

Είναι το ποιο δυνατό home theater pc που έχω δει :P. Όλα έχουν χωρέσει πάρα πολύ καλά και σχετικά ευρύχωρα.

Την h50 στα 40Ε την πήρες ;

 

Όσον αναφορά τον ssd μπορείς να πάρεις αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lionheart75

Είναι το ποιο δυνατό home theater pc που έχω δει :P. Όλα έχουν χωρέσει πάρα πολύ καλά και σχετικά ευρύχωρα.

Την h50 στα 40Ε την πήρες ;

 

Όσον αναφορά τον ssd μπορείς να πάρεις αυτό

 

Thanks Ραφαήλ. Ναι την γνωστή Η50 που είδες και εσύ πήρα. :P

Κάποτε ήταν και πιο δυνατό αφού την σύνθεση που έχω στο τώρα στο Corsair είχα πρίν σε αυτό. Όμως πράγματι πολύ ευρύχωρο το κουτάκι και χωράει πολύ πράμα.

Το bracket του ssd το έχω βάλει ήδη (περιλαμβανόταν στο κουτί του) και η αυτοκόλλητη ταινία έχει μπει ανάμεσα στο bracket και στο dvd/rw όχι απευθείας πάνω στον ssd. ;)

Άντε τώρα να πάρουμε και άλλη μια 6850. :P

Οι θερμοκρασίες για όσουν έχουν E8400 είναι καλές? αυτό με νοιάζει περισσότερο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το 4πιν έλεγα αν θες επέκταση ώστε να μπορείς να το κρύψεις!

για τα άλλα,το βλέπω πως όλα παίρνουν κανονικά ρεύμα,απλά προσωπικά θα έχωνα κάπου χύμα κρυμένο τον ssd αφου δεν κουνιέται για να σε νοιάζουν οι κραδασμοί κ μήπως πάθει ζημιά κ θα έφτιαχνα ένα καλώδιο για το dvd χωρίς παρεμβαλόμενα άλλα Molex-sata στην μέση ώστε να περάσει κάτω από το mobo κ να βγεί ακριβώς εκεί που πρέπει!!ένα τέτοιο καλώδιο θα μπορούσε να δώσει ρεύμα κ στον ssd αν θες να τον αφήσεις εκεί που είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P.S : έχω κάπου ένα 4πιν που είμαι σίγουρος οτι το καλώδιο αυτό τώρα παίζει με την ψυχική σου ηρεμία...κ ένα παλιό Psu αν θες 1 καλώδιο για το dvd rom στο μοντάρω μια στιγμή!

 

 

χεχ αργώ λίγο αλλά τα πιάνω στο τέλος. :P

Ναι ρε φίλε, αν εννοείς 4Pin προέκταση του καλωδίου τροφοδοσίας του cpu (το οποίο άτιμο δεν φτάνει και περνάει πάνω απο την κάρτα μεσα στη μέση) εννοείται ότι μου έχει σπάσει τα νεύρα που δεν μπορώ να το περάσω γύρω- γύρω για να εξαφανιστεί. Αν σου περισσεύει κανα τέτοιο ευχαρίστως να το πάρω. Θα σου ήμουν ευγνώμων.:)

 

edit: δεν είχα δεί το τελευταίο σου post. B)

 

για το 4πιν έλεγα αν θες επέκταση ώστε να μπορείς να το κρύψεις!

για τα άλλα,το βλέπω πως όλα παίρνουν κανονικά ρεύμα,απλά προσωπικά θα έχωνα κάπου χύμα κρυμένο τον ssd αφου δεν κουνιέται για να σε νοιάζουν οι κραδασμοί κ μήπως πάθει ζημιά κ θα έφτιαχνα ένα καλώδιο για το dvd χωρίς παρεμβαλόμενα άλλα Molex-sata στην μέση ώστε να περάσει κάτω από το mobo κ να βγεί ακριβώς εκεί που πρέπει!!ένα τέτοιο καλώδιο θα μπορούσε να δώσει ρεύμα κ στον ssd αν θες να τον αφήσεις εκεί που είναι!

