Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα .

Προβλέπεται ταξίδι για Μόσχα-Αγ.Πετρούπολη.

Τι επιβάλλεται ως προς αγορές/φαγητό/μαγαζιά/τουριστικά σημεία ?

 

Πι.Ες. Θα είναι γκρουπ βεβαίως,αλλά η παρέα θα είναι δυο γυναίκες μέσης ηλικίας .

 

Εφόσον το ταξίδι είναι με γκρούπ στην Αγ Πετρούπολη σίγουρα θα επισκεφτείτε το Hermitage, και τα παλάτια του Μ. Πέτρου και της Μ. Αικατερίνης. Πρόκειται για τεράστια μουσεία τα οποία απαιτούν πολύ χρόνο για να τα γυρίσεις ολόκληρα. Από εκεί και πέρα η πόλη θυμίζει αρκετά Σοβιετική Ένωση. Για αγορές θα βρείτε πολύ ωραίες κατασκευές από κεχριμπάρι. Πέρα από τα εστιατόρια για φαγητό θα βρείτε και Μακντοναλντς. Από γεύσεις θα δοκιμάσετε άπειρο σολωμό και σούπες Μπορς (Δεν ξέρω πως γράφετε στα αγγλικά, πάντως έτσι προφέρεται). Όσον αφορά τον καιρό να είστε προετοιμασμένοι για τα πάντα, γιατί αλλάζει κάθε μισάωρο. Ά... αυτή την περίοδο είναι και οι λευκές νύχτες. Καλή περίπτωση. Αν μπορέσετε να επισκεφτείτε και κάποια παράσταση μπαλέτου αλλά να ξέρετε ότι τα εισητήρια είναι πανάκριβα.

 

Η Μόσχα είναι εντελώς άλλη φάση. Πλήρως δυτικοποιημένη, με πανάκριβα αυτοκίνητα να κυκλοφορούν παντού, απίστευτο κυκλοφοριακό πρόβλημα και τεράστιους ουρανοξύστες παντού. Μιλάμε για πολύ χρήμα. Αξίζει πάρα πολύ να επισκευτείτε την κόκκινη πλατεία με τα παρελκόμενα (Κρεμλίνο, Μαυσωλείο του Λένιν, Ναοί κλπ). Το μετρό λέει πάρα πολύ, κάθε σταθμός είναι και ένα αξιοθέατο. Από διασκέδαση θα βρείτε τα πάντα. Μπαρ, καφετέριες, εστιατόρια κλπ...

 

Οι Ρώσοι να ξέρετε ότι δεν είναι και ο πιο φιλόξενος λαός. Σπάνια θα βρείτε ανθρώπους που να μιλάνε αγγλικά και γενικότερα δεν είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Η επιλογή παίζει ανάμεσα σε Αμοργό - Φολέγανδρο.

 

Φολέγανδρος είναι για πιο σαρβάιβορ καταστάσεις. Αν θές βέβαια σαρβάιβορ. Οι περισσότερες παραλίες είναι απόκρημνες και θέλουν περπάτημα και σκαρφάλωμα μές στον ήλιο. Οπότε οι περισσότεροι βαριούνται να πάνε για μπάνιο, το πρωί λιώνουν στον ύπνο και απ' το απόγευμα και το βράδι τη βγάζουν στα σοκάκια της Χώρας μπεκροπίνοντας. Ωραία είναι η Χώρα, αλλά πέρα απ' αυτό δεν έχει και τίποτα άλλο να κάνεις.

 

Αμοργός είναι πιό άνετα, έχει πιο πολλά μέρη να δείς, και έχει και τα Κουφονήσια, Δονούσα κλπ. σε απόσταση αναπνοής σε περίπτωση που βαρεθείς.

Επεξ/σία από freedubus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω αυτη την περιοδο το "Περι Θανατου" (Death with Interruptions) του Σαραμαγκο(αυτος που ειχε γραψει το blindness-περι τυφλοτητας) στο οποιο σε μια χωρα αγνωστη για καποιο λογο δεν πεθαινει κανεις(συνεχιζει ομως να γερναει ή να υποφερει απλα δεν μπορει να πεθανει) και μιλαει για ολο το κυκλωμα, απο εκκλησια μεχρι μαφφια(με 2 φ για να μην την μπερδευουν με την κλασικη μαφια :-) )που ζουν και λυμαινονται τους φοβους και τις αναγκες του ανθρωπου σχετικα με τον θανατο

 

 

Πολυ ''περιεργο'' βιβλιο, μεγαλη καφριλα απο τον συγγραφεα(που πλησιαζει στο τελος της ζωης του και λογικο να εχει τετοιες ανησυχιες), το συστην ω ανεπιφυλακτα σε οσους θα εκτιμησουν το μαυρο χιουμορ, τα γλωσσολογικα στοιχεια και την δομη του κειμενου(πχ τις προτασεις 1 σελιδας, διαλογους που χωριζονται με κομματα και οχι παυλες, το οτι δεν εχει ονοματα και τοπους κτλ)

 

υγ. απο την αλλη δεν το προτινω για καποιον που θα τον κουρασει ενα πιο ''περιεργο'' στυλ γραφης και υποθεσης και θα προτιμουσε κατι πιο στρωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μετά τις 30 Ιουλίου πάω Λευκάδα και μετά Κεφαλονιά, πρώτα ο Θεός..

Μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω δωμάτια γύρω στα 40 γιούρος;; Δεν θέλω να έχουν τίποτα ιδιαίτερο εκτός ίσως από air condition, καθαρά να είναι και περιποιημένα.

