Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι στο Άμστερνταμ, διακοπές είχα πάει.

 

Αν θες την άποψη μου για την πόλη, την έχω επισκεφθεί 3-4 φορές: Το Άμστερνταμ είναι ένα τεράστιο πάρτυ, φαντάζομαι πως αν σε ενδιαφέρει να ξεσαλώσεις, θα περάσεις απίθανα. Από εκεί και πέρα έχοντας αρκετές επισκέψεις στην πόλη, το βαρέθηκα όλο αυτό το πανηγύρι/πανζουρλισμό που γίνεται, αλλά δεν έχω μείνει και ένα μήνα συνεχόμενο να μάθω μυστικά της πόλης κλπ κλπ... Από την άλλη αν σε ενδιαφέρει να πας Ολλανδία, θα σου πρότεινα μία μικρότερη πόλη, πιο συμμαζεμένη και λιγότερο χαβαλεδιάρικη, για παράδειγμα η Utrecht, 25 λεπτά από το Αμστερνταμ με το τραίνο (όλη μέρα, κάθε μέρα) και έχει και γνωστό πανεπιστήμιο και καλό...

 

Και το μυστικό: στο βροχερό βορρά της Ολλανδίας υπάρχει το Κρονιγκερ, φοιτητούπολη, με κορυφαίο πανεπιστήμιο στις κοινωνικές επιστήμες, πολύ μικρότερο από Utrecht και μακρυά από Άμστερνταμ, αλλά υπάρχουν χιλιάδες γυναίκες...

 

Αν ήμουν στη θέση σου, θα πήγαινα στο καλύτερο πανεπιστήμιο στον τομέα μου, ούτως ή άλλως η Ολλανδία είναι μία κουτσουλιά, που το πολύ σε 2 ώρες την έχεις διασχίσει όλη με το τρένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώντας με τον livewire, να προσθέσω στις μικρότερες ολλάνδικές πόλεις και το Μάαστριχτ: είναι πανέμορφο και έχει εξίσου αρκετές σχολές. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι η πόλη δεν ενδείκνυται για ξεσάλωμα, αλλά για ταξίδια (Γερμανία-Βέλγιο είναι σε απόσταση αναπνοής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το link που δίνεις βγάζει στην τρέχουσα σελίδα...

 

Γενικά για να βρεις ξενοδοχείο και να έχεις και μια σχετική εντύπωση της απόστασης πας στο map24.com και βάζεις Prag ή Praag ή Prague ή Praha (πως φαίνεται η γλωσσομάθεια) και σε βγάζει στο κέντρο της Πράγας, αν κάνεις ζουμ, θα σου εμφανίσει όλα τα ξενοδοχεία της πόλης κάνε κλικ στο οποιοδήποτε και αριστερά στη σελίδα, θα δημιουργηθεί λίστα με τα ξενοδοχεία και τις τιμές τους, αν επιλέξεις κάποιο που σου αρέσει για να δεις περισσότερες πληροφορίες σε πάει σε κάποια γνωστά και έμπιστα site όπως το bookings.com ή το venere.com. Για να έχετε καλύτερη τιμή, τηλεφωνείς κατευθείαν στο ξενοδοχείο και κλείνεις.

 

Καλά να περάσετε.

 

ΥΓ. Άμστερνταμ, είμαι με ένα φίλο (2 αγοράκια) και έχουμε κλείσει ξενοδοχείο στη red light district (χωρίς να το ξέρουμε, νομίζαμε πως ήταν ο παράλληλος) το δωμάτιο ήταν ένα από αυτά που χρησιμοποιούνταν για να εκτίθεται το κρέας... Ευτυχώς ήταν σχεδόν πρώτος όροφος, αλλά και πάλι... Ενώ η θέα από το παράθυρο ήταν οι ιερόδουλες...

 

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα το ψάξω. Πολύ ωραίος ο χάρτης.;)

Σου εύχομαι να περάσεις πολύ ωραία στο Άμστερνταμ.

:-D:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ παλαιότερη απάντηση.

 

Επίσης για χοστελ, πας Hostelworld.com και κοιτάς για double bed (όχι twin) και ensuite (δικό σας μπάνιο).

