Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράλιο Άστρος Κυνουρίας.Πολύ όμορφο μέρος (ΟΚ δεν είμαι και πολύ αντικειμενική μιας κι έχω σπίτι εκεί αλλά ΟΚ :-D)

Ακόμα κρατιέται κάπως σε τιμές+φοβερές παραλίες γύρω γύρω.

 

img4163.th.jpg

 

σκοπελος ρε. μπανιο σε ηρεμες παραλιες κατω απο τα πευκα

 

Σκιάθο σκόπελο κτλ τα έχουμε λιώσει μιας και βολεύει και πηγαίνω σχεδόν κάθε καλοκαίρι...

Κάτι άλλο ψάχνω(όχι οτι δεν θα πάω και ένα 3ημεράκι σκιάθο :))

Το άστρος ακούγεται καλό επίσης για 3ημεράκι.. δεν έχω ιδέα βέβαια που υπάρχει γεωγραφικά αλλα το google είναι φίλος.. ;p

 

Τελικά έκλεισα μιά εβδομάδα Μήλο (μιας και η προηγούμενη επίσκεψη μου ήταν ολιγοήμερη και μετά απο μεγάλη ταλαιπωρία)...

Όποιος έχει ιδέα για must μέρη/μαγαζιά/γύρους νησιού/πως πότε γιατί ας τα παραθέσει..

Φυσικά και θα δώ το πόστ του chrisxxx μερικές σελίδες πίσω αλλα νομίζω οτι εκεί αναφέρει μόνο για παραλίες..

 

Επίσης...

Χρόνια τώρα την βγάζω με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο..

Φέτος έβγαλα επιτέλους το δίπλωμα για μηχανάκι, αλλα έχω μόνο τη βεβαίωση απο τη σχολή μιάς και το κανονικό δίπλωμα έρχεται τέλη αυγούστου...

Υπάρχει περίπτωση να μου νοικιάσουν μηχανάκι με την βεβαίωση και με δίπλωμα αυτοκινήτου ή δύσκολα;

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το άστρος ακούγεται καλό επίσης για 3ημεράκι.. δεν έχω ιδέα βέβαια που υπάρχει γεωγραφικά αλλα το google είναι φίλος.. ;p

 

Μισή ώρα με το αυτοκίνητο από Ναύπλιο.

 

Click me!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες ρε κλάην για τα ενοικιαζόμενα δωμάτια σε σκόπελο-αλόννησο (ή και όποιος άλλος θέλει)

 

Για σκιάθο βασικά ότι θέλεις.. Σκόπελο ανάλογα.. Αλόννησο not a clue.

 

Γενικά και για τα 2:

Τιμές απο 45 εώς 60 μέγιστο(δίκλινο πάντα). Κλασσική περίπτωση ενοικιαζόμενου με default διακόσμηση επίπλωση. Όσο πιο έξω(λίγο) πας απο τα αντίστοιχα κέντρα τόσο και ο περίγυρος θα είναι πιο ανθρώπινος και η φασαρία λιγότερη. Πολύ δύσκολα να βρείς τρώγλη οπουδήποτε. Μπορείς κάλλιστα να μην νοικιάσεις και απλά να απευθυνθείς στις πληροφορίες κατα την άφιξη όπου και θα σου βρούνε απο εκεί αυτό που ψάχνεις (εγώ πάντα κλείνω απο ίντερνετ για καλό και για κακό).

Μεταφορικά απο θεσ/νίκη κάπου στα 55 πάνε 55 έλα(κάνα 3ωρο; )

Απο βόλο κάπου στα 30 πάνε 30 έλα (καμια ώρα; )

Ο σέφ προτείνει κάπου κεντρικά στη σκιάθο ώστε να έχεις να κάνεις κάτι τα βράδια μιάς και μόνο εκεί υπάρχει "ζωή". (ζωάρα)

Στην σκόπελο μία απο τα ίδια αλλα εκεί ούτως η άλλως τα πράγματα είναι ψόφια και πας για χαλαρές καταστάσεις και μόνο.

Και στα δύο προτίμησε μηχανάκι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ αν μένεις κέντρο κέντρο γιατί θα φάς τρομερή ήττα στο παρκάρισμα.