Έχω φάει φρίκη με τις τιμές τους. Και αν ξέρετε ποια είναι καλά μέρη για να μείνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μετά τις 30 Ιουλίου πάω Λευκάδα και μετά Κεφαλονιά, πρώτα ο Θεός..

Μπορείτε να με βοηθήσετε να βρω δωμάτια γύρω στα 40 γιούρος;; Δεν θέλω να έχουν τίποτα ιδιαίτερο εκτός ίσως από air condition, καθαρά να είναι και περιποιημένα.

Έχω φάει φρίκη με τις τιμές τους. Και αν ξέρετε ποια είναι καλά μέρη για να μείνεις..

 

Στη Λευκάδα προτίμησε τον Άγιο Νικήτα, και την Βασιλική. Δεν είμαι όμως σίγουρος για τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προτείνω Βασιλική....

ΟΧΙ όμως μέσα στο χωριό..

Πέρσι, νομίζω, που είχα πάει είχα κάνει το λάθος και έκλεισα μέσα στο χωριό απο ίντερνετ.. Ενώ οι φωτογραφίες ήταν πολύ ωραίες και έδειχνε αξιόλογο με καταπληκτική θέα.. όταν πήγα εκεί βρήκα μια τρώγλη που βρωμούσε απο την είσοδο και η θέα ήταν σε ένα φωταγωγό...

Προφανώς πλακώθηκα με τους (τραγικούς - μάλλον χειρότερους ανθρώπους στη γή) βασιλικιώτες.. πήρα την προκαταβολή πίσω και άρχισα το ψάξιμο...

Βρήκα λοιπόν βγαίνοντας απο τη βασιλική πρός έγκρεμνους, πριν την ανηφόρα, ένα καταπληκτικό σπίτι σε μία γιαγιούλα με 40-50 ευρώ.. Μπροστά στη θάλασσα... καθαρό.. μια χαρά!

Δυστυχώς τηλέφωνα κτλ δεν έχω απο τη γιαγιά ούτε και απο την τρώγλη.. η συμβούλη είναι περισσότερο.. ΜΗΝ κλείσεις απο ίντερνετ και πάνε εκεί ψάξε.. θα σταματήσεις σε 4-5 ενοικιαζόμενα (δεν έχει και τίποτα άλλο στη βασιλική) και θα βρείς αυτό που σου κάνει...

(εκτός φυσικά αν έχει να προτείνει κάτι κάποιος φίλος).

 

Χονδρικά το σπίτι ήταν εδώ

http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE+%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%AC%CE%B4%CE%B1&sll=37.579413,-95.712891&sspn=33.693808,79.013672&ie=UTF8&ll=38.631878,20.592982&spn=0.002041,0.004823&t=h&z=18

Μόλις ανέβαινες κάτι σκαλοπάτια απο τον παραλιακό δρόμο.. αν τυχόν βρώ τηλέφωνο θα επανέλθω.

 

Ήταν παλιό μέν.. αλλα είχε μπαλκονάκι μπροστά στη θάλασσα.. καθαριότητα κάτσε καλά.. Ότι θέλει δηλαδή κανείς για τέτοιου είδους διακοπές...

Σε ευχαριστώ που με 'εβαλες έμμεσα στη διαδικασία να τις θυμηθώ ;)

 

Α.. μη κλείσεις στο νυδρί.. ούτε στη χώρα.. η Χώρα είναι πολύ μακριά απο παραλίες κτλ και το νυδρί παραέχει κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μεθαύριο κατεβαίνω Κρήτη.

Τι ώρα να είμαι στο λιμάνι με το αμάξι για να μπω (υπάρχει λόγος) από τους πρώτους;

Το πλοίο την κάνει για Χανιά, είναι της ΑΝΕΚ, γενικά είναι απ' ό,τι ξέρω το μόνο δρομολόγιο για Χανιά, οπότε περιμένω λαοθάλασσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μεθαύριο κατεβαίνω Κρήτη.

Τι ώρα να είμαι στο λιμάνι με το αμάξι για να μπω (υπάρχει λόγος) από τους πρώτους;

Το πλοίο την κάνει για Χανιά, είναι της ΑΝΕΚ, γενικά είναι απ' ό,τι ξέρω το μόνο δρομολόγιο για Χανιά, οπότε περιμένω λαοθάλασσα.

Η συγκεκριμένη γραμμή εξυπηρετεί και τους Ρεθυμνιώτες.Γκαλό πήξιμο =ρ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μεθαύριο κατεβαίνω Κρήτη.

Τι ώρα να είμαι στο λιμάνι με το αμάξι για να μπω (υπάρχει λόγος) από τους πρώτους;

Το πλοίο την κάνει για Χανιά, είναι της ΑΝΕΚ, γενικά είναι απ' ό,τι ξέρω το μόνο δρομολόγιο για Χανιά, οπότε περιμένω λαοθάλασσα.

 

Αν μπεις απο τους 1ους, δεν θα βγεις απο τους τελευταιους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος λοιπόν ψήνομαι για Κυκλάδες. Και σκέφτομαι Μήλο.

 

Εντυπώσεις? (παραλίες, τιμές κτλ)

 

δες 3-4 σελιδες πριν...

Μονο με γκομενα - γυναικα ή οικογενεια... Οχι με παρεα :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπεις απο τους 1ους, δεν θα βγεις απο τους τελευταιους?

 

Ναι. Αυτό θέλω. Γενικά τις τελευταίες μέρες παίζουν τόσα νεύρα που θα σαλπάρει στο αίμα το πλοίο αν δεν γίνουν όλα όπως τα θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...