 

Εγώ έμενα σε ένα σχετικά φθηνό ξενοδοχείο τέτοιο, στα σύνορα νέας-παλιάς πόλης (τα εντός της παλιάς είναι πιασοκώλικα) αλλά μιας και είσαι κοριτσάκι μπορεί να μην θεωρείς αστείο και cult το γεγονός πως ήταν δίπλα σε κωλόμπαρο με αναδουλειές. Σκέψου πόσο απελπισμένοι ήταν που μας πρότειναν ακόμα και να βάλουνε την Τσέχα να γδυθεί με Sepultura.

 

 

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Γιατί να αποφεύγουμε τους Έλληνες τουρίστες;

Δεν δουλεύουν το ευρώ εκεί; Πρέπει να αλλάξουμε χρήμα; Συνάλλαγμα να κάνουμε;

Και ποιές είναι οι αντιστοιχίες τους ;Δηλαδή η κορώνα π.χ σε τι αντιστοιχεί στο ευρώ;

Από διασκέδαση τι προτείνεις; Κάτι για μαύρο θέατρο και τζαζ μπαράκια και άλλα διάφορα. Ξέρεις τίποτα πάνω στην διασκέδαση; Τι να μην χάσω εκεί. Από αξιοθέατο. Μουσεία και τέτοια εννοώ. Είναι φθηνά σε αυτά;

Τα ρούχα και γενικά τα ψώνια είναι φθηνά, ή χάλια ποιότητα και ακριβά;

Λένε ότι πρέπει να είμαστε ντυμένοι εντελώς πρόχειρα, γιατί θα είμαστε κινούμενος στόχος για κλέφτες. Και αν ισχύει, τότε, αν πάμε έτσι σε κανένα μουσείο , ή θέατρο ή μπαράκι, δεν θα μας διώξουν με τον τρόπο τους; Έχω μπερδευτεί εντελώς. :cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Γιατί να αποφεύγουμε τους Έλληνες τουρίστες;

Δεν δουλεύουν το ευρώ εκεί; Πρέπει να αλλάξουμε χρήμα; Συνάλλαγμα να κάνουμε;

Και ποιές είναι οι αντιστοιχίες τους ;Δηλαδή η κορώνα π.χ σε τι αντιστοιχεί στο ευρώ;

Από διασκέδαση τι προτείνεις; Κάτι για μαύρο θέατρο και τζαζ μπαράκια και άλλα διάφορα. Ξέρεις τίποτα πάνω στην διασκέδαση; Τι να μην χάσω εκεί. Από αξιοθέατο. Μουσεία και τέτοια εννοώ. Είναι φθηνά σε αυτά;

Τα ρούχα και γενικά τα ψώνια είναι φθηνά, ή χάλια ποιότητα και ακριβά;

Λένε ότι πρέπει να είμαστε ντυμένοι εντελώς πρόχειρα, γιατί θα είμαστε κινούμενος στόχος για κλέφτες. Και αν ισχύει, τότε, αν πάμε έτσι σε κανένα μουσείο , ή θέατρο ή μπαράκι, δεν θα μας διώξουν με τον τρόπο τους; Έχω μπερδευτεί εντελώς. :cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

1) Αντιπαθώ τους Έλληνες όταν είναι στο εξωτερικό.

2) Πρέπει να αλλάξετε, ναι, εκεί έχουν κορώνες. Όπως ξαναείπα, συμφέρει να το κάνεις εκεί και ΜΟΝΟ σε τράπεζα.

3) Όλη η Πράγα είναι φθηνή, και μουσεία και απ' όλα.

4) Διασκέδαση δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου προτείνω, αλλά εξαρτάται από το τι κόσμο έχει. Έχει τύχει να πάω την πρώτη φορά και να περάσω έξαλλα και τη δεύτερη να μη βρίσκω γεμάτο μπαρ. Μια βόλτα στα στενάκια τς παλιάς πόλης πάντως θα σε βγάλει ασπροπρόσωπη λογικά.

 

Τώρα κλοπές και τέτοια ναι, παίζουν. Μη φανταστείς τίποτα φοβερό, δεν είναι και Ιταλοί, προσέχεις στα ίδια επίπεδα με Μοναστηράκια και Ψυρρή.

 

γκαρνέλε, θες να βοηθήσεις;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Γιατί να αποφεύγουμε τους Έλληνες τουρίστες;

 

Υπερβολές του Λούσιφερ.

Αυτό που θέλει να πει (και μεταξύ μας έχει δίκιο) είναι ότι οι έλληνες τουρίστες είναι παντού και πάντα εκνευριστικοί.

