Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να και εγώ με την σειρά μου να σας δείξω τί έκανα στο παλιό μου pc.

Λοιπόν ήταν ένα κλασικό άσπρο κουτάκι και το έβαψα άνοιξα side window με σέγα έβαψα τα cd drives

του έκανα και μία μικρή αναβάθμιση και φυσάει το εργαλείο (κατά την άποψη μου πάντα)

 

Ακούω τις απόψεις σας :rolleyes:

 

Edit: +2 φωτογραφίες για να δείτε το χρώμα καλύτερα

 

5b72ab118127339.jpg 7b51f0118127371.jpg 8daab5118127401.jpg 0c97ce118127429.jpg 1da54e118127463.jpg

ee26ce118204152.jpg 536b37118204206.jpg

Επεξ/σία από Doc1355
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πόλη ωραίο από ότι κατάλαβα έχει βαφτεί σε βαφείο αυτοκινήτων αν μπορούσες να το κανείς λίγο ποιο mat νομίζω θα ήταν καλυτέρα ,το side window φαίνεται πολύ καλή δουλεία B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι παιδιά μόνος μου το έχω βάψει το κουτί με σπρέι απλα είναι μαύρο με πέρλα για αυτοκίνητα για αυτό γυαλίζει αλλά έτσι το ήθελα :-D

ότι δουλειά έχει γίνει ήταν προσωπική και πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι με τέτοια θέματα.

Το παράθυρο όντως βγήκε πολύ καλό αν και με δυσκόλεψε αρκετά....

Χαίρομαι που σας άρεσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι παιδιά μόνος μου το έχω βάψει το κουτί με σπρέι απλα είναι μαύρο με πέρλα για αυτοκίνητα για αυτό γυαλίζει αλλά έτσι το ήθελα :-D

ότι δουλειά έχει γίνει ήταν προσωπική και πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι με τέτοια θέματα.

Το παράθυρο όντως βγήκε πολύ καλό αν και με δυσκόλεψε αρκετά....

Χαίρομαι που σας άρεσε

 

Σε παίρνει και άλλο.

Mπορείς να ανοίξεις και πίσω vent hole για 10άρη ή δωδεκάρη.

Κανονικά θέλει ποτηροδράπανω αλλά και με σέγα γίνεται.

Απο ότι κατάλαβα κιόλας εχεις και καλό σταθερό χέρι.

Εδω ενα πολύ πρόχειρο δικό μου χωρίς ποτηροδράπανο και χωρίς σέγα. :fear:

4618713146_0c4e2861bb_b.jpg

 

Επίσης αν σου φτάνουν τα 3,5" μπορείς να καταργήσεις το tray κάτω απο τα cd rom και να προσαρμόσεις τους 3,5άρηδες δίσκους σε 5 και ενα τέταρτο εκεί που είναι τα cd-dvdrom γλυτώνοντας πολύ χώρο βελτιώνοντας το airflow και διευκολύνοντας την πρόσβαση στο εσωτερικό του case στην μνήμη και την ψύκτρα.

 

4598690226_2ef2a1af2b_b.jpg

 

Άσε που μετά απο την αφαίρεση του tray χωράει κανονικότατα 6970 vga σε απλό midi tower και μένουν και 3-4 πόντοι. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με τι το έκανες? με λίμα?

 

Άσε που μετά απο την αφαίρεση του tray χωράει κανονικότατα 6970 vga σε απλό midi tower και μένουν και 3-4 πόντοι. :mrgreen:

 

Βασικά την παίρνει και χωρίς να τα βγάλω αλλα 6970 σε p4 3ghz δεν νομίζω χαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με τι το έκανες? με λίμα?

 

 

 

Βασικά την παίρνει και χωρίς να τα βγάλω αλλα 6970 σε p4 3ghz δεν νομίζω χαχαχαχαχαχα

 

1)Με δίσκο, τρυπάνι και λίμα στα τέλος. Άνθρωπος των σπηλαίων ένιωθα. Αμέσως μετά πήγα και έσκασα το 50άρη για τον αντάπτορα του ποτηροδράπανου ενα 80άρη και ενα 120άρη ποτηράκι.

Λέω να πάρω και καμιά σέγα να γίνω άνθρωπος 100%. (ποιός είπε ότι το modding είναι φθηνό) :-D

 

2)Ναι όντως φαίνεται πολύ spacy το case!!! Tι είναι? full ?

 

3)Κάτσε να βάλω και άλλη μια side vent hole που έκανα το προηγούμενο σαββάτο σε κουτί φίλου με TopDown μαμά ιντέλ κουλεράκι.

Κλασικά 6 - 7 βαθμούς κάτω απο ότι χωρίς την τρύπα και 1 - 2 βαθμούς πάνω απο ότι με τελείως ανοιχτό κουτί!!!

To κουτί δεν εχει κανένα άλλο fan. Μόνο τροφοδοτικό και cpu cooler. Δε θέλαμε να το κάνουμε σκανοπαγίδα...

 

5417668965_3b2c5bca33_b.jpg

 

5418272794_cee6bff480_b.jpg

 

Έλεγα να βάλω και fan guard αλλά μας άρεσε η μπουροαίσθηση που έδινε με άσπρο σωλήνα και το αφήσαμε γυμνό.