Αλλόνησο την αφήνω για μερικά χρόνια μετά, γιατί αν πάω κάπου πιο ήσυχα απο την σκόπελο για διακοπές θα πέσω σε κατάθλιψη :P

Δεν ξέρω τι πληροφορίες θέλεις.. Αν θέλεις συγκεκριμένα δωμάτια κτλ πρέπει να ρίξω μια ματιά σε κάρτες κτλ απο ενοικιαζόμενα που μου είχαν αρέσει. Πές γενικά τι πληροφορίες θέλεις ώστε να σε βοηθήσω όσο μπορώ ;p

 

Βοήθεια 1: Αν δεν έχεις βγεί στη σύνταξη άσε την αλόννησο.. Η σκιάθος είναι ζωντανή και πανέμορφη και αν δεν θέλεις τρέντυ τύπους με σαγιονάρες (=ρ) στην ηλικία σου, αλλα κάτι πιό ώριμο προτίμησε σκόπελο.

 

Ρωτα οτι θελεις για μηλο μπρε.. btw και να μην ειχες διπλωμα στο συγκεκριμενο νησι και λεωφορείο σου νοικιαζαν :-D

 

Έτσι μου έλεγαν όπου και να πήγαινα αλλα πάντα έτρωγα ήττα στην άφιξη και αναγκαζόμουν να νοικιάσω αυτοκίνητο. Μου μυρίζει και φέτος ήττα με την βεβαίωση.. :\

Για Μήλο θα ήθελα ένα

"Μην τυχόν και δεν πάς"

"Μήν τυχόν και δεν φάς"

"Μην τυχόν και δεν δείς"

chart :D

 

 

Νομικάρια ευχαριστώ... Θα το τιμήσω στο προσεχές μέλλον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Τελικά έκλεισα μιά εβδομάδα Μήλο (μιας και η προηγούμενη επίσκεψη μου ήταν ολιγοήμερη και μετά απο μεγάλη ταλαιπωρία)...

Όποιος έχει ιδέα για must μέρη/μαγαζιά/γύρους νησιού/πως πότε γιατί ας τα παραθέσει..

 

Αφού θα μείνεις 1 εβδομάδα, θα σου πρότεινα να νοικιάσεις αυτοκίνητο (ακόμα καλύτερα μικρό τζιπάκι π.χ. Jimny) και να γυρίσεις όλο το νησί. Είναι αρκετά μεγάλο νησί για να το γυρίσεις με μηχανάκι και οι δρόμοι του είναι σε ορισμένα σημεία αρκετά δύσβατοι (γκρεμίλες, στροφές, απότομες ανηφόρες-κατηφόρες κλπ.) οπότε δεν είναι ασφαλές να νοικιάσεις μηχανάκι-σκουτεράκι. Μόνο μεγάλη μηχανή, ή κανά ξερό 125 που έχεις και δίπλωμα, αλλά δύσκολα θα βρείς. Αμάξι λοιπόν από 'μένα.

 

Τώρα για μέρη, εγώ είχα πάει 4 μέρες και το είχα γυρίσει όλο. Οπότε εσύ σε 1 εβδομάδα σίγουρα θα κάνεις κάτι παραπάνω. Μust είναι το Σαρακήνικο, από τις καλύτερες παραλίες του Αιγαίου για μένα (επίσης μη ξεχάσεις να πάρεις φακό και να μπείς στις σπηλιές των πειρατών και να προχωρήσεις όσο αντέχεις), το ανέβασμα στο κάστρο της Πλάκας λίγο πριν το ηλιοβασίλεμα, με καταπληκτική θέα που αποζημιώνει τη 1 ώρα μες στον ήλιο που έκανες να ανέβεις, γενικά η Πλάκα έχει μέρη με απίστευτη θέα και ηλιοβασίλεμα καλύτερο κι από της Σαντορίνης για μένα, επίσης η Απολλωνία έχει ωραία ταβερνάκια για κραιπάλη, απέναντι είναι και η Κίμωλος που έχει φοβερό κρασί. Οι παραλίες είναι πολύ ωραίες, οι Βόρειες είναι πιο άγριες, θαλασσοδαρμένες και ανοργάνωτες (Σαρακήνικο, Αλογομάντρα, Παπαφραγκάς) αλλά αξίζουν, οι Νότιες είναι οργανωμένες και νορμάλ. Επίσης η Αχιβαδολίμνη είναι πολύ ωραία παραλία. Το δυτικό μέρος του νησιού είναι για σαρβάιβορ καταστάσεις, έχει πολύ απόκρημνους δρόμους και γκρεμούς, δεν πάει απλό αυτοκίνητο. εγώ είχα το XR τότε και το είχαμε γυρίσει, αν βρείς κατάλληλο όχημα αξίζει να πας πάντως, για να θαυμάσεις την άγρια ομορφιά του νησιού. Μπορείς να νοικιάσεις και καίκι για να σε πάει σε απόκρημνες απάτητες παραλίες εκεί. Α επίσης πλάκα έχουν και οι παραλίες που έχουν αυτά τα μικρά σπιτάκια με τις χρωματιστές πόρτες (σύρματα) που μέσα φυλάνε τις βάρκες (π.χ. Φυροπόταμος, Κλήμα). Επίσης αξίζει να επισκεφτείς το σημαντικό προιστορικό οικισμό της Φυλακωπής (είναι στο δρόμο για Πολλώνια, δίπλα από Παπαφράγκα, οπότε μπορείς να κάνεις μια στάση). Θα ξαναγράψω κι άλλα, πάνε και 3 χρόνια από τότε που πήγα.