Μιλάνε δυνατά στα μουσεία, αν καταλάβουν ότι είσαι έλληνας κι εσύ αρχίζουν τα "Α πατρίδα, μάνα Σαλονίκη" και τέτοια.

Συνεπώς, αν δε σ' ενοχλούν αυτά, δεν υπάρχει λόγος να τους αποφεύγεις.

 

Δεν δουλεύουν το ευρώ εκεί; Πρέπει να αλλάξουμε χρήμα; Συνάλλαγμα να κάνουμε;

Και ποιές είναι οι αντιστοιχίες τους ;Δηλαδή η κορώνα π.χ σε τι αντιστοιχεί στο ευρώ;

 

Το συνάλλαγμα είναι 1ευρώ/27-28κορώνες περίπου. Μπορείς να χαλάσεις σε τράπεζα, ή στα ανταλλακτήρια (ακόμη και στο ξενοδοχείο) αλλά εκεί σου κρατάνε προμήθεια μέχρι και 10%. (σε αντίθεση με τις τράπεζες που κρατάνε μόνο 2%)

 

Από διασκέδαση τι προτείνεις; Κάτι για μαύρο θέατρο και τζαζ μπαράκια και άλλα διάφορα. Ξέρεις τίποτα πάνω στην διασκέδαση;

 

Μπαράκια έχει πάρα πολλά, δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο να σου προτείνω. Ίσως θα ήταν καλύτερα κάνοντας βόλτα στην πόλη να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά για στενάκια που κρύβουν θησαυρούς. Κάπως έτσι εγώ βρήκα το Ungelt Jazz 'n' Blues club (χάρτης) και είδα τους τσικεν σουπ λαηβ. Επίσης, πολλά διαφημιστικά έχει σε σταντ στα μουσεία (τσέκαρε δίπλα στα εκδοτήρια εισιτηρίων στο κάστρο, θα βρεις αρκετό και ενδιαφέρον υλικό).

Το μαύρο θέατρο είναι όμορφο παρά το γεγονός ότι αποτελεί τουριστική ατραξιόν. Γνώμη μου είναι να πας, δεν έχεις να χάσεις κάτι -οι περισσότερες παραστάσεις ξεκινούν στις 8.00 το βράδυ, διαρκούν γύρω στη 1.30 ώρα και είναι πραγματικά ευχάριστες.

 

Τι να μην χάσω εκεί. Από αξιοθέατο. Μουσεία και τέτοια εννοώ. Είναι φθηνά σε αυτά;

 

Σε μουσεία εκτός από τα 2-3 βασικά (εκκλησία του Santa Nikolaus, τα μουσεία και την εκκλησία του Santa Vitus εντός του κάστρου) δεν αξίζει να πας (άντε, βαριά και του Κάφκα).

Η εισόδος δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή, κυμαίνεται από 10-15 ευρώ. Συγκεκριμένα στο κάστρο το εισιτήριο είναι 2ημέρου.

Οπωσδήποτε θα περάσεις από το ρολόι με τους αποστόλους, το κτίριο που χορεύει («Τζίντζερ και Φρεντ» ονομάζεται), την εβραϊκή συνοικία, τη μικρή Βενετία (συνοικία που βρίσκεται κάτω από τη γέφυρα του Καρόλου), το Δημαρχείο...

 

 

Τα ρούχα και γενικά τα ψώνια είναι φθηνά, ή χάλια ποιότητα και ακριβά;

 

Τα ρούχα είναι περίπου ίδιες τιμές. Ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να είναι και φτηνότερα. Το θέμα είναι ότι αν προσθέσεις τη διαφορά του συναλλάγματος, δεν έχει καμία διαφορά το να τα πάρεις από Ελλάδα.

Στην Πράγα, αν αξίζει να αγοράσεις κάτι, αυτό είναι η τέχνη. Έχει άπειρες γκαλερί, μικρομαγαζάκια με αντίκες και πλανόδιους με ενδιαφέροντα πράγματα που μπορείς να αγοράσεις πολύ φτηνά.

Αν μπορείς να διαθέσεις κάτι περισσότερο θα σε συμβούλευα να αγοράσεις (ξύλινη) μαριονέτα. Η τιμή αυτών πλησιάζει τα 100 ευρώ αλλά δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να δώσεις κάτι λιγότερο για να πάρεις πλαστική.

 

Αν σ' ενδιαφέρει η ζωγραφική/χαρακτική βρήκα ένα μαγαζί με πάμφθηνα εργαλεία, μπορώ να ψάξω διεύθυνση.

