Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Σκοπεύω να ταξιδέψω στην Κοπεγχάγη στα τέλη του άλλου μήνα για 5 μέρες. Θα ήθελα συμβουλές για το που πρέπει να πάω οπωσδήποτε, τι αξίζει να δω, που να φάω, κτλ κτλ..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αααα! Ε καλά... 10 χρόνια το βασάνιζε... φαντάζομαι ότι θα έψαξε να βρει τη σωστή απόδοση του ονόματος στα ελληνικά...

Και μια λεπτομέρεια... το κείμενο είναι σε πολυτονικό... το γράφω γιατί έχω ακούσει ότι κάποιους τους ενοχλεί... δεν καταλαβαίνω γιατί βέβαια αλλά γούστα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα διάλα μεσημεριάτικα με άνοιξες την όρεξη :P

Λοιπόν ακολουθεί καμμένη απορία...

Μαλακιζόμενος στο fb έκανα ένα χαζοτέστ τύπου σε ποιά ευρωπαική χώρα θα έπρεπε να ζείς κτλ κτλ.. Συνήθως σε όλα αυτά παίρνω Παρίσι αλλα σήμερα προς μεγάλη μου έκπληξη πήρα Ljubljana. ΠΟΤΕ μα ποτέ δεν μου είχε περάσει απο το μυαλό έστω να ψάξω εγκυκλοπαιδικά για την Σλοβενία οπότε σήμερα ήταν μάλλον η ώρα..

Διαβάζω εδώ και αρκετή ώρα το tripadvisor και πρέπει να ομολογήσω οτι μου άρεσε τρομερά σαν πόλη απο φωτό κτλ...

Αυτό που δεν ξέρω είναι τι παίζει με εγκληματικότητα/ποιότητα ζωής κτλ. Δεν έχω ιδέα δηλαδή. Έχει πάει κανείς; Ξέρουμε τι παίζει απο μισθούς/ενοίκια/ζωή; Όχι φυσικά οτι έχω σκοπό να πάω να μείνω :P Αλλα είναι νομίζω μια καλή ιδέα για touring. Ξέρουμε τι παίζει με τιμές σε ξενοδοχεία. αεροπορικά; Μια γενική ιδέα μόνο..

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πάει ποτέ, αλλά αγαπημένη μου φίλη (αυτή που με κόλλησε το ταξιδιωτικό μικρόβιο) έχει μια ενδιαφέρουσα αναφορά στο μπλόγκ της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!:-D

Θα μείνουμε σto Copenhagen Downtown hostel, το οποίο μας έχουν πει ότι είναι πολύ καλό..Επίσης στις μέρες που θα πάμε περιλαμβανεται και σ/κ..

Έχεις ιδέα περίπου σε τι επίπεδα θα κυμαίνονται οι θερμοκρασίες?Ξέρω ότι έχει πάρα πολύ κρύο,αλλά έχω τρομάξει λίγο με αυτά που διαβάζω!!!

Επίσης για το συνάλλαγμα να κάνω από εδώ?εκεί έχει μεγάλες προμήθειες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχει διαβασει κανεις "Τα Ερειπια", απο τον Σκοτ Σμιθ? Μολις το τελειωσα, και πρεπει να πω πως ειναι προταση για αποφυγη το συγκεκριμενο βιβλιο. Γενικα δεν μπορω να πω πως μου αρεσουν βιβλια του στυλ Στηβεν Κινγκ, αλλα επειδη ειχα διαθεση για κατι αναλαφρο ειπα να το παρω. Η απογοητευση η ιδια! Η ελλειψη αληθοφανειας που ειχε ειναι ανευ προηγουμενου (για τα δικα μου αναγνωσματα τουλαχιστον). Δεν αναφερομαι στο γεγονος πως ειναι επιστημονικης φαντασιας το βιβλιαρακι (αυτο το ηξερα), οσο στο οτι οι αφηγησεις στα "μη φανταστικα" τμηματα, καθως και οι χαρακτηρες των ηρωων κλπ, απλα δεν εχουν εχουν καμια βαση. Δεν θα αναφερω τους διαλογους μεταξυ τους γιατι εκει ειναι που χανεται το θεμα λολ. Το εχει διαβασει κανεις αλλος το εν λογω βιβλιο, να πει καμια αποψη γιατι εγω απογοητευτηκα εντελως...