Επεξ/σία από freedubus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα να βρώ να νοικιάζουν ξερό φαντάζομαι. Βασικά με καμιά γουρούνα θα κάνω δουλειά η πάλι δεν; Θέλω να δώ ότι υπάρχει τριγύρω.

Κάτι για γύρο του νησιού με καράβι που μου έχουν πει; Αξίζει; Αν θυμάμαι καλά άκουσα κάτι για (άουτς) 60 γιούρια.. Έτσι δεν θα ναι πιό εύκολο να δώ και πιο απόκρυμνες παραλίες και ετσέτερα;

Ότι ανέφερες παραπάνω έχει σημειωθεί ήδη και θα μπεί στο πλάνο που παλεύω να κάνω τώρα.

 

7μέρες είναι πολλές; μήπως να το κάνω 5 και 2 φολέγανδρο τώρα που γυρίζει; Αξίζει τον κόπο;

 

Thnx :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και γουρούνα λέει. Οτιδήποτε οφ ρόουντ βασικά. Τώρα για γύρο του νησιού με καράβι δεν ξέρω, δεν είχα κάνει, αλλά θυμάμαι οτι έφευγαν από το λιμάνι του Αδάμαντα πολλά τετοια καραβάκια, άρα υπάρχουν πολλά πακέτα προσφορών. Αν σου αρέσει, δοκίμασε. Γενικά δε νομίζω οτι 7 μέρες είναι πολλές για χαλαρές διακοπές, η Μήλος είναι σπουδαίο νησί και έχει πολλά ενδιαφέροντα μέρη να πάς. Ας πούμε: από 1 μέρα για κάθε πλευρά του νησιού= 4 μέρες + μια η μέρα που θα φτάσεις + μια να κάνεις το γύρο με καραβάκι + μια η μέρα που θα φεύγεις ορίστε πέρασαν οι 7 μέρες. Εγώ το είχα γυρίσει όλο σε 4 μέρες, αλλά σκέψου είχα πάει Σεπτέμβριο που ήταν άδειο από κόσμο και σχετικά βιαστικά (από μια μέρα κάθε πλευρά και συνέχεια στο πόδι, χωρίς άραγμα).

Φολέγανδρος τα είπαμε και παραπάνω: ωραία Χώρα, ωραίο κάστρο, σοκάκια, στενάκια, ξίδια, ξίδια και ξίδια. Ατέλειωτες καράφες με ρακόμελο εξαφανίζονται μέχρι να πείς "Καραβοστάσης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dear Klain,

H Μηλος έχει πολυ ιδιαιτερες παραλίες και τη συστηνω ανεπιφύλακτα αρκεί να εχεις διαθεση να τις γυρισεις. Επίσης δεν ειναι ευκολοπροσβασιμες και για να πας σε μερικες θελει αμαξι γιατι δεν παει η συγκοινωνια.

 

Λοιπόν καταρχήν υποθέτω οτι μένεις στον Αδάμα ή Αδάμαντα που είναι και το κέντρο της Μηλου αν και η πρωτεύουσα είναι η Πλακα.

Στο λιμάνι είχε αξιόλογο φαγητό σχεδόν παντου.. Δεν θυμάμαι πως λεγόταν το μέρος που μας αρεσε περισσότερο να τρώμε. Αυτό που θυμαμαι είναι οτι οι τιμές ηταν στάνταρ! Δλδ. έπαιρνες βαφλα με 2 μπαλες παγωτο έκανε 6ευρω, έπαιρνες με 3 παλι 6 ευρω. Έπαιρνες κρέπα με ελαχιστα υλικά 6 ευρώ, έβαζες μέσα τα πάντα πάλι 6 ευρώ.