 

Λένε ότι πρέπει να είμαστε ντυμένοι εντελώς πρόχειρα, γιατί θα είμαστε κινούμενος στόχος για κλέφτες. Και αν ισχύει, τότε, αν πάμε έτσι σε κανένα μουσείο , ή θέατρο ή μπαράκι, δεν θα μας διώξουν με τον τρόπο τους; Έχω μπερδευτεί εντελώς. :cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

Το μόνο που έχω να τονίσω είναι να πάρεις βολικά παπούτσια. Η πόλη είναι πλακόστρωτη και το περπάτημα με ψηλοτάκουνα φαντάζει άθλος. Κατά τ' άλλα μπορείς να φορέσεις ό,τι θέλεις, αρκεί να προσέχεις το πορτοφόλι σου (την τσάντα σου γενικότερα). Δε θα σου πει κανείς τίποτα.

 

Αυτά κι από μένα.

Καλά να περάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

insomniaK και garnele ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δυστυχώς οι επιλογές μου είναι περιορισμένες γιατί τα μαθήματα πρέπει να είναι στα αγγλικά και να έχουν 100% επικάλυψη με τα δικά μας για να είμαι σίγουρος ότι θα αναγνωριστούν.. Έτσι από Ολλανδία το μενού έχει μόνο Amsterdam.

 

Οι άλλες επιλογές είναι

 

Αυστρία - Graz

Βέλγιο - Mons

Δανία - Aalborg

Ελβετία - Zuerich

Νορβηγία - Trondheim

Φινλανδία - Jyvaskyla ή Tampere

 

Δεν πάω για χαβαλέ, πάω για λίγο από όλα. Τα λίγα μαθήματα που μου μένουν θα πρέπει να τα περάσω εκεί πάντως. Στο ψάξιμο είμαι.. Αν κάποιος έχει περάσει καλά (η χάλια) σε κάποιο από τα παραπάνω μέρη ας μου πει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολές του Λούσιφερ.

Αυτό που θέλει να πει (και μεταξύ μας έχει δίκιο) είναι ότι οι έλληνες τουρίστες είναι παντού και πάντα εκνευριστικοί.

Μιλάνε δυνατά στα μουσεία, αν καταλάβουν ότι είσαι έλληνας κι εσύ αρχίζουν τα "Α πατρίδα, μάνα Σαλονίκη" και τέτοια.

Συνεπώς, αν δε σ' ενοχλούν αυτά, δεν υπάρχει λόγος να τους αποφεύγεις.

 

Και εμένα λιγάκι μ΄εκνευρίζουν οι φωνές και τα πολλά πολλά, οπότε επειδή εγώ γενικά δεν φωνάζω, αν τους πάρω χαμπάρι, θα κάνω την ξένη. B)

 

 

 

Το συνάλλαγμα είναι 1ευρώ/27-28κορώνες περίπου. Μπορείς να χαλάσεις σε τράπεζα, ή στα ανταλλακτήρια (ακόμη και στο ξενοδοχείο) αλλά εκεί σου κρατάνε προμήθεια μέχρι και 10%. (σε αντίθεση με τις τράπεζες που κρατάνε μόνο 2%)

Μμμ κατάλαβα. Ότι κάναμε κι εμείς οι Έλληνες πριν χρόνια!!:devil:

 

 

 

Μπαράκια έχει πάρα πολλά, δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο να σου προτείνω. Ίσως θα ήταν καλύτερα κάνοντας βόλτα στην πόλη να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά για στενάκια που κρύβουν θησαυρούς. Κάπως έτσι εγώ βρήκα το Ungelt Jazz 'n' Blues club (χάρτης) και είδα τους τσικεν σουπ λαηβ. Επίσης, πολλά διαφημιστικά έχει σε σταντ στα μουσεία (τσέκαρε δίπλα στα εκδοτήρια εισιτηρίων στο κάστρο, θα βρεις αρκετό και ενδιαφέρον υλικό).

Το μαύρο θέατρο είναι όμορφο παρά το γεγονός ότι αποτελεί τουριστική ατραξιόν. Γνώμη μου είναι να πας, δεν έχεις να χάσεις κάτι -οι περισσότερες παραστάσεις ξεκινούν στις 8.00 το βράδυ, διαρκούν γύρω στη 1.30 ώρα και είναι πραγματικά ευχάριστες.

