Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειχα βαψει ενα παλιο κουτι πορτοκαλι....μετα το εβαψα πρασινο..αλλα ηταν βαρυ και δε βολευε καθολου αλλα του βρηκα δουλεια τωρα το πασχα:P:p. Το εβγαλα στην αυλη και εριχνα βαρελοτα μεσα....:-)

 

Καμιά φωτογραφία από τα κομμάτια; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από που μπορώ να βρω βύσματα για τους ανεμιστήρες του κουτιού; Έχω 2 ανεμιστήρες 8cm με το γνωστό μαύρο και κόκκινο καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν είμαι Πάοκ είμαι Παναγιώτης :P

 

Eγω ειμαι ΠΑΟΚ λεγομαι και Παναγιωτης....Το 8εμα ειναι οτι εχω και εγω ενα Stacker 832 και σκεφτομαι να το βαψω σε αλλα χρωματα αλλα δν ξερω τι εργαλεια 8α χρειαστω...Δηλαδη τι να διαλεξω για να βαψω τις "σιτες" και τι το υπολοιπο αλουμινενιο σασι..Επισης εχει κανενα μηνα που ακουω καποιο τριξιμο απο τις λαμαρινες του...Δηλαδη καποιες δονησεις στο εσωτερικο προκαλουν να δονουνται και οι λαμαρινες με αποτελεσμα εναν εκνευριστικο 8ορυβο...Πως το διορ8ωνω αυτο?Εχει καποιος καποια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε αν βαράνε τπτ καλώδια που κρέμονται χύμα.

Μετά σφίξε τις βίδες λίγο.

Και τέλος αν εχεις διάθεση άλλαξε τις κλασσικές βίδες με λαστιχόβιδες και τέτοια και βάλε και κανένα paxmate μέσα να δέσει λίγο το κουτί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ειμαι ΠΑΟΚ λεγομαι και Παναγιωτης....Το 8εμα ειναι οτι εχω και εγω ενα Stacker 832 και σκεφτομαι να το βαψω σε αλλα χρωματα αλλα δν ξερω τι εργαλεια 8α χρειαστω...Δηλαδη τι να διαλεξω για να βαψω τις "σιτες"

 

σπρέι αν μπορείς montana cans και βάψτες όπως είναι από πάνω χωρίς καμία κατεργασία

απλά να τις βγάλεις από τα αλουμίνια μην τα βάψεις όλα μαζί

 

 

και τι το υπολοιπο αλουμινενιο σασι..

 

τα ίδια και εδώ απλά πολλά λεπτά στρόματα και μετά βερνίκι από πάνω αν μπορείς να το περάσεις αστάρι πρώτα για να κάτσει καλά πάνω το χρώμα

 

 

Επισης εχει κανενα μηνα που ακουω καποιο τριξιμο απο τις λαμαρινες του...Δηλαδη καποιες δονησεις στο εσωτερικο προκαλουν να δονουνται και οι λαμαρινες με αποτελεσμα εναν εκνευριστικο 8ορυβο...Πως το διορ8ωνω αυτο?Εχει καποιος καποια λυση?

 

 

αν το διορθώσεις πες μου και εμένα γιατί και εγώ με 2 αντλίες μέσα τρίζει όλο το γραφείο όχι μόνο το κουτί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπρέι αν μπορείς montana cans και βάψτες όπως είναι από πάνω χωρίς καμία κατεργασία

απλά να τις βγάλεις από τα αλουμίνια μην τα βάψεις όλα μαζί

τα ίδια και εδώ απλά πολλά λεπτά στρόματα και μετά βερνίκι από πάνω αν μπορείς να το περάσεις αστάρι πρώτα για να κάτσει καλά πάνω το χρώμα

αν το διορθώσεις πες μου και εμένα γιατί και εγώ με 2 αντλίες μέσα τρίζει όλο το γραφείο όχι μόνο το κουτί

 

 

Ok πηρα μια ιδεα και απο δω για το πως μπορω να το κανω...Οταν τελειωσω το modding 8α ανεβασω και φωτογραφιες...Δηλαδη να απελπιστω με τον 8ορυβο?Αυτο που προτεινε ο φιλος yiannis_1 δν 8α βοη8ησει?

 

Βεβαια εχω να ρωτησω και τον yiannis_1...οταν λες λαστιχοβιδες ειναι αυτες που εχουν και φλατζα η εχω καταλαβει λα8ος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν εγω δεν είχα αντλίες αλλα παρ'αυτά είχα μπόλικη φασαρία στο κουτί, CM Elite 330 ο τύπος του.

H φασαρία προερχόταν απο τα toolless εργαλεία για τοποθέτηση των hdd και dvd drives χωρίς βίδες απο τα 2 πλαϊνα panel του case και απο το μπροστινό φαν το οποίο είχα τοποθετήσει επιπλέον με απλές βίδες και για κάποιο λόγο συντονιζόταν με το κουτί και έτρεμε ολόκληρο.

3495693308_922111848f_b.jpg

Άν έβαζα κάτι βαρύ πάνω στο κουτί ή όταν το πίεζα με τα χέρια μου ο θόρυβος σταματούσε...

Την λύση την έδωσε το pax mate για τα sidepanels και οι λασιχόβιδες για τον ανεμιστήρα.

Τα screwless tools του case βγήκαν όσα δε χρησιμοποιούνταν και όσα χρησιμοπουούνται τους κόλησα ενα μικρό κομμάτι απο το paxmate που περίσσευε απο το κουτί και το βούλωσαν και αυτά.

Υπάρχουν πολλοί που ντύνουν με paxmate και ολόκληρο το εσωτερικό του case τα drive bays ακόμα και τους δίσκους και τα optical drives πάνω κάτω.

To θεωρώ υπερβολή και ψιλοεπικύνδυνο απο άποψη θερμοκρασιών αλλά άμα εχεις όρεξη.

Απλά να ξέρεις πως απαξ και το κολλήσεις το παντρεύεσαι. Δε βγαίνει με την καμία...

Και αν δεν εχεις δέσει τα καλώδια πάρε δεματικά και δέστα γερά.

3495755474_be75781df5_b.jpg3495854956_4d864f5520_b.jpg

Είναι must, για εμφάνιση, τάξη εξαερισμό και για ησυχία.

 

σπρέι αν μπορείς montana cans και βάψτες όπως είναι από πάνω χωρίς καμία κατεργασία

 

Vatos άρχισες το graffiti?:P

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 5-6 χρόνια έβαφα τώρα πια όχι... απλά τα μοντανα είναι πολύ καλύτερα από αυτά του χρωματοπωλείου Μαρούσι στον μαγαζί του dask και Μοναστηράκι έχουν

 

 

ον τοπικ τώρα, το στακερ δεν μπορείς να το ντύσεις με αυτό γιατί είναι διάτρητα τα πλαϊνά του και αυτά τρίζουν κιόλας γιατί ενώνουν πάνω στα αλουμίνια μόνο με αυτάκια και είναι λίγο προχειροδουλειά imho

 

αν τα πλαινά δεν είναι φορεμένα το στακερ είναι κοτρόνα και δεν κουνιέτε τίποτα

ίσως αν βάζαμε μια πατούρα εκεί που ενώνουν τα grils με το κάσομα του πλαϊνού να έστρωνε λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πιστευω πως ο 8ορυβος προερχεται απο τα δυο πλαινα συρωμενα αλουμινενια "καπακια".Και τελος πολλες φορες αν πατησω την επιφανεια του πανελ με τα κουμπια νιω8ω οτι μειωνεται η φασαρια...Ο αδερφος μου ειχε βαλει μονοτικη απο μεσα για να κολλησει τα πλαινα και οσο να ναι σταματησε ο 8ορυβος αλλα δν ειναι λυση αυτο γιατι δν μπορεις να ανοιγωκλεινεις το πλαινο "καπακι" για να το κα8αριζεις ,αναβα8μιζεις και τα λοιπα...Τωρα ειμαι στο χωριο μου...Οταν γυρισω Σαλονικα 8α ξεκινησω να το ψαχνω περισσοτερο το 8εμα.

 

Και οσο για τα καλωδια,ειναι μαζεμενα και με το παραπανω...Λογικα ο σκληρος 8α μας κανει τις δονησεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 5-6 χρόνια έβαφα τώρα πια όχι... απλά τα μοντανα είναι πολύ καλύτερα από αυτά του χρωματοπωλείου Μαρούσι στον μαγαζί του dask και Μοναστηράκι έχουν

 

 

ον τοπικ τώρα, το στακερ δεν μπορείς να το ντύσεις με αυτό γιατί είναι διάτρητα τα πλαϊνά του και αυτά τρίζουν κιόλας γιατί ενώνουν πάνω στα αλουμίνια μόνο με αυτάκια και είναι λίγο προχειροδουλειά imho

 

αν τα πλαινά δεν είναι φορεμένα το στακερ είναι κοτρόνα και δεν κουνιέτε τίποτα

ίσως αν βάζαμε μια πατούρα εκεί που ενώνουν τα grils με το κάσομα του πλαϊνού να έστρωνε λίγο

ειχα δει πριν 1-2 χρονια στο eshop κατι βιδες που τις βαζεις στο τροφοδοτικο,στους σκληρους και τα ανεμιστηρακια(τισ αντικαθιστας με τις απλες)και ετσι δεν δονειται το κουτι..κι εγω εχω το stacker 832 και μπορω να πω πως δονειται πολυ αλλα δεν εχω προβλημα γιατι το χω στο πατωμα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απλά εμένα δονείτε πολύ γιατί έχω 2 αντλίες μέσα και μεταφέρει τους κραδασμούς και εκτός του κουτιού και όντως από τα πάνελ τρέμει το κουτί

 

όσους ξέρω και έχουν στακερ το ίδιο παράπονο έχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
ίσως αν βάζαμε μια πατούρα εκεί που ενώνουν τα grils με το κάσομα του πλαϊνού να έστρωνε λίγο

 

Αυτό εννοώ και εγω για πατούρα βάλτε μη ντύσετε ολό το κουτί.

Κοίτα τι ωραία πατούρα κάνει το paxmate οταν συμπιέζεται απο 2 μεταλικές επιφάνειες.

Τα εχω σημειώσει με κόκκινο.

Κανονικά ήταν όλο παχύ και αφρόδες.

Αμα το βάλεις σωστά θα είναι και με τις αλουμινένιες σίτες κοτρώνα.

3497030668_0672b9a14c_o.jpg

Το κακό είναι πως δε βλέπω να φέρνουν πλέον.

Αλλά αυτό εδω να είναι το ίδιο πράγμα και κάνει 10 ευρό στο checkmate.

http://www.spirecoolers.com/main/product_detail.asp?ProdID=473

http://www.checkmate.gr/products.php?cid=23

http://www.dvhardware.net/review62_spiresoundpad.html

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...