Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για στέγη λυπάμαι που δε σε ρώτησα νωρίτερα, έχω κλείσει αλλού ακριβότερα και φαίνεται καλά για την τιμή του αυτό.

Τα υπόλοιπα κατεγράφησαν και θα τα επισκεφθώ. Ελαφόνησο θα πάω μια μέρα για τη γυναίκα μου που δεν έχει πάει. Από κόσμο πως ήταν; Θα αραιώσει καθόλου από Δευτέρα λες;

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φρίκη. Ενώ ξεκινήσαμε με σκοπό να πάμε Ελαφόνησο και ενδιάμεσες στάσεις, μείναμε τελικά ένα βράδυ στο κάμπινγκ με τους τροχοσπιτοσκυλάδες και την κάναμε τρέχοντας την επόμενη ξανά για Μονεμβασιά. Σκέψου μόνο ότι μέσα στο κάμπινγκ έμεναν δυο τύποι με Μ5. Δύο! Κόσμο αρκετό, όχι αποπνικτικά αλλά κακόγουστο και με λογική Μυκόνου. Κιτσαριό ατελείωτο, στο λιμανάκι που τουλάχιστον πριν πεντε χρόνια που πήγα ήταν γραφικούλι τώρα έχει καφέ καναπέδες με λουλουδάκια και μπιτάτα μαγαζιά, ενοικιαζόμενα με neon και ασημένιες ταμπέλες και γενικά θρίλερ.

 

Σόρυ για το ξενέρωμα αλλά αφού μπαίνει στη μέση η γυναίκα--->το κλείσατε ήδη, πάτε, μια εμπειρία είναι όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ, ημερήσια θα πάω Ελαφόνησο. Τελευταία φορά είχα πάει το 2000 όπου ήδη είχε αρχίσει να γίνεται κωλος η κατάσταση (νομίζω ήταν η τελευταία χρονιά που επιτρεπόταν το ελεύθερο κάμπινγκ - μετά άνοιξε το οργανωμένο). Να φανταστείς τότε ήδη ήταν μια παρέα 5-6 ατόμων -αρχοντοφρικιά- στην παραλία κι έκαναν beach party με κάτι θεόρατα ηχεία και κονσόλες και γεννήτρια.

 

Απλά το Σίμο ήθελα να της δείξω, αλλά άμα είναι τόσο χάλια μπορεί και να μην πάω καθόλου αν έχω κάτι άλλο να κάνω.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι για ημερήσια να πάτε. Η παραλία δεν έχει ακόμη μπαράκι και πιστεύω πως αυτό δεν θα κρατήσει για πολύ οπότε να της τη δείξεις τώρα που είναι ακόμη ομορφούλα. Αλλά αυτό, μπάνιο, φαΐ και πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fucking%20Sign.jpg

 

Λοιπόν αυτό είναι ένα αυστριακό χωριό. Το λένε Φούκινγκ.

 

Και Bitte στα Γαλλικά είναι ο Πούλος που λέγαμε τις προάλλες. Συνδυασμένο με τα χαρούμενα παιδιά you got one helluva pic there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και Bitte στα Γαλλικά είναι ο Πούλος που λέγαμε τις προάλλες. Συνδυασμένο με τα χαρούμενα παιδιά you got one helluva pic there

 

ο οποιος τρωει τη καλοψημενη φετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, τό σέβομαι πως ο καθένας για τον τόπο του πιστεύει τα καλύτερα, κ οι δικοί μου Καριώτες φίλοι δεν το παραδεχονται πλήρως πως το νησί πασχει απο παραλίες, αλλά δυστυχώς έτσι είναι.

Αντικειμενικά ωραίες παραλίες έχει μόνο η πάνω μεριά, ετσι;

Έ, την πάνω μεριά της δίνει το Ικάριο πέλαγος κ καταλαβαίνει.

Μιλάμε πως στις παραλίες έχει σωσίβια στην αμμουδια.Νόμιζα πως ήταν ντεκόρ.Είδα να τα χρησιμποποιούν 3 φορες.

Δώρο έκπληξη σε όλα αυτά, τα απίστευτα υπόγεια ρεύματα των θαλασσών.Κάτι όμως που σε προειδοποιούν κ οι ντόπιοι ευτυχώς.