Σίγουρα θα παώ σε τζαζ μπαράκι και στο θέατρο. Μ΄αρέσει που μου είπες λεπτομέρειες για την ώρα. Γιατί αυτό είναι ζήτημα. Αν θυμηθείς και κάποια άλλη λεπτομέρεια, πες μου!;)

 

 

 

Σε μουσεία εκτός από τα 2-3 βασικά (εκκλησία του Santa Nikolaus, τα μουσεία και την εκκλησία του Santa Vitus εντός του κάστρου) δεν αξίζει να πας (άντε, βαριά και του Κάφκα).

Η εισόδος δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή, κυμαίνεται από 10-15 ευρώ. Συγκεκριμένα στο κάστρο το εισιτήριο είναι 2ημέρου.

Οπωσδήποτε θα περάσεις από το ρολόι με τους αποστόλους, το κτίριο που χορεύει («Τζίντζερ και Φρεντ» ονομάζεται), την εβραϊκή συνοικία, τη μικρή Βενετία (συνοικία που βρίσκεται κάτω από τη γέφυρα του Καρόλου), το Δημαρχείο...

Στον Άγιο Νικόλαο θα πάμε σίγουρα. Τώρα στο κάστρο έχει τα των βασανιστηρίων; Ή απλά είναι ένα κάστρο;:rolleyes: Τα άλλα με το ρολόι, την συνοικία και τη Βενετία , είναι κάτι που πληρώνεις; Ή απλά είναι μέσα στη βόλτα; Πας με τα πόδια ή σε κάθε τι διαφορετικό, πρέπει να χρησιμοποιούμε μετρό; Τα μέσα λειτουργούν μέχρι αργά το βράδυ ή κλείνουν νωρίς; Στην Γερμανία στο Φράιμπουργκ που είχα πάει, μετά τις 8 δεν κυκλοφορούσε όχι συγκοινωνία, αλλά ούτε κουνούπι. :mad:

 

 

 

 

 

 

Τα ρούχα είναι περίπου ίδιες τιμές. Ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να είναι και φτηνότερα. Το θέμα είναι ότι αν προσθέσεις τη διαφορά του συναλλάγματος, δεν έχει καμία διαφορά το να τα πάρεις από Ελλάδα.

Στην Πράγα, αν αξίζει να αγοράσεις κάτι, αυτό είναι η τέχνη. Έχει άπειρες γκαλερί, μικρομαγαζάκια με αντίκες και πλανόδιους με ενδιαφέροντα πράγματα που μπορείς να αγοράσεις πολύ φτηνά.

Αν μπορείς να διαθέσεις κάτι περισσότερο θα σε συμβούλευα να αγοράσεις (ξύλινη) μαριονέτα. Η τιμή αυτών πλησιάζει τα 100 ευρώ αλλά δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να δώσεις κάτι λιγότερο για να πάρεις πλαστική.

 

Αν σ' ενδιαφέρει η ζωγραφική/χαρακτική βρήκα ένα μαγαζί με πάμφθηνα εργαλεία, μπορώ να ψάξω διεύθυνση.

Θα δω αν βρω κάτι που να μ΄αρέσει!! Πίνακα ψάχνω τώρα, αλλά που να τον κουβαλάω μαζί. Άσε που στο αεροδρόμιο φοβάμαι μην τον χρυσοπληρώσω.:shock:

 

 

 

Το μόνο που έχω να τονίσω είναι να πάρεις βολικά παπούτσια. Η πόλη είναι πλακόστρωτη και το περπάτημα με ψηλοτάκουνα φαντάζει άθλος. Κατά τ' άλλα μπορείς να φορέσεις ό,τι θέλεις, αρκεί να προσέχεις το πορτοφόλι σου (την τσάντα σου γενικότερα). Δε θα σου πει κανείς τίποτα.

Σίγουρα θα πάρω αθλητικά μαζί μου

 

Αυτά κι από μένα.

Καλά να περάσεις!

 

Είσαι υπέροχη. Σε υπερευχαριστώ για την βοήθειά σου!!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αντιπαθώ τους Έλληνες όταν είναι στο εξωτερικό.

2) Πρέπει να αλλάξετε, ναι, εκεί έχουν κορώνες. Όπως ξαναείπα, συμφέρει να το κάνεις εκεί και ΜΟΝΟ σε τράπεζα.

3) Όλη η Πράγα είναι φθηνή, και μουσεία και απ' όλα.

