Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μμ,ναι.

Εννοούσα σχολές πιλότων πολιτικής αεροπορίας.

Ή όλοι βγαίνουν από μια σχολή ?(που μου φαίνεται κομματάκι απίθανο)

 

Υπάρχουν πολλά διπλώματα. Άλλο για μονοκινητήριο, άλλο για νύχτα κ.ο.κ.

Για αρχή λ.χ. κάποιος μπορεί να ξεκινήσει από μια λέσχη αεροπόρων. Έχει και στο Τατόι.

Με χρόνο, εξάσκηση, κόπο διάβασμα κ.ο.κ. φτάνεις στο να δώσεις και τις πρώτες εξετάσεις.

Γενικά προτείνω σαν εμπειρία το πρώτο μάθημα με ανεμόπτερο. Το λένε και ‘μάθημα εθισμού’… απλά θες να συνεχίσεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έρώτηση:

Αθηνα - Κέρκυρα . Πως;

Αμφιλοχια Άρτα Γιάννενα Ηγουμενίτσα;

Αμφιλοχία Άκτιο Πρέβεζα Ηγουμενίτσα;

Λαμία Καρδίτσα Τρίκαλα Καλαμπάκα Παναγιά Ηγουμενίτσα (Εγν.Ο.);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγενικό μου πρόσωπο πρόκειται να κάνει ταξίδι στο Ισραήλ και την Αίγυπτο το επόμενο διάστημα.

Πραγματικά δεν έχω ιδέα τι πρέπει να προσέξεις σε αυτές τις χώρες.

 

Από τα ρούχα που πρέπει να πάρεις μαζί σου, τι εμβόλια χρειάζεται να γίνου εάν χρειάζεται, μέχρι και τι μπορείς να φας και τι εμφιαλωμένο νερό μπορείς να καταναλώσεις...

 

Έχει κανένας ταξιδιωτική εμπειρία ή γνώση για το τι πρέπει να έχεις στο νου σου επισκεπτόμενος αυτές τις δύο χώρες;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό ταξίδι .. και να μην ανησυχεί , θα δει τα πράγματα εκεί και θα πράξει αναλόγος , δεν χρειάζεται και τίποτα το ιδιαίτερο !

 

ρούχα και λεφτά !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας...προκειτε να παω ρεθυμνο διακοπες να μεινω σε κατι φιλους..αλλα λογω κατι δουλειων μ πρεπει να παω 2 μερες νωριτερα...μηπως ξερει καποιος να μ προτεινει ενα πολυ φθηνο(αν υπαρχει τελικα :P) ξενοδοχειο για αυτες τις 2 μερες π θα χρειαστω? ειμαι και νεος φοιτητης οποτε το πορτοφολι μ δεν σηκωνει μεγαλα ποσα :P..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες σε κανενα hostel . Μπορεί να είστε εφτά νομά σ' ενα δωμά, αλλά δεν πειράζει:

1ον ) η εμπειρία αξίζει και δεύτερον θα είσαι για μόνο 2 μέρες.

Οπότε καλή διαμονή!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επιστροφή από τις καλοκαιρινές μου διακοπές θα φτάσω γύρω στη 1 στο λιμάνι του Πειραιά και θα φύγω από Αθήνα με κάποιο πρωινό λεωφορείο. Υπάρχει κάποιος σταθμός αναμονής επιβατών που να μένει ανοιχτός όλη νύχτα ή κάποια φύλαξη αποσκευών που να μπορέσω να αφήσω τις βαλίτσες μου για λίγες ώρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε μέχρι στιγμής μια σίγουρη στάση στη Μονεμβασιά, πιθανότατα και στο Ναύπλιο και μετά ξεκινούν οι διάφορες προτάσεις από δεξιά και αριστερά, που περιλαμβάνουν ορεινή Αρκαδία και Μάνη.

 

Φαντάζομαι γύρισες ε;

Φεύγω τη Δευτέρα, με βάση τη Μονεμβάσια. Ρίξε ιδέες: χωριά για φαί, παραλίες, και γενικά ότι σου έκανε εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, προτεινόμενη στέγη σε περίπτωση που δεν έχεις κλείσει είναι αυτό. Μπροστά στη θάλασσα, φτηνό (εμείς πληρώναμε 40 το βράδυ για δίκλινο) και καταπληκτικό το ζευγάρι που το έχει.