* Μη φας για κανένα λόγο κοκορέτσι :P ούτε η γάτα που της το δώσαμε το εφαγε :fear:

 

Πλακα: Παλιά πρωτεύουσα του νησιού. Ωραίο χωριουδάκι που αξίζει να πας για λίγες ώρες. Είχε καλές ταβερνούλες και εκεί. Ανάμεσα στη Πλακα και το Κλημα υπάρχει ένα παλιό κάστρο (οχυρώσεις κατα των πειρατών που μπορεις να δεις).

 

Κλήμα : Βρίσκεται κοντά στην πλάκα αν και ο δρόμος που οδηγεί στο χωριό είναι λίγο περίεργος. Χαρακτηριστικό του είναι ότι δεν έχει παραλία και τα σπίτια ειναι όλα χτισμένα στο λιμάνι. Δηλαδή είναι χτισμένα στη σειρά δίπλα στη θάλασσα και δεν έχει δρόμους. Το εντυπωσιακό που θα δεις είναι οτι οι κατοικοι μένουν στον πάνω όροφο των σπιτιων και στον κάτω έχουν μεγαλες πόρτες (σαν γκαραζ) που βάζουν τις βάρκες τους το χειμώνα.

milos1.jpg

 

Βολτίτσα με καραβάκι

Κλείσαμε καραβάκι που κάνει το γύρο του νησιού και περνάει απο Κίμωλο νομίζω μας κόστισε 15ευρώ το άτομο και διήρκεσε 8 ώρες απο τις 10 το πρωί μέχρι τις 6 το απογευμα. Στα θετικά ειναι ότι σταματάει σε 2-3 μέρη για 20-30' για μπανάκι και βλέπεις το Νοτιο τμημα του νησιου που είναι δυσκολοπροσβάσιμο. Εκεί θα πας και σε μια παραλία που λέγεται κλεφτικο και ο μονος τροπος να φτάσεις εκεί είναι με καραβάκι.

9.JPG

Στα αρνητικά είναι ότι αν εχει 4-5 μποφορ που είναι συχνό για τη Μηλο θα κουναει σαν τρελο πιες τπτ ή χαπια για τη ναυτια ή τσιπουρο και θα είσαι οκ... Στην κιμωλο δεν θα ξαναπηγαινα και να με πλήρωναν... Μαλιστα ο θρύλος λέει ότι στη χουντα εκεί ειχαν σκοπο να στείλουν τους εξόριστους αλλά φοβηθηκαν τη διεθνη κατακραυγη.. :-D

Παραλίες:

Τσιγκράδο (Είναι παραλία που μπορεις να πας μονο με αυτοκινητο ή πλοιαράκι, στα τελευταια 3 χιλιομετρα της διαδρομης ο δρόμος είναι είτε χώμα είτε αμμος οπότε παίζει να κολλήσεις.. Αφου φτασετε κατεβαίνετε μια μεγάλη κατηφορα κρατώντας ενα σχοινι, επιβάλεται το αθλητικό παπουτσάκι.):

7.JPG

 

4.JPG

 

Σαρακίνικο (η καλύτερη ισως παραλία του νησιου, το ομορφότερο ηλιοβασίλεμα του πλανήτη, το τελειότερο μέρος της γης, κατασπρα βράχια και η θαλασσα αναμεσα τους.. Αν δεν ηταν τόσο κουραστικό να φτάσεις πολλοί αντρες θα εκαναν το λάθος να προτείνουν γάμο στις γυναικες τους:P:p:p παρε και εδω παπουτσάκι αθλητικό γιατί εχεις αναρρίχηση και καταρρίχηση)

3.JPG

 

7.JPG

 

1.JPG

 

12.JPG

 

Παπάφραγκας (επίσης δύσκολοπροσβάσιμη παραλία, για να φτάσεις εκει πρέπει να βρεις και να κατέβεις κατι πολυ απότομα σκαλοπάτια σκαλισμένα στα βράχια (tip: αν δεν συμπαθείς καποιον σπρωξτον θα φανεί σιγουρα σαν ατύχημα. προσοχή στα προφυλακτικά που επιπλέουν μπροστα :P, αν βγείς λιγο πιο έξω είναι απίστευτα όμορφα και αν αντέχεις εχεις αλλες 2 βραχώδεις παραλίες λίγο πιο δίπλα..) :

10.JPG\

 

dsc02139qg7.jpg

Αχιβαδολίμνη: Η μεγαλύτερη παραλία του νησιού η οποία ηταν άδεια οταν πήγαμε.