Ουσιαστικά τις φωτο απο καρτ ποστάλ με τις απίστευτες αμμουδερές παραλίες δεν τις συνάντησα ποτέ.Όταν ρώτησα πόσες μέρες το καλοκαίρι η θάλασσα ΔΕΝ έχει τρελά μποφώρ, μου απάντησαν "Ελάχιστες"

Μη στα πολυλογώ, πέρασα καλα στην Ικαρία , αλλα ΔΕΝ κολύμπησα.Όχι μόνο εγώ αλλά όλος ο κόσμος.Καθόμασταν με καφεδάκι στη παραλία κ κοιτάγαμε τα νερα να χτυπιούνται.

 

@gvaggis: Δεν μπορώ να αντικρούσω κάτι. Θα πάω Αύγουστο και άμα τη επιστροφή θα αποφανθώ σχετικά =)

Αποφαίνομαι σχετικά με Ικαρία:

Πήγα νότια πλευρά.Οι παραλίες.απλά.τα.έσπαγαν. Φυσούσε του χαμού γύρω γύρω (με μοναδική εξαίρεση 15αύγουστο που δεν κουνούσε φυλλαράκι), στο δρόμο, στα σπίτια, αλλά στις παραλίες ήταν γαμώ τα λάδια και πεντακάθαρες και ήταν απλά υπερσυμπαντικά τέλεια η φάση. Επειδή στην παρέα είχαμε πχιουρ ικαριώτη, μας είπε ότι βόρεια ακόμα και να μη φυσάει,έχει τέτοια ρεύματα που η θάλασσα είναι πολύ επικίνδυνη. Τέλος πάντων, επειδή έπαθα την πλάκα της ζωής μου με την Ικαρία και μπήκε στο πρόγραμμα ήδη για του χρόνου και θα αρχίσω να γίνομαι ποιήτρια,απλά παραθέτω 2 ενδεικτικές φωτογραφίες:

 

613414

 

613415

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βρεθώ για λίγες μέρες στην Λιβαδειά και θα ήθελα να μ προτείνεται κανένα ξενοδοχείο αν γνωρίζετε. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι καθαρό και να έχει πρόσβαση στο internet.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφω για να ενημερώσω το τόπικ...

 

εχθές έκλεισα μέσω bravofly.co.uk (εξαιρετικό website για booking εισιτηρίων και ξενοδοχείων):

 

Εισιτήρια πτήσης μετ' επιστροφής Αθήνα - Παρίσι (μαζί με την έξτρα χρέωση για αποσκευές και bravofly noproblem για επιστροφή € σε περίπτωση ακύρωσης καθώς και ασφάλιση αποσκευών σε περίπτωση κλοπής - απώλειας -- φυσικά δεν ξέρω πόσο αναγκαίο είναι αλλά καλού κακού το έβαλα) βγήκε 180 ευρώ το άτομο - EASYJET

 

Ξενοδοχείο Pavillon Nation, όχι πολύ κοντά στο κέντρο της πόλης αλλά από τα καλύτερα της κατηγορίας (μπήκα σε review sites -trip advisor και για τα υπόλοιπα στο ίδιο πλαίσιο τιμών είχαν πολύ χαμηλό feedback) καθώς και με 2 βασικές γραμμές μετρό να περνούν από το σταθμό έξω από το ξενοδοχείο, μια για το κέντρο και μια για την Disney, 99€ / βραδιά.

 

Ξέρω ότι για ένα 5ήμερο και ειδικά σε πόλεις που κάνουμε sightseeing δεν μένουμε στο ξενοδοχείο και δεν χρειάζεται να δίνουμε σημασία στην κατηγορία κτλ αλλά έβλεπα στα reviews των άλλων ξενοδοχείων για έντομα, βρωμιά κτλ. και δεν θα ήθελα να μας χαλάσει κάτι τέτοιο τις διακοπές.

 

Κάποιες ερωτήσεις τώρα...

 

1. Διάφορα hints & tips που μπορείτε να αφήσετε εδώ είναι ευπρόσδεκτα

2. Εκτός από τα κλασικά sights τι άλλο μπορούμε να δούμε

3. Συμφέρει να βγάλουμε multipass για τη συγκοινωνία; Για να μην ψάχνουμε / πληρώνουμε συνέχεια εισιτήρια

4. Μέχρι τι ώρα είναι ανοιχτό το metro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Διάφορα hints & tips που μπορείτε να αφήσετε εδώ είναι ευπρόσδεκτα

2. Εκτός από τα κλασικά sights τι άλλο μπορούμε να δούμε

3. Συμφέρει να βγάλουμε multipass για τη συγκοινωνία; Για να μην ψάχνουμε / πληρώνουμε συνέχεια εισιτήρια

4. Μέχρι τι ώρα είναι ανοιχτό το metro?

 

Μια χαρά τα εισιτήρια αλλα νομίζω οτι θα μπορούσες να βρείς πολύ καλό ξενοδοχείο και με 70 ευρώ.. Anyway

 

3.Ναι συμφέρει άπειρα να πάρετε μια navigo για τις 4 ζώνες. Θα χρειαστεί βέβαια να βγάλετε ένα έξτρα εισιτήριο για όταν θα πάτε disneyland και όταν θα πηγαίνετε στο αεροδρόμιο αλλα κατα τα άλλα η 5 δεν θα σας χρειαστεί. Αν είστε του τουρισμού θα είστε όλη την ώρα στο μετρό. Μια εβδομαδιαία navigo (ξεκινάζει απο δευτέρα νομίζω) και υπάρχει και φοιτητικό. Απλά θα χρειαστείτε τις μικρές φωτογραφιούλες που θα βγάλετε στα booth μπαίνοντας στο μετρό και να γράψετε επάνω τα στοιχεία σας γιατί είναι προσωπικές. Περισσότερο θα είστε στο μετρό μιας και είναι άψογο εκεί.. Αλλα θα σας χρειαστεί και για τα λεωφορεία αν αποφασίσετε να κάνετε μια βόλτα με αυτά να δείτε λίγο και τη ζωή της γαλλίας πέρα απο τα αξιοθέατα.

 

4.Ανάλογα με τη γραμμή. Στο κέντρο νομίζω είναι μέχρι αργά. Εγώ που χρησιμοποιούσα το porte d'orleans γυρνούσα κατα τη 12-1 το αργότερο. Αλλιώς έχει νυχτερινά λεωφορεία αλλα σαν το μετρό δεν είναι. Μη νομίζεις οτι έχει και κάτι να κάνεις μετα τη 1-2 στο παρίσι ;p

1+2.Να πάτε στην explora, την cite des sciences δλδ την πόλη των επιστημών και να δείτε εκεί την έκθεση τη μόνιμη, ή αν έχει κάτι ενδιαφέρον και καμια προσωρινή. Επίσης να δείτε οπωσδήποτε ένα imax (όχι 3d) στο geode(είναι μέσα στην explora).

 

Αν σας αρέσουν τα εικαστικά να πάτε στο μουσείο του πικάσο, και αν έχετε μέρες και στο pompidu(μουσείο μοντέρνας τέχνης) (αλλα πρέπει να είστε λίγο άρτ φαν αλλιώς θα χασμουριέστε).

 

Βερσαλίες εννοείται με βολτούλα γρήγορη στους κήπους.. βαρκάδα στη λίμνη αν έχετε όρεξη, και να πάτε και στους κήπους της μαρίας αντουανέτας(όχι στο σπίτι το οποίο είναι μια μλκεια και μισή) αλλα στους κήπους που είναι δίπλα και ντεμέκ έμεναν οι εργάτες οπού έχει όμορφα πραγματάκια για να δεί κανείς.. πολύ πιο όμορφα απο τους επιβλητικούς αλλα αδιάφορους για μένα κήπους των βερσαλιών.

 

Να πιείτε και ένα kyr royal για μένα οπουδήποτε

 

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ θα πάτε στην Sacre coeur στη μονμάρτη. Το πιο όμορφο σημείο του παρισιού (μακράν) και φυσικά στην place du tertre οπού εκεί πραγματικά θα νιώσετε που είστε :)

 

Μην κάνετε το λάθος και πάτε στο κωλάδικο πλέον moulin rouge.. Αντίθετα περιπλανηθείτε στα (πάνω) στενάκια της μονμάρτης και βρείτε και το 2 moulin (το γνωστό καφέ της amelie). ΚΑΤΩ απο τον κεντρικό δρόμο είναι κακή ιδέα να πάτε ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ βράδυ. Γενικά αποφύγετε τη μονμάρτη βράδυ μιας και η κάτω πλευρά της δεν είναι και η πιό καλή του παρισιού. Δεν θα έχετε γενικά πρόβλημα.. Αλλα καλό είναι να αποφεύγει κανείς τις κακοτοπιές.

 

Μια μέρα αφιερώστε την να πάτε στο St michel απογευματάκι και να δείτε το σημείο συνάντησης του παρισιού. Εκεί θα δείτε αρκετούς καλλιτέχνες που θα σας εντυπωσιάσουν. Κάντε επίσης μια βόλτα στο quartier latin και δείτε το ζωντανό κέντρο της πόλης. Πηγαίνετε απο κεί και στην sorbonne και βολτάρετε και στην moufftard για να φάτε καταπληκτικό παγωτό.

 

Προσωπικά δεν εκτιμώ το γαλλικό fondue και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ξέρουμε. Είναι ψιλοξινό και όχι ωραίο. Μην παρασυρθείτε ιδιαίτερα. Επίσης γενικά θα έχετε ένα θέμα στο φαγητό μιας και δεν τα πάνε και πολύ καλά γευστικά εκεί :P Mcdonalds. Quick. και τέτοια.. :P

 

Θα ΠΑΤΕ στην La defense. Θα ανεβείτε και πάνω να δείτε όλο το παρίσι. Και θα φάτε και κινέζικο στο κ10(αν σας αρέσει το κινέζικο φυσικά) :P

 

Ένα βραδάκι πρέπει να κάνετε το arc de triomphe ->champs elysees->eiffel και να ανεβείτε. Μην ανεβείτε μέρα στον eiffel. Επίσης.. Κάθε μία ώρα κάπου στις ακριβώς με και 5 ο eiffel αναβοσβήνει. Αν θές να εντυπωσιάσεις τη φίλη σου βγείτε στη στάση στο troccadero(απέναντι απο τον eiffel) βραδάκι την ώρα που σου λέω ώστε εκεί που δεν θα πιστεύετε οτι είστε στον eiffel, αυτός να αρχίσει να λαμπυρίζει. Πολύ όμορφο θέαμα :)

 

Κατάρα... και απο σήμερα αρχίζω επίσημα πάλι δουλειά..

Καλά να περάσετε :-)

υ.γ: Σίγουρα παρέλειψα αρκετά πράγματα.. θα επανέλθω.. Τα κλασσικά λούβρο notre dame etc δεν τα γράφω.

υ.γ2: Στα galerieslafayette ζητήστε ένα χάρτη απο τη reception. Είναι πολύ καλός και ενημερωμένος κάθε χρόνο.

υ.γ3: Πάντα μα πάντα μα πάντα θα έχετε μαζί σας ένα χάρτη metro/rer/tram. (ένας είναι)

υ.γ4: Να προσέχετε όταν μπαίνετε σε ένα μετρό να είστε σίγουροι οτι πάει στις ζώνες που έχετε navigo. Αλλιώς θα καταλήξετε να πληρώνετε πρόστιμα. Αυτό κυρίως για την disneyland αλλα πάνω απο όλα για το αεροδρόμιο.

Επεξ/σία από klainmaingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντά στον Κοσμά και επίσης πάνω στον Πάρνωνα βρίσκεται ένα μοναστήρι, εντυπωσιακό, και λογικά αυτές τις μέρες θα έχουν γιορτές και πανηγύρια. Δυστυχώς ο δρόμος έχει γύρω στο 70% κλίση και μασήσαμε να ανέβουμε με το κορσάκι, αν το ρισκάρεις ανέβασε καμιά φωτογραφία μετά.

 

Ο Κοσμάς είναι πολύ όμορφο χωριό, η πλατεία όπου δεσπόζει η εκκλησία ανάμεσα σε εκατονταετή πλατάνια σε υψόμετρο χιλίων μέτρων είναι φανταστική. Το καφέ Πανόραμα ήταν από τα highlight των διακοπών για την κόρη μου, με παιχνίδια και καρότο του κουταλιού στα 1200μ. υψόμετρο, κάτω από τα έλατα. Το μοναστήρι είχε όλες τις προδιαγραφές (χτισμένο στο βράχο, σε υψόμετρο, με φανταστική θέα) ομορφιάς, αλλά οι μοναχοί που το διοικούν είναι αδιάφοροι με αποτέλεσμα να υπάρχει μέσα στο μοναστήρι ένα μίνι shopping centre με κομποσχοίνια, εικόνες, παιχνίδια, βραχιόλια κλπ κοσμήματα, πλαστικές καρέκλες τοποθετημένες σαν σε καφενέ όπου άπλωναν τα πόδια τους μοναχοί, αποτσίγαρα, πλαστικά μπουκάλια, χαρτομάντηλα και ποτήρια από καφέδες και αναψυκτικά πεταμένα περιμετρικά του μοναστηριού και γενικώς μια εικόνα που ούτε το θρησκευτικό αίσθημα των προσκυνητών και των μοναχών υπηρετεί, ούτε τη μοναστική ζωή αναδεικνύει για τον τουρίστα και πάνω απ' όλα ούτε την οικολογική συνείδηση που τα γύρω χωριά επιδεικνύουν φαίνεται να μοιράζεται. Δεν χάσατε κάτι.

 

 

photos as requested

monastr1.jpg

monastr2.jpg

monastr4.jpg

panoramaf.jpg

kosmas.jpg

 

 

Επίσης:

Τι Αλάσκα και μαλακίες, στη Μονεμβασιά πέθανε ο Christofer McCandless, από ριπή αέρα καθώς έβγαινε από το magic bus

intothewildp.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφαίνομαι σχετικά με Ικαρία:

Πήγα νότια πλευρά.Οι παραλίες.απλά.τα.έσπαγαν. Φυσούσε του χαμού γύρω γύρω (με μοναδική εξαίρεση 15αύγουστο που δεν κουνούσε φυλλαράκι), στο δρόμο, στα σπίτια, αλλά στις παραλίες ήταν γαμώ τα λάδια και πεντακάθαρες και ήταν απλά υπερσυμπαντικά τέλεια η φάση. Επειδή στην παρέα είχαμε πχιουρ ικαριώτη, μας είπε ότι βόρεια ακόμα και να μη φυσάει,έχει τέτοια ρεύματα που η θάλασσα είναι πολύ επικίνδυνη. Τέλος πάντων, επειδή έπαθα την πλάκα της ζωής μου με την Ικαρία και μπήκε στο πρόγραμμα ήδη για του χρόνου και θα αρχίσω να γίνομαι ποιήτρια,απλά παραθέτω 2 ενδεικτικές φωτογραφίες:

 

613414

 

613415

 

Μου κάνουν εντύπωση αυτά που γράφεις.

Καταρχήν εμένα οι ίδιοι οι Καριώτες μου έλεγαν πως εκτός από Σευχέλλες κ την πρώτη φωτό που δείχνεις (που δεν θυμάμαι το όνομα, αλλά πήγα!) η κάτω πλευρά δεν έχει τπτ άλλο να οσυ δέιξει.

Μάλιστα η τρίτη επιλογή που μου έδιναν όλοι για την κάτω μεριά (Φάρος) ήταν υπερβολικά μέτρια.

 

Όσο αφορά την δεύτερη φωτό που δίνεις, αντικατοπτρίζει πλήρως κατ'εμε το νησί της Ικαρίας.Ένα μεγάλο βουνό που δεν σχηματίζει πολλές παραλίες(ειδικά συγκριτικά με το μέγεθος του, έτσι;;).

Κ πίστεψε με την γύρισα την ρημάδα..9 μέρες έκατσα!!

 

anyway, χαίρομαι που πέρασες καλά, άλλωστε έιναι νησί που είτε δεν ξαναπάς ποτέ είτε το επισκέπτεσαι στο καπάκι την επόμενη χρονιά, κάτι που τελικά αποδεικνύεται συνεχως!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...