 

Ωραία σκέψη. Μπράβο ρε φίλε τώρα σε έπιασα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

call anytime...το 4πιν είναι έτοιμο,το sata όχι αλλά το κολλητήρι έχει κ άλλη δουλειά σήμερα οπότε...

 

Να σαι καλά φίλε. :)

 

 

Έιμαι free αυτή την βδομάδα οπότε αν βολέψει και εσένα φυσικά αύριο-μεθαύριο κάποια στιγμή θα μιλήσουμε για να πεταχτώ σε σένα. Αν μπορείς στείλε με Pm το κινητό σου ξανά γιατί δεν το βρίσκω. Νίκος. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

mavlamemos ωραίο χρώμα,δύσκολη επιλογή!!έμπλεξες με πολύ δουλειά αλλά αξιοποιήθηκε πανάξια το κουτί!

ποιό plexi?τι έχει τώρα το καπάκι?

Τωρα εχει τρυπα!!το πλαινο παραθυρο απο την μανα του ειχε πλεξι.αλλα αυτο που ειχε πανω ειναι γρατζουνιμενο και ραγισμενο σε μια απο τις τρυπες.Ετσι αναγκαστικα θα παω σε καινουριο πλεξι.Λογικα θα κολλησω πανω και μεμβρανη φιμε μαυρη οπως στα τζαμια των αυτοκινητων ετσι ωστε να μην βλεπεις μεσα αλλα οταν αναβουν λαμπακια και κλπ να φαινονται ολα.σκεφτηκα για την μεμβρανη την alulight της lumar.στο χρωμα μπορει να ξαναεπεμβω με λιγο παραπανω βερνικι αλλα πρεπει να κανω κατι δοκιμες πριν το περασω παλι και αν.

 

 

Οι θερμοκρασίες για όσουν έχουν E8400 είναι καλές? αυτό με νοιάζει περισσότερο. :)

 

Οι θερμοκρασιες σου ειναι υπερβολικα καλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ακολούθησα την πρόταση του Γιάννη και αφαίρεσα απο το κουτί τους stock ανεμιστήρες της Antec. Αναγκαστικά έπρεπε να αφαιρεθούν και οι δύο μαζί (12άρης - 14άρης) γιατί ήταν ενωμένοι με τον ρυθμιστή στροφών του κουτιού o οποίος αφαιρέθηκε επίσης.

 

 

 

66007909.jpg

87001194.jpg

 

 

Στη συνέχεια τοποθετήθηκε αρχικά ο Tt της big typhoon για να βάζει πλέον αέρα σαν push και μετά ένας SilenX ixtrema pro που είχα κάβα για pull πάλι intake και αυτός. Στην θέση του stock 14άρη της Antec μπήκε ένας Xigmatek CLF-F1454 για να βγάζει τον ζεστό αέρα που τον είχα κάβα επίσης. Ο 12άρης είναι στις 1400rpm ενώ ο 14άρης ειναι στις 1000rpm. O Tt πάλι με αντάπτορα στις 1200rpm γιατί στις 2000rpm δεν παλεύεται.

 

 

 

59250180.jpg

52612626.jpg

63233271.jpg

 

 

Τρέξαμε και ένα ibt να δούμε αν έγινε τίποτα τώρα που αντιστρέψαμε την φορά και αλλάξαμε και τους ανεμιστήρες. Πρίν είχα 43c idle και 72 f.load στα 472*8,5 με 1,23vcore.

 

 

 

ibtn.jpg

 

 

Έπεσαν οι θερμοκρασίες κατα 3-4 βαθμούς σε idle (39-40c πλέον) και κατα 5 βαθμούς σε f.load (67c πλέον). Αυξήθηκε βέβαια κάπως ο συνολικός θόρυβος αλλά όχι τίποτα σπουδαίο που δεν παλεύεται. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι τζάμπα αναβάθμιση και χωρίς να πληρώσεις ενα χέρι και ενα πόδι. :-D

 

Thanks John το θέμα φαίνεται να έχει λυθεί ώς ένα βαθμό. Μέχρι τουλάχιστον να αγοράσω καλύτερα fans κάποια στιγμή. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...