 

Για φαΐ θα πας μέσα στο κάστρο στη Ματούλα (σόι με το Ρίτσο η κυρία αλλά δεν το ξέρει πολύς κόσμος. Α, μιας που είπα Ρίτσο, γιορτάζουν τα 100 χρόνια από τη γέννησή του οπότε έχει κάμποσες εκδηλώσεις πλας ρώτα μέσα στο κάστρο πού είναι το σπίτι του και πήγαινε. Όχι ότι έχει κάτι το ιδιαίτερο απλά και γιατί να μην πας.) Επίσης καταπληκτικό φαΐ θα φας 2 χιλιόμετρα κάτω από τη Μονεμβάσια, στον Πιπινέλη.

 

Ποτάκι επίσης μέσα στο κάστρο, προσπερνώντας τα πρώτα μπαρ και προχωρώντας λιγάκι, μπροστά στο ξενοδοχείο Malvasia, το οποίο είναι καταπληκτικό μπαη δε γουέη αλλά πρέπει οι τιμές να είναι αρκετά τσιμπημένες, έχει ένα υπέροχο μπαράκι με θέα, τζαζ και σιγκαπουρ σλινγκ =ρ

 

Παραλίες έχει πολλές στα 40 χιλιόμετρα περίπου, εμένα μου άρεσε ο Αρχάγγελος, για την ακρίβεια λίγο πιο δυτικά απ' αυτήν έχει ένα κολπάκι μικρό με ωραία θάλασσα και όταν πήγαμε εμείς ήμασταν εντελώς μόνοι οπότε μπαίνει στα πλας και αυτό (φαντάζομαι). Α, βοτσαλάκι ε, όχι άμμο.

Γενικά ο Λακωνικός κόλπος έχει συμπαθητικές παραλίες χωρίς κύματα και ιδιαίτερο κόσμο ακόμη κι αυτές που έχουν beach bar.

Δίπλα στη Μονεμβάσια δε, έχει το Πορί, ωραία θάλασσα αλλά εμείς φύγαμε βιαστικά πριν στήσουμε ομπρέλες ψάθες κλπ διότι έπιασε φωτιά ένα χωράφι από πίσω.

 

Στην Ελαφόνησο πήγαινε για μπάνιο, είναι λίγα χιλιόμετρα αλλά ο δρόμος αρκετά κακός (όπως παντού δηλαδή στην Πελοπόννησο η αλήθεια είναι), πλοία έχει ανά μισή ώρα. ΜΗΝ, μείνεις ούτε ένα βράδυ, η χώρα είναι σιχαμένη, τουριστίλα οικτρή. ΠΡΟΣΟΧΗ στη μεγάλη παραλία του Σίμου, έχει κύμα και ρεύματα και εμείς -μεγάλα παιδιά να πάρει ο διάολος παραλίγο να έχουμε δράματα και το ινσόμνια ένα χρήστη λιγότερο. Αν θέλετε ησυχία να πάτε στη μικρή παραλία του Σίμου, ακριβώς από πίσω.

 

Ωραίο χωριό αν έχεις διάθεση για σασπένς στο τιμόνι είναι ο Κοσμάς, όπου έχει ένα όμορφο καφέ-Πανόραμα, ιδανικό για παιδιά: με μίνι γκολφ, μινι μπόουλινγκ, σκάκι σε ανθρώπινες διαστάσεις, αιώρες, καρώ μαξιλαράκια στα τραπέζια και γενικά θυμίζει παραμύθι. Κοντά στον Κοσμά και επίσης πάνω στον Πάρνωνα βρίσκεται ένα μοναστήρι, εντυπωσιακό, και λογικά αυτές τις μέρες θα έχουν γιορτές και πανηγύρια. Δυστυχώς ο δρόμος έχει γύρω στο 70% κλίση και μασήσαμε να ανέβουμε με το κορσάκι, αν το ρισκάρεις ανέβασε καμιά φωτογραφία μετά.

 

Να περάσετε όμορφα. =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...