 

Απολλωνία ή Πολλώνια : Ωραία παραλία, με ωραία ταβερνάκια πάνω στη θαλασσα.

Παλιοχώρι η πιο οργανωμένη παραλία του νησιου και η μονη που εχει ξαπλώστρες αν θελεις.. Βασικά πρέπει να νοικιασεις ξαπλώστρες γιατί η πετρα εκεί εχει μια ιδιότητα να κρατάει τη θερμότητα. Αν ξεπλώσεις πάνω σε πετσετα μετά απο λίγη ώρα θα νιώσεις να ψήνεσαι σιγα σιγα!!! :P

όλα τα λεφτά τα αρνάκι σε σταμνα που το ψήνουν μέσα στην αμμο!!! :o

 

Διασκέδαση:

- ..

- ...

- ....

- Γι'άυτούς που τους αρεσουν τα ήσυχα εχει πολλά μπαρακια..

- Ειχε ενα μαγαζακι με λαιβ στο δρομο προς τη πλακα. Το ονομα του ροδου νομιζω λεγόταν!

- Ειχε και ενα beach bar στο παλιοχωρι.. Το βραδυ που πηγαμε ηταν κλειστο...

 

Γενικότερα:

- Οταν νοικιασαμε αμαξι ουτε 21 ημουν ούτε ειχα το διπλωμα πάνω από χρονο. Δεν είχε προβλημα να μας το νοικιασει.

- Τα κρουασαν απο το μεγαλο φουρνο στη σταση δεν τρώγονταν!

- Η Μηλος δεν ειναι μερος να πας να αραξεις.. θα πρεπει να κουβαλας ομπρελες (αν θελεις) και τα σχετικα.

- Αν πας με παρεα παρτε και κανα επιτραπεζιο μαζι σας.. :-D

 

Πιο συγκεκριμενα:

1. Βαφλες!

2. βαφλες!

3. Καρυδόπιτα με παγωτο!!!

4. βαφλες!!

 

* Οτι απορία εχεις εμεσεν.

Επεξ/σία από Chrisxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ φέτος όπως κ πέρσυ έχει πολύ κίνηση το νησί.

Εγώ το έκανα το λαθάκι κ πήγα πέρσυ.

Δε ξέρω..no offence, αλλά ντάξει.. τα ήπια, ξενύχτησα, αλλά ρε παιδιά..οι διακοπές είναι κυρίως για να κάνεις τα μπανάκια σου.Κ από αυτό δεν έχει το άτιμο το νησι.

Το Ικάριο κολλητάρι λέει ότι ψεύδεσαι =ρ

 

Επίσης Βόρειε από πάνω μου, τι είναι αυτές οι φώτος. Ψυχολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Μηλο να πατε σιγουρα Φιριπλακα (ή Φυριπλακα δε θυμαμαι λολ) ειναι για μενα η πιο ωραια παραλια του νησιου...

 

Ενταξει το Σαρακινικο δεν το λες ακριβως...παραλια!

 

Παντως εχει τις πιο ωραιες παραλιες οντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σκιάθο βασικά ότι θέλεις.. Σκόπελο ανάλογα.. Αλόννησο not a clue.

 

Γενικά και για τα 2:

Τιμές απο 45 εώς 60 μέγιστο(δίκλινο πάντα). Κλασσική περίπτωση ενοικιαζόμενου με default διακόσμηση επίπλωση. Όσο πιο έξω(λίγο) πας απο τα αντίστοιχα κέντρα τόσο και ο περίγυρος θα είναι πιο ανθρώπινος και η φασαρία λιγότερη. Πολύ δύσκολα να βρείς τρώγλη οπουδήποτε. Μπορείς κάλλιστα να μην νοικιάσεις και απλά να απευθυνθείς στις πληροφορίες κατα την άφιξη όπου και θα σου βρούνε απο εκεί αυτό που ψάχνεις (εγώ πάντα κλείνω απο ίντερνετ για καλό και για κακό).