Ελπίζω να μην εισχωρήσει τπτ ζωντανό απο εκει εν ώρα λειτουργίας και εχουμε άλλα. :-D :-D :-D

Χωράει πάντως και σπουργίτι και αρούρι καλοθρεμένο άνετα. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι midi είναι το κουτί άλλα έχω προσέξει αρκετά τα καλώδια και την παίρνει άνετα.

Κοίτα στου φίλου σου δεν μου ταιριάζει σαν σύνολο αλλά εντάξει γούστα είναι αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και εγώ με την σειρά μου να σας δείξω τί έκανα στο παλιό μου pc.

Λοιπόν ήταν ένα κλασικό άσπρο κουτάκι και το έβαψα άνοιξα side window με σέγα έβαψα τα cd drives

του έκανα και μία μικρή αναβάθμιση και φυσάει το εργαλείο (κατά την άποψη μου πάντα)

 

Ακούω τις απόψεις σας :rolleyes:

 

Edit: +2 φωτογραφίες για να δείτε το χρώμα καλύτερα

 

5b72ab118127339.jpg 7b51f0118127371.jpg 8daab5118127401.jpg 0c97ce118127429.jpg 1da54e118127463.jpg

ee26ce118204152.jpg 536b37118204206.jpg

φιλε πολυ ωραιο εγινε το case :) να σε ρωτησω..ειναι μαυρο ηλεκτρι ή μου φαινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στου φίλου σου δεν μου ταιριάζει σαν σύνολο αλλά εντάξει γούστα είναι αυτά

 

Καλά σαν το δικό σου δεν έγινε αλλά δεν είναι και κακό.

Δουλειά πάντος κάνει.

 

Πολύ ωραία η δουλειά σου όντος. B)

Για το παράθυρο αγόρασες plexi ή έκανες καμιά άλλη μόντα με τζάμι, μεβράνη απο χαλασμένο σκάνερ κτλ κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οριστε αλλη μια φωτο απο μενα με λιγο cable management..Λιγα καλωδια εχουν μεινει μπροστα αλλα αυτο το μαυρο στα αριστερα (+4v) που κανει μπαμ δεν εφτανε για να το περασω απτο πισω μερος του κουτιου :-(

post-130768-0-33892200-1297111305_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ.

 

Μετά από βάσανα δύο μηνών, κατάφερα προ ημερών να στήσω το μηχανάκι μου στη βασική του μορφή. Ξεκινάω λίγο ανάποδα, γιατί εκεί έπεσε με μεγάλη διαφορά η περισσότερη δουλειά!

 

Η 5870 λίγα 24ώρα αφότου αγοράστηκε σε άριστη κατάσταση από τον αγαπητό Παναγιώτη (συμφορουμίτη), απαλλάχθηκε από τον άκρως θορυβώδη (για τα γούστα μου) stock-cooler. H MK-13 υπήρχε ήδη, όπως υπήρχαν και τα ζητήματα με τα "καυτά" VRM της σειράς 58ΧΧ. Το ζήτημα αντιμετωπίστηκε με δύο εισαγωγές (από Hong Kong και Δανία), από όπου έφερα δύο ψηκτικά σώματα (Thermalright VRM R4/Swiftech HD5870-HS) για την επαρκή ψύξη όλων των στοιχείων. Να ευχαριστήσω στο σημείο αυτό το μέλος kanesaxo, χωρίς την πολύ καλή ιδέα του οποίου ακόμη θα ψαχνόμουν.

 

dsc09526c.th.jpg

 

Mετά από πολλές ημέρες επίπονων δοκιμών και λιμαρίσματος/κοψίματος, τελικά τα κομμάτια κούμπωσαν μια χαρά. Το μόνο που θα πω για το τελικό αποτέλεσμα είναι ότι με ανεμιστήρες στις 650-700σαλ και ενεργή ψύξη μόνο της GPU δεν έπιασα καν 50 βαθμούς πουθενά (GPU/VRMs/Shader/RAM) σε δωμάτιο με τέζα καλοριφέρ (25-26 ambient).

 

 

Όσον αφορά το ίδιο το "κουτί", οι μοντίφες είναι αρκετές αλλά ευτυχώς διακριτικές για να κρατήσω το χαρακτήρα της υλοποίησης ανέπαφο: τρύπες περιμετρικά της μητρικής για καλώδια USB/firewire/audio/SATA/PCIe/24pin ATX (άτυπο cable-management) και το μεγαλύτερο ζόρι/μανίκι απ'όλα ήταν η στήριξη/ανακατασκευή του front-panel της Scythe, για το οποίο θυσιάστηκε αλουμίνιο από ένα barebone της Shuttle και χρησιμοποιήθηκαν οι original τρύπες του Lian Li (μην το κάνουμε και σουρωτήρι τέτοιο κουτάκι!... :rolleyes: ).

 

dsc09539u.th.jpg dsc09541e.th.jpg dsc09544a.th.jpg dsc09549w.th.jpg

Επεξ/σία από Navu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρνέστο κορυφή είσαι! Την έκοψες εντέλει οπως ακριβώς την δική μου?

 

Ειδα πως εσύ την εκοψες τελειως για να τοποθετήσεις τη VRM4,ωραία δουλειά!

 

Το συγκεκριμμένο τσιπάκι πώς παει? κλόκαρες καθόλου να δείς αποτελέσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...