4) Διασκέδαση δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου προτείνω, αλλά εξαρτάται από το τι κόσμο έχει. Έχει τύχει να πάω την πρώτη φορά και να περάσω έξαλλα και τη δεύτερη να μη βρίσκω γεμάτο μπαρ. Μια βόλτα στα στενάκια τς παλιάς πόλης πάντως θα σε βγάλει ασπροπρόσωπη λογικά.

 

Τώρα κλοπές και τέτοια ναι, παίζουν. Μη φανταστείς τίποτα φοβερό, δεν είναι και Ιταλοί, προσέχεις στα ίδια επίπεδα με Μοναστηράκια και Ψυρρή.

 

γκαρνέλε, θες να βοηθήσεις;;;;

 

Να είσαι καλά φίλε μου. Σε υπερευχαριστώ για την βοήθειά σου! Όλα τα έχω κάνει εκτύπωση και θα τα μελετήσουμε , για να περάσουμε πολύ ωραία, χωρίς ταλαιπωρία.:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D Πολύτιμες όλες οι συμβουλές!!:-D:-D:-D:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα στο κάστρο έχει τα των βασανιστηρίων; Ή απλά είναι ένα κάστρο; Τα άλλα με το ρολόι, την συνοικία και τη Βενετία , είναι κάτι που πληρώνεις; Ή απλά είναι μέσα στη βόλτα;

 

Στο κάστρο, για να σου δώσω να καταλάβεις, βρίσκεται ο Καθεδρικός του Αγίου Βίττου, ο δρόμος των Αλχημιστών -ο οποίος αποτελείται από μικρά σπιτάκια με αντίκες και σουβενίρ (αν αποφασίσεις να αγοράσεις σουβενίρ θα σου συνιστούσα να πάρεις απο κει, οι τιμές στα περισσότερα είδη είναι αισθητά χαμηλότερες από την παλιά πόλη), το μοναστήρι των Βενεδικτίνων, οι κήποι και το παλάτι, στο οποίο όμως στεγάζεται το υπουργείο εξωτερικών και (προφανώς) δεν μπορείς να μπεις.

Όπως σου γράφω και παραπάνω, το εισιτήριο είναι ενιαίο και η τιμή του λίγο τσιμπημένη, αλλά αξίζει.

 

Στα υπόλοιπα (ρολόι, συνοικίες κλπ) δεν πληρώνεις τίποτα, θα τα δεις κάνοντας βόλτα.

Η πόλη, αν σου αρέσει το περπάτημα και έχεις στοιχειώδεις αντοχές, δε θα σε κουράσει. Άλλωστε θα σταματάς συνέχεια για να βγάλεις φωτογραφίες και να χαζέψεις τα κτίρια.

 

Πας με τα πόδια ή σε κάθε τι διαφορετικό, πρέπει να χρησιμοποιούμε μετρό; Τα μέσα λειτουργούν μέχρι αργά το βράδυ ή κλείνουν νωρίς; Στην Γερμανία στο Φράιμπουργκ που είχα πάει, μετά τις 8 δεν κυκλοφορούσε όχι συγκοινωνία, αλλά ούτε κουνούπι

 

Η συγκοινωνία αν δεν απατώμαι λειτουργεί μέχρι τη μία το βράδυ, αλλά αν προτιμήσεις τα ξενοδοχεία/χόστελ που βρίσκονται από την πλευρά της παλιάς πόλης (η καλύτερη επιλογή έτσι κι αλλιώς) θα την χρησιμοποιήσεις μόνο για το πήγαινε-έλα στο αεροδρόμιο. Προσπάθησε πάντως να μείνεις κέντρο (στα όρια της παλιάς πόλης), θα γλυτώσεις αρκετή ταλαιπωρία.

 

Κόσμο θα δεις αρκετό κυρίως τα σαββατοκύριακα και θα είναι τουρίστες. Μεσοβδόμαδα δεν υπάρχει πολλή κίνηση. Με την ευκαιρία, να σου πω ότι, καλό θα ήταν τις επισκέψεις στο ρολόι και στη γέφυρα του Καρόλου να τις κάνεις από δευτέρα μέχρι πέμπτη, κι αυτό γιατί το τριήμερο γίνεται απαράδεκτος πανικός (μπορεί να κάνεις μέχρι και μία ώρα να διασχίσεις τη γέφυρα και δε θα καταφέρεις να βγεις μόνη σου φωτογραφία)

 

 

Αν έχεις οποιαδήποτε άλλη απορία μπορείς να μου στείλεις πμ ή να ρωτήσεις πάμπλικ αν και ο λούσιφερ το μόνο που θα έχει να προσθέσει πλέον είναι οι τσέχες και οι nine inch nails. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Freiburg γενικά δεν είναι σημείο αναφοράς, αυτοί ακόμα πάνε για κυνήγι στο Μέλανα Δρυμό. Η Πράγα έχει αρκετά μεταμεσονύκτια τραμ και λεωφορεία που θα σε βολέψουν.

 

Το μουσείο βασανιστηρίων είναι μέσα στον "πύργο" της γέφυρας του Καρόλου, από τη μεριά της παλιάς πόλης, όχι της mala strana, της πλευράς του κάστρου. Το εισιτήριο δε θυμάμαι πόσο είναι, καμιά 80αριά κορώνες φαντάζομαι.

 

Στα υπόλοιπα με κάλυψε η γκαρνέλε, άλλωστε αυτή πήγε για την πόλη, όχι για τις Τσέχες. =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ pennymar:

 

Στην εβραϊκή συνοικία μην πας, έχει 3 συναγωγές με το ακριβότερο εισιτήριο απ' οτιδήποτε άλλο, άπειρους μπάτσους και ακριβές μπουτίκ, LV, Dior κλπ.

Από την παλιά πόλη να πας στο Κάστρο από τη Γέφυρα του Καρόλου (η μετάφραση, το αυθεντικό το έχω ξεχάσει).

Στο κάστρο συμφωνώ να πάτε, να πάτε και στο λόφο απέναντι (με το τελεφερίκ περίπου), που έχει έναν πύργο, να βγάλετε φωτογραφίες, την πρώτη ημέρα για να καταλάβετε και πως είναι γενικά η πόλη...

 

Προσωπική εντύπωση, το φαγητό είναι ακριβό, αν θες να κάτσεις σε εστιατόριο. Από τέχνη/διακοσμητικομαλακίες (με το συμπάθιο), πάρε κρύσταλλα, είναι τα φημισμένα Βοημίας, σε καλές τιμές και αν το παζαρέψεις λίγο η τιμή πέφτει αισθητά, δεν είναι τυχαίο που τα περισσότερα μαγαζιά, αναγράφουν sale up to 50%. Υπάρχουν κάτι αρλεκίνοι από κρύσταλλο (3-4 χρώματα), που γαμούν και δέρνουν κατά την ταπεινή μου άποψη.

 

Καλό περπάτημα

 

Γενικά κορώνες χρειάζεσαι για μουσεία, βενζινάδικα, μικροπωλητές (αποφυγή υπερχρέωσης)

κατά τα άλλα δεν έχεις πρόβλημα με το ευρώ. Σε αυτό το σημείο, να σημειώσω πως διαφωνώ με τον Luci, σχετικά με το συνάλλαγμα, τουλάχιστον για εμένα που τραβάω από γερμανική τράπεζα, πήραν κόμιστρο 4 ευρώ στα 250, όσο δηλαδή παίρνουν και όταν τραβάω από άλλη τράπεζα στη Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

insomniaK και garnele ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δυστυχώς οι επιλογές μου είναι περιορισμένες γιατί τα μαθήματα πρέπει να είναι στα αγγλικά και να έχουν 100% επικάλυψη με τα δικά μας για να είμαι σίγουρος ότι θα αναγνωριστούν.. Έτσι από Ολλανδία το μενού έχει μόνο Amsterdam.

 

Οι άλλες επιλογές είναι

 

Αυστρία - Graz

Βέλγιο - Mons

Δανία - Aalborg

Ελβετία - Zuerich

Νορβηγία - Trondheim

Φινλανδία - Jyvaskyla ή Tampere

 

Δεν πάω για χαβαλέ, πάω για λίγο από όλα. Τα λίγα μαθήματα που μου μένουν θα πρέπει να τα περάσω εκεί πάντως. Στο ψάξιμο είμαι.. Αν κάποιος έχει περάσει καλά (η χάλια) σε κάποιο από τα παραπάνω μέρη ας μου πει !

 

Θα σου αναφέρω την άποψη μου γενικά για τους τόπους που αναφέρεις και αποφάσισε εσύ, εκτός από τη Φιλανδία που δεν έχω πάει.

 

Εμένα η Αυστρία δε μου αρέσει γενικά, από εκεί και πέρα το Graz είναι γνωστό για το επίπεδο των σπουδών που προσφέρει και για την ποιότητα των πανεπιστημίων του, άλλα δεν έχει τίποτα άλλο. Βασικά, είναι στην ανατολική Αυστρία και επομένως η πρόσβαση στην κεντρική ευρώπη, αν σε ενδιαφέρει να ταξιδέψεις, είναι σχετικά δύσκολη, η αν προτιμάς χρονοβόρα, βέβαια σου δίνεται η ευκαιρία να ταξιδέψεις στην ανατολική ευρώπη, με τα καλά και τα κακά του. Επίσης είναι μακρυά από τη Βιέννη και γενικά αν γουστάρεις πόλη, Αθήνα πχ, πρέπει να πας Βιέννη και μη μου πεις για τίποτα Μάριμπορ κλπ είναι καταθληπτικά...

 

Mons: Ελπίζω να ξέρεις τι σημαίνει στα αγγλικά, είναι τυχαία κακοήθεια. Το Βέλγιο το γουστάρω τρελά, έχω περάσει πολύ καλά όσες φορές κι αν έχω πάει, αλλά είναι πολύ μικρό, αυτό έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

 

Πλεονεκτήματα: Βρυξέλλες σε απόσταση βόλτας, Άμστερνταμ, Παρίσι, Γερμανία κλπ κλπ.

Μειονεκτήματα: Αν πήξεις και δε σου κάτσει καλά η φάση την πούτσισες, θα μισήσεις τη βροχή κάτουρο.

Ελπίζω να ξέρεις πως τα αγγλικά των κατοίκων δεν... υπάρχουν ενώ τα γαλλικά δεν είναι ακριβώς γαλλικά...

 

Προσωπικά το πανεπιστήμιο δεν το ξέρω, αλλά γενικά το Βέλγιο προσπαθεί και κρατάει το επίπεδο στην τριτοβάθμια εκπαίδευσή του.

 

Το Aalborg είναι τέρμα θεού στη Δανία, εξαιρετικά μικρή πόλη, ωστόσο το πανεπιστήμιο του, προσπαθεί και έχει κάνει ανοίγματα για συνεργασίες και γενικά ακούγεται αρκετά, ωστόσο παραμένει πολύ πίσω από το Πανεπιστήμιο της Κοπεγχάγης.

Η Δανία είναι ακριβή και θα το νοιώσεις, αλλά όλοι μιλούν αγγλικά.

 

Για τη ζωή στη Ζυρίχη δε θα πω τίποτα, ρώτα την Japan γενικά για Ελβετία, αν είναι να πας στο ΕΤΗ Zuerich, να πας. Θα το χρυσοπληρώσεις να ζεις στην Ελβετία, αλλά το Πανεπιστήμιο έχει @@ νααα με το συμπάθιο. Επίσης από Ελβετία η πρόσβαση είναι εύκολη παντού και swiss έχει ρίξει πολύ τις τιμές της, κανένα πρόβλημα επικοινωνίας με τον οποιδήποτε.

 

Trodheim, τέρμα θεού λίγα χιλιόμετρα του πολικού κύκλου, πολύ σκοτάδι, πολύ χιόνι, πολύ απομόνωση. Προσωπικά είχα υποτροφία για το NTNU, την απέρριψα λόγω των λόγων που αναφέρω και δε το μετάνοιωσα, αν και πέφτει χρήμα στα πανεπιστήμια. Η ζωή είναι πανάκριβη, όλοι μιλούν αγγλικά.

 

Για τη Φιλανδία θα κάνω ένα μικρό σχόλιο. Δεν ξέρω αν έχεις στο μυαλό σου Φιλανδές γκόμενες, ψηλές, ξανθιές με μεγάλο στήθος κλπ κλπ, αλλά να ξέρεις πως υπάρχουν πολλοί Λάπωνες, κοντοί και σκουρόχρωμοι και για τα πρότυπα του μέσου έλληνα, άσχημοι...

 

Αν είχα να διαλέξω ένα από αυτά τα πανεπιστήμια που αναφέρεις και δεν είχα οικονομικά προβλήματα, θα πήγαινα στο ETH στη Ζυρίχη (για επιστημονικούς λόγους) ή στο Βέλγιο (για να περάσω και καλά, σημ: τα γαλλικά μου είναι καλύτερα από τα αγγλικά μου, αν και αγγλικά μιλάω κάθε μέρα, όλη μέρα)

 

Αν θες τίποτα άλλο ρώτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...