Μεταφορικά απο θεσ/νίκη κάπου στα 55 πάνε 55 έλα(κάνα 3ωρο; )

Απο βόλο κάπου στα 30 πάνε 30 έλα (καμια ώρα; )

Ο σέφ προτείνει κάπου κεντρικά στη σκιάθο ώστε να έχεις να κάνεις κάτι τα βράδια μιάς και μόνο εκεί υπάρχει "ζωή". (ζωάρα)

Στην σκόπελο μία απο τα ίδια αλλα εκεί ούτως η άλλως τα πράγματα είναι ψόφια και πας για χαλαρές καταστάσεις και μόνο.

Και στα δύο προτίμησε μηχανάκι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ αν μένεις κέντρο κέντρο γιατί θα φάς τρομερή ήττα στο παρκάρισμα.

Αλλόνησο την αφήνω για μερικά χρόνια μετά, γιατί αν πάω κάπου πιο ήσυχα απο την σκόπελο για διακοπές θα πέσω σε κατάθλιψη :P

Δεν ξέρω τι πληροφορίες θέλεις.. Αν θέλεις συγκεκριμένα δωμάτια κτλ πρέπει να ρίξω μια ματιά σε κάρτες κτλ απο ενοικιαζόμενα που μου είχαν αρέσει. Πές γενικά τι πληροφορίες θέλεις ώστε να σε βοηθήσω όσο μπορώ ;p

 

Βοήθεια 1: Αν δεν έχεις βγεί στη σύνταξη άσε την αλόννησο.. Η σκιάθος είναι ζωντανή και πανέμορφη και αν δεν θέλεις τρέντυ τύπους με σαγιονάρες (=ρ) στην ηλικία σου, αλλα κάτι πιό ώριμο προτίμησε σκόπελο.

 

Σκιάθο έχω ακούσει από διάφορες πηγές ότι έχει τη γαμάτη και σούπερουάου διασκέδαση που δε μου αρέσει, οπότε κλίνω προς Σκόπελο Αλόννησο, ήρεμα και μοναστικά και λοιπά.

Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω το καράβι και να πάω χωρίς να κλείσω τίποτα, γιατί όπως έχω παραδεχτεί και στο παρελθόν είμαι ανεύθυνη και γαϊδούρα, και βλέποντας και κάνοντας εκεί. Ανακουφιστικό το γεγονός ότι τα δωμάτια είναι φτηνά, τζαστ ιν κέις αν και μάλλον με αντίσκηνα μας κόβω να τη βγάζουμε.

Τέλος πάντων, εφόσον έχεις και καρτούλες από δωμάτια μπορεί να επικοινωνήσω ξανά μετά τη σύσκεψη που θα κάνουμε.

 

Ευχαριστώ =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@freedubus

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά.. Θα προσπαθήσω να νοικιάσω απο τώρα μέσω ίντερνετ ή μεγάλη μηχανή ή κάτι σε γουρούνα για να ξεμπερδεύω με αυτό το θέμα.. Η αλήθεια είναι οτι θα ήθελα να κάνω μια βολτούλα φολέγανδρο.. Βλέποντας και κάνοντας μάλλον.

 

@chrisxxx

Χιλιοευχαριστώ και πάλι. Μου άνοιξε άπειρα η όρεξη με τις φωτογραφίες.. (και με τις βάφλες) :P

Όλα μα όλα προτέθηκαν στην wishlist και τώρα έχω μπροστά μου το χάρτη και προσπαθώ να τα οργανώσω...

Μου έφυγε τρομερό βάρος που λές για 15ευρώ το γύρο(του νησιού).. Είχα ακούσει για 60 (δεν ξέρω αν τους πήγαινε και πουθενά πιο wow) και είχα προβληματιστεί.

Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι οτι παντού πρέπει να χοροπηδάς σαν το κατσίκι και οτι οι παραλίες είναι όλες "underground" (εσύ και η θάλασσα). Οπότε ένα κάτι παραπάνω πρέπει να το κουβαλάς μαζί σου αν έχεις σκοπό να αράξεις εκεί ολόκληρη τη μέρα.

 

@garnele

Αν δεν έχεις πάει σκιάθο, πάνε. Υπάρχει ζωάρα η οποία όμως είναι επιλογή σου να την ακολουθήσεις. Υπάρχουν και ήσυχα πανέμορφα κτλ μέρη που μπορείς να αράξεις χωρίς το μπάμπα μπούμπα της χώρας. Έχει και πολύ χαλαρά μπαράκια στα στενά και γενικά παίζουν και ήσυχα μέρη αν θέλεις. Ουσιαστικά όλο το σκηνικό γίνεται κατα μήκος της παραλίας της Χώρας. Όλο το υπόλοιπο νησί είναι ήσυχο.

Κάμπινγκ εκεί έχει στις κουκουναριές όπου είναι μπροστά σε μια αρκέτα ωραία παραλία και είναι αρκετά (εώς πολύ) χύμα και στην ασέληνο που είναι ένα καθαρά ψόφιο μέρος :P

Σκόπελο δυστυχώς κάμπινγκ δεν θυμάμαι.

Αν είστε πάντως χύμα φάση δεν έχεις τίποτα να σε προβληματίζει. 2 σκηνές, μερικά πράγματα, εισητήρια απο θεσσαλονίκη για σκόπελο γύρω στο 100ρι φοιτητικό και τέλος. Μη μπείς στη διαδικασία ενοικίασης δωματίων αν είσαι οκ με κάμπινγκ. Εγώ είμαι κάμπινγκ φάν αλλα δεν μπορώ αν τρέχω την εκάστοτε κυρά σε τέτοια. :\ Αν η παρέα το σηκώνει είναι οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις. Και βασικά δεν είναι τίποτα άν έχετε καμια μέρα παραπάνω να πάτε και στα 3 νησιά. Οι αποστάσεις ενδιάμεσα είναι ελάχιστες. Όρεξη να'χεις.

 

In other travelling news:

Χθές γύρισα απο το Ποσείδι και έχω ξενερώσει την ζωή μου που είμαι στη δουλειά. Για όσα τραγικά πράγματα βλέπεις τριγύρω, ζείς αλλα τόσα υπέροχα... Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι όταν φτάσω κάποια στιγμή να ΜΗΝ πάω έστω για 2-3 μέρες. Φέτος είχε ανακαινισμένα αρκετά πράγματα όπως τους δρόμους και τις τουαλέτες όπου είχαν ζεστό νερό 24/7 και καινούριες ντουζιέρες. Κάνανε πετρόκτιστα δρομάκια ανάμεσα στις σκηνές ώστε να υπάρχουν κάποια σημεία αναφοράς.. Δεν είδα ούτε μισό γραφικό κομματόσκυλο και τέτοια.. Οι γκόμενες νιώσανε επιτέλους και δεν μαζεύονταν με τα πιστολάκια πίσω απο ένα καθρέφτη... Ο κόσμος ήταν αρκετά καλός και ανεκτικός.. Μέχρι και wireless internet είχε.. Το λατρεύω λέμε.

Το σάββατο έριξε και την κλασσική μπόρα του δεύτερου ΣΚ μαζί με λίγο χαλάζι..

Ποσείδι. Τίποτα άλλο... Τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έφυγε τρομερό βάρος που λές για 15ευρώ το γύρο(του νησιού).. Είχα ακούσει για 60 (δεν ξέρω αν τους πήγαινε και πουθενά πιο wow) και είχα προβληματιστεί.

Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι οτι παντού πρέπει να χοροπηδάς σαν το κατσίκι και οτι οι παραλίες είναι όλες "underground" (εσύ και η θάλασσα). Οπότε ένα κάτι παραπάνω πρέπει να το κουβαλάς μαζί σου αν έχεις σκοπό να αράξεις εκεί ολόκληρη τη μέρα.

 

Kοιτα 15 ηταν πριν 5 χρονια.. Αντε να εχει παει 20-25...

 

Οσο για τις παραλίες εμείς αλλάζαμε μέσα στη μερα και είτε παίρναμε πάλι προμήθειες είτε πηγαίναμε σε ταβερνούλα. Είναι πολυ μικρές παραλίες για να λιώσεις εκεί ολη μερα γιατί δεν έχεις κατι να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Γύρισα από Κρήτη. Δεν είχα ξαναπάει. Ήταν πολύ ωραία. Ειδική μνεία σε Κεδρόδασος, Ρεθυμνάκι, Σούγια, Παλαιοχώρα, τις στροφές της παλιάς εθνικής, στο απάκι και το σύγκλινο, στο παράνομο κατσίκι που έφαγα, στο κουνέλι του παππού της μοσκίτω και τις ΓΟΥΡΝΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...