 

ΥΓ. Πρεπει να ομολογησω παντως πως ενα σχετικο σασπενς το ειχε, καθως ηθελες να δεις που θα το παει ο συγγραφεας και ποσο θα το τραβηξει ακομα. Ουφ! Πολυ το χαρηκα που το εθαψα το βιβλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία, μένεις και 5 λεπτά απ' το σπίτι μου.

Λοιπόν, αναφορικά με τα λεφτά: αν δε σκοπεύεις να κάνεις το συνάλλαγμα στην τράπεζα της Ελλάδος, καλύτερα να το κάνεις εδώ. Αφού προσγειωθείς, μέσα στην αίθουσα παραλαβής αποσκευών υπάρχει ένα περίπτερο της Nordea, μιας Δανέζικης τράπεζας. Καλό είναι να έχεις μερικά ψιλά επάνω σου, της τάξης των 30 ευρώ -θα σου πω γιατί- τα οποία θα αλλάξεις σε κορώνες στο περίπτερο που σου είπα. Τα υπόλοιπα λεφτά είναι δόκιμο να τα σηκώσεις από ένα ATM, θα σου κρατήσει κάποια, αλλά είναι η πιο βολική μέθοδος.

Έχε υπ' όψιν σου πως στη Δανία, συχνά δε θα μπορείς να πληρώσεις με την πιστωτική σου και ακόμα και εκεί που θα μπορείς, θα πληρώσεις παραπάνω από το κανονικό επειδή υπάρχει φόρος στις ξένες πιστωτικές, ένα επιπλέον χαράτσι της τάξης του 4% minimum. Οπότε στη Δανία, την πιστωτική θα πρότεινα να τη χρησιμοποιείς μόνο για αναλήψεις από ΑΤΜ και αυτές όχι πολύ συχνά γιατί υπάρχει και εκεί χρέωση (το κλασικό δίευρο -2.5 περίπου) ανά ανάληψη ή για πληρωμές σε διεθνή πολυκαταστήματα.

Με τα 30 ευρώ που θα αλλάξεις επιτόπου στο αεροδρόμιο, θα αγοράσεις ένα blue klippenkort (μπλου κλίπενκορτ) το οποίο είναι ένα εισιτήριο 10 διαδρομών για 2 ζώνες. Μια σύντομη περιγραφή του τρόπου λειτουργίας των συγκοινωνιών είναι στο σπόιλερ:

Η πόλη της Κοπεγχάγης και τα γενικότερα περίχωρά της είναι χωρισμένα σε ζώνες συγκοινωνιών. Το ελάχιστο εισιτήριο είναι για 2 ζώνες. Το klippenkort χρησιμοποιείται ως εξής: έχει 10 νούμερα στη μία του πλευρά, όταν θες να ταξιδέψεις σε 2 ζώνες και όχι παραπάνω, το χώνεις στο μηχάνημα και το μηχάνημα σου κόβει ένα νουμεράκι σταμπάροντας ταυτόχρονα ώρα κτλ. Ένα χτύπημα λοιπόν ισούται με μετακίνηση όπου θες, μπρος πίσω κτλ σε 2 ζώνες μόνο με ισχύ 1 ώρας. Αν θες να βγεις έξω από 2 ζώνες και δε θες να αγοράσεις άλλο εισιτήριο (ασύμφορο) απλώς χτυπάς το κλίπενκορτ άλλη μια επιπλέον φορά -αυτό σε καλύπτει για 4 ζώνες ή λιγότερο και μιάμιση ώρα ή για 2 ζώνες κλασσικά αλλά για 2 άτομα.

Από το αεροδρόμιο ως το ξενοδοχείο σου, είναι 3 ζώνες. Αυτό σημαίνει πως ένα άτομο πρέπει να χτυπήσει ένα εισιτήριο 2 ζωνών 2 φορές, δύο άτομα 3 φορές (γιατί 2 ζώνες χ 3 χτυπήματα = 6 ζώνες, άρα 3 για κάθε άτομο) κοκ. Ελπίζω να με πιάνεις.



Αγοράζεις λοιπόν το κλίπενκορτ από το περίπτερο εισιτηρίων (όλο ευθεία όπως βγαίνεις από την παραλαβή) και πας στο Μετρό. Μην δεις τις ταμπελίτσες με τα τραινάκια, θα καταλήξεις Σουηδία. Απλώς συνεχίζεις όλο ευθεία όπως βγήκες, ανεβαίνεις τις κυλιόμενες και βγαίνεις στο μετρό. Κάτσε μπροστά-μπροστά, δεν έχει οδηγό και έχει πλάκα να βλέπεις από το μπροστινό τζάμι.

Τώρα, για τις θερμοκρασίες, μπορείς να τσεκάρεις αυτό εδώ το λινκ. Σε γενικές γραμμές το Σεπτέμβρη δεν κάνει απελπιστικό κρύο, το οποίο σημαίνει απλώς κάτι σχετικά ζεστό και ένα παλτό τη μέρα και κασκόλ, γάντια, πουλόβερ, δερμάτινα και χοντρές κάλτσες τη νύχτα. Και καμιά ομπρέλα γιατί βρέχει ήδη από τώρα συχνά. Επίσης, η νύχτα εδώ δεν αρχίζει στις 8, κατά τις 5 η ώρα αρχίζει το βραδινό αγιάζι -και θα είσαι σε ένα νησί επίπεδο σαν τηγανίτα που τίποτα δεν κόβει τον αέρα.

Αν έρθεις με λάπτοπ ή κάτι που πιάνει νετ τεσπά, ανεκτίμητο εργαλείο αποτελεί το Rejseplanen. Είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο και υπολογίζει ακόμα και το χρόνο που παίρνει να περπατήσεις ως την εκάστοτε στάση.

Για το που θα φας.

Να έχεις υπ' όψιν σου πως η Δανία είναι ΑΚΡΙΒΟ μέρος. Ένα πιάτο σπάνια θα κοστίζει κάτω από 15-20 ευρώ και τα νορμάλ πιάτα κυμαίνονται στο 30ευρο. Η παραδοσιακή Δανέζικη κουζίνα δε θα σε προβληματίσει ιδιαίτερα καθώς περιορίζεται στα εξής 3 πιάτα:

-Smørrebrød: ανοιχτό σάντουιτς που θυμίζει πολύ το ισπανικό tapas.
-Pølser: χοτ-ντογκ. Για κάποιο λόγο τα θεωρούν σπεσιαλιτέ τους.
-Frikadellen: μικρά κεφτεδάκια.

Μιας λοιπόν και δε θα χρειαστεί να βιώσεις τίποτα παραδοσιακό από γαστρονομικής πλευράς, θα περιοριστείς στα 2 RizRaz (Kompagnistræde 20 και Store Kannikestræde 19) όπου έχουν ωραίο μπουφέ (γενικά παίζει πολύ) ο οποίος δυστυχώς δεν περιλαμβάνει κρέας. Αν παραγγείλεις κάποιο πιάτο όμως, δικαιούσαι αυτόματα και μπουφέ.

Διάσημα αλλά ακριβά εστιατόρια είναι τα Hereford Stew (τέλος της Stroget προς το δημαρχείο) και το Hvide Lam (Kultorvet 5).

Το Lille Apotek (Store Kannikestæde 15 δίπλα σε ένα από τα 2 RizRaz) έχει καλή φήμη, το Dubrovnik (Studiestræde 32) έχει ωραία Κροάτικη κουζίνα και καλές μερίδες και υπάρχει πάντα το πάμφθηνο αλλά Ελληνικό Samos (Skindergade 29)καθώς και το Ελλάς (Fiolstræde 21). Στο ισόγειο του σπιτιού μου υπάρχει το φημισμένο La Galette (Larsbjørnsstræde 9) το οποίο κάνει μόνο Γαλλικές κρέπες και ψαρόσουπα Βρεττάνης, παραδίπλα υπάρχει το Vero Italiano (Larsbjørnstræde 23) με τα ωραία παγωτά του και ακριβώς δίπλα το Istanbul που έχει τα πιο ωραία κομμάτια πίτσας που 'χω φάει στη ζωή μου -αυτό για σνακ. Επάνω στη Stroget θα βρεις επίσης το Viking's House (Vimmelskaftet 49 -μην ψαρώσεις με το όνομα της οδού, Stroget είναι το ανεπίσημο) με πολύ ωραία βαρελίσια μπύρα και πολύ τίμιες μερίδες (προτείνω να πάτε Τετάρτη εκεί) ενώ το καλύτερο ντονεράδικο είναι το Gusto Kebab (Studiestræde 11) και δεύτερο το Kebabistan (Istedgade 105). Ένα επίσης καλό εστιατόριο είναι ένα Ιταλικό του οποίου το όνομα δε θυμάμαι, είναι στο τέλος της Fiolstraede όπως φεύγεις από το σταθμό του Norreport. Υπάρχει επίσης και ένα Τούρκικο, το Ankara που θέλω να πάω και είναι στη Krystalgade 8, αλλά δεν ξέρω τι λέει. Eίναι όλα πολύ κοντά σου.

Για να βγεις για ποτάκι θα περιοριστείς ή Nyhavn ή εκεί γύρω στη γειτονιά μας, αλλά Παρασκευή και Σάββατο είναι εγγυημένο πως θα γίνεται της πουτάνας. Είναι οι μόνες ελεύθερες μέρες τους και το καίνε σε σημείο αηδίας, ξέρεις, μεθυσμένοι στους δρόμους, εμετοί, μαλακισμένα παντού, ξέκωλα, κτλ. 'Οπου και να κάτσεις εκείνες τις μέρες το ίδιο είναι, τις υπόλοιπες, το μόνο μέρος που 'χω δει να μένει μέχρι αργά ανοιχτό είναι (ω, τι τύχη) ακριβώς απέναντι από το σπίτι (διεύθυνση ίδια με του La Galette). Προσωπικά μου αρέσει πολύ το Krasnapolsky (Vestergade 10), αλλά είναι σε τι φάση θα το πετύχεις. Πάντως γενικά, μια βόλτα και κάτι θα βρεις. Θυμίζω την ωραία μπύρα του Viking's House που έρχεται και σε μέτρο.

Όσο για το πρόγραμμα: το μαύρο διαμάντι θα το δεις έτσι κι αλλιώς από το καραβάκι που θα πάρεις από το Nyhavn. Εκεί θα δεις και τη μικρή γοργόνα και θα κρίνεις αν σε ψήνει να πας και πεζός να βγάλεις πιξ -αν ναι, φεύγει υδρολεωφορείο από το Βασιλικό Θέατρο (5 λεπτά από το Nyhavn) στο οποίο χτυπάς κανονικά klippenkort. Οπότε διαμάντι, nyhavn, γοργόνα, τα βλέπεις σε μια μέρα. Από τη γοργόνα περπατάς προς τα πίσω παραλιακά (βλέπεις και λίγο το παρκάκι-νησί σε σχήμα αστεριού) και καταλήγεις Amalienborg.

Σου μένουν τώρα Christiania, θα πρότεινα να τη δεις μια μέρα και την υπόλοιπη να κάνεις καμιά χαλαρή βόλτα στην πόλη όπου θα περιεργαστείς τη Stroget και τη γειτονιά γύρω-γύρω (μένεις ένα στενό από εκεί).

Την τρίτη μέρα ανεβαίνεις στο Rundetaarn και μόλις βγάλεις τις πανοραμικές σου φώτο, οδεύεις προς το tivoli -αν είναι κλειστό, κάνε ό,τι σε φωτίσει ο θεός, υπάρχει το αγαπημένο μου πάρκο κοντά, το Ørstedsparken.

Τέταρτη μέρα πας Experimentarium και Charlottenlund, είναι κοντά μεταξύ τους και προς την ίδια κατεύθυνση -είναι και το μακρύτερο ταξίδι που θα κάνεις, κάνα 20λεπτο με το λεωφορείο 14.

Αν βαρεθείς μπορείς να πας στο εθνικό μουσείο που έχει τσάμπα είσοδο και στη γλυπτοθήκη που είναι απέναντι και δεν έχω πάει ποτέ αλλά μου λένε ότι είναι ωραία.

Αν χρειάζεσαι να σου σημειώσω σε κάνα χάρτη που είναι τι, πες μου, καθώς επίσης αν θες και κάνα κινητό μου ξέρωγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διαβάσει κανείς το "Σοφό παιδί" του Χωμενίδη;...

Το πήρα πριν 3-4 χρόνια περίπου...και ακόμη δε μπορώ να το τελειώσω. Τουλάχιστον καλυτερεύει από τη μέση και μετά; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Σε γενικές γραμμές το Σεπτέμβρη δεν κάνει απελπιστικό κρύο, το οποίο σημαίνει απλώς κάτι σχετικά ζεστό και ένα παλτό τη μέρα και κασκόλ, γάντια, πουλόβερ, δερμάτινα και χοντρές κάλτσες τη νύχτα. Και καμιά ομπρέλα γιατί βρέχει ήδη από τώρα συχνά. Επίσης, η νύχτα εδώ δεν αρχίζει στις 8, κατά τις 5 η ώρα αρχίζει το βραδινό αγιάζι -και θα είσαι σε ένα νησί επίπεδο σαν τηγανίτα που τίποτα δεν κόβει τον αέρα...

 

πω πω! Έκανα σκέψεις για ταξιδάκι Κοπεγχάγη τέλη Οκτώβρη, αλλά μετά από αυτό δεν το βλέπω... Η γυναίκα, εκτός του ότι είναι σε ενδιαφέρουσα, είναι και κρυουλιάρα... Και είχα ψηθεί...

 

Επίσης, τι lonely planet και explorer και μαλακίες... Δεν πιάνουν μία μπροστά στα ποστ του Λούσιφερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πάει ποτέ, αλλά αγαπημένη μου φίλη (αυτή που με κόλλησε το ταξιδιωτικό μικρόβιο) έχει μια ενδιαφέρουσα αναφορά στο μπλόγκ της.

 

Καταπληκτικό γράψιμο η φίλη σου. Μου άνοιξε την όρεξη για ταξίδια και χαζογέλασα και αρκετές φορές διαβάζοντας.. Nice :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lefter, ευχαριστώ για τα καλά λόγια αρχικά. Δευτερευόντως, μη κωλώσετε ρε, δεν είναι τίποτα που δε συνηθίζεται. Να σκεφτείς εγώ από ένα σημείο και πέρα στις αρχές έβγαινα με κασκόλ, t-shirt και δερμάτινο. Άντε ελάτε να σας φτιάξω και την φημισμένη μου μανιταρόσουπα!

 

klain, είναι θεά η τύπισσα, ναι. Πρώτη φορά που πήγα όξω με φιλική (και όχι γονεϊκή) παρέα ήταν με αυτή και όλα ξεκίνησαν με ένα απλό "πάμε Ρίγα-Βερολίνο τον άλλο μήνα;". Μεγάλη αγάπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι για την φημισμένη σου μανιταρόσουπα, έρχομαι με το πρώτο λεωφορείο :-)

 

Κωλώνω η αλήθεια είναι, γιατί καθώς η κυρά είναι έγκυα, μπορεί να την ενοχλήσει και η ανάσα μου ώρες ώρες... Δεν ξέρω αν παλέψει και την μυρωδιά της μανιταρόσουπας :-) .Προς το παρόν ξερνοβολάει κάθε 10 λεπτά σαν μπέκρουλας, οπότε δεν είναι μόνο το κρύο της Κοπεγχάγης που με φρενάρει, αλλά γενικότερα. Τεσπά, εγώ ψήνομαι τρελά για εκδρομούλα, γιατί μετά τα γεννητούρια θα κάνω καμιά τριετία πάλι να μπω σε αεροπλάνο...

Θενξ για την πρόσκληση για σούπα, δεν θα την ξεχάσω